Metro 2033

Paweł Podmiotko
Метро 2033
GeedieZ

Inne wydania

Choć „Metro 2033” jest książką o świecie po wojnie nuklearnej, mutantach, potworach i walce z nimi, z charakterystycznymi dla science fiction rekwizytami, to jest to przede wszystkim opowieść o konieczności odnalezienia przez każdego człowieka swojego miejsca na ziemi; o konieczności określenia i zrozumienia misji, którą ma do wypełniania człowiek jako jednostka i jako gatunek. Jest to książka o wypełnieniu powołania i życiu pomimo wszelkich trudności.

„Metro 2033” jest przypowieścią o postnuklearnej Moskwie, gdzie ci, którzy przeżyli kryją się przed promieniowaniem i nowymi formami życia w stołecznym metrze – największym schronie przeciwatomowym świata. Rozproszone grupki ludzi tworzą państwa-miasta na stacjach kolejki podziemnej, handlując, wojując i układając się między sobą. Bohater książki, Artem, aby ocalić swoją stację, jest zmuszony do wyprawy na drugi koniec metra, podczas której pokonuje liczne niebezpieczeństwa i poznaje nowe społeczności, które powstały po wojnie. Im dłużej szedł, im więcej poznawał światopoglądów, tym bardziej przekonywał się, że cała jego wyprawa jest pozbawiona sensu. W końcu staje przed wyborem: czy jest sens iść dalej?

źródło opisu: http://www.insignis.pl

źródło okładki: http://www.insignis.pl

Gdzie wypożyczyć?
Znajdź książkę w najbliższej bibliotece MAK+
Nihil | 2010-08-10
Na półkach: Posiadam, Ulubione, Przeczytane

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Kupiłam książkę ot, tak, szybko, bez większych przemyśleń, zachęcona dosyć interesującym opisem, z nieco sceptycznym nastawieniem. Nie spodziewałam się niczego specjalnego, może dlatego, iż powieść nie była specjalnie reklamowana ani okrzyknięta światowym bestsellerem. I to był błąd - bowiem nie zawsze to, co zawsze nazywane kultowym faktycznie zasługuje na pozytywną opinię i większą uwagę. Wystarczy spojrzeć na wszystkie popularne sagi w dziale książek młodzieżowych.
,,Metro 2033'' wciągnęło mnie już od pierwszej strony. Fabuła jest prosta, lecz intrygująca i ciekawa; czytelnik zagłębia się w postapokaliptyczną, ponurą wizję świata, niemalże przenosząc się w mroczne, opuszczone korytarze metra. Klimat - fantastyczny. Ciężki, niepokojący. Przewracamy każdą stronę, nie wiedząc, co może wychynąć zza ciemnego zakrętu, pozbawieni światła, sam na sam ze swymi lękami...
Jednak ta powieść to nie tylko nastrój i idealnie zbudowane napięcie. To również ostrzeżenie, swoista przestroga, która...

"Popatrzcie na wszystkich bezrękich, bezgłowych, sześciopalcych! Nawet ci, którzy zyskali nowe zdolności, przeklinają was!"

Strach. Uczucie, które towarzyszy ci przez całą książkę. Niepewność. O jutro. Niecierpliwość. Jak to się wszystko skończy?

Ponura perspektywa przyszłości. Gdy promieniowanie na górze nie zachęca do życia, trzeba zejść niżej. Do tuneli. Do metra. I w zamknięciu, wśród ciągłych koszmarów, marzyć o lepszym jutrze. Grzybki, mech i szczury będą rarytasami, a formą pieniądza naboje. Cudowna perspektywa, prawda?

Artem z WOGNu prowadzi nas tunelami w ramiona misji, którą przyrzekł wypełnić. Po drodze przyjdzie mu spotkać się z różnymi osobistościami. Niektórzy jak dobre wróżki pomogą mu, jednak znajdą się również przeciwnicy jego zadania. A wszystko w myśl przysięgi danej osobie, której prawie nie zna. Jak sobie poradzi młody chłopak z tak trudnym zadaniem?

Czekałam na tę książkę z niecierpliwością już kilka lat. Tyle się naczytałam jaka ona jest fajna, wysokie...

nigrum | 2012-09-09
Przeczytana: 29 sierpnia 2012

Dziś jest twój dzień.
Wkładasz niespiesznie czarny, poplamiony i miejscami osmolony kombinezon.
Ciężka kamizelka kuloodporna wbija ci się w ciało a na ramieniu masz przełożoną niedbale bryłę erkaemu.
Taśma z nabojami obija się o twoje kolano. Schylasz się , wiążesz ciężkie buty i nakładasz niewygodną maskę przeciwgazową a potem hełm.
Jesteś już gotowy.
Zarzucasz plecak na plecy i wraz z innymi Stalkerami powoli kierujesz się ku schodom. Schodom prowadzącym na powierzchnię - do świata praktycznie już nieistniejącego.
Więc, już wiesz gdzie jesteś?
To moskiewskie metro a ty po raz kolejny mrużysz oczy przed światłem poranka i dziękujesz Bogu , że możesz chociaż na chwilę opuścić duszne, przepełnione zapachem potu i krwi tunele.Zostawić za sobą żelastwo i lamenty setek ludzi, gorzki smak rdzy i filtrowanej wody.Nie dbasz o to,że świat na górze może cię zabić.
JESTEŚ STALKEREM, to twój chleb powszedni.
Porzucasz smolistą, lepką czerń tuneli przelewającą się przed tobą niczym...

