Takeshi 3. Pałac umarłych

Okładka książki Takeshi 3. Pałac umarłych Maja Lidia Kossakowska
Okładka książki Takeshi 3. Pałac umarłych
Maja Lidia Kossakowska Wydawnictwo: Fabryka Słów Cykl: Takeshi (tom 3) fantasy, science fiction
Takeshi (tom 3)
Fabryka Słów
2023-05-17
2023-05-17

Okładka książki Gladiatorzy (Antologia opowiadań) Krzysztof Abramowski, Bartek Biedrzycki, Eugeniusz Dębski, Michał Gołkowski, Jarosław Grzędowicz, Alicja Janusz, Tomasz Kołodziejczak, Maja Lidia Kossakowska, Wojciech Kowalski, Magdalena Kozak, Wojciech Okrutny, Hubert Olkowski, Andrzej Pilipiuk, Janusz Płonka, Marcin Podlewski, Michał Puchalski, Magdalena Ratajczak, Arkady Saulski, Michał Śmielak, Michał Śmietana, Aleksandra Staniewska
Gladiatorzy (A... Krzysztof Abramowsk...
Okładka książki Wizje alternatywne Eugeniusz Dębski, Andrzej Drzewiński, Jacek Dukaj, Jarosław Grzędowicz, Marek S. Huberath, Jacek Inglot, Mirosław Piotr Jabłoński, Krzysztof Kochański, Maja Lidia Kossakowska, Marek Oramus, Jacek Piekara, Andrzej Sapkowski, Jacek Sobota, Wojciech Szyda, Maciej Żerdziński, Andrzej Ziemiański, Rafał A. Ziemkiewicz, Andrzej Zimniak
Wizje alternat... Eugeniusz Dębski, A...

Koniec. Niestety. Resztę trzeba już sobie samemu dopowiedzieć.
Trochę trudno się wracało, bo przerwa między tomami była spora i nie do końca pamiętałam, kto, co, od czego, do czego. Jak "szprychy" w mózgu zaczęły sie obracać to szybko zleciało. Zero nuty, wartka akcja. Jedyna rzecz co mi trochę psuła odbiór to powtarzanie niektórych słów często.

Koniec. Niestety. Resztę trzeba już sobie samemu dopowiedzieć.

"Takeshi 3. Pałac umarłych" to już trzecia część przygód Cienia śmierci. Muszę przyznać, że ta część najbardziej mnie wciągnęła.

Takeshi z Haru zostają uratowani ze szponów Etsuke. Nie obyło się bez pomocy Rei oraz Nekomaty. Wszyscy docierają na ziemię Tygrysa pod skrzydła Księżyca Utajonego. I w końcu czas rozprawić się z imperium Ashihei. Jak skończy się ta bitwa? Czy wszyscy przetrwają?

Książkę głównie przesłuchałam i dzięki temu przełamałam do końca moje przekonanie, że nie potrafię słuchać fantastyki. Jednak się da. Lektor był znakomity, więc płynęłam przez tę historię. Zakończenie wprawiło mnie w niemałe zdumienie. Było tak futurystyczne i oderwane od reszty książki, że za bardzo nie wiem co o nim myśleć. Myślałam w ogóle, że to trylogia i sromotnie się zawiodłam. Bo niestety przez śmierć autorki ta historia na zawsze pozostanie niedokończona. Jestem strasznie smutna z tego powodu, bo bardzo bym chciała się dowiedzieć jak dalej by się to potoczyło. Czy losy świata już są przesądzone? Jak bardzo ważny jest Cień śmierci? Ta seria pozostawia mnie z dużym niedosytem. Ale dzięki niej otworzyłam się na inny rodzaj fantastyki z czego bardzo się cieszę. Jest to połączenie cech starożytnej Japonii z elementami magii i technologicznymi ciekawostkami. To mieszanka tak niebywała i zarazem interesująca, że nie może się nie spodobać. Opisy walki oraz dopracowane szczegóły sprawiają, że czas poświęcony temu cyklowi na pewno nie będzie stracony.

Zakończenie serii, które ukazało się 8 lat po poprzednim tomie i wydane po śmierci pisarki.
Mam wrażenie, że do czynienia miałem z całkiem inną historią pisaną przez inną osobę (tak jak z kolejnymi częściami Millenium, pisanymi po śmierci Larssona). Akcent jest postawiony na walki i utrzymuje komiksowy styl, pełen nadmiaru barw. No przecież wiadomo, jeżeli nawet odnieść się do filmów, do których jest porównywana w ramach różnych recenzji książka – motto w stylu „nic co psychodeliczne nie jest nam obce” wydaje się być na miejscu. I akurat nie to jest zarzutem, książce brakuje pewnej idei przewodniej, na której, jak na choince można byłoby psychodeliczne ozdoby zawiesić i efekt byłby piorunujący.
Do mnie jakoś nie trafił ten chaos scen, mieszających się jak w kalejdoskopie i wynikających wyłącznie z licentia poetica Kossakowskiej. Nie chce mi się nawet więcej nic dodawać. Może dla fanów?

Książkę czyta się jednym tchem. Autorka badzo dużą wagę przywiązuje do szczegółów, przez co historia którą opisuje staje się bardziej wartościowa. Maja Lidia Kossakowska potrafi zaskoczyć wartką akcją. W jednej chwili sielankowy opis może stać się wstępem do śmiertelnych pojedynków , a bohater skazany na zagładę może zostać uratowany z opresji. Kunszt pisarki jest najwyższych lotów. Bardzo polecam tą książkę wszystkim miłośnikom fantastyki.

Książka bardzo dobra i warta przeczytania. Niestety pozostaje wiele niedokończonych wątków które już nigdy nie doczekają się zakończenia.
Jedną z mniej zrozumiałych dla mnie części jest lot statkiem i te wszystkie wizje totalnie odjechana scena.

Powiem tak, kupiłem choć nie byłem przekonany do zakupu i w sumie mogłem posłuchać podpowiadającej mi intuicji - czytało się Kossakowską więc sentyment wygrał. Od początku równia pochyła, zatrzymałem się na 330 stronie i nie jestem w stanie mentalnie przebrnąć przez ten wyraz grafomaństwa. Tak wiem, Maja Lidia Kossakowska nie żyje i nie jest to żaden obrazoburczy komentarz, po prostu oceniam sytuację realnie.

Straszna lipa.

"Pałac umarłych" to trzecia część Takeshiego. Wypadła lepiej w moim odczuciu niż drugi tom. Dostałam tu więcej akcji i tytułowego bohatera, na co, nie ukrywam, liczyłam 😁

Było trochę wątków do postaci pobocznych, ale jakoś miałam wrażenie, że mniej niż w 2 🤔 no ogólnie lepiej czytało mi się tę część. Chyba również przyzwyczaiłam się bardziej do stylu autorki, bo choć nadal pojawiały się między nami zgrzyty, to już nie aż tak i nie w takiej ilości.

Odkryłam, że wątek Takeshiego i Haru jest oparty na jednym z moich ulubionych motywów, choć tutaj nie wybrzmiał niestety w pełni, stąd nie od go wyczułam-lubię gdy starszego faceta połączy przeznaczenie z jakąś dziewczyną (trochę jak Geralt i Ciri albo Leon i Matylda, choć to nie do końca to).

Tak jak i wcześniej tutaj nadal byłam urzeczona kreacją świata, który bardzo pobudza wyobraźnię. To, co się dzieje na końcu niezwykle mnie zaskoczyło. Nie wiem czy pozytywnie czy negatywnie, po prostu zaskoczyło - totalnie nie spodziewałam się takiego obrotu spraw i w zasadzie to byłabym ciekawa, co się stało dalej, ale cóż... nikomu z nas nie będzie to dane.

Niestety Maja Lidia Kossakowska nie uraczy nas kolejną częścią, a przy finale tego trzeciego tomu bardzo czuć, że to jeszcze nie koniec. Nie mamy tu finału ani rozwiązań, a jedynie przedsmak czegoś więcej.

Przyznaję, że ta świadomość bardzo mi ciążyła przy czytaniu, bo czułam, że coś tam dalej jest, powinno być, ale że odeszło razem z autorką i dla nas pozostanie owiane tajemnicą.

Wiem, że dla wielu nieukończona seria, a w dodatku bez perspektyw na dokończenie, nie znajduje się na liście do przeczytania, ale choć nie polubiłam się z tymi książkami tak jak na to liczyłam, to nie żałuję ich czytania.

Zostawiły we mnie coś po sobie, a to jest najważniejsze❤️

Zakończenie trylogii o losach ronina, który musi stawić czoła swojej przeszłości i przyszłości w świecie pełnym intryg, magii i technologii. Maja Lidia Kossakowska tkała z każdej opowieści barwny, żywy gobelin. Obraz tej historii, niczym kasandryczna przepowiednia, odmalowany jest w barwach przemijania, tęsknoty i walki z nieuchronnym. Autorka nie oszczędza swoich bohaterów, zmuszając ich do podejmowania trudnych wyborów i ponoszenia konsekwencji. Nie brakuje też scen akcji, humoru i romansu.
Brutalna, miejscami przesadnie zwulgaryzowana historia przyniosła rozczarowujący finał. Może autorka czytała “Kapuśniaczek” René Falleta, albo oglądała film?

opowieść się rozkręciła po 2 tomie ale... jest niedokończona, brakuje tomu 4 :(

opowieść się rozkręciła po 2 tomie ale... jest niedokończona, brakuje tomu 4 :(

Zdecydowanie bardziej mnie ujęła ta seria niż Anielska. Jest jednak "ale" . Wielowątkowość ,mnogość mitów i legend ...przytłacza. Po zakończeniu wnioskuje iż Autorka planowała kolejne części...niestety dżos chciał inaczej.

• Do kupienia
  • Przeczytane 2023