Allegro - kampania grudzień kat. fantastyka
Renzo

Metro 2033 to świat wykreowany przez Dmitrija Glukhovsky’ego; świat, w którym po nuklearnej apokalipsie pozostali przy życiu ludzie chronią się w moskiewskim metrze. Tam na nowo organizują swą kilkudziesięciotysięczną społeczność i wbrew wszystkiemu, co ich otacza, usiłują przetrwać. Z czasem projekt Glukhovsky’ego zaczął się rozrastać, przybrał formę Uniwersum Metro 2033 i wykroczył poza...

Z czasem projekt Glukhovsky’ego zaczął się rozrastać, przybrał formę Uniwersum Metro 2033 i wykroczył poza granice moskiewskiego metra. Na zaproszenie pomysłodawcy zaczęli w zaproponowanej przez niego konwencji zaczęli pisać inni autorzy, wypełniając białe plamy na mapach Nowego Świata: w ramach projektu powstały powieści, opisujące postapokalipsę nie tylko w Moskwie, nie tylko w Rosji, ale również w wielu innych miejscach na świecie. A już niedługo do Uniwersum Metro 2033 dołączy Polska.

Ale Uniwersum Metro 2033 to także niezwykle żyzna gleba dla twórczych wypowiedzi fanów. A te, początkowo nieśmiałe, przybierają z czasem coraz dojrzalszą formę.

Na skupiającym polskich fanów serii portalu metro2033.pl ogłosiliśmy konkurs na opowiadanie osadzone w postapokaliptycznym świecie Metra 2033. I tak powstała ta książka: „W blasku ognia” to wybór najciekawszych z nich. Ich autorzy potrafią już bardzo dużo. Niektóre historie opowiadane przy ognisku na sześćdziesiątym metrze na stacji Kitaj-Gorod to prawdziwe perełki.

Poznajcie zatem kreacje Waszych koleżanek i kolegów. I pójdźcie w ich ślady! Odwiedźcie metro2033.pl, przeczytajcie o konkursie dotyczącym kolejnej edycji zbioru fanowskich opowiadań i postarajcie się, żeby znalazło się w nim Wasze opowiadanie.

„Uniwersum Metro 2033: W blasku ognia”. Opowieści o świecie po końcu świata.

źródło opisu: http://www.insignis.pl/book/index/87/W-blasku-ognia.html

źródło okładki: http://www.insignis.pl/book/index/87/W-blasku-ognia.html

PABLOPAN | 2016-06-24
Przeczytana: 22 czerwca 2016

Z przyjemnością powróciłem do świata metra wykreowanego przez Dmitrija Glukhovsky'ego. Chylę czoła fanom, że udało im się stworzyć projekt dzięki któremu metro po zagładzie wciąż żyje. To również miłe, że chociaż raz Czytelnicy dostają coś za darmo, coś co powstało z pasji, zaangażowania, chęci podjęcia próby literackiej. Wielki plus za to, że komercja i chęć zysku nie zdusiły tego projektu w zarodku. Oczywiście poziom opowiadań jest różny, część jest ciekawszych, część ma lepszy język, ale, biorąc pod uwagę całokształt, zbiór stoi na bardzo wysokim poziomie i jest godny polecenia.

emsi | 2014-01-30
Na półkach: Przeczytane, 2014
Przeczytana: 29 stycznia 2014

Chciałbym pogratulować użytkownikom portalu/forum metro2033.pl za ogrom pomysłów i zaangażowanie i wydanie tego ebooka.
Opowiadania łączą się w jedna książkę, mimo że były pisane prze wielu "użytkowników". W ebooku znajdziemy wiele ciekawych opowiadań ze świata metra2033, oraz znajdziemy nawet opowiadanie o Łodzi.
Każde opowiadanie dotyczy nas czytelników w wyjątkowy sposób, każde dotyka nas i przeżywamy losy bohatera razem z nim a za razem oddzielnie.

