Królowa

Cykl: Harda (tom 2)
Wydawnictwo: Zysk i S-ka
historyczna
welesxxi

Nie łudźcie się, że wszystko już wiecie o Hardej. Teraz poznacie Królową. Narodził się Knut. Trzecie dziecko Świętosławy, jedyne, które w chwili przyjścia na świat okrzyknięto „synem królowej”. Coraz więcej graczy przestawia piony tej historii. Bolesław w sekrecie przed siostrą swata Tyrę z Tryggvasonem, jarl Sigvald, powtarzając: „jomswikingowie nie wtrącają się w sprawy królów”, sam...

Nie łudźcie się, że wszystko już wiecie o Hardej. Teraz poznacie Królową.

Narodził się Knut. Trzecie dziecko Świętosławy, jedyne, które w chwili przyjścia na świat okrzyknięto „synem królowej”. Coraz więcej graczy przestawia piony tej historii. Bolesław w sekrecie przed siostrą swata Tyrę z Tryggvasonem, jarl Sigvald, powtarzając: „jomswikingowie nie wtrącają się w sprawy królów”, sam zaczyna w nich mieszać. Sven pielęgnuje swą niechęć do Olava, „drugiego wodza”. Tyra znika.

Tak kończy się Harda. Teraz nadchodzi czas Królowej. Nowi gracze i nowy wymiar tej historii. Od Roskilde do krainy zórz polarnych. Od Poznania przez Merseburg do Budziszyna, przez wszystkie wielkie wojny Bolesława. Od Pragi po Kijów. Od Gniezna przez tajemniczy Kałdus. I do Anglii, bo przecież nie jest tajemnicą, kim stanie się „syn królowej”…

źródło opisu: Zysk i S-ka, 2016

źródło okładki: Zysk i S-ka

Perzka | 2017-11-28
Przeczytana: 28 listopada 2017

Zawsze ciężko mi opisać kolejną część jakiegoś cyklu, sagi, tym bardziej wtedy, gdy druga część jest tak samo wspaniała, jak pierwsza.

Tak właśnie jest w przypadku powieści „Królowa”, która jest kontynuacją „Hardej”
Jednak tym razem nie tylko Świętosława odgrywa tu główną rolę. Poznajemy losy synów Świętosławy, a także jej wspaniałego brata księcia Bolesława.

Jestem oczarowana, zafascynowana stylem pani Cherezińskiej.

Czytając powieść czułam się tak, jakbym była naocznym świadkiem wszystkich wydarzeń. Cała historia tamtych lat stała się dla mnie prosta i zrozumiała. Tak naprawdę to tej książki się nie czyta, ją się smakuje, delektuje za każdym razem, gdy się przewraca kolejną stronę. Niesamowite jest profesjonalne podejście Pani Cherezińskiej do tematu. Autorka czerpie wszystkie wiadomości z sag islandzkich, ponieważ Skandynawowie w XII- XIII wieku spisywali mnóstwo historii i ciekawych wydarzeń. Poza tym przeprowadziła wiele rozmów z wybitnymi historykami, czytała wiele...

Beata | 2017-10-28
Na półkach: Przeczytane, Najukochańsze
Przeczytana: 28 października 2017

Niesamowita powieść mojej ulubionej autorki. Kontynuacja losów Świętosławy, od czasu wygnania z Danii przez króla Svena, jej męża, aż po kres jej życia. Jednocześnie pierwszoplanowym bohaterem jest też Bolislaus, Bolc, czyli nasz Bolesław Chrobry – książę Polanii, pragnący stać się władcą całej Sclavinii.
Brat i siostra, mądrzy, drapieżni, przewidujący, doskonali władcy, dbający o podległe im dziedziny… Tak przedstawieni są w powieści… Takimi ich pokochałam. To dlatego uwielbiam powieści p. Cherezińskiej, opowiada w nich historie osnute na dziejach naszego państwa, jako barwne freski, pełne żywych postaci znanych z podręczników historii. Zapewne odbiega chwilami nieco od ustaleń badaczy, ale dla mnie nie ma to wielkiego znaczenia, bo to powieść historyczno-obyczajowa a nie suchy skrypt studenta historii. A czytanie jej sprawiło mi ogromną przyjemność.

