Harda

Cykl: Harda (tom 1)
Wydawnictwo: Zysk i S-ka
historyczna
Patrycja

Mężczyzna, którego kocha. Ogień, który rozpala. Królestwa, którymi włada. Świętosława od dziecka była harda. Od najmłodszych lat, wraz z bratem Bolesławem Chrobrym, uczyła się niuansów politycznej gry. Miała stać się pionkiem w układzie sojuszy swego ojca, księcia Mieszka. Jej ambicje sięgały znacznie dalej. Chciała zostać królową. Los okazał się nieprzewidywalny. W drodze na dwór męża...

Mężczyzna, którego kocha. Ogień, który rozpala. Królestwa, którymi włada.

Los okazał się nieprzewidywalny. W drodze na dwór męża spotkała kogoś, kto zawładnął jej sercem. Czy jest w stanie spełnić swe ambicje i kochać? Stawka jest wysoka – przyjaciele zmieniają się we wrogów, miłość w nienawiść. Sakrament w klątwę.

Harda to opowieść o kobiecie niezwykłej, której losy nierozerwalnie wplatają się w dzieje Polski, Szwecji, Danii, Norwegii i Anglii. Namiętności, walka o tron, krwawe bitwy oraz zniewalające historie to królestwo, po którym Elżbieta Cherezińska porusza się z lekkością i drapieżnością sokoła.

źródło opisu: Zysk i S-ka, 2016

źródło okładki: Zysk i S-ka

Oficjalna recenzja
Myrkul książek: 1116

O Piastównie, która została królową

Kim była córka Mieszka I? Jak miała naprawdę na imię? Czy to faktycznie to ona jest Sygrydą Storrådą, opiewaną w skandynawskich sagach królową Szwecji, Danii i Anglii oraz matką królów? Wiele na to wskazuje, ale ta sprawa, podobnie jak wiele innych związanych z tym słabo udokumentowanym okresem, pozostaje przedmiotem sporu historyków.

Wątpliwości nie ma Elżbieta Cherezińska, jedna z czołowych polskich autorek powieści historycznych. „Harda” to jej najnowsza powieść poświęcona Świętosławie, córce Mieszka I i Dobrawy.

Źródeł pisanych z tego okresu mamy jak na lekarstwo, najcenniejsze, kronika Thietmara, nieprzychylne jest dynastii piastowskiej. Z tego względu Cherezińska korzysta ze wszystkiego, z czego może. Czerpie obficie tak z uznawanych przez historyków źródeł, jak i z sag skandynawskich. A tam, gdzie brak jednego i drugiego, uzupełnia luki własną wyobraźnią.

Dlatego ważne, by nie traktować całości jako wykładu historii państwa pierwszych Piastów oraz im współczesnych królestw normańskich. Jak można wyczytać na obwolucie nie wszystkim się to udaje. Należy raczej potraktować „Hardą” jako powieść inspirowaną historią i zaczątek własnych badań na ten temat.

Cherezińska cofa się w swojej narracji dość daleko, w czasy, o których nie mamy właściwie żadnych pewnych informacji. Akcja zaczyna się, gdy Mieszko postanawia wprowadzić w Polsce chrześcijaństwo i oddalić swoje poprzednie żony. Kończy się w roku 997, gdy Świętosława zasiada na drugim tronie w swoim życiu, a jej ojczyzną rządzi już jej brat, Bolesław Chrobry.

Na przestrzeni przeszło trzech dekad śledzimy losy piastowskiej księżniczki. Od małego uwikłana jest w politykę, skonfliktowana z macochą Odą i świadoma roli, jaką przyjdzie jej odegrać w planach ojca. Jednak gdy trafia na północ, do pogańskiego, obcego kulturowo kraju, musi odrzucić miłość i z księżniczki stać się królową, która będzie w stanie obronić prawa syna do królewskiego tronu.

Autorka dość swobodnie popuszcza wodze fantazji i szczegółowo opisuje politykę północną Mieszka I, o której niewiele wiemy. Przy okazji przedstawia swoje teorie na temat kilku kwestii budzących spory historyków, jak rola Bolesława na dworze ojca, czy dziwny pod wieloma względami dokument „Dagome Iudex”. Wszystko to zgrabnie wplata w fabułę, w której polityka to dzika i niebezpieczna gra, przypominająca bardziej „Grę o tron” niż wyrafinowane dyplomatyczne formy bliższych nam chronologicznie epok.

Europa Środkowa i Północna końca X wieku to u Cherezińskiej kraina bardzo mroczna, w której wciąż młode chrześcijaństwo ściera się z pogaństwem. Bohaterowie powieści często muszą opowiedzieć się po którejś ze stron w tym konflikcie, a napięcie podsyca mieszanka politycznych i osobistych powodów, dla których skłaniają się ku jednej lub drugiej religii.