Blog: ryzyko-wolności.waw.pl

Krzysztof Baliński | 2014-11-25
Przeczytana: 25 listopada 2014

Marcin „Amar” Wosztyl, Najpierw białe światło potem czarny deszcz [w:] praca zbiorowa - Polscy fani Metro uniwersum 2033, W blasku słońca

Zacznę od tego, że to jest moja pierwsza książka z serii „Projekt Glukchowsky Mutro uniwersum 2033” dlatego nie mam porównania, czytałem i recenzowałem oryginał czyli książki ”Metro 2033” i „Metro 2034”. Ten zbiór opowiadań fanów twórczości Głuchowskiego to tak naprawdę doskonałe uzupełnienie.

Akcja toczy się w moskiewskim metrze na jednej ze stacji. Grupka ludzi spotyka się wieczorem, oczywiście nazwać to trzeba umownie, jak wiadomo pory dnia są regulowane przez naczelników stacji, kiedy przygasza się światło na całym terenie. Towarzystwo rozmawia przy ognisku, opowiadając sobie przeróżne historie, każde opowiadanie, to historia opowiedziana przez inną osobą, popijając samogon, żeby było troszkę weselej. Słuchacze słuchają uważnie, a czasem się śmieją, że ta osoba mówi głupoty, bo ci wiedzą lepiej jak było naprawdę. Wszystkim czas...

Radosław Gabinek | 2015-04-11
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, E-booki
Przeczytana: 11 kwietnia 2015

Osobiście lubię opowiadania :) Okazuje się, że ta forma znakomicie sprawdza się jeżeli chodzi o Uniwersum 2033, co do którego mimo wcześniejszej niechęci jestem coraz bardziej przekonany. W "Blasku dnia" dostajemy pakiet opowiadań, które jak to w przypadku takich zbiorów można podzielić na słabsze i naprawdę wartościowe kawałki. Według mnie znajdziemy tutaj głównie wartościowe rzeczy, a że autorzy to fani, a nie jacyś tam zawodowcy to tym bardziej trzeba docenić kunszt, odwagę i wyobraźnię twórców. Ja osobiście jestem bardzo zadowolony z lektury, a biorąc pod uwagę, iż zbiór ten jest dostępny za darmo myślę, że naprawdę warto dać mu szansę. Chętnie też sięgnę po kolejny zbiór pod tytułem " Szepty zgładzonych" Jeszcze raz serdecznie polecam!

malynosorozec | 2014-01-29
Na półkach: Przeczytane, Polacy, 2014, Postapo
Przeczytana: 29 stycznia 2014

„Przez dwie dekady Ziemia zaroiła się od tak wielkiej liczby nowych niebezpieczeństw, że każdy, kto chciał zachować zdrowe zmysły, wolał ich sobie nawet nie wyobrażać.”

Świat stworzony przez Dymitra Glukhovskiego – Uniwersum Metro 2033. Po wyniszczającej wojnie atomowej ocaleni schronili się w moskiewskim metrze, gdzie każdy dzień jest walką o przetrwanie , a ludzie nie wyciągnęli wniosków ze starych błędów…

Pomysłodawca Uniwersum zachęca do wkroczenia w jego świat. Powstało już wiele książek opisujących Ziemię po zagładzie. W Polsce możemy śledzić losy bohaterów z Moskwy, Petersburga czy Rzymu. Niedługo planowane jest wydanie „Polskiego Metra”. A póki co mamy stronę metro2033.pl i darmowy e-book „W Blasku Ognia” . E-book pod wieloma względami niezwykły…

Lektura przede wszystkim dla miłośników postapo i serii Metro 2033. Przy niektórych opowiadaniach przydaje się znajomość „ Metro2033” i „Metro2034”. Dobrym pomysłem byłoby również dodanie planu moskiewskiego Metra (To bodajże...

yodapl | 2014-09-19
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, Kindle, 2014
Przeczytana: 19 września 2014

Nie jestem szczególnym fanem Uniwersum Metra. "2033" czytałem dawno, bardzo się podobało. "2034" też dawno, ale niestety ledwo tę książke pamiętam (Wątek miłosny jakiś? Mdłe to wszystko było.)Po inne książki nie sięgnąłem, chociaż szanuje podejście autora do rozprzestrzeniania swojego uniwersum rękami innych pisarzy. I nie tylko.