Marzena | 2016-12-12
Przeczytana: 11 grudnia 2016

Czy jest na portalu lekarz?
Zadaję to pytanie z lekką nutką nieśmiałości, chcąc podzielić się tym co przytrafiło mi się podczas lektury "Królowej". Może mój przypadek nie jest odosobniony? Może Cherezińska doprowadziła już do podobnego stanu innych czytelników przede mną?
Nie bójmy się mówić o tym głośno!!!
To stało się już na początku...na pierwszych stronach drugiego tomu historii Świętosławy, kiedy to jeszcze nawet dobrze nie umościłam się na kanapie...nawet kocem nie zdążyłam się owinąć!!! Ręka zastygła w drodze po kubek z herbatą a serce? Najpierw przyśpieszyło, póżniej doszło do jakiejś wibracjo-palpitacji i tłukło się we mnie niczym kalosz w pralce w trakcie wirowania, po czym stanęło! Stałoby zapewne do dziś i opinii nie napisałabym, gdyby nie skumulowane we mnie wściekłość, rozpacz i nienawiść, które dzieliłam z Hardą. Ruszyło więc pchane niezbyt ciepłymi uczuciami, bo darować nie mogłam tego co się wydarzyło!
Musicie to przeczytać, wierząc w to, że Wasze serca też z...

allison | 2017-11-17
Na półkach: Przeczytane, Rok 2017
Przeczytana: 14 listopada 2017

Królowa jest tylko jedna!
W tym przypadku to Elżbieta Cherezińska, która święci tryumfy literackie i na pewno mistrzowsko pisze o średniowiecznej historii.

Jej powieść, będąca kontynuacją "Hardej", wciągnęła mnie jeszcze bardziej niż pierwsza część.
Losy Świętosławy śledzi się z zapartym tchem, nawet jeśli wie się z historii, jak się one potoczą.

Nie mniej ciekawe okazują się perypetie Bolesława, brata Hardej Pani. Jego polityczne decyzje i rozterki przeplatają się z rodzinnymi kłopotami oraz dylematami.

"Królowa" jest niezwykle interesującą powieścią historyczną, z wątkami miłosnymi, obyczajowymi i magicznymi.
Autorka świetnie łączy elementy realistyczne, religijne i fantastyczne. Te światy przenikają się tu, co na pewno dodatkowo urozmaica akcję.

Wiele jest w "Królowej" emocji. To szalona miłość, zdrada, zemsta, namiętność i pragnienie władzy. Towarzyszą one bohaterom na każdym kroku i na każdym etapie życia, które stawia ich przed trudnymi wyborami.

Całość napisana...

Anna | 2017-04-02
Przeczytana: 02 kwietnia 2017

"Królowa" zafascynowała mnie i wciągnęła nie mniej niż poprzednia powieść E. Cherezińskiej - "Harda"; poznajemy w niej dalsze losy Świętosławy, zwanej Sigridą Storrada, jej dzieje i losy na tronie Danii, wygnania przez króla Swena, powrót do kraju narodzin, tęsknotę za dziećmi.

Równocześnie uczestniczymy w historii Bolesława Chrobrego, jego walkach o rozszerzenie władzy, wojnie z królem Henrykiem, następcą Ottona III, z księciem kijowskim, losach jego synów - Bezpryma i Mieszka.

Jednak główną postacią wciąż pozostaje Świętosława, która po śmierci Swena zostaje wezwana przez swych synów do powrotu do Danii. Pozostawiając na tronie duńskim swego pierworodnego Haralda, Harda wspiera Knuta, swego drugiego syna w walkach o tron Anglii. To postać barwna, królowa i matka królów, władczyni przebiegła i zuchwała, mądra i ambitna, krzewiącą chrześcijaństwo, ale gdzieś w głębi duszy pozostająca poganką, pełna miłości dla tych, których kochała i nienawiści dla nieprzyjaciół, tyleż...

Tatiasza Aleksiej | 2017-06-11

Druga część tak samo rewelacyjna jak pierwsza :)
Poznajemy dalsze losy głównych bohaterów.
Tak bardzo odległe czasy opisane w tak wspaniały sposób...
Polecam :)

| 2016-10-21

Lubię Cherezińską i jestem w stanie zaakceptować wiele z charakterystycznego dla niej pomieszania historii z fantazją i nieokiełznaną seksualnością. Zapewne głównie z powodu corocznych spotkań na Festiwalu Wikingów, gdzie można ujrzeć autorkę w jej prawdziwym żywiole, a przy okazji poznać źródła tych wszystkich inspiracji i niezgłębionej wyobraźni.

