Uciekinier przecina swój ślad. Opowieść o dzieciństwie mordercy

Tłumaczenie: Iwona Zimnicka
Seria: Poza serią
Wydawnictwo: Czarne
8 (9 ocen i 3 opinie) Zobacz oceny
En flyktning krysser sitt spor
literatura piękna
Ag2S

Espen Arnakke w wieku siedemnastu lat zamordował Johna Wakefielda. Kolejne siedemnaście poświęcił na rozpamiętywanie popełnionej zbrodni. Powoli osuwając się w szaleństwo, próbuje dociec, co tak naprawdę skłoniło go do morderstwa. Tajemnica może tkwić w małej miejscowości, w której się wychował. To surowe prawa Jante ukształtowały go na całe życie. Wiara i ateizm, abstynencja i alkoholizm,...

Wiara i ateizm, abstynencja i alkoholizm, miłość i nienawiść, życie i śmierć. Według Espena między sprzecznościami często stoi znak równości. Raskolnikowski obłęd Arnakkego miesza się z trzeźwą oceną rzeczywistości, a prowincjonalny i zamknięty świat Jante nie daje o sobie zapomnieć.

„Uciekinier przecina swój ślad” to jedna z najważniejszych powieści skandynawskich, dzięki której możemy zrozumieć złożoną tożsamość człowieka Północy.

źródło opisu: https://czarne.com.pl/

źródło okładki: https://czarne.com.pl/katalog/ksiazki/uciekinier-przecina-swoj-slad

Czytelnik_Dominik | 2019-08-12

Muszę przyznać, że zaskakuje mnie tak wysoka ocena tej książki. Wprawdzie ciągle ją czytam i zapewne po zakończeniu zrobie aktualizacje oceny, ale wiecej jak 5 gwiazdek (i to majac na uwadze dodatkowe punkty za ladne wydanie) nie można jej dać...

karolcm | 2019-08-11
Przeczytana: 11 sierpnia 2019

W książce Sandemose znajdziemy wiele tajemnic metafizyczności, nurzamy się w atmosferze podszytej grozy miejsca, które obciąża barki wszystkich według linijki, znajdziemy też tykający wyrok losu, ciężki zapach strachu. Porażki życiowe mogą być doskonałą kanwą powieściową, ale jeżeli odbywają się z systematycznością, tym bardziej mogą przerażać, tym trudniej podnieść się moralnie.

Prawo Jante rządzi się swoimi zasadami, nie pozostawia jednak nadziei. Prowadzi do absolutnej jednoznaczności, doprowadza człowieka do granicy i muruje drogę ucieczki. W tym świetle miłości nie będą pełne, samo poszukiwanie nie da zadowolenia, poczucie obcości wynika z konwencjonalnych uczuć. Powieść staje się czymś w rodzaju manifestu rozbitego pokolenia, społeczności Jante, świata bez szans, bez perspektyw, przepełnionego zapętlającą się refleksją o sobie.

Być może największym przekleństwem bohatera Espena Arnakke jest ciągłe zadawanie pytań, ciągłe tłumaczenie sobie rzeczywistości, z dosłownym...

czytajaca-inaczej | 2019-08-08

Bardzo interesujące, ciekawe, pogłebione.