Wszystko jest iluminacją

2017-04-26
2003-01-01
2002-01-01
Michał Kłobukowski
literatura amerykańska podróż poszukiwanie własnej tożsamości rodzina Ukraina wspomnienia

Okładka książki USA Noir. Część I Megan Abbott, Lawrence Block, Tim Broderick, Joseph Bruchac, Jerome Charyn, Lee Child, Reed Farrel Coleman Reed Farrel, Michael Connelly, Barbara DeMarco-Barrett, Jeffery Deaver, Elyssa East, Maggie Estep, Jonathan Safran Foer, J. Malcolm Garcia, James W. Hall, Pete Hamill, Terrance Hayes, T. Jefferson Parker, Karen Karbo, Bharti Kirchner, William Kent Krueger, Dennis Lehane, Laura Lippman, Tim McLoughlin, John O'Brien, Joyce Carol Oates, Bayo Ojikutu, George Pelecanos, Pir Rothenberg, S. J. Rozan, Lisa Sandlin, Julie Smith, Asali Solomon, Domenic Stansberry, Susan Straight, Luís Alberto Urrea, Don Winslow
USA Noir. Część I Megan Abbott, Lawre...
Okładka książki Życie. Instrukcja Jonathan Safran Foer, Georges Perec, Chris Ware, praca zbiorowa
Życie. Instrukcja Jonathan Safran Foe...

Kiedyś, teraz, jutro

Dziwne... super językowo, sama historia momentami nieźle popieprzona, zboczona, ale koncept ogółem ciekawy. Tłumaczu - wielki szacunek!

Chyba trochę przeceniona książka. Świetny pomysł na połączenie retrospekcji z czasami współczesnymi, ale zrealizowany w zbyt zawiły sposób. Doskonale za to oddane są błędy językowe i gramatyczne popełniane przez Żydów oraz osoby tłumaczące bezpośrednio z języka angielskiego na ukraiński. Przy znajomości obu tych języków sama treść książki staje się zupełnie zabawnym tekstem.

audiobook - empik go

audiobook - empik go

Cudowna i wspaniała tragikomedia.
Piękna przygoda czytelnicza. Czyta się trudno, bo mózg i oczy dopowiadają zaczęte słowa, a tu klops, wychodzi słowo całkiem inne.
Chyba dwie książki powstały, bo tłumaczenie na pewno naśladuje oryginał, ale nie może być tym samym. Michał Kłobukowski stworzył polski odpowiednik powieści. Myślę, że włożył ogrom pracy w przekład. Wielkie ukłony dla jego talentu. To tłumaczenie jest po prostu prima sort.

Ta książka śmieszy i dławi.
Żeby nie było za wesoło dostajemy kuksańca w brzuch. Podobne uczucie miałam po obejrzeniu filmu „Do zobaczenia, chłopcy” Louisa Malle'a.
„Wszystko jest iluminacją” zostaje w głowie wraz ze śmiesznymi powiedzonkami. Wyjątkowo śmieszna i gorzka opowieść.

Cudowna i wspaniała tragikomedia.

Amerykański pisarz wyrusza do Ukrainy w poszukiwaniu kobiety, która pomogła przeżyć jego dziadkowi II wojnę. Przewodnikiem jest pochodzący z Odessy Aleksander, pełniący rolę tłumacza, wraz ze swoim dziadkiem, który ich wozi.

Mamy zatem powieść drogi, ale nie tylko w wymiarze linearnym, z punktu A do B, ale również w wymiarze czasu, przestrzeni, kultury i języka. Narracja prowadzona przez Alexa może razić, pełno tu niedokładności, niepasujących słów, błędów składniowych, leksykalnych. Z czasem jednak, gdy poczujemy rytm tych słów, zrozumiemy ich znaczenie w kontekście zaczyna to być całkiem przyjemna lektura.

Literackim językiem poprowadzony jest drugi wątek to opowieść o Tachmibrodzie / Sofiówce od 1791 do 1941 roku.W historii sztetla wątki obyczajowe przeplatają się z kulturowymi, historycznymi, filozoficznymi, onirycznymi. Pomimo wyraźnie wskazanych dat, często można odnieść wrażenie, że ten świat istnieje poza czasem i przestrzenią. Jest jakimś innym uniwersum, w którym nasze rozumienie rzeczywistości nie tylko utrudnia, ale wręcz uniemożliwia właściwe odczucie.

Tak jak w tytule  - wszystko jest iluminacją, wyobrażeniem, fantasmagorią. Początek przytłacza dziwnością języka Alexa, koniec pogrąża nas w onirycznej rzeczywistości. Środek, a zwłaszcza listy Alexa i pisarza pozwalają uchwycić zmiany, jakie w nich zachodzą pod wpływem tej wyprawy. Oryginalna i interesująca książka, ale również wymagająca cierpliwości i uwagi ze względu na swoją specyfikę.

Nietuzinkowa.

Nietuzinkowa.

Jedna z najwspanialszych książek jakie przeczytałam w życiu. I do posmiania się, i do popłakania..

Nie jest wybitna, ale udana, pogodna i bardzo pocieszna choć z bardzo poważną nutą, by nie rzec przesłaniem…

Książka nierówna. Początkowo śmieszy, później wciąga, wreszcie nuży. Mam z nią kłopot. Jednak polecam.

Genialna tragikomedia!

Nie wiem, co kocham bardziej, oryginał, polski przekład czy ekranizację. Przy wszystkich trzech na przemian wybucham śmiechem i ściska mi się gardło ze wzruszenia.
Mistrzowskie tłumaczenie pana Michała Kłobukowskiego rozśmiesza do łez.

A w filmie postać Alexa gra Eugene Hütz z zespołu Gogol Bordello. Czy może być lepiej? Chyba nie. Wspa-nia-łość!

Genialna tragikomedia!

Mistrzowskie tłumaczenie pana Michała Kłobukowskiego rozśmiesza do łez.

• Literatura amerykańska