Demony zemsty. Abakumow

Okładka książki Demony zemsty. Abakumow Adam Przechrzta
Okładka książki Demony zemsty. Abakumow
Adam Przechrzta Wydawnictwo: Fabryka Słów Cykl: Demony (Adam Przechrzta) (tom 5) fantasy, science fiction
Demony (Adam Przechrzta) (tom 5)
Demony zemsty. Abakumow
Fabryka Słów
2019-05-15
2019-05-15
Demony wojny Demony Razumowskiego

Rachunki, które trzeba wyrównać

Ebook

Ebook

Cykl składający się już z sześciu części zaczęłam od piątej. Myślę, że zajrzę do wcześniejszych, zwłaszcza pierwszej, której akcja dzieje się w zmrożonym zimą i wojną Leningradzie, dzisiaj Petersburgu.
Czyta się znakomicie, choć z lekkim zdziwieniem dowiedziałam się, że autor jest z wykształcenia historykiem, w dodatku zajmującym się naukowo właśnie epoką i światami, w których umieścił bohaterów cyklu „Demony”. A to dlatego, że zbyt ostentacyjnie okrasza dialogi słówkami z rosyjskiego, zarówno z oficjalnego języka, jak i slangu przestępczego czy żargonu politycznego.
To klasyczna powieść sensacyjna, z elementami ...nadprzyrodzonymi, medycyną niekonwencjonalną i tajemnicami rodzinnymi. Wszystko jest starannie i przemyślanie, poukładane, by czytelnik się nie nudził i perypetii pułkownika Razumowskiego nie porzucił. Co prawda, zdarzają się zabiegi ryzykowne i nie do końca wiarygodne, jak przemieszczanie się bohaterów akcji z Syberii do Moskwy i z powrotem, bo akurat było potrzebne (np. Ada). No, ale czasy były takie, że pewni ludzie mogli wszystko… Zwraca uwagę spora liczba nazwisk o polskim lub podobnym do polskiego brzmieniu, włączając w to głównego bohatera.
W tej części nieco wyjaśnia się tajemnica pochodzenia Razumowskiego, pewnie w kolejnej jest więcej.
Dla miłośników takiej literatury czytadło znakomite. Jest też pokusa, by traktować książkę, jako źródło wiedzy o tamtych czasach i miejscach. Ale za to już autor nie odpowiada, bo z pewnością nie o to mu chodziło.

Razumowski dostaje po dupie...
Razumowski ledwo żyje...
Razumowski rozwiązuje niezwykle skomplikowaną sprawę...
Razumowski dochodzi do siebie...
Razumowski się mści...
I tak ogólnie wygląda całość zatopiona w twardych słowach i z dawką lekkiego humoru.
Polecam

Razumowski dostaje po dupie...
Razumowski ledwo żyje...
Razumowski rozwiązuje niezwykle skomplikowaną sprawę...
Razumowski dochodzi do siebie...
Razumowski się mści...
Polecam

Eh... pułkowniku Razumowski, w coś Ty się znowu wplątał? To już moje piąte spotkanie z Saszką i muszę przyznać, że chyba jedno z najlepszych. Akcja toczy się wartko, to dobrze, że na jakiś czas zostaje przeniesiona na syberyjską głuszę. Razumowski, mimo dużej niedyspozycji, nadal działa i walczy o swoje życie a przy okazji topi wrogów i zdrajców. A ma ich przecież sporo - Abakumow, Beria to tylko wierzchołek morderczej piramidy.

Duży plus za przeniesienie akcji z dala od Moskwy no i za samą postać Razumowskiego. To dobrze, że to nie jest rycerz bez skazy, co to pląsa na białym koniu i ratuje dziewice, ale żołnierz z krwi i kości, co to i pogłaszcze i przy... ale i nogi połamie jak trzeba. A towarzysz pułkownik zdecydowanie ma do połamania kilka kończyn.

Plus za osadzenie wydarzeń w realizmie historycznym, jak ktoś lubi historię wojen wywiadów to może być spokojny o samopoczucie. Pełno tu GRU, Smierszu i NKWD. I dobrze!

Minus za Timę, mało go było; a ma potencjał tym bardziej, że Razumowski grzebie coraz bardziej we własnej historii rodzinnej jak i w we własnej krwi.

Polecam i zastrzegam, że książka jest z gatunku tych, które zarywają noce. Ja zarwałam dwie :)

Nowy Rok zaczyna się dla Rozumowskiego niezbyt szczęśliwie - ktoś chciał go otruć. Aby w spokoju doczekać śmierci, a przy okazji do czegoś się przydać, wyrusza do pewnej syberyjskiej osady, by czuwać nad córką Poljakowa.
Akcja na Syberii naprawdę ciekawa, bo to sprawa kryminalna plus trochę delikatnej fantastyki (chiński mistrz). Później ponownie Moskwa, gdzie mamy już standardowe akcje jak w poprzednich tomach.

Dalszy ciąg cyklu wojennego o Razumowskim.
Bardzo dobrze napisany kawałek fantastyki.
Uwielbiam styl pisania Pana Przechrzty, pochłaniam w całości wraz z okładką.
Miejsce akcji przenosi się z Moskwy do Listwianki (małej miejscowości w której wiele się dzieje). Wychodzą nowe fakty na temat życiorysu komandira Razumowskiego, a jednocześnie pętla na szyi założona przez Abakumowa i Berię się zaciska..
Każdy kolejny tom daje poczucie świeżości.
Polecam.

Dalszy ciąg cyklu wojennego o Razumowskim.
Bardzo dobrze napisany kawałek fantastyki.
Uwielbiam styl pisania Pana Przechrzty, pochłaniam w całości wraz z okładką.

Życie pułkownika Razumowskiego nigdy nie było aż tak zagrożone. Czyha na nie sam Abakumow, który przekroczył granicę jakiej się nie wybacza. Jak zwykle jest wiele wątków , które nie pozwalają się czytelnikowi nudzić a zemsta najlepiej smakuje na zimno.

Co ja lubię w Razumowskim ? Że nie jest szlachetny ,nie śnieżnobiały jak łabędzi puch , nie pełen wzniosłych słów i czynów . Saszka taki prawdziwy , że aż oglądasz się na ulicy , czy to nie on bluzga pijanego żula pod Biedronką :P .Cała seria ląduje u mnie na półce Ulubione . Widać też daleko mi do rycerza na białym koniu :P

tu się po prostu dzieje!!!polecam

tu się po prostu dzieje!!!polecam

Razumowski to bohater, który zawsze znajduje panaceum na wszystko, zna się prawie na wszystkim, zna nienagannie języki, zna się na perfumach i damskich ciuchach, jest poetą, generalnie gość do wszystkiego, który zawsze sobie radzi ze wszystkim. Na swojej drodze spotyka też same niesamowite postacie, 3/4 spotkanych bohaterów ma jakąś ukrytą tożsamość bądź niesamowite umiejętności.
To co wymieniłem wyżej jest zarazem wielkim minusem jak i wielkim plusem tej serii. Po tej części uważam to bardziej za plus, bo fajnie odskoczyć do świata, w którym bohater któremu kibicujemy "daje radę" :)

Dodaj cytat z książki Demony zemsty. Abakumow