Intrygi i polityka to temat dominujący w „Hardej”, ale nie jedyny. Nie brak również opisów akcji: łupieskich rejz Normanów, starć wojów prowadzonych przez Mieszka i Bolesława czy krwawych zamachów stanu. Morderstwo, porwanie i wojna to taki sam element polityki jak zjazdy, negocjacje i małżeństwo.

Na tym tle dość ciekawie wypada postać tytułowej Świętosławy. Od naiwnej dziewczyny, marzącej po cichu o miłości, po królową, która musi wybrać między dawnym ukochanym i racją stanu. Sygryda Storråda, jak pisze sama autorka, ma być hołdem złożonym tym wszystkim bezimiennym Piastównom, stanowiącym przypisy w księgach historycznych. Dlatego ta Świętosława to bardziej bohaterka sagi niż postać historyczna. Może trochę zbytnio eposowa, kosztem wiarygodności, choć autorka stara się to mitygować, podkreślając jej trudny charakter.

„Harda” to kolejna dobra powieść historyczna w dorobku Cherezińskiej. Jeśli w poprzednich książkach tej autorki raziły was nieścisłości historyczne, to w tej będzie to jeszcze bardziej widoczne. Jeśli jednak podoba wam się taki styl narracji, to najnowsza powieść autorki powinna wam przypaść do gustu. Pamiętajcie tylko, by do przedstawionych tam historii podchodzić z pewną dozą sceptycyzmu. Dobra literatura nie zawsze idzie w parze z wiarygodnością historyczną.

Krzysztof Krzemień

veinylover | 2017-02-03
Przeczytana: 03 lutego 2017

No cóż, wyłamię się z tych wszystkich „rzetelnych opinii fachowców” i ocenię książkę autorki bardzo wysoko. Tak wysoko, jak się ocenia jakieś nieomal arcydzieła.
A dlaczego? Co mnie tak ujęło?
Nie będę wnikał w niuanse historyczne, w których jak wiadomo „zdania uczonych są podzielone” i to tak podzielone, że na dobrą sprawę nie wiadomo o tym okresie nieomal nic na pewno. Weryfikowanie pod względem historycznym tak pomyślanej powieści „ku pokrzepieniu serc” ma niewielki sens. Autorka przyjęła scenariusz „najbardziej pokrzepiający”, bo taki jest cel powieści. Zapewne część twierdzeń zawartych w książce dałoby się obalić prawie na pewno. PRAWIE. I dlatego autorka tworzy legendę. Z mojego punktu widzenia i z punktu widzenia „polityki historycznej” Polski robi bardzo dobrze. Zauważmy, że na przykład polityka historyczna Niemiec prowadzi do oczyszczenia się jako państwa z wymordowania milionów obywateli krajów Europy przenosząc winę na ofiary. Minie 50 lat i już w niemieckich szkołach...

allison | 2016-06-27
Przeczytana: 24 czerwca 2016

"Hardą" przeczytałam jednym tchem i teraz niecierpliwie czekam na drugi tom opowieści o dzieciach Mieszka I.

Tytułowa Harda to córka władcy, który przyjął chrzest, i siostra Bolesława Chrobrego. Autorka nie skupia się jedynie na tej dwójce bohaterów - poznajemy również dylematy ich ojca, przeżycia przyrodnich sióstr i ich mężów.

Powieść E. Cherezińskiej przybliża czytelnikowi czasy pierwszych udokumentowanych Piastów i robi to w sposób mistrzowski, sprawiając, że trudno oderwać się od lektury. Na pewno spora w tym zasługa lajtowej narracji, za którą w przypadku powieści historycznych nie przepadam, jednak tym razem dałam się jej uwieść (może z wyjątkiem scen erotycznych, bo te wydały mi się kiczowate).
Mamy tu obszerne, barwne fragmenty o żądzy władzy, polityce podbojów i bogactwie obyczajów, zarówno pogańskich jak i chrześcijańskich. Na plan pierwszy wysuwają się jednak losy dzieci Mieszka I i ich rodzin. Szczególnie interesująca okazuje się tytułowa postać - kobieta ambitna,...