Uniwersum postanowili poszerzyć fani "Metro 2033" z Polski. "W Blasku Ognia" to ich stu stronicowe dzieło. To zbiór opowiadań wybranych w konkursie jednej ze stron fanowskich. Podeszła mi koncepcja układania opowiadań. Każde z nich jest bowiem opowieścią innego wędrowca, który natknął się na przyjazne ognisko w samym metrze. Prosty zabieg łączący luźno opowiadania i podkręcający atmosferę.

A sama jakość opowiadań? Większość sprowadza się to utartych schematów: krótkie przedstawienie bohatera, potem kupa wpada w łopatki wiatraka i robi się brudno. Sporo mutantów, strachu w tunelach, wątek paranormalny i kanibale. Słabo. Mocną stroną opowiadań jest jednak...

Hubert | 2014-06-12
Przeczytana: 12 czerwca 2014

Przemęczyłem jakoś, sam nie wiem po co, bo dość szybko zorientowałem się, jaki jest ogólny poziom opowiadań. Ogólnie do tematu fan-fików jestem dość poważnie uprzedzony, a ta książka wcale mojego zdania w tej kwestii nie zmieniła.

Większość opowiadań sprawia niestety wrażenie, jakby pisali je gimnazjaliści. Ogólna nuda, brak oryginalnych pomysłów (a czasem brak pomysłów w ogóle), brak klimatu, brak emocji, a poza tym żadne opowiadanie nie jest na tyle mocne, aby czymkolwiek zapadło mi w pamięci. Może tak i lepiej, że o tej książce zwyczajnie sobie teraz zapomnę?

Karolina | 2014-08-15
Przeczytana: 15 sierpnia 2014

Jako fanka całego Uniwersum Metro 2033 musiałam sięgnąć i po tę pozycję. I muszę powiedzieć, że większość opowiadań naprawdę trzyma poziom. Co prawda nie lubię opowiadań, bo nim się człowiek wczuje to już historia się kończy, ale myślę, że jest to obowiązkowa pozycja dla każdego miłośnika "Metra". Wnosi coś nowego, świeżego, inne spojrzenie na metro, każdego fascynuje co innego i jest to swietnie zróżnicowane w tych opowiadaniach. Jest i wątek polski, chociaż akurat to opowiadanie uważam za jedno z najsłabszych.

matt4e | 2017-10-30
Na półkach: E book, Przeczytane
Przeczytana: 30 października 2017

"W blasku ognia"
Krótka książka zawierająca kilka streszczonych opowiadań , bazująca na cyklu Metro
Przedstawione historie to typowe urban fantasy , kilka mi się podobało inne mnie wynudziły , kolejne zaciekawiły :(
Idealna pozycja dla ludzi którzy chcą się przekonać lub nie do książek typu Metro

Sylwka | 2016-11-01
Na półkach: Przeczytane, Czytnik

Rozpoczęłam czytanie fanowskich opowiadań Uniwersum Metro 2033 trochę od d… strony. ;) Zabierając się za Szepty zgładzonych całkowicie zapomniałam o tym, że pierwsze opowiadania W blasku ognia zostały wydane tylko w wersji elektronicznej. Jak to jednak ze mną bywa, dopiero po przeczytaniu kolejnej odsłony konkursowych wypocin pod tytułem Echo zgasłego świata, raczyłam ściągnąć na swojego kindelka, to od czego zacząć powinnam. :)

Muszę jednak przyznać, że to moje ociąganie wyszło mi na dobre. Czytając poniższych dwanaście opowiadań miałam wrażenie, że stoją one na znacznie wyższym poziomie niż te, które miałam okazję przeczytać w dwóch kolejnych odsłonach konkursowych.

Michał Serwin: Królowa tuneli,
Maciej „doctor” Kóska: Nocny taniec,