Mleko i miód

Anna Gralak

Oficjalne recenzje i

Opleć swe serce wierszem

1261 223 37

Mam nadzieję, że minęła już epoka, w której krytyka tego zbioru traktowana jest jak świętokradztwo. Totalnie szczerze, gdyby to nie była pierwsza instagramowa poezja, to pewnie znalazłbym ją w bookcrossingu na Rajskiej w Krakowie, przeczytał i zwrócił jeszcze tego samego dnia. Nie prowokuje do żadnych przemyśleń, podobały mi się dosłownie 4 wiersze, a w kolejnych 2 znalazłem ciekawe wersy, ale poza tym to bełkot

Książka jest przepięknie wydana, to muszę jej przyznać, ale jest to taki przerost formy nad treścią. Bywa banalna, oczywista, dosłowna, niesmaczna.. Patrząc na szatę graficzną spodziewałam się słów, które będą bardziej wybrzmiewać. Czyta się szybko, nieczęsto się zatrzymywałam na przemyślenia. Rzadko mnie poruszała, choć udało mi się znaleźć w niej parę wartościowych słów. Mam jednak wrażenie, że większość zapisków możnaby spokojnie z książki wyrzucić. Myślę, że w tym przypadku mniej znaczyłoby więcej, a tak, całościowo, jest raczej przeciętnie.

damn man, to bylo slabe

damn man, to bylo slabe

Czytanie poezji to nowe doświadczenie, ale całkiem przyjemne. Książka bardzo krótka, więc myślę, że warto na moment się przy niej zatrzymać. Chociażby dla poznania i spróbowania czegoś nowego.

„Mleko i miód to zbiór wierszy o miłości, utracie, traumie, gwałcie, gojeniu ran i kobiecości (…) zabiera czytelnika w podróż przez najbardziej gorzkie momenty w życiu i znajduje w nich słodycz, bo słodycz jest wszędzie, jeśli tylko zechce się jej poszukać”.

Przeczytałam tę pozycję ponownie po czterech latach. Moje pierwsze zetknięcie było owocne i poruszające. Problematyka jaka jest poruszana w tych krótkich utworach była bardzo bliska memu sercu w tamtym okresie . Jest mowa o stracie, rozpadzie związku ale także o poczuciu krzywdy czy wybaczeniu. Słowa są naprawdę proste, momentami nawet bym powiedziała, że błahe ale mimo wszystko skłaniają czytelnika do przemyśleń, do zastanowienia się nad ich sensem.
Drugie przeczytanie nie sprawiło mi już takiej samej przyjemności jak wtedy – kilka lat wcześniej. Myślę, że przez to w jakim miejscu mojego życia aktualnie się znajduję. Jest dużo lepiej a wiersze mówią o czymś co w danym momencie mnie nie dotyczy.
Uważam zatem, że pozycja jest naprawdę świetna na przysłowiowe „ złamane serce” ale nie przyda się komuś kto aktualnie żyje swoim najlepszym życiem.
Zapisałam kilka wierszy których słowa naprawdę chciałabym zapamiętać lecz nie czuje już tego czaru jakim jest otoczony ten tomik.

Dużo z tego brzmi jak żywcem wzięte z tweetera. Poruszane są tematy trudne i delikatne, a potraktowane bez głębszego wejścia w nie.
Jako poezja nie spełnia swojego zadania. Ma się odczucia jak z literackiego fast fooda.
Pewne uczucia potrzebują by je wyrazić to zrozumiałe, jednak to jest czyjś dziennik/pamiętnik i mam wrażenie że powinien zostać prywatny, ponieważ widać że uczucia są prawdziwe jednak przekazane w tak niezręczny sposób, że nie da się czuć inaczej niż nie na miejscu gdy czyta się to jako poezję.

Trudno mi oceniać tak surowo czyjeś tak osobiste uczucia i traumy.
Zbiór na pierwszy rzut oka niezwykle kobiecy, ale też wyjątkowo płytki. Wiersze niestety bardziej przypominały sentencje, które można znaleźć w dzienniku babci albo w kalendarzu wiszącym na boazerii, a to zupełnie nie dla mnie.
Autorka porusza ważne problemy, które dotykają wielu kobiet, ale robi to powierzchownie i niezbyt wnikliwie. Jest to właściwie personalne katharsis autorki, które akurat do mnie w ogóle nie przemówiło.

Trudno mi oceniać tak surowo czyjeś tak osobiste uczucia i traumy.
Autorka porusza ważne problemy, które dotykają wielu kobiet, ale robi to...

Bardzo dobrze czytało mi się ten tomik. Wydaje mi się dobry i całkiem przystępny na początek. Niektóre teksty miały duży sens, natomiast inne... no cóż. Z jednymi tekstami mogłam się utożsamić, inne z kolei były totalnie nie moją bajką. Nie jest to coś idelanego ale nie jest też złe.

Podsumowując: polecam :)

Podsumowując: polecam :)

Przereklamowana. W tomie znajduje się po prostu garstka opisów do zdjęć wstawianych na Instagram, trochę wpisów z Tumblr i tylko kilka naprawdę dobrych wierszy z prawdziwego zdarzenia.

Do przeczytania książki Rupi Kaur uwiodła mnie piękna, minimalistyczna okładka.
Niestety bardzo się zawiodłam. ,,Mleko i miód” zdecydowanie nie jest książką dla fanów głębokich uczuć i wyrafinowanych słów. Autorka pisze w sposób banalny i do mnie osobiście on nie przemawia.
Tak jak już kilka osób wcześniej wspomniało uważam, ze cieżko to nazwać poezją.

Do przeczytania książki Rupi Kaur uwiodła mnie piękna, minimalistyczna okładka.
Tak jak już kilka osób wcześniej wspomniało uważam, ze cieżko to nazwać poezją.