Koronczarka | 2016-06-23
Na półkach: Przeczytane, Historia
Przeczytana: 23 czerwca 2016

Należę do wielbicielek książek Elżbiety Cherezińskiej. Uważam, że pisarzowi, który uprawia, bardzo moim zdaniem potrzebny, gatunek rozrywkowej powieści historycznej, dużo wolno. Wolno mu podrasowywać swoich bohaterów, wolno skręcać w stronę fantasy i to wszystko Cherezińska w swoich książkach robiła, a ja się nimi zaczytywałam. Ale ta mi się nie podobała. Zraziła mnie już pierwsza scena, która zrobiła na mnie wrażenie tandetnej i bardzo komercyjnej. Autorka na pewno wie, że Świętosława nie istniała, że wieści o niej to legendy, w których jest ziarno prawdy, ale to nie Świętosława jest tym ziarnem. Że nic nie wskazuje na to, że Bolesław Chrobry miał jakieś ciepłe uczucia w stosunku do swojej węgierskiej żony, a za to wiele wskazuje na to, że było odwrotnie. Sposób, w jaki odnosił się Mieszko do swoich dzieci, też jest bardzo mało prawdopodobny itd. Niejaki Kato Starszy często powtarzał, że Kartagina powinna być zniszczona. Idąc za jego przykładem, pozwolę sobie po raz n-ty...

Blasphemer | 2016-09-03

Uwielbiam historię, a co za tym idzie to uwielbiam książki w tej tematyce. Inna sprawa, to lubię czytać polskich autorów/autorki. I tak oto dodałem dwa do dwóch i "wyszła" mi Elżbieta Cherezińska. "Harda" to jej pierwsza powieść przeczytana przeze mnie, ale już wiem że nie ostatnia!
Pomimo swych gabarytów książkę czyta się szybciutko, i to jest na pewno wielki plus dla autorki. Jest w niej dużo wątków, w mniejszym lub większym stopniu wiążących się ze sobą, i przyznam że momentami można się było pogubić (głównie w sprawach skandynawskich sukcesji tronowych, bo tu mamy do czynienia z totalnym pandemonium dotyczącym tej kwestii), ale to i tak kawał solidnej beletrystyki historycznej.
Gdybym miał znaleźć jakąś analogię, to "Harda" jest taką polską, a bardziej piastowsko-wikińską odpowiedniczką francuskich "Królów przeklętych". Wielka i mniejsza polityka, spiski i intrygi, najazdy i morderstwa, miłość i seks - mamy tego do wyboru do koloru.
Na ostatnich kartkach tej książki sama...

Marzena | 2016-12-02
Przeczytana: 01 grudnia 2016

Miałam solidnego czytelniczego doła.
Uczucie, kiedy żadna z książek po które sięgasz do Ciebie nie przemawia, a każdorazowa próba zainteresowania się jakąkolwiek kończy się fiaskiem nie jest miłe.
Jeśli nie znacie tego uczucia to dobrze, może na jeden portal czytelniczy przypada jedna skłonna do tego osoba? Oby.
Kiedy czekałam na książkę, która rozwieje ciemne skłębione chmury i odmieni moją dole smutnego mola bezksiążkowego, mówiąc stanowczo i twardo: to na mnie czekasz, przeczytaj mnie!, natknęłam się na powieść pani Cherezińskiej.
I to był strzał w dziesiątkę. Nie wiem czy potrafię opisać wrażenie jakie zrobiła na mnie Harda, ale o dole w którym tkwiłam zapomniałam po przeczytaniu pierwszej strony. Nie jestem fanką powieści historycznych, fantastycznych z resztą też nie, więc stwierdzam wszem i wobec, że między stronami opowieści o Świętosławie jest magia, moc i potężna siła, która potrafi zaczarować czytelnika. Historia stworzona przez autorkę...

ardnaskela | 2016-08-19

O tej autorce słyszałam wielokrotnie podczas ostatnich dwóch lat. Opinie były skrajne różne, od zachwytu po krytykę.

Ostatecznie zdecydowałam się zacząć przygodę od Hardej ponieważ akcja jest umieszczona w czasach które zawsze mnie fascynowały, zarówno jeśli chodzi o historię Polski jak i naszych sąsiadów jak i całej Europy.

Muszę powiedzieć, że początek mnie wręcz zachwycił. Łatwo się wciągnęłam. Jednakże im dalej w głąb opasłego tomiszcza tym bardziej traciłam zainteresowanie, pojawiła się obojętność dla bohaterów i wątków. Miałam wrażenie,że akcja jest pocięta a autorce brak cierpliwości i skacze z miejsca na miejsce, od jednego bohatera do drugiego, trzeciego, czwartego itd.

