Obrazy z przeszłości

Okładka książki Obrazy z przeszłości Remigiusz Mróz
Okładka książki Obrazy z przeszłości
Remigiusz Mróz Wydawnictwo: Filia Cykl: Seweryn Zaorski (tom 4) kryminał, sensacja, thriller
Seweryn Zaorski (tom 4)
Filia
2022-05-18
2022-01-01
9788381959865
literatura polska śledztwo tajemnica przeszłość niewyjaśniona historia zbrodnia

Czy w Żeromicach będzie jeszcze kiedyś spokojnie? Okoliczności wskazują, że mieszkańcy długo nie zaznają wytchnienia. Sprawa sprzed lat znowu ujrzała światło dzienne - oczywiście za sprawą Seweryna i Kai Burzyńskiej. Ten nierozłączny duet po raz kolejny wplątał się w skomplikowaną sytuację, która staje się coraz bardziej zawiła wraz z rozwojem wydarzeń. Czy tym razem uda im się rozwiązać zagadkę bez ryzyka śmierci? Żeby się o tym przekonać, trzeba przeczytać tę książkę do końca.

Kolejna odsłona przygód Zaorskiego i Burzy. Niezła, nie powiem, ale dywagacje na temat obrazu z liceum nie wniosły nic do sprawy (błędny trop),a zajęły nieco czasu. Akcja momentami zaskakuje; spodziewałam się że winny jest mężczyzna, a tu... niespodzianka! (Choć facet też miał w tym swój udział). Jest to książka, w której pojawia się przyjaciółka Burzy, Ewa (aż dziw, że nie pojawiła się we wcześniejszych tomach skoro jest wieloletnią przyjaciółką). Ale autor ma swój powód, by Ewa pojawiła się akurat w tym tomie. I ten powód sprawił, że Ewy nie nazwałabym już przyjaciółką :-( (sfałszowała/podmieniła wynik badania DNA, a od tego zależała przyszłość relacji Seweryna i Kai). Dla mnie to kolejny rozdział z życia głównych bohaterów, jak zwykle mocno wciągający (czyta się i ma wrażenie, że jest się obserwatorem tych zdarzeń, tam w środku tego wszystkiego - uwaga dotyczy każdej części, także tej ostatniej, którą dopiero skomentuję :-D).

Bardzo dobra dynamika i akcja. Chyba pierwszy raz w połowie książki domyśliłam się kto jest zabójcą, ale i tak zakończenie okazało się przewrotne. Burza i Zaorski - no cóż, no lubię ich te relację, a zakończenie jak zwykle zachęcające, by sięgnąć po kolejną część.

Zgadzam się z opiniami mówiącymi o tym, że wątek Burzyńskiej i Zaorskiego staje się już męczący. Jest nad wyraz. Do tego rzekomo nic niewidzący Michał... Ale sam pomysł na główną historię moim zdaniem bardzo dobry. Intrygujący. No i epilog - zdecydowanie mocna strona tej powieści. Zabieram się za ostatnią część.

Ciężko mi coś napisać o tej książce. Z jednej strony historia kryminalna z wszystkich dotychczas przeczytanych książek ta przypadła mi najbardziej do gustu. Tutaj autentycznie byłem ciekaw, jak autor rozwiąże historie kogoś, kto już nie żyje ale jakimś cudem na miejscu zdarzenia wszystko temu przeczy. Z drugiej strony relacja między Kają a Sewerynem zaczyna mi trochę ciążyć jeśli weźmiemy pod lupę męża Kai - Michała. Ostatecznie główna historia kryminalna dostarczyła mi satysfakcjonującego zakończenia za to wątek milosny tym razem nieco mnie podirytował ale to głównie za sprawą samej Kai i nowej postaci w historii, czyli przyjaciółki Kai - Ewy. Na sam koniec dodam, że mimo, że Ewa pojawia sie stosunkowo późno to jednak ostatecznie ma ogromny wpływ na samych bohaterów co w ogólnym rozrachunku wychodzi...wychodzi. Ocena 8 głownie za sprawą wątku kryminalnego, który wypadł najlepiej do tej pory.

Jak bardzo drobne sytuacje, zdarzenia mają wpływ na teraźniejszość? Myślę, że już nieraz przekonałeś się czym jest efekt motyla. I tym razem bohaterowie kolejnej części serii zmierzają się z czymś co zakotwiczone jest w przeszłości. Czymś co także odmieni i ich losy. Całość fabuły osadzona jest mocno w realiach życia Seweryna i Burzy, których zdaje się łączyć coraz więcej. Jak potoczą się ich losy dowiesz się tego w tej ciekawej, wciągającej książce okraszonej humorem i tatełożartami. Wszystko jest scalone sposobem bycia i specyfiką poszczególnych charakterów bardzo wyrazistych.

Rewelacyjna seria i tyle! Ale końcówka..... Nie spodziewałam się, że ona..... Ale mnie wkurzyła! A kto i dlaczego to zachęcam do przeczytania!

Książkę czytało się lekko. Kolejna dobra książką Mroza. Sam motyw obrazów nie był jakoś mocno emocjonujący. Ale myślę, że relacja Seweryna i Burzy tutaj wybijają się na pierwszy plan i daje to smak całości. Polecam

Pojawiają się obrazy z miejscem zbrodni, w dniu zabójstwa. Obrazy namalowane przez Kreczkę. Ginie kilka dziewczyn na przestrzeni wielu lat. Łączy ich kółko teatralne. Znajduje się obraz na którym jest stara chata i Kaja Burzyńska. Seweryn poszukuje jej bo została porwana. Trwa walka z czasem.
Kreczka zostaje zabity. Okazuje się że Lidka która rzekomo została zabita żyje i to ona porwała Burzę. Pomaga jej dawny adorator Lidki kuzyn Zaorskiego.
Burza jest w ciąży ale jest to dziecko Michała.

To moja pierwsza tak niska ocena dla RM. Coraz trudniej mi brnąć przez tomy o Sewerynie. Z jednej strony lektor mało przekonujacy, z drugiej wątpliwy moralnie i niemiłosiernie rozbudowany wątek romansu głównych bohaterów. Książkę uratowało zakończenie z arcywaznym pytaniem - jak bardzo możemy ingerować w cudze życie nawet jeśli robimy to w dobrej wierze i w głębokim przekonaniu o własnej racji? Mimo wszystko nie zachęcam i z wahaniem sięgam po ostatni tom serii.

• Przeczytane 2022
  • Remigiusz Mróz