Vanished Kingdoms
historia, Europa,
historia
Mariusz

Norman Davies zabiera nas w oszałamiającą podróż przez wieki dziejów. Pokazuje egzotyczne stolice i mówiące niemal wymarłymi językami narody. Przedstawia nam nieznaną historię Europy, ale i opowiada o nas samych: o Galicji, Prusach, Wielkim Księstwie Litewskim. Czy jakiś inny historyk miałby na tyle wyobraźni, żeby połączyć ze sobą upadek ZSRR, historię Gdańska i państwo barbarzyńskich Wizygotów? Po lekturze Zaginionych Królestw nikt już nie będzie mógł traktować uporządkowanego świata historii ze szkolnych podręczników jak prawdy objawionej. Burgundia nie będzie kojarzyć się wyłącznie z winem, a Aragonia z Aragornem z Tolkienowskiego Władcy Pierścieni.

Nie trzeba już chyba nikogo przekonywać, że proza Normana Daviesa to literacka uczta. Ale Norman Davies potrafi też dzięki swoim książkom czegoś nas nauczyć. Zaginione Królestwa uzmysławiają, że historia nieustannie kotłuje się i bynajmniej nie zmierza do „końca”. Wręcz przeciwnie, nie miejmy wątpliwości, świat wokół nas wcześniej czy później odejdzie w przeszłość. Tak jak odeszły światy, które Norman Davies ożywia w Zaginionych Królestwach.
(Od Wydawcy)

ardnaskela | 2016-12-04

Ciekawa. Bardzo fajny pomysł. Świetny prezent dla kogoś, kto się interesuje historią ale nie jest specjalistą. Pozycja pobudza w czytelniku nostalgię za czasami minionymi i przemijaniem.

Adrian F | 2014-03-22
Przeczytana: 21 marca 2014

Do lektury Zaginionych Królestw przystąpiłem z lekką rezerwą, wydawało mi się, że będzie to coś na kształt kroniki kiedyś istniejących państw. Obawiałem się natłoku informacji, które będą podane w sposób trudny i zniechęcający. Bardzo pozytywnie zaskoczył mnie jednak sposób prowadzenia narracji przez autora. Opis każdego z "królestw" wybranych przez N. Daviesa zawiera tak naprawdę wielki skrót całej jego historii i skupia się na wycinku dziejów przez autora uznanym za najciekawszy, bądź najlepiej oddający specyfikę danego miejsca. Książka dostarcza ogromnej porcji wiedzy podanej w sposób przystępny i naprawdę bardzo bardzo wciągający. Czytanie tego wielkiego tomu zajęło mi tylko 4 dni, naprawdę nie byłem w stanie się oderwać. Tak naprawdę jedyny, ale za to bardzo duży, minus znalazłem w rozdziale poświęconym miastu Gdańsk. Mianowicie autor zaczął całkowicie bez żadnego wstępu prezentować swoje poglądy polityczne dotyczące najnowszej historii Polski. Był to fragment jakby oderwany...

Grażyna | 2015-03-06
Na półkach: Przeczytane, Audiobooki

Grzegorz | 2015-01-31

Książka może i rzeczywiście zaskakuje ilością faktów, ale jest dla mnie sporym rozczarowaniem. Sprawna warsztatowo, ale ciągle czuje się niedosyt (lub przesyt, to szczególnie wówczas, kiedy natłok nowych informacji sprawia, że przestajemy je pamiętać). Ja musiałem przeczytać, w końcu to prezent. Mam nadzieję, że inni podejdą do tej pracy z większym entuzjazmem.
Po lekturze pozostała jakaś taka nostalgia za światem minionym, który już nigdy nie powróci. Davies opisuje dzieje 18 państw, ale ile ich było w historii. Przemija postać tego świata... Przy okazji polecam najnowszę książkę B. Cywińskiego (Szańce kultur).

Paździoch | 2014-02-16

Panta rei.
Nie ma nic wiecznego.

Takie filozoficzne stwierdzenia pojawiają się już we wstępie do tej książki. Davies niezwłocznie je argumentuje. Jako dowód tej teorii, przedstawia dzieje swej ojczyzny. Autor miał okazję obserwować Imperium Brytyjskie, chlubiące się tym, że w nim nigdy nie zachodziło słońce. Widział jego potęgę na mapach oraz jego powolny ale nieuchronny rozpad (dekolonizacja). Użycie właśnie takiego argumentu daje sygnał, że książka będzie obiektywna, nawet jeśli wnioski będą gorzkie dla czytelnika.
Wg. autora rozpad struktur państwowych, nawet najpotężniejszych, to proces stały i nieunikniony, niezależnie od tego czy mieszkańcy to widzą, akceptują czy jest im to zupełnie obojętne.

Każdy z rozdziałów książki to opowieść o państwie, królestwie, wspólnocie, o których większość z czytelników nie słyszała i po których pozostały tylko ślady archeologiczne. Ślady, które odcisnęły piętno na wieki i o których tak naprawdę często nie zdajemy sobie sprawy. Każda część...