A-- | 2010-09-21
Na półkach: Przeczytane, Hall of shame

Nuda, sztampa i odgrzewanie pomysłów.

Była kiedyś Żelazna Kurtyna. Była Zimna Wojna i wyścig zbrojeń nuklearnych pomiędzy światowymi mocarstwami. Na fali tych zjawisk i propagandy zagrożenia powstał postapokaliptyczny nurt fantastyki. Była tam atomowa zagłada, ludzie żyjący pod ziemią, mutanty i atomowa zima. Nurt ten umarł sobie spokojnie przerobiwszy wszelkie możliwe warianty atomowego końca świata. I nagle wyskakuje Metro 2033 ze swoimi "nowościami". To już było, to się już przeżyło. W Metrze nie ma za grosz oryginalności, tylko jakiś zlepek sztampowych pomysłów. Pomysł Państw-Stacji jest marny, nieracjonalny i nielogiczny. Brak klimatu maskowany "szpanerskimi" nazwami. Język nie prosty, a prostacki i męczący. Kalki pomysłów i terminów (np. stalkerzy - no litości...). Sama książka wydaje się produkcją związaną ściśle z grą i w założeniu jedno miało napędzać sprzedaż drugiego, ale o ile w grze, w której biegając po mrocznych korytarzach tępi się hordy mutantów jest akcja i...

Bykovsky | 2012-12-25
Przeczytana: 24 grudnia 2012

Wahałem się, jak ostatecznie ocenić tę książkę. W sumie ocena padła 5/10.
Czuję niedosyt, wręcz ogromny. Ta książka ma (bądź też miała) większy potencjał. Zachęcony tyloma pozytywnymi opiniami i ocenami, oczekiwałem, że będzie się sporo działo.

Większość książki była nudna. Sama fabuła nie była jakoś pociągająca. Artem, główny bohater ciągle szedł i szedł, co było dość nużące. Dopiero w ok. 60% książki zaczęła się dziać akcja, a książka ma prawie 600(!) stron - chociaż i tutaj akcji nie było aż tak dużo.
Bohaterowie - byli dość jałowi, bezosobowi. Sam Artem nie posiadał dla mnie jakiegoś określonego charakteru. Natomiast jedna cecha była u niego bardzo wyraźna, otóż.. naiwność. Główny bohater wierzył i ufał każdej napotkanej osobie w tym jakże mrocznym metrze! Było to trochę irytujące.

Sama książka jest w miarę poukładana, to akurat polubiłem - każdy rozdział ma swój tytuł, jest ponumerowany. Załączona jest również mapa moskiewskiego metra, bez której ani rusz! Ale tutaj wydawca...

deana | 2015-03-03
Na półkach: 2015, Przeczytane
Przeczytana: 03 marca 2015

Od tej książki wszystko się zaczęło. W 2005 roku, Dmitry Glukhovsky wydał ,,Metro 2033". Książkę opisującą życie w świecie po III wojnie światowej, najstraszliwszej wojnie jaką widział świat - zmuszającej ludzi do ukrycia się oraz w przerażający sposób zmieniającej oblicze Ziemi. Autor chyba wtedy nie przypuszczał, że jego powieść stanie się zalążkiem niesamowitego uniwersum oraz doczeka się swoich odpowiedników w innych miastach i państwach.

Akcja ,,Metro 2033" rozgrywa się w nieczynnym moskiewskim metrze, które obecnie stanowi jedyną i najbezpieczniejszą przestrzeń jaką mogą zamieszkiwać ludzie. Na jednej z końcowych stacji, WOGN-ie mieszka nastoletni Artem z przybranym ojcem. Chłopak, w wyniku zaistniałych okoliczności zostaje zmuszony do podjęcia przerażającej wędrówki krętymi tunelami w kierunku mitycznego Polis w poszukiwaniu ratunku dla rodzinnej stacji.Jego droga jest trudna i wcale nie ma pewności, że u celu znajdzie to czego potrzebuje.

W trakcie swojej wyprawy chłopak...

