Biały pył. Piekło na K2

literatura polska góry K2 kryminał śnieg śmierć seryjny morderca

Wyróżniona opinia i

Biały pył. Piekło na K2

przeczytanych książek 566 napisanych opinii 520

Do książki podszedłem ze sporą rezerwą. Nie spodziewałem się, że chwyci mnie za kark i wciągnie na wymagające stoki K2. Postaci są ledwie nakreślone. Nie dowiadujemy się o nich zbyt wiele, ale to nie przeszkadza, jeśli damy się porwać gorączce sięgnięcia po tak nieosiągalny szczyt.

Zwykle, gdy zobaczę na zegarku 22:00, gaszę światło i kładę się spać, ale ta książka była jedną z nielicznych, które spowodowały, że wolałem być niewyspany, ale z wiedzą co wydarzyło się na kolejnej stronie, czy rozdziale.

Pewnie do niej nie wrócę, bo literacko nie jest to pozycja wybitna, ale przeczytanie jej było dla mnie czystą przyjemnością!

Odwieczny dylemat góry czy morze? A może góry nad wodą?

Nic mnie tak nie resetuje, jak wycieczka po górach. Głowa odpoczywa i myślę o niczym, mimo wysiłku fizycznego.

Bohaterowie "Białego pyłu. Piekło na K2" toczyli nieziemską walkę z własnym ciałem, ale także umysłem. Na kartkach książki poznajemy historię trzynastu śmiałków, którzy mają zamiar zdobyć K2 zimą. Ich organizmy toczyły ogromną walkę z siłami natury i chorobą wysokościową. Sama jej niestety doświadczyłam i nie jest to nic przyjemnego, a dla mnie okazało się nie do przeskoczenia.

Opowieść o pokonywaniu słabości, relacjach międzyludzkich w tak małym i specyficznym gronie, w którym osiągnięcie celu jest najważniejsze. Czy bohaterom opłaciło się działanie za wszelką cenę?

Wśród himalaistów jest dziennikarz, który relacjonuje cały przebieg wyprawy. Swoją pokorą i pracowitością dostaje "pozwolenie" od kierownika grupy na atak szczytowy. Czy podoła mimo wątpliwości reszty ekipy?

Dla mnie rosnące z każdym metrem wysokości napięcie sprawiało, że chciałam więcej. Rozumiałam bohaterów, bo to samo czuję w górach, kiedy nie mam już siły, ale ciężko odpuścić. Książka do samego końca trzyma poziom i utrzymuje uwagę.

Odwieczny dylemat góry czy morze? A może góry nad wodą?

Książka, którą dobrze mi się słuchało w audiobooku, zwłaszcza kiedy zapomniałam już , że w opisie miała hasło "thriller" oraz "kryminał" bo ani z jednym ani z drugim nie miała ona zbyt wiele wspólnego.

To po prostu - tylko i aż -opowieść o zdobywaniu góry, przezwyciężaniu własnych słabości, relacji ludzi w skrajnie niebezpiecznych warunkach. Myślę, że jest to książka przede wszystkim dla kochających ten klimat, może trochę dla marzących by choćby stanąć pod którymś ze śnieżnych olbrzymów.

Fabuła płynie wartko i niemal do samego końca byłam mocno wciągnięta i słuchałam z zainteresowaniem. Niestety rozczarował mnie koniec, w pewnym momencie już zbyt rozciągnięty i przewidywalny. Gdyby książka urwała się kilka rozdziałów wcześniej, zrobiłaby na mnie dużo większe wrażenie i dała mocniej do myślenia. A tak była dobrą przygodą, o której za pewne szybko jednak zapomnę bo zostawia po sobie ukłucie rozczarowania.

Bardzo dobra. Polecam. Trzyma w napięciu niemal cały czas. Jednak są 2 minusy. Strasznie irytująca nazwa ten biały pył. Po prostu śnieg, a nie żaden biały był. I druga sprawa, Górą Gór jest Everest, a nie K2.