Ale tym razem się zawiodłam. Nadal mam w pamięci nieporównywalnie lepszy "Turniej cieni", wielowątkowy i misternie skonstruowany, "Królowa" zaś mierzy poziomem gdzieś w okolicy infantylnej "Sagi Sigrun". Powierzchowność scen, prosta narracja i kolokwializmy już w pierwszych rozdziałach skutecznie niszczą cały klimat. Na psychologiczne przeżycia głównej bohaterki czy pozostałych kobiet zaznaczonych w powieści, liczyć można wyłącznie w trakcie libacji, więc i na ich szczególną głębię tym samym również nie. Przy okazji - upijają się złotym styryjskim czy ulepkiem z Konstantynopola, a dlaczego nie rodzimym z Polanii? Wszak ocieplenie...

Książka z gatunku przytłaczających - liczbą bohaterów, mnogością wątków i geograficznymi skokami. Nie zmienia to jednak faktu, że kiedy czytelnik zanurzy się w świat tak realistycznie odmalowany przez autorkę to nie ma ochoty go opuszczać. Czego tu nie ma. Miłość. Zdrada. Porwania. Zamachy. Egzekucje. Podpalenia. Seks. Przemoc. A wszystko z metką "Made in Poland". Gdyby historia Świętosławy powstała w innym kraju, to pewnie kanał History już by kręcił pierwszy sezon wysokobudżetowego serialu na miarę "Wikingów". W Polsce takiego przedsięwzięcia z iście hollywoodzkim rozmachem z pewnością się nie doczekamy. A szkoda.

książek: 1973
Akasha89 | 2017-07-11
Przeczytana: 11 lipca 2017

„Królowa” to drugi tom dylogii o Świętosławie. Sięgnęłam po nią od razu po skończeniu lektury „Hardej”, ponieważ wciągnęła mnie do tego stopnia, że stwierdziłam iż nie wytrzymam jeśli się nie dowiem, co działo się dalej.

Akcja zaczyna się w tym momencie, w którym w „Hardej” się kończy i to udowadnia, że obie te części to zwarta całość, i jako całość powinny być recenzowane i oceniane. No, ale trudno.

W „Królowej” poznajemy dalsze losy Świętosławy, zwanej Sigridą Storrådą, historię jej małżeństwa ze Swenem Widłobrodym i panowanie w Danii, bitwę pod Svold (czyli w cieśninie Øresund) i to, jak zmieniła ona układ sił w basenie Morza Bałtyckiego, w końcu wygnanie Sigridy z Danii, podczas którego wróciła do domu, na dwór brata, Bolesława. Równolegle do losów Świętosławy uczestniczymy w historii Bolesława Chrobrego, jego walce o rozszerzenie władzy, wojnie z królem Henrykiem II Świętym (następcą Ottona III), z kniaziem kijowskim Jarosławem I Mądrym. Zapoznajemy się również z losami jego...

Marcin | 2017-09-05

Na pytanie czy Elżbieta Cherezińska jest godną następczynią Antoniego Gołubiewa, Teodora Parnickiego czy Hanny Malewskiej nie sposób chyba trafnie odpowiedzieć. To jednak literatura z innej trochę, choć niekoniecznie z dużo niższej półki. Cykl o Świętosławie ("Królową" poprzedza tu "Harda") to z pewnością świetnie napisana proza historyczna, rozpalająca wyobraźnię opowieść o najwcześniejszych dziejach kilku europejskich państw, które łączy motyw tytułowej (w przypadku każdej z wymienionych utworów) postaci, będącej już nie królową tylko, lecz wręcz "Matką Królów" Szwecji, Danii, Norwegii i Anglii. Postać Świętosławy jest zatem postacią ważną, choć przez źródła potraktowaną dość zdawkowo i skąpo. Istotnym wyjątkiem są skandynawskie sagi, z których autorka obu książek czerpała bardzo obficie. Musi to rzecz jasna budzić wątpliwości co do historycznej wiarygodności opowieści o Świętosławie. Cherezińska spisała wszak dzieje postaci o której wiadomo niewiele, niemal tyle co nic. Rzecz to...