Jeżeli chodzi o tło historyczne, absolutnie nie przeszkadzało mi że autorka musiała sobie pewne rzeczy wyobrazić i dodać. Informacji na temat tamtych czasów nie ma przecież aż tak dużo. Jednakże tak zwany world building czyli świat zbudowany tutaj, wydał mi się raczej zdawkowy i niewystarczający, nie...

jousna | 2017-03-18

Było to moje pierwsze spotkanie z autorką. Nie znam jej innych książek. Wiem, że są bardzo dobrze oceniane, podobnie wysoko oceniana jest „ Harda”. Ale mnie nie zachwyciła. Ja ją odebrałem tak , jakby książka brała udział w plebiscycie na jak największą ilości wątków w jednym utworze, bardzo dużą ilość bohaterów i opasłość dzieła. Tytułowa Harda była jedną z wielu bohaterów książki i trochę zabrakło mi jej jako głównej postaci. A na to się nastawiałam. Ponadto twarda, brutalna polityka, intrygi, knowania, małżeństwa zawarte dla celów politycznych, to nie moja bajka... Książka przez ilość wątków jest zaplątana i nierówna. Momentami wciągająca, chwilami po prostu nudna. Ale może ja nie dostrzegam w niej tego, co docenili inni…

Anna | 2017-03-27
Przeczytana: 26 marca 2017

Wiem, że nie wszyscy historycy uznają fakt istnienia siostry Bolesława Chrobrego - Świętosławy, zwanej Sigridą Storrada i powiem szczerze, że mało mnie to obchodzi. To tak samo jak z pierworodnym synem Chrobrego - Bezprymem, poczętym z nieznaną księżniczką węgierską. "Harda" to nie dzieło naukowe, wymagające ścisłego trzymania się faktów, dowodów, źródeł; to powieść historyczna, w której istnieją marginesy dowolności, zaś jej bohaterka jest wymieniana w wielu źródłach encyklopedycznych, niezależnie od tego, z jaką osobą tamtego okresu będziemy próbowali ją powiązać.

Książka bardzo mi się podobała, wciągnęła mnie swoją średniowieczną fabułą, ukazującą losy rodzącej się państwowości polskiej, jej władców, układów politycznych, walk o rozszerzenie królestwa, wypraw wikingów, którzy na naszych oczach zmieniają się z łupieżców w "chrześcijańskich władców". Świat i wierzenia pogan przenikają się tu wzajemnie z wiarą chrześcijańską; władcy przyjmują chrzest, ale wielu nadal się wydaje,...

Wojciech Gołębiewski | 2016-06-17
Przeczytana: 17 czerwca 2016

Czytałem jedną książkę Cherezińskiej ("Saga Sigrun") i dałem jej pałę. Może to był wypadek przy pracy?
Cherezińska (ur. 1972), z wykształcenia teatrolog, specjalizuje się podobno w powieściach historycznych , i ta najnowsza z 2016 roku, też nią ma być. Tytułową Hardą jest Świętosława, siostra Bolesława Chrobrego. Tylko, że... mamy do czynienia z najnowszą odmianą powieści historycznej - powieścią historyczno – fantastyczną, której cechą charakterystyczną jest płynny stosunek do źródeł historycznych i w tej materii jesteśmy silnie reprezentowani. Oprócz mistrza prekursora Teodora Parnickiego, czytałem w młodości Antoniego Gołubiewa, Zofię Kossak – Szczucką, Karola Bunscha, Władysława Jana Grabskiego, a wspomnieć wypada też o Janie Dobraczyńskim, Hannie Malewskiej, Władysławie Lechu Terleckim i Wacławie Berencie. Jak więc widać konkurencja tu duża.
Do odważnych świat należy,...

BagatElka | 2016-12-15
Przeczytana: 15 grudnia 2016

Ten,kto porównuje autorkę "Hardej" do Sienkiewicza,ma spory problem z logicznym myśleniem.I najwyraźniej nie wie kim był Sienkiewicz ani jak pisał.
Jeśli spojrzy się na fabułę "Hardej" jako fantastykę z elementami historycznymi to jest do przełknięcia ale na pewno nie można jej traktować jako książki historycznej.
"Harda" to harlequin,którego akcja dzieje się w zamierzchłych czasach.Niestety z wiarygodnością historyczną autorka ma nie po drodze.
"Łowcy głów" i "kurwa mać" są niezbyt wiarygodne i biorąc pod uwagę czasy w jakich umiejscowiono fabułę książki,są nietrafione.
Chędożenie na każdym kroku nie dziwi.W końcu czasy takie były.Ani tv ani internetów ludziska nie posiadali,zmrok zapadał szybko to używali życia i zaludniali kraj.Sam Mieszko napłodził ze dwie wioski.
Opisy tegoż chędożenia doprowadziły mnie do śmiechu i wątpię aby taki był zamiar pani Cherezińskiej.
Prawdę napisano w jednej z opinii: "Jakie czasy taki Sienkiewicz".
Gorzka to prawda,że zachwyt wzbudza tak...