Bitwy polskiego września

Wydawnictwo: Znak
978-83-240-1214-5
historia
Łukasz Kuć

Wrzesień '39 i jego bohaterowie w epickim dziele Apoloniusza Zawilskiego. 1 września 1939 roku rozpoczął się nowy rozdział w dziejach ludzkości: III Rzesza zaatakowała Polskę i doprowadziła do wybuchu II wojny światowej. Władze Rzeczpospolitej nie uległy groźbom Hitlera i nie zdecydowały się na żadne kompromisy, które byłyby w rzeczywistości kapitulacją. "Tak się kończył - pisze Apoloniusz...

Wrzesień '39 i jego bohaterowie w epickim dziele Apoloniusza Zawilskiego.
1 września 1939 roku rozpoczął się nowy rozdział w dziejach ludzkości: III Rzesza zaatakowała Polskę i doprowadziła do wybuchu II wojny światowej. Władze Rzeczpospolitej nie uległy groźbom Hitlera i nie zdecydowały się na żadne kompromisy, które byłyby w rzeczywistości kapitulacją. "Tak się kończył - pisze Apoloniusz Zawilski - długi i bezkarny okres pokojowych zwycięstw Hitlera [...]. Kończył się okres szantażu politycznego, zaczynała się wojna [...]. Pod słonecznym, jasnym niebem pięknej polskiej jesieni 1939 roku w jednej chwili rozpętało się piekło".
Bitwy polskiego Września to obraz walk w czasie kampanii wrześniowej. Tom ten można traktować nie tylko jak źródło szczegółowej wiedzy o pierwszym rozdziale II wojny światowej, ale też jako reporterską opowieść o losie żołnierzy i dowódców polskich oddziałów. Barwny język, umiejętne budowanie napięcia i liczne beletryzowane fragmenty oraz cytaty z autentycznych relacji sprawiają, że pod piórem Zawilskiego narodziła się wciągająca epopeja o polskim Wrześniu. Książka ta jest również hołdem, który autor składa - jak pisze w dedykacji - "Żołnierzom Września".

Marcin | 2014-10-05
Na półkach: Przeczytane, historia

Lektura bardzo wymagająca, przeznaczona dla pasjonatów historii II wojny światowej. Jest to w istocie szczegółowy opis zmagań wojennych toczonych przez poszczególne grupy armii Wojska Polskiego z hitlerowskim agresorem w czasie kampanii wrześniowej. Poszczególne operacje opisane są z wielkim pietyzmem i dbałością o szczegół. Narracja obficie wykorzystuje terminologię wojskową i operacyjną, jednak spora ilość map i wykaz skrótów nieco ułatwiają zrozumienie przebiegu, skutków i autorskich ocen prezentowanych działań militarnych i politycznych. Nie brak tu fragmentów beletryzowanych, które czynią książkę "znośniejszą" dla czytelnika. Warto podkreślić, że autor poświęcił swoje dzieło "Żołnierzom Września" i w istocie jest to rodzaj złożonego im hołdu. Ocena wysiłku wojennego jest bowiem pozytywna, bohaterstwo polskich żołnierzy miało swój głęboki sens i choć nie spełniło pokładanych w nim nadziei, to jednak znacząco osłabiło potencjał militarny Niemiec. Jest faktem powszechnie znanym,...

Bodzepor | 2013-12-16
Przeczytana: 2011 rok

Książkę ze względu na ogromną szczegółowość ciężko się czyta, ale jest to także jej wielka zaleta - wbrew wieloletniej, kłamliwej propagandzie pokazuje, że w trakcie kampanii wrześniowej Polacy nie tylko się cofali i dostawali w skórę, ale także potrafili kontratakować i wygrywać (mimo, że nasza armia nie była budowana do walki z Niemcami na zachodzie, tylko z sowietami na wschodzie). Można śmiało dojść do wniosku, że gdyby nie zdrada zachodnich ,,sojuszników" to tę wojnę moglibyśmy wygrać, a sowieci 17 września by nie wkroczyli (Stalin wydał rozkaz do ataku kiedy był już na 100% pewien, że Anglia i Francja nie rozwiną działań).

Radomak | 2012-02-28
Przeczytana: 05 lutego 2012

Książka napisana bardzo cięzkim językiem, zbyt dużo odniesień, przypisów, skrótów, które bardzo wytrącają z nurtu czytania. Dodatkowo można znaleźć kilka błędów merytorycznych, ale dla samego poznania historii "kampanii wrześniowej" dobry początek.

jarr74 | 2011-10-02
Przeczytana: 22 września 2011

To książka niezwykle ważna na naszym, polskim rynku wydawniczym. Dotyczy jednego z najważniejszych wydarzeń w historii XX wieku, napaści hitlerowskich Niemiec na Polskę i rozpoczęcie II wojny światowej we wrześniu 1939 roku.
Wydarzenia, które na zawsze zmieniły losy naszego narodu, naszej państwowości, naszego społeczeństwa i milionowych rzesz poszczególnych obywateli. To historia zbrojnego oporu jaki stawiła Rzeczpospolita Polska nazistowskiemu agresorowi, na wszystkich możliwych frontach.
Wszyscy słyszeliśmy o Westerplatte, obronie Poczty Gdańskiej, bitwie o Warszawę, bojach stoczonych nad Bzurą, o „polskich Termopilach” Wiźnie. Ale już o walkach pod Mikołajowem, Grudziądzem, Mławą, Ozakowem, Cześnikiem, Krasnymstawem już pewnie niewielu. Książka Kazimierza Zawilskiego postara się to choć trochę zmienić. Oczywiście ze względów na oczywiste ograniczenia( lektura i tak liczy 900 stron) autor wybrał i opisał kilkadziesiąt bitw i starć zbrojnych, które stoczyły Wojska Polskie z...

KrisStewart | 2015-12-05
Przeczytana: październik 2015

Książkę kupiłem na wyprzedaży w Matrasie. Sięgnąłem po nią by dowiedzieć się jeszcze więcej na temat kampanii wrześniowej. Zaczyna się nieźle, ale z każdym kolejnym rozdziałem rozczarowuje. Doceniam ogromny wkład i ogrom pracy autora w stworzenie tej pozycji, ale (poza pewnymi momentami które są ciekawe) książka ta przytłacza ogromną ilością zbędnych informacji i w większości jest po prostu nudna. Mimo że ciężko się ją czyta dotrwałem do końca i udało mi się ją "zmęczyć", a jest bardzo gruba - prawie 1000 stron, napisana drobnym drukiem i bez zdjęć. Podsumowując - nie polecam osobom które szukają porywającej lektury i tym, którzy dopiero zaczynają swoją przygodę z książkami o tej tematyce.

LordVadel | 2015-02-16
Przeczytana: 2014 rok

Niezwykle dokładne studium walk polsko-niemieckich kampanii polskiej 1939 roku. Ze względu na tę szczegółowość i natłok relacji książka nie należy do najłatwiejszych oraz wymaga długiej i uważnej lektury. Sięgać do niej powinny osoby interesujące się walkami września i października 1939 roku, posiadające już pewną wiedzę na ich temat. Nie zmienia to faktu, iż autorowi należy się ogromne uznanie za włożoną w jej powstanie pracę.

GAME_MAN | 2015-12-06

Ksiazka bardzo ciezka, mialem kilkakrotne odczucie, ze sam sie do niej zmuszam gdyz chce przeczytac cala "czarna serie ZNAK'u". Autor nieustannie opisuje, która brygada, dywizja czy pułk dowodzony przez płk, gen, czy kpt zaatakował w takim miesicie czy wsi w połaczeniu z taka brygada, dywizja czy pułk dowodzony przez płk, gen, czy kpt ...itd itd. Jest to bardzo dokladny opis dzialan bojowych za co plus, bo zebranie tych faktów i polaczenie w calosc bylo z pewnoscia pracochlonne, ale brakowalo mi tutaj opisu zycia codziennego żołnierzy, co jedli i doslownie w jakich warunkach funkcjonowali, fragmentów listów itp. czego nie brakuje w ksiazkach Beevor'a, co dodaje ksiazkom wiekszego napiecia, wciaga czytelnika w akcje, tworzy jakas dokladniesza fabułe, a nie czytanie strategiczno-statystyczne. Z mojej opinii jezeli zebranie takich tresci bylo w tym przypadku niemozliwe to moze ta ksiazka nie pasuje do tej serii, moge sie mylic, bo poki co czytalem tylko Beevor'a.

Grisznak | 2015-01-02

Mocną stroną tej książki jest wielka szczegółowość i natłok informacji - to pozycja bardzo cenna, choć w świetle najnowszych badań nie zawsze już w 100% aktualna. Napisana sprawnie, bogato uzupełniona relacjami. Problem w tym, że jest wybitnie jednostronna (niewiele tu danych i opinii z drugiej strony), a także chyba nazbyt optymistyczna - czytając ją czasami można się zacząć zastanawiać, czemu przegraliśmy, skoro byliśmy tacy wspaniali. Autor czasami prześlizguje się po niewygodnym lub wstydliwych faktach, unikając walenia z mostu tam, gdzie niekiedy trzeba to robić.

Agnus | 2015-02-01
Na półkach: 2015, Przeczytane, Posiadam
Przeczytana: 31 stycznia 2015

Książka szczegółowo i drobiazgowo przedstawiająca przebieg walk wrześniowych. Mimo trudnego języka, dużej ilości informacji czysto wojskowych czyta się ją dobrze, ponieważ z tych wszystkich danych, liczb, nazwisk przebija duch walki i atmosfera jaka panowała wśród żołnierzy. Warto ją przeczytać, aby nie zapominać o tych, którzy oddali życie w walce za Ojczyznę.

Imachuemanch | 2013-08-12

Obszerne kompendium większych bitw i potyczek kampanii wrześniowej. Bardzo szybko pozwala na znalezienie konkretnych i wartościowych informacji na temat każdej z nich z wojskowego punktu widzenia. Opasłe i nie mogące utrzymać w sobie potężnej faktografii - bardzo dobre.