Vanished Kingdoms - The History of Half-Forgotten Europe

Okładka książki Vanished Kingdoms - The History of Half-Forgotten Europe Norman Davies
Okładka książki Vanished Kingdoms - The History of Half-Forgotten Europe
Norman Davies Wydawnictwo: Penguin Books historia
historia
Penguin Books
2012-01-01
2012-01-01
historia europy księstwa królestwa litwa bizancjum galicja aragonia sabaudia

Nie daję wyższej oceny tej książce, ponieważ często zdarzały się braki w tłumaczeniu sentencji z języków obcych - nie tylko łaciny .

Książki słuchałam bardzo dawno temu. Do tej pory pamiętam lekkie pióro, ciekawą narrację historyka brytyjsko-polskiego.

Jak to Davies momentami przegadana i na pewno nie na jedno podejście.

Jak to Davies momentami przegadana i na pewno nie na jedno podejście.

Na pewno nie najlepsza, ale interesująca książka Davisa. Ponad połowa tematów dotyczy spraw związanych jakoś z Polską i może nie tyle poszerza co porządkuje naszą wiedzę. Pozostałe tematy pewnie mało dla nas istotne, ale także warte poznania.

Sporo Daviesa czytałem. I pisane to było takim fajnym językiem, ale w tej pozycji za bardzo "zajeżdża encyklopedią". Są polskie wątki i to mi nie przeszkadzało, natomiast historia np. florentczyków po obiecującym początku za bardzo poszła w szczegóły. Jedna ze słabszych pozycji Daviesa.

Długa opowieść przez nieistniejące dziś królestwa i historię Europy. Początek ciężki, później raz lepiej, raz gorzej (w zależności który obszar komuś bardziej przypasuje). Wiele interesujących ciekawostek. Dużo informacji o Polsce i okolicach. Wg mnie - wartościowa pozycją, którą każdy Europejczyk powinien przeczytać - jest w stanie obalić wiele mitów, doedukować osoby, które uważają, że "zawsze było tak jak teraz jest". Z perspektywy obecnej wojny - widać, że autor jej się nie spodziewał, choć widział oczywiste zagrożenia (jednak liczył, że pewne kwestie już się nie zmienią i wystarczająco zakorzeniły się w Europie).

Opowieść o państwach, które bezpowrotnie zniknęły z mapy świata. Ogromnym plusem książki jest to, że można dzięki niej poznać losy krajów naprawdę zaginionych i często zapomnianych ze względu na to, że "historię piszą zwycięzcy". Kolejnym plusem jest przejrzysty podział każdej historii na 3 części. W pierwszej autor omawia pozostałości po tytułowym zaginionym królestwie, w drugim jego historię, a w trzecim to w jakim stopniu dane państwo przetrwało bądź nie w pamięci historycznej. Drobnym minusem jest dokładność opisu historycznego, z tego powodu nie byłem w stanie przebrnąć przez tą książkę w całości.

Początek niczym dodatek do Władcy Pierścieni: Władca A syn B panował w latach C i tak dalej. Jednak im dalej tym lepiej a po 150 - 200 stronach robi się już naprawdę ciekawie ..

Jestem wielką fanką wszystkich pozycji Davisa, ale tą książkę bezsprzecznie kocham!
Historia przeplata się mitami, przenosimy się w miejsca, których nie ma już na mapach, ale są w sercach wielu ludzi.
Poznajemy kulturę i obyczaje, z których nieliczne możemy jeszcze zobaczyć w współczesnym świecie.

Momentami było trochę dłużyzn (rozdział rozdziałowi nierówny),ale w gruncie rzeczy to rzetelnie napisane i pełne ciekawostek obszerne tomiszcze.

• historia
  • Historyczne