Mariusz Albiński | 2012-02-06
Przeczytana: styczeń 2012

Czy słyszeliście kiedykolwiek o Królestwie Rosenau, Aragonii, Kerno, albo o Eire czy Rutheni? Zapewne nie, i nie ma w tym niczego nadzwyczajnego, bowiem ich historia dobiegła kresu wiele wieków temu. Niegdyś stanowiły one wielkie ośrodki kultury, regionalne potęgi, a nawet mocarstwa. Dziś o ich dawnej świetności świadczą jedynie ruiny okazałych budowli, skrawki dokumentów, legendy i pojedyncze dzieła sztuki. Książka „Zaginione Królestwa” ukazuje losy 18 państw, które połączyły dwie rzeczy: wszystkie one istniały, miały swoje tradycje i obyczaje oraz struktury władzy oraz wszystkie ona zatoczyły krąg historii i upadły, a czas sprawił, że wiedza o nich została zatarta w pamięci późniejszych pokoleń. Co się jednak wydarzyło, że po tych „wielkich” królestwach pozostały jedynie zgliszcza i jak to się stało, że dziś mało kto wie o ich istnieniu, choć one pozostawiły znaczący ślad w tożsamościach wielu współczesnych narodów?

„Zaginione Królestwa” to niezwykła podróż w czasie, w trakcie...

jarviajar | 2014-01-31

„Zaginione Królestwa” nie są, ale też i nie próbują być epopeją na miarę „Bożego Igrzyska” czy „Europy”. W zamian za to, na ponad 800 stronach Davies spisał historie osiemnastu rozrzuconych po Europie królestw - małych i dużych, potężnych jak i mało znaczących. Te 18 bytów, na pozór zupełnie nie połączonych ze sobą, jest jak gra w golfa z historią. Liczba dołków się zgadza, możemy zacząć od którego nam się podoba i próbować przebić się przez gąszcz historii do celu. A w tej grze każda rozgrywka jest zupełnie inna.

Kerno – króciutka opowieść, w sam raz na rozgrzewkę. Aragonia, Burgundia, Bizancjum to z kolei smak wielkiej historii. Galicja, Wielkie Księstwo Litewskie, Prusy, Gdańsk – dla nas Polaków te miejsca często związane są z codziennością, a jednak autorowi po raz kolejny udaje się swoją narracją zaskoczyć, zadziwić i zachęcić do własnych, dalszych poszukiwań.

W przeciwieństwie do klasycznych już dzieł Normana Daviesa, „Zaginione Królestwa” nie stanowią jednego ciągu...

Dominik Socha | 2013-07-11
Przeczytana: 11 lipca 2013

Na początku myślałem - cholerna kupa doskonałej, nikomu niepotrzebnej roboty. Ale czytając kolejne rozdziały się wciągnąłem. Niezwykłe historie, inne oblicza terenów czasem znanych osobiście, czasem z literatury, historii, ze słyszenia... nieprawdopodobny kalejdoskop...

Gwyn | 2013-10-11

W przedmowie Davies stwierdza, że chciał napisać książkę, którą z przyjemnością będzie mógł przeczytać nawet nie-historyk - i częściowo mu się to udaje.

Częściowo, bo niestety niektóre rozdziały przypominają bardzo kiepską książkę do historii - zawał dat, nazw geograficznych i imion, które nikomu nic nie mówią, jest ich legion i po przeczytaniu zostają natychmiast wypchnięte przez legion następnych. Skakanie od tematu do tematu i brak spójnej narracji sprawia, że części rozdziałów zupełnie nie da się czytać. Inne z kolei są naprawdę fascynujące, z ciekawą narracją, dokładnym wyjaśnieniem procesów historycznych i jasnym przedstawieniem faktów. Widać tutaj sympatię Daviesa do Europy Wschodniej - bo to właśnie te rozdziały wychodzą mu najlepiej.

Pewnie byłaby wyższa ocena, ale przez ww. rozdziały oraz multum, ale to multum błędów w polskiej wersji odejmuję gwiazdkę.

Galli | 2014-11-24
Na półkach: Przeczytane, Na półce
Przeczytana: 24 listopada 2014

Davies jak zwykle nie zawodzi. Czasami przytłacza ilością szczegółów, dat i nazwisk, lecz książka się nie dłuży, czyta się ją szybko (jak na tego typu literaturę). Każda z historii przytaczanych w książce ma swój morał, czasem zabawny, czasem zmuszający do głębszego zastanowienia. Szczerze polecam wszystkim.

Norman Davies świętuje 74-te urodziny

Dzisiaj 74-te urodziny Normana Daviesa, uchodzącego za znawcę dziejów Polski brytyjskiego historyka, autora licznych publikacji przybliżających zagranicznym czytelnikom historię naszego kraju. Życzymy wszystkiego najlepszego!