Projekt Riese

9788381958103
literatura polska
Inne

Wieloświaty

Spodziewałam się czegoś gdzie akcja caly czas toczy się w podziemiach. Ciekawa forma. Czasami moje myśli krążyły w pracy wokół akcji, wciągała. Końcówka lekko siadła w stosunku do całości. Wątek Natalii i Parkera był zbyt skąpy. Całokształt jest dobry.

„Zrozumiałem, że szukając szczęścia dziś, kradnę je ze swojego jutra.[...] Tkwiłem w próbie odtworzenia tego, co minęło, żeby tu i teraz mieć wszystko z powrotem. [...] W końcu dotarło do mnie, że muszę zostawić to, co przeminęło, i zająć się budowaniem czegoś, co kiedyś stanie się moja nową, inną przyszłością.”

„Projekt Riese” to jedna z tych pozycji od Remigiusza Mroza, do których byłam sceptycznie nastawiona, przez gatunek science-fiction, ale skuszona rysem historycznym, który dotyczy samego projektu Riese i Gór Sowich, zdecydowałam się odłożyć uprzedzenia na bok.

Autor zabiera nas w podziemia, gdzie znajduje się nieukończony kompleks nazistowski z czasu II Wojny Światowej. Poznajemy piątkę turystów, którzy skuszeni poznaniem historii, wybierają się wraz z przewodnikiem w podróż po części Riese. Jednakże po trzęsieniu niewiadomego pochodzenia, dochodzi do osuwiska i zostają oni uwięzieni w środku. Nie wiedzą czy są jedynymi ocalałymi, ani co właściwie miało miejsce. Z opresji wybawia ich tajemniczy nieznajomy, który wyprowadza ich na powierzchnię, ale to co widzą w niczym nie przypomina świata, który znali.

Książka łączy w sobie elementy historyczne jak i fantastyczne, a to wszystko połączone jest całkiem dynamiczną przygodą. Czytając można zagubić się w mieszających się perspektywach, ale w moim mniemaniu dodaje to tajemniczości i zmusza czytelnika do głębszej analizy.

Narracja idzie bardzo płynnie, pióro autora jest bardzo przyjemne, a żarty sytuacyjne, bardzo Polskie (Małkowicz, 2137) przez co czytelnik może poczuć się jakby uczestniczył w realnych wydarzeniach.

Ja osobiście bardzo lubię historie prowadzone przez pana Mroza, styl pisania, dialogi, zawarte “mądre słówka” okraszone żartami to coś, w czym jako czytelnik, odnajduje się jak nigdzie indziej.

Jeśli lubicie science-fiction, połączone nutą tajemniczości i rysem historycznym to zachęcam do sięgnięcia po tę pozycję, bo mimo mojej niechęci do tego gatunku, to „Projekt Riese” ląduje na wysokim poziomie w mojej Mroźnej tierce.

„Projekt Riese” to jedna z tych pozycji od Remigiusza Mroza,...

To moje pierwsze spotkanie z książkami Mroza i to w formie audiobooka. Podobała mi się całkiem ta historia sci-fi z nietypowym zakończeniem. I chyba ono mi się najbardziej podobało

kolejna książka R. Mroza, która zaczynała się świetnie i skończyła się marnie, ale! podobała mi się bardziej niż "czarna madonna".

najlepsze momenty to były te kiedy bohaterowie poznawali różnice w danej linii czasu w świecie polityki, kultury itd. reszta była przeciętna, a szczególnie ten wątek "romantyczny".

5,5/10 to całkiem dobra ocena dla p. Mroza ode mnie :)
Bo Projekt Riese ma swoje lepsze i gorsze momenty. Samo umiejscowienie fabuły w Górach Sowich jak dla mnie super, fascynuje i ciekawi mnie to miejsce, bardzo chciałabym je zwiedzić. Sama treść to taka sinusoida. Początek super, zaskakujący i przyciągający (uwielbiam takie tematy),środek trochę nużący, końcówka znów porywa i ciekawi. Tylko niestety ciągle miałam w głowie: już to gdzieś oglądałam... (tak, tak chodzi o filmy i seriale). Nie będę spoilerować, nie żałuję, że przesłuchałam audiobooka, bo pan Filip Kosior robi świetną robotę jako lektor, ale miałam większe oczekiwania, ale no cóż, w końcu to Mróź :)

5,5/10 to całkiem dobra ocena dla p. Mroza ode mnie :)

Jak na Remigiusza Mroza to bardzo przeciętna książka.

Jak na Remigiusza Mroza to bardzo przeciętna książka.

Sięgając po pozycję zdecydowanie spodziewałam się czegoś innego niż dostałam.

Postaci na początku zdawały się intrygujące ze względu na tajemnice które autor pobieżnie zarysował. Później z tego samego powodu okazały mi się mocno spłycone.Tajemnice można było rozgryźć szybko co przełożyło się na mniejszą satysfakcję z rozwiązania zagadki. Liczyłam też na nieco więcej wyobraźni autora zwłaszcza dotyczącą eksploracji Riese, ale niestety w tym wypadku się przeliczyłam. Sam kompleks został jedynie użyty jako stosunkowo logiczne tło po czym porzucony.

Fabuła momentami gnała tak szybko, że ciężko było zawiesić na czymś dłużej oko, z tego powodu arki bohaterów kompletnie nie było. Postać Natalii mam wrażenie wręcz została użyta jako swoista chorągiewka którą główny bohater miał wbić pod koniec książki i to tyle. Dosłownie zabrakło czasu żeby wszystko mogło się naturalnie odbyć.

Pomysł ciekawy, jak najbardziej, tylko jak zwykle przeszkadza mi wykonanie. Niemniej czytało się szybko. Prawdopodobnie z tego powodu że opisy innych linii czasowych skracano do wyliczanki co jest inaczej i że książki samego autora wychodziły pod innymi tytułami. Tło covidowe strasznie męczy, powstało zbyt dużo rzeczy na tej podstawie, większość pisarzy zdążyła się rzucić na kawał mięsa kiedy był jeszcze świeży, autorowi zostały już z niego tylko same kości. Może dlatego wydaje się że książka jest napisana trochę na kolanie? Trzeba było się pospieszyć żeby wycisnąć z tej zdychającej kobyły ile tylko da radę.

Sięgając po pozycję zdecydowanie spodziewałam się czegoś innego niż dostałam.

Jak dla mnie jedna z ciekawszych książek Remigiusza Mroza.
Może dlatego, że bardzo lubię takie klimaty.

Jak dla mnie jedna z ciekawszych książek Remigiusza Mroza.
Może dlatego, że bardzo lubię takie klimaty.

Przyznam szczerze, że nie jestem fanką Remigiusza Mroza, książkę poleciła mi moja przyjaciółka.
Uwielbiam temat postapokaliptyczny i podróże w czasie, a tu jeszcze teoria wielo światów. To dla mnie prawdziwa uczta! I jestem pozytywnie zaskoczona tą książką!
Bardzo podobał mi się pomysł na inne światy i alternatywa rzeczywistość. Inne historie Polski to taki tutaj dla mnie deser, czytałam z nie małym zainteresowaniem.
Bardzo fajna postać Rychtera, polubiłam go podobnie jak Nataszę, i podobała mi się ich relacja i dialogi. Nie rozumiem skąd tak niskie oceny tej książki.
Ja polecam serdecznie!

To moja ulubiona książka Mroza. Tajemnica, podróże w czasie/ miejscu, wielowarstwowość tła jak i bohaterów. Good Job

• Remigiusz Mróz
  • Przeczytane 2022