8 (1 ocen i 1 opinia) Zobacz oceny
Varulven
powieść norweska
inndependent

Aksel Sandemose, jeden z najwybitniejszych pisarzy norweskich, żył w latach 1899-1965. Urodził się w Danii. Wychował w bardzo skromnych warunkach. Tułał się po świecie, pływał na statkach, pracował w wielu zawodach. Debiutował w r. 1923 tomem opowiadań o tematyce morskiej. Utwory te, pisane po duńsku, wskazują na wpływy prozy Józefa Conrada i Johannesa V. Jensena. W r. 1930 przeniósł się Sandemose do Norwegii, debiutując w języku norweskim powieścią "En sjøman går iland (Marynarz schodzi na ląd). W r. 1941 pisarz chroni się przed okupantem hitlerowskim do Szwecji. Tu powstaje powieść "Przeszłość jest snem" (wyd. pol. 1971), która obok "En flyktning krysser sitt spor" (1933, Uciekinier zaciera ślady) i obecnie prezentowanej "Wilkołak" ("Varulven", 1958) należy do czołowych dzieł pisarza.

W twórczości Sandemosego wiele miejsca zajmuje analiza psychologiczna bohaterów. Przez całą niemal twórczość przewijają się też motywy miłości i zbrodni, występujące również w powieści "Wilkołak", w której autor sięgnął do wydarzeń z czasów II wojny światowej i emigracji politycznej.

[Wydawnictwo Poznańskie, 1975]

źródło opisu: Wydawnictwo Poznańskie, 1975

źródło okładki: zdjęcie autorskie

carecera | 2016-03-23

Wciągające, trochę mroczne, a trochę pokrzepiające studium ludzkiej psychiki na przykładzie losów osobliwego jegomościa Erlinga, kobiety jego życia oraz jej męża. A wszystko to zanurzone w typowej skandynawskiej atmosferze tajemniczości, melancholii i szaro-śnieżnego zimna. Nie do końca chyba da się zdefiniować, co tak naprawdę znaczy tytułowy wilkołak, ale chyba nie o to chodziło, by wszystko było jasne. Trzej główni bohaterowie to zdecydowanie nietuzinkowe postacie, a z drugiej strony wiele z ich przeżyć i przemyśleń można by z powodzeniem odnieść do życia każdego z nas. Miłe pławienie się w okruchach wspomnień i plątanie się w gąszczu skomplikowanych ludzkich reakcji na wydarzenia, emocji, nie do końca uświadomionych żalów i pretensji oraz snów. Warto.

Aneta | 2017-10-16
Majka | 2017-09-11