Mleko i miód

więcej Więcej

Oficjalne recenzje i

Opleć swe serce wierszem

Link do recenzji

Rety, naprawdę świat się tym podniecił kilka lat temu? Trochę sprytnych zdań, seria banałów. Specjalnie przeczytałam w oryginale, żeby nie było, że w tłumaczeniu coś umknęło.

Wersowane złote myśli to jeszcze nie poezja. W mądrych książkach takich zdań jest pełno – plączą się pomiędzy genialną resztą.

Paulo Coelho lubi to.

Ale obrazki fajne.

Przeczytałam ją w godzinę i hmm.. można powiedzieć, że przeżyłam każdą z możliwych emocji podczas czytania. Polecam chociażby po to, żeby uświadomić sobie pewne sprawy, które nie zawsze widzimy w odpowiednim świetle.

"Mleko i miód" jest tomikiem poezji o miłości i kobiecości. Wiersze podzielone są na cztery części:

"Cierpienie" to część studium tego, o co walczy feminizm. Podmiotami są kobiety uciszane, przyćmiewane, rządzone przez mężczyzn, żyjące w rodzinach, w których dalej mocno trzyma się patriarchat. Nauczone i dalej nauczane słuchania braci, ojców, mężów, chłopaków, tłumienia...

Nie znam się na poezji, dla kogoś takiego jak ja jest to pozycja miła i przyjemna. Utwory zachęcają do refleksji, niektóre zapadają w pamięć na dłużej. Jest to pozycja, do której z chęcią wrócę.

Najważniejsze rzeczy najlepiej wybrzmiewają prostymi słowami. I tak też jest tutaj. Wiersze Rupi Kuar po prostu uderzają nas swoją prostotą, która przemawia myślę, do każdego.

Książka warta uwagi każdej kobiety.

Na półkach: , , , , ,

OCENA:
7/10

PRZESŁANIE I WYMOWA:
Zbiór wierszy Rupi Kaur ukazuje ważne społecznie tematy. Czytelnik jest również świadkiem rozwoju emocjonalnego autorki i jej dojrzewania do miłości. Z przemyśleniami Rupi niejednokrotnie można się utożsamić.

„The idea that we are so capable of love but still choose to be toxic”

TŁUMACZENIE:
Bardzo cieszę się, że sięgnęłam po wersję...

Bardzo przeciętne. Spodziewałam się czegoś lepszego.

Bardzo wartościowy zbiór wierszy. Pięknie napisane.

Bardzo mi się ten zbiór podobał! Rzeczywiście, wiersze są proste, nie trzeba poddawać ich długiej analizie. Ale jednocześnie ta prostota w jakiś sposób uderza.

4 146
    2 246