Wyzwanie czytelnicze LC

Wydawnictwo: Fabryka Słów
Zakuty v oceli
Žamboch
Jimu

Stal nie jest najodporniejszym materiałem… Maszyny nie powinny zabijać ludzi. Świat stał się pustynią, skażoną chemicznymi i radioaktywnymi truciznami. Czterysta lat po zakończeniu wojny globalnej ludzie potrzebują źródeł, surowców i przestrzeni życiowej. Przeszkadzają im w tym pogrobowcy Starej Wojny – stopniowo rozpadające się, ale nadal aktywne autonomiczne maszyny bojowe i degradujące się...

Stal nie jest najodporniejszym materiałem…
Maszyny nie powinny zabijać ludzi.

Przeszkadzają im w tym pogrobowcy Starej Wojny – stopniowo rozpadające się, ale nadal aktywne autonomiczne maszyny bojowe i degradujące się sztuczne inteligencje.
Matyjasz Sanders jest mechanikiem wcielonym na siłę do załogi wielkiego czołgu.
To zbieranina zawodowych najemników zapewniających ochronę konwojom handlowym.
Dobry pancerz, sprzężone działka i armata, to jedne z największych gwarancji pokoju.
Zbliża się dzień, w którym ziemia znów będzie należała do ludzi.

źródło opisu: www.fabrykaslow.com.pl

źródło okładki: www.fabrykaslow.com.pl

Nozomi | 2018-04-01
Przeczytana: 01 kwietnia 2018

700 stron solidnego post-apo z dającym się lubić twardzielem jako głównym bohaterem. W roli przeciwników tym razem maszyny zamiast mutantów. Plus parę zaskoczeń na końcu. Przypadło mi to do gustu jeszcze bardziej niż cykl o Koniaszu.

filozof | 2018-06-26

Okładka

mogła być ładniejsza

Skąd
biblioteka

Fabuła

post apo,są tu ludzie.Boty,walki

Moja opinia

Nie jest to rewelacja,raczej na dobrą ocenę.Czasem zbyt rozwlekła fabuła,różne wstawki o niczym.
Niepotrzebne wątki męsko damskie.
Ciut mało typowych walk.
Na plus,fajne te Boty .

tsantsara | 2018-03-21
Przeczytana: 21 marca 2018

Žamboch sprawdza się w każdych warunkach - w praczasach, równoległych światach, klimatach fantazy, niczym z Wiedźmina Sapkowskiego, czy, tak jak tutaj, w futurystycznej wizji przyszłości, gdy sztuczne inteligencje zaczną przejmować świat z rąk ludzi. Ciekawe, że właściwie zawsze w gruncie rzeczy wychodzi mu ten sam bohater: męski, umiejący się bić samotnik, analitycznie myślący macho broniący słabszych i kobiet, który wobec tych ostatnich bywa delikatny, chwilami rozkosznie wręcz nieśmiały, ale kobiety, które szczerze pokocha, najczęściej się nim tylko bawią. No cóż - kociaki (co ma chyba odrobinę inny zakres znaczeniowy, niż kočky)...

Mimo to przyzwyczajałem się chyba przez 150 stron do nowego otoczenia, zanim historia mnie "złapała". Dużym plusem jest niezła orientacja autora nie tylko w sposobach walki (praktykowane hobby autora), ale też wiedza o właściwościach pierwiastków, energii jądrowej, właściwościach metali kompozytowych itp. (jest fizykiem z wykształcenia). Solidny...

eR_ | 2018-01-05
Przeczytana: 24 grudnia 2017

Żamboch jest jednym z tych pisarzy, którzy tworzą powieści obok których trudno przejść obojętnie. Nie chodzi nawet o to, że są jakieś specjalnie wybitne. Jednak są tak napisane, że trudno od nich się oderwać i każda z nich sprawia, że na jakiś czas znikam dla świata. Nie wszyscy to potrafią, tym bardziej mnie cieszy kiedy wydawnictwa wydają kolejne jego dzieła.

„Zakuty w stal” to kolejna powieść tego autora. Tym razem to postapokaliptyczna wersja zdarzeń, czyli co by było gdyby…
Świat to pustynia skażona chemicznymi truciznami, niemalże nie zdatna do życia. Ludzie usiłują przetrwać szukając surowców i miejsca do życia. Po czterystu latach po katastrofie autonomiczne maszyny bojowe nadal są aktywne i niezwykle niebezpieczne. W tym świecie żyje, a raczej usiłuje przetrwać Matyjasz Sanders, który pewnego dnia zostaje siłą wcielony do załogi czołgu. Jako mechanik ma niezwykle ważne zadanie. Ale jak sobie poradzi wśród najemników? Przekonajcie się sami.

Autor nie skupia się na mało...

Kasia | 2017-11-10
Przeczytana: 27 października 2017

Jeśli przymkniemy oko na cudowne moce Sandersa, wchodzące w konflikt z tym, co wiemy na jego temat, powieść jako całokształt wypada naprawdę dobrze. Nie jest to wprawdzie ambitna literatura, która będzie zmuszała do refleksji, ale udana przygodówka w klimatach post apo, której lektura zapewni kilka godzin niezłej rozrywki.

Cała opinia:

Sławomir | 2017-11-05
Na półkach: Przeczytane, 2017
Przeczytana: 05 listopada 2017

Akcja mogłaby być nieco bardziej wartka ale ogólnie nie jest źle. Autor potrafi jak zawsze stworzyć fajny klimat i to niewątpliwie jego duży atut.
Czytało się wybornie. Pasjonatom gatunku szczerze polecam. Wprawdzie nie rzuca na kolana i łba nie urywa ale czyta się bardzo przyjemnie.

Książki | 2017-11-20
Przeczytana: 20 listopada 2017

Po przeczytaniu opisu macie pewnie przed oczami prawie typowe post-apo, prawda? Otóż macie połowiczną rację. Jest to post-apo gdzie ludzkość musi radzić sobie na Ziemi [chociaż kto wie, może to jakaś inna planeta], po wojnie ludzi i SI. Typowe, powiecie? Do tej pory się zgodzę, jednak ciekawszym jest główny bohater, zatrudniony przez najemników jako mechanik do ich czołgu. Czasami jego postępowanie potrafi człowieka wkurzyć, nawet bardzo ale ogólnie jest to postać pełna niespodzianek. Co nie często zdarza się bohaterom literackim. Nasi najemnicy o których sprzęt dba bohater, zostaje wynajęta do ochrony karawany kupieckiej. Chyba nie musze mówić, że nie jