Moralny nieład

Moral Disorder
978-83-240-0939-8
autobiografia, Margaret Atwood
lukrecja

"Moralny nieład" to przewrotna autobiografia Margaret Atwood, rozpisana na jedenaście opowiadań. Nell, bohaterka wszystkich historii, codziennie roztrząsa banalne na pozór kwestie, które tak naprawdę dotykają istoty człowieczeństwa. Zastanawia się nad swoją tożsamością, nad tym, jak codzienne wybory kształtują jej osobowość i zmieniają bieg jej świata. Opowiada o relacjach z rodziną, z...

Nell, bohaterka wszystkich historii, codziennie roztrząsa banalne na pozór kwestie, które tak naprawdę dotykają istoty człowieczeństwa. Zastanawia się nad swoją tożsamością, nad tym, jak codzienne wybory kształtują jej osobowość i zmieniają bieg jej świata. Opowiada o relacjach z rodziną, z ukochanym mężczyzną i jego byłą żoną, ludziach, których poznała, i przeczytanych książkach, próbując określić siebie i swoje miejsce w świecie.

Każde z opowiadań pokazuje inną scenę z życia Nell: starszej kobiety u boku męża, dojrzewającego dziecka, niepewnej swojej sytuacji kochanki, zakochanej dziewczyny. Niechronologicznie ułożone historie obejmują ponad pół wieku: od lat 30. ubiegłego stulecia do chwili obecnej, i niemal cały krajobraz Kanady: wielkie miasta i ich przedmieścia, wiejskie gospodarstwa czy lasy na północy kraju.

Mavericus | 2011-05-01
Przeczytana: 09 maja 2011

Nie jest łatwo dojrzewającej kobiecie przypomnieć sobie, co robiła, gdy była jeszcze "źrebięciem". Pamięć wtedy zawodzi i może dlatego jest tak wybiórcza. Zapomniał wół, jak cielęciem był. To święta prawda. TO co przykre pamiętamy przez dekady. Tego co dobre nie przypomnimy sobie niczym dobre wino, którego procenty już dawno ulotniły się razem w rozgardiaszu sylwestrowej fety.
Ta książka jest o przemijaniu. O kontemplacji chwili, które potem będziemy wspominali ze śmiechem. Tylko jedno by te momenty "cudownie" przeżyć. Atwood przypomina sobie okres wzrostu w brzuchu jej matki,
a następnie narodzin młodszej siostrzyczki. Jak wiele obowiązków zostało scedowane na nią.
W mrokach pamięci "wygrzebuje" zapomniane przykre chwile jej rodziny. Rozpadające się związki, małżeństwa. Upokarzające relacje z byłymi chłopakami, ledwo znośne lekcje w szkolnej ławce. Autora przypomina w swoim portrecie pamięciowym o tym, co tak łatwo zapomnieliśmy. O rozwinięciu swojego "zalążka" do perfekcyjnego...

anticool | 2014-03-06

Lubię książki zbudowane w ten sposób - literackie patchworki, albumy chaotycznie poukładanych zdjęć. Bardziej wierzę takim historiom bez logicznej chronologii, uporządkowania, a czasami sterylnego wręcz ładu następujących po sobie zdarzeń. Życie, które pamiętamy, takie nie jest. Pełno w nim dziur i luk, bo mamy pamięć bardzo wybiórczą. Atwood wcale nie próbuje łatać, sklejać ani szukać brakujących części. Wie, że to nie ma sensu. Albo po prostu ceni niedopowiedzenia, puszcza oko, że przecież nie trzeba wszystkiego podawać na tacy, nie trzeba od razu być narratorem wszechwiedzącym.

Agnieszka | 2015-12-26
Przeczytana: 26 grudnia 2015

Dość mało ciekawa książka.Nell była z Tigem i zamieszkali na wsi.Nell uczyła się życia na wsi m.in opiekowała się koniem.Mieli dużo zwierząt-pawia,koty,psy,baranka,kury,krowę Susan,konia Gladys.Tig miał dwóch synów z Ooną .Nie będę się rozpisywała na temat tej książki,ponieważ nie urzekła mnie.

green_life | 2011-01-15
Przeczytana: 2009 rok

jak zwykle Atwood...

Agata_Adelajda | 2013-01-24

Moralny Nieład Margaret Atwood to jedenaście opowiadań z różnych okresów życia kobiety. Niektóre są prowadzone z pozycji pierwszej, niektóre z pozycji trzeciej osoby. Z początku bohaterka jest bezimienna, lecz później (może dlatego, że już ukształtowana psychicznie) zyskuje imię Nell. Nell jest alter ego samej Atwood, która w wątki życia kobiety wplotła sporo własnych nici. Autorka urodzona w Ontario większą część dzieciństwa spędziła w kanadyjskich lasach u boku ojca entomologa i matki dietetyczki. Oczekiwanie na przyjście na świat rodzeństwa wyznaczyło początek odpowiedzialności, a wraz z nim koniec dzieciństwa. A ten moment oczekiwania na dziecko, które miało się narodzić (Atwood jest „środkowym” dzieckiem) pięknie opisała w opowiadaniu Sztuka gotowania i podawania, gdzie jako jedenastolatka w skupieniu robi na drutach wyprawkę dla malutkiej siostrzyczki. W innym opowiadaniu – już starsza nastolatka, trochę zbuntowana, ale bardzo grzeczna i rozwinięta intelektualnie – analizuje...

Pugnacious | 2011-01-27
Przeczytana: 2010 rok

Noblistka nas zanudza pod pozorem przekazywania wielkich i prostych prawd o życiu. Już wkrótce recenzja na: http://podtytulem.blogspot.com/

Weda Krakow | 2010-12-20
Przeczytana: 2010 rok