Jest rok 2033. Wiele lat temu skończyła się trzecia wojna światowa. Po bombardowaniu Rosji bronią nuklearną i biologiczną ocalała część ludności Moskwy przeniosła się do metra, podczas budowy przystosowanego do funkcji schronu. Ludzie mieszkają w osobnych kraikach, podzielonych według stacji, które walczą ze sobą i zawierają sojusze jak kiedyś. Ponura egzystencja przerywana jest tylko atakami zmutowanych nowych mieszkańców powierzchni oraz tych, którzy od zawsze ukrywali się w czeluściach Ziemi...
Artem mieszka na najbardziej wysuniętej na północ zamieszkałej stacji - WOGN-ie. Życie tam jest względnie bezpieczne, póki z tuneli stacji Ogród Botaniczny nie zaczną wyłaniać się tajemniczy, budzący przerażenie Czarni. Pomimo starań mieszkańców, stwory ciągle powracają i, jeśli nie zniszczy się ich macierzy, mogą stanowić zagrożenie dla całego metra. Chłopak musi dotrzeć do wspaniałego Polis, by poinformować tamtejszych przywódców o problemy i prosić o pomoc. Przejdzie przez pół metra i...

"Bo tam, na górze, nie jesteśmy już u siebie w domu. Świat nie należy już do nas."

Dmitry Glukhovsky stworzył coś wyjątkowego - powieść, która wciągnęła mnie do swojego świata bez reszty, wywołując ciarki na plecach, i malując przed oczami mroczne, przerażające obrazy... Autor opisał ten świat zamknięty w tunelach metra tak plastycznie, że wiele razy czułam, jakby wokół mnie była ciemna, zamknięta przestrzeń, w której czai się coś strasznego, nieludzkiego i nienazwanego...

Jednak niesamowity wpływ, jaki ta książka na mnie wywarła, nie polega tylko na wzbudzaniu uczucia grozy. Przede wszystkim wywołała we mnie niesamowity smutek, żal i mnóstwo refleksji. Opisując wędrówkę Artema przez ciemne, niebezpieczne tunele metra autor daje nam wiele tematów do przemyśleń - takich jak odwaga, tchórzostwo, poświęcenie, a także wiara w przeznaczenie. A to wszystko spisane jest zadziwiająco pięknym, mądrym, wręcz poetyckim językiem, który wyjątkowo przypadł mi do gustu.

"Metro 2033"...

Beremis | 2013-07-02
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, EBooki
Przeczytana: 29 czerwca 2013

Co do książki mam mieszane uczucia. Jest gra (czy nawet już kilka jej odsłon), jest cały "świat", kilku piszących autorów w tym "nowym" uniwersum. Ale jest też duży niedosyt.
Nastawiałem się na większą porcję akcji, w końcu żeby przeżyć w takim świecie nie wystarczy wymienić kilka naboi. Akcji jest niewiele, książkę brałem do czytania w pociągu, momentami ułatwiała mi krótką drzemkę.
"dylematy i rozważania" głównego bohatera - nudy.
Ta książka nie wnosi nic nowego. Nawet nie ma świeżego podejścia do starych motywów.
Zachwycać się nią można, chyba tylko w przypadku małego rozeznania w temacie.

Plusem wydawnictwa jest darmowa dystrybucja w wersji elektronicznej.

| 2016-04-23
Na półkach: 2016, E book, Przeczytane
Przeczytana: 23 kwietnia 2016

Ady móc skorzystać z metra należy kupić bilet jedno lub kilku-przejazdowy.
To metro jest obszerne więc jeden bilet może nie wystarczyć bo aby je ukończyć musimy wsiąść do niego kilka razy.
A jakie jest to „Metro 2033”?
Najpierw zaczyna nas zachwycać jak wtedy gdy poznajemy coś nowego. Jest mroczne, posępne oraz zagadkowe z wieloma tajemnicami do odkrycia.
Co stacja to szansa, że znajdziemy i poznamy coś nowego.
Takie miałem wrażenie, kiedy przeczytałem już pewien spory fragment tej post apokaliptycznej powieści. Niestety coś co na samym początku wydawało się czymś fajnym i niesamowitym po pewnym czasie zaczęło powoli rozchodzić się w szwach. Akcja zaczęła się rozłazić i rozciągać do granic możliwości. Autor zaczynał zbyt dużo opychać na stronach tej powieści. Za dużo przemyśleń i wątków, które wymagały większego skupienia i skutecznie spowalniały akcję. Coraz więcej postaci wprowadzonych na chwilę które skutecznie odciągały nas niepotrzebnie od głównego wątku.
Fabuła osadzona...

Pyrkon 2015, czyli fantastycznie fantastyczny konwent

Jeśli w ten weekend byliście w stolicy Wielkopolski, to nie mogliście nie zauważyć, że w mieście odbywa się zlot fanów fantastyki. I to zlot ogromny – bo teren Pyrkonu odwiedziło ponad 30 tysięcy osób! Ta liczba pokazuje jaką siłę ma literatura gatunkowa! Jaki polski festiwal literatury może poszczycić się takimi tłumami?

Polska 2033

W ramach projektu Uniwersum Metro 2033 wydano dotąd 43 powieści, napisane przez 32 autorów pochodzących nie tylko z Rosji, ale i z Włoch, Wielkiej Brytanii, Kuby, Ukrainy oraz Białorusi. Czas zatem na wyczekiwaną przez wielu postapokaliptyczną wizję Polski AD 2033!

Na półkach