Sięgnęłam po ten ...kryminał z tego samego względu, który sprawił, że główny bohater Krzysztof Garda pojechał z wyprawą pod K2. Chciał wiedzieć, dlaczego są ludzie, którzy – jak mówią niektórzy – drapią się tam, gdzie ich nie swędzi.
A Góra Gór go pokonała. Uległ jej sile i czarowi. Autor chyba też.
Czy to jest kryminał? No, nie wiem… Mocno nie wiem. Wątek kryminalny i jego rozwiązanie są zarysowane cieniutko i niezbyt wiarygodnie, o budzeniu emocji czytelnika nie ma co nawet wspominać.
Za to ciekawa jest atmosfera walki pod ścianą najtrudniejszej do zdobycia góry świata. Autor pokazuje nam, jak zmienia się człowiek w obliczu niebezpieczeństwa, zagrożenia życia w ekstremalnych warunkach. Próbuje tłumaczyć, co popycha ludzi do walki ze sobą, zimnem, brakiem tlenu i ...pragnieniem sukcesu. Sporo zdań jest o tym, że dzisiaj himalaizm to zupełnie coś innego, niż jeszcze 20 lat temu. Zabawna jest historia z dostępem do Internetu. Zawzięci na zdobycie szczytu wspinacze, tak samo, jak jakiś uczniak dają się wodzić za nos mediom społecznościowym, zapominając, gdzie i po co z takim trudem przyjechali.
Szkoda, że autor nie poszedł głębiej w takie sytuacje, w relacje międzyludzkie, zamiast bawić się w dziennikarza śledczego.
Niestety, niewątpliwą słabością książki jest widoczna po kilkunastu stronach teza i zakończenie. Kto czytał, ten wie.

A Góra Gór go pokonała. Uległ jej sile i czarowi. Autor chyba też.
Czy to jest kryminał? No, nie wiem… Mocno nie wiem. Wątek kryminalny i jego...

"Piekło na K2" to książka idealna dla miłośników gór, ale i nie tylko. Jest napisana lekko i przyjemnie. Czytając, ma się wrażenie przebywania w tych górach na prawdę. Bardzo realistycznie oddana wyprawa na najtrudniejszą z ośmiotysięczników górę. Dużo fachowych nazw i zwrotów oraz ciekawostki związane z wyprawami słynnych himalaistów. Aż zapragnęło się wziąć udział w takiej wyprawie!

Ale jak każda wyprawa w góry, także i ta, niesie ze sobą niebezpieczeństwo. Warunki nie zawsze są sprzyjające tak jakby się tego oczekiwało i właśnie na takie trafili bohaterowie powieści.

"Biały Pył" to historia polskich himalaistów, którzy postanowili wejść zimą na K2, a nie jest to łatwe, bowiem nikt nigdy tego jeszcze nie dokonał. Wraz z ekipą profesjonalistów w wyprawę wybiera się dziennikarz, amator, który ma relacjonować przebieg wyprawy. Grupa dość oschle go traktuje, ale za sprawą kierownika wyprawy on też bierze udział w przygotowaniu drogi na szczyt. Swoją pracowitością, pokorą i zaangażowaniem przekonuje do siebie grupę i w efekcie pozwalają mu wziąć udział w ataku szczytowym. Jak jemu i reszcie zespołu uda się ta wyprawa i czy w ogóle? Zaczyna się bowiem walka z samym sobą i wytrzymałością organizmu. Czy będą wiedzieli kiedy odpuścić, a kiedy iść dalej?

"Jak ustalić moment, w którym tej szansy już nie ma?"

Powieść jest dynamiczna, a napięcie rośnie wraz z wysokością zdobywaną przez bohaterów. Świetny górski thriller bogaty w zwroty akcji i zaskakujące momenty.
Jedyny minus to brak mapki poglądowej.🙃

Jestem odrobinkę rozczarowana, bo opis na okładce głosi, że jest to thriller górski. Tymczasem do thrillera znalazłam tylko jedno nawiązanie niemal na samym końcu książki, więc został ogromny niedosyt, dlatego ocena dobra. Książka ciekawa, dobrze i przystępnie napisana, ale z tym thrillerem to marketingowcy przesadzili.

Książka zdecydowanie dla miłośników gór. Autor dzieli się technikami wspinania ale również regułami i zasadami życia, tam wysoko. Co musisz zrobić aby przetrwać. Góry uczą pokory, nie ma tam miejsca na pomyłki. Nie jest to oczywiście żaden poradnik. Książka trzyma w napięciu, a autor świetnie wprowadza nas w atmosferę zespołu himalaistów.

Trzyma w napięciu, a o to chyba w takiej literaturze chodzi. Nie podejmuje się oceny merytorycznego poziomu książki, bo o górach nie wiem nic i to moje pierwsze spotkanie z taką tematyką. Udane.

Dobrze się czytało mimo literackiej fikcji.Ps.Jestem pod wrażeniem ludzi, którzy wspinają się na najwyższe szczyty świata , dążą tylko do tego by minutę,dwie być na górze i zobaczyć to ,czego nie zobaczy 99,5 % ludzkości .

• Góry