ROZWIŃ ZWIŃ

Uciekinier przecina swój ślad. Opowieść o dzieciństwie mordercy

Okładka książki Uciekinier przecina swój ślad. Opowieść o dzieciństwie mordercy
Aksel Sandemose Wydawnictwo: Czarne Seria: Poza serią literatura piękna
literatura piękna
Poza serią
En flyktning krysser sitt spor
Czarne
2019-07-24
2019-07-24
Iwona Zimnicka
Iwona Zimnicka literatura duńska literatura norweska

więcej Więcej

Oficjalne recenzje i

(Nie)winny morderca

Link do recenzji

1877 14 280

Jeśli ktoś jeszcze nie wie, co znaczy przeżywać sprzeczne uczucia, polecam tę książkę. O ile nie spali jej po kilkunastu stronach, i nie wyrzuci za okno po stu, to sprzecznych uczuć przeżyje co niemiara. No ale - po kolei!
Powieść (o ile to jest powieść) jest sławna ze względu na przypisywany jej mit rewolucyjny: oto książka, która ujawniła (prawie jak po występie Wolanda w...

Nie jest to książka łatwa i nie da się przez nią przejść bezrefleksyjnie. Warto przed sięgnięciem po tę książkę zapoznać się z inną pozycją wyd. Czarne - "Dwunaste: Nie myśl, że uciekniesz" F. Springera, która traktuje m.in. o życiu Aksela Sandemose.
Z reportażu Springera wynika, że "Uciekinier przecina swój ślad" to powieść autobiograficzna i Aksel (wł. Axel Nielsen)...

Małomiasteczkowość nie a nic wspólnego z miejscem zamieszkania. Mentalność oparta na bezyślnym "równaniem do dołu", stada zadziobującego każdą kurę, która odważyłaby się podjąć próbę latania - to tkwi w człowieku i zwykle jest niemożliwe do wykorzenienia.
Dobra, choć pewne momenty trzeba przebrnąć.

Jakie słowa przychodzą mi na myśl po przeczytaniu tej książki: ciemno, duszno, brudno, ciasno.
To trudna lektura. Niełatwo się ją czyta i nie da się przejść nad nią do porządku dziennego. Coś we mnie zostało.
Książka napisana prawie sto lat temu, a dzisiaj tak aktualna.
To nie portret Człowieka Północy, jak twierdzą niektórzy, to portret Człowieka - po prostu.
Jante jest...

Bardzo nietypowa powieść. Bardziej zbiór zebranych opowieści, w której każde niesie jakieś przesłanie, z której czytelnik ma coś wynieść. Z jeden strony trochę tutaj wodolejstwa, z drugiej coś tajemniczego wciąga w tę historię i świat. Najlepiej spróbować samemu.

Czarne jak zwykle przepięknie wydało tę powieść.

Miejscami autor zaczynał lekko nużyć powtarzając się; wydawał się aż do przesady pełen narzekań, z lekką nutą egocentryzmu i osądu wszystkiego dookoła. Jednak ostatecznie lektura (nie lubię używać tego słowa) okazała się być dla mnie kolejnym małym arcydziełem, wśród książek, które gdzieś po drodze mnie irytują, by na koniec zatrzymać w głebokim zamyśleniu, a nawet...

Nie jest to łatwa lektura, ale czemu nie podjąć wyzwania? Oficjalna recenzja Bartka Szczyżańskiego jest tutaj chyba najbardziej miarodajnym źródłem dotyczącym tej pozycji. Czyta się z dużym oporem, trafiają się momenty bardziej zrozumiałe, ale generalnie lektura wymaga dużego zaangażowania i skupienia. Przyznaję, że momentami było ciężko, ale w ogólnym rozrachunku jest to...

Cała powieść jest powolnym, niemal ślimaczym tłumaczeniem się z przeszłości. Każdy rozdział to jedno wspomnienie. Literacki majstersztyk, który... może wynudzić czytelnika na śmierć. Solidna proza, stanowiąca coś więcej niż sztywną relację. Jest wylewnie, ale z zachowaniem granic. Niewygodnie, może nawet nieprzyjemnie. Jednak jakimś cudem chce się brnąć do końca.

więcej:...

Na półkach: , , , ,

Przyznam, że strasznie wymęczyłam tę książkę - bardzo ciężko czytało się wszystkie te wywody autora i wielokrotnie chciałam odłożyć czytanie, ale zawsze trafiałam na fragment, który dawał do myślenia, zmuszał do zastanowienia się nad sytuacją społeczną nie tylko Skandynawii, ale generalnie. I tak oto skończyłam czytać, ale nie byla to łatwa lektura.

Zupełnie nie odnalazłam się w tej historii. Odłożona.

• 2019
  • 2020
  • Chcę w prezencie
  • 2021
  • 2020

Aksel Sandemose Uciekinier przecina swój ślad. Opowieść o dzieciństwie mordercy Zobacz więcej