Domy bezdomne

Seria: Seria Reporterska
Wydawnictwo: Dowody na Istnienie
literatura faktu
Dominika

Właściwie wypalone cegły, jeśli uderzyć jedna o drugą, wydają dźwięczny ton i są wiśniowe, prawie bordo. Na cegłę mówiono: palcówka - bo często, ten, kto ją robił, zostawiał w niej odciski palców. Na dom potrzeba pięćdziesiąt tysięcy wiśniowych palcówek. Buduje się dla innych. Nie tylko dla dzieci i wnuków, ale dla otoczenia. Dla miejsca. Żeby nie zepsuć przestrzeni, nawiązać z nią relację, wtopić się w krajobraz. Ale dom żyje, dopóki żyje w nim człowiek.
„Kto zdążył, ten wyburzył” – słyszy Dorota Brauntsch. Bo murowane domy chłopskie na ziemi pszczyńskiej z XIX i początków XX wieku wreszcie zostały uznane za zabytki, dowód kultury, a więc podlegają ochronie. Tylko że prawie wszystkie już zniknęły... I nadal znikają.
To opowieść o cegle, kulturze chłopskiej, przemianie Górnego Śląska i o tym, czym jest dom. I jeszcze o idealistach, którzy próbują ocalić przeszłość. Bo jeśli nie wiesz, skąd jesteś, nie wiesz, kim jesteś.

źródło opisu: Dowody na Istnienie

źródło okładki: materiały wydawnictwa

Konrad Urbański | 2019-04-05
Przeczytana: 05 kwietnia 2019

Pod koniec książki pada pytanie: „Dlaczego nasz świat przestał być na miarę człowieka?”. Po lekturze należałoby je raczej zamienić na stwierdzenie: nasz świat przestał być na miarę człowieka. Lub, mniej patetycznie: dlaczego człowiek nie chce już żyć w harmonii ze światem i musi go za wszelką cenę dostosować do siebie.

I nie chodzi tylko o porzucenie fundamentalnych materiałów budowlanych, cegły, kamienia i drewna, na rzecz betonu, prefabrykatów, dużych i brzydkich cegieł, gwoździ… Chodzi także o zdradę tradycyjnej cegły „z ludzką twarzą” z modernistycznym monolityzmem i betonowością.

Domy bezdomne rozgrywają się na styku kilku rzeczywistości. Z jednej strony przewija się dawna historia Pszczyny i okolic górnośląskich, gdzie przenikają się wpływy niemieckie i polskie. Z drugiej strony ta książka to hołd dla domu. Rozumianego nie jako miejsce do spania, ale jako miejsce do życia, przeciwieństwo modernistycznej koncepcji domu – maszyny do mieszkania.

Wyłaniający się z książki...

Elwira | 2019-04-22
Przeczytana: 08 kwietnia 2019

"Domy zawsze miały dla mnie ludzkie cechy. Straszyły, rozbawiały, rozczulały, zachwycały bądź odpychały. Lekturę „Domów bezdomnych” przyjęłam z otwartymi ramionami. Swój dom nazywam patchworkowym. I mówię, że ma dostojne piegi starości na swojej elewacji jak Morgan Freeman na swojej skórze. Nie wiem czy mój dom ma buzię czy mordę albo paszczę. Oczy ma rozstrzelone. Nie wiem czy się uśmiecha. Garbi się czy stoi dumnie epatując swoją obszernością. Ale wiem na pewno, że skrywa mnóstwo opowieści i całe dzieciństwo i dorosłość mojej rodziny, a to jego najważniejsze fundamenty. Mój dom odznacza się przemijaniem i dzięki lekturze „Domy bezdomne” nabiera jeszcze większej wagi."

Cała recenzja na:

Polishreading | 2019-04-02

Dom, człowiek budując dom tworzy przestrzeń. Dom to krajobraz kulturowy. Dom to tradycja, dziedzictwo, tożsamość, „bo jeśli nie wiesz, z skąd jesteś, nie wiesz, kim jesteś.” Dom trzyma człowieka, zakotwicza. Dom to historia, to pamięć miejsca, to wspomnienia. A stare domy mają duszę i więźbę, nienaruszalny rdzeń „i dlatego, kiedy wyburza się stare domy, kiedy tnie się wiekowe belki podczas rozbiórki, czuć zapach dopiero co ściętego drzewa.” To żywica, której kiedyś nigdy nie spuszczano z pni i zamknięta na kilkaset lat zmienia się w bursztyn...
Domy to ludzie, ich życie i opowieści. To studnia, jabłoń kwitnąca i słodka grusza. To koty wtulone w zapach domu.
Dorota Brauntsch zabiera nas przez pola i łąki i lasy... na Górny Śląsk w podróż za „bezdomnymi domami”, za tajemnicą cegieł.
To mozaikowata, wielogłosowa opowieść o domu i czym on jest, o cegle, kulturze chłopskiej, wymierających pszczołach, przemianie Górnego Śląska, o idealistach, którzy pragną i próbują ocalić przeszłość,...

Olga Kowalska | 2019-05-08
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, Reportaż
Przeczytana: 08 maja 2019

Reportaż Doroty Brauntsch to piękny dowód na to, że nawet najbardziej skamieniały temat można ożywić. Że to, co niemożliwe do ocalenia na powierzchni, można ocalić gdzieś głęboko w pamięci.
Autorka oddała pszczyńskim domom kawał swojego serca, a jednocześnie nie straciła dla nich głowy. Sprawiła, że zrobiłam coś, o co nigdy bym się nie podejrzewała. Przeczytałam jednym tchem książkę, książkę o cegle.

starshefa | 2019-05-20
Na półkach: 2019, Przeczytane, Posiadam