Koktajl fantastyki rosyjskiej od fantasy do hard SF. Dla miłośników Wiedźmina Geralta z Wielkiego Kijowa oraz fantastyki z rosyjskiej prowincji, kojarzącej się z nieodżałowanym Bułyczowem i Wielkim Guslarem. Do tego opowiadanie dla miłośników SMS-ów... Kilka godzin dobrej lektury, zanurzenia w barwnych, soczystych, atrakcyjnych dla czytelnika światach, stworzonych przez autorów znanych już i tych debiutujących w Polsce.

stilben | 2011-05-09
Przeczytana: 08 maja 2011

Opowiadania na poziomie, ale raczej bez rewelacji. Nie ma wśród nich powalającego na kolana, za to nie ma też ewidentnie złego. Rzetelnie napisane historie, w których trafia się jedna pokaźnych rozmiarów nowela w stylu historycznej fantasy i kilka krótszych tekstów. Wspomniana, tytułowa nowela Mroczny Bies, byłaby świetna, gdyby nie zupełnie mdłe i rozmyte zakończenie.
Byłbym rozczarowany, gdyby nie to, że kupiłem tę pozycję w taniej książce, za 9 PLN. Za taką kwotę można przełknąć niedostatki.

czytambolubie | 2013-11-24
Przeczytana: 24 listopada 2013
Michal Zacharzewski | 2015-11-20
Przeczytana: 12 listopada 2015

Kilka opowiadań rosyjskich autorów, zebranych w jeden tom i poprzedzonych przedmową.

Szczerze? Nie ruszyły mnie. Poza zabawną historyjką o współczesnym wiedźminie Geralcie, będącym m.in. specjalistą od systemów komputerowych, zawarte w tomie opowiadania zupełnie nic nie wniosły do mojego życia. Niektóre były wręcz nudne, inne za jedyną zaletą miały formę (SMS-y), jeszcze inne powtarzały schematy, którymi karmiono mnie już w setkach innych opowiadań. Jeśli to ma być reprezentacja tego, co dobre we współczesnej literaturze rosyjskiej, to jest słabo. Bardzo słabo. Znaczy się mocno przeciętnie.

Kumkwat | 2014-04-23
Przeczytana: kwiecień 2014

Z 6 opowiadań spodobały mi się tylko dwa - "Mroczny Bies" Chajeckajej i "Portret wiedźmaga w młodości" Łukina.
Bardzo lubię fantastykę wschodnią, szczególnie rosyjską, ale ten zbiorek nieco mnie rozczarował.
Pierwsze opowiadanie było dość urokliwe, ale przeciętne i słabo napisane.
Reszta zostałaby przez nauczyciela oceniona na mierną 3.

Antoniuss | 2016-04-18
Przeczytana: 16 kwietnia 2016

To, że Rosjanie są potęgą w dziedzinie fantasy, wiadomo od dawna. Ale trudno o większą deklarację siły niż ,,Mroczny bies". To zbiór świetnych, klimatycznych i oryginalnych opowiadań, z których tylko trzy nie prezentują wybitnego poziomu, chociaż przeczytałem je z dużą przyjemnością.Jeżeli miałbym podać jakieś wady, to głównie to, że bardzo się one różnią, i po lekturze każdego należy się przygotować na solidną zmianę klimatu. Największym atutem zbioru są trzy opowiadania o mnichu Hieronimie van Speer, tytułowym Mrocznym Biesie, które rozgrywają się w XVI wiecznych Niemczech. Czas głodu, wojen, działalności band raubritterów i polowania na czarownice nadają się tylko do jednego rodzaju historii. I tak właśnie jest - trzy opowiadania poświęcone Mrocznemu Biesowi mają niezwykle sugestywny, ciężki klimat. Taki jest również główny bohater, który jest jedną z najbardziej tajemniczych osób jakie kiedykolwiek spotkałem na kartach książki. Skromny, pogodzony z losem mnich, gorliwie...

Autumn_Witch | 2014-07-22
Przeczytana: 13 lipca 2014

Mimo, że jestem fanką fantastyki zza naszej wschodniej granicy (a może właśnie dlatego...?), ta antologia mnie rozczarowała. Spodziewałam się czegoś ponadprzeciętnego, czegoś, co mnie zachwyci, co mną wstrząśnie - albo po prostu zapewni dobrą zabawę. Tymczasem żadne z opowiadań mnie nie powaliło. Większość jest mocno średnia, a niektóre wręcz beznadziejne.
Pierwsze dwa są najdłuższe i zarazem najmniej przypadły mi do gustu. "Czarna ściana" - nic specjalnego. Tytułowy "Mroczny bies", nieco podobny klimatem do cyklu inkwizytorskiego Piekary, nie byłby zły, gdyby skończył się w 1/3 albo chociaż w połowie. Tymczasem ciągnie się jak flaki z olejem, zmierzając do zakończenia, które niczego nie wyjaśnia, a gmatwa to, o czym nigdy bym nie pomyślała, że może być zagmatwane.
Kolejne opowiadania są już na szczęście ciekawsze. "Dzień strachu" - fajne i oryginalne, ale ginie przytłoczone resztą książki. Trzy lekkie i przyjemne historie z cyklu "Portret wiedźmaga w młodości" nawet mi...

Lamia | 2013-06-11
Na półkach: Przeczytane, 2013
Przeczytana: 08 maja 2013

Książka, w którą wybitnie nie mogłam się wciągnąć. Właściwie podobały mi się nieliczne opowiadania, a tytułowy Mroczny Bies, który ciągnął się i ciągnął, szybko mnie znudził. Odważę się nie polecić.

Piotr Stępień | 2012-07-28

Zaznaczam że oceniłem jedynie opowiadanie pt. "Czarna ściana", najbardziej barwny, pozytywny w nostalgii i przepiękny świat z jakim się spotkałem. Magia i tyle...

Daniel | 2010-05-20
Przeczytana: 2009 rok

Dobra rosyjska fantastyka, zbiór naprawdę dobrych opowiadań. Szczególnie wart polecenia cykl o Geraldzie.

jaworowicz | 2012-07-26

Kilka ciekawych opowiadań się znalazło i umiliło mi podróże:) Choć tomik nierówny,moim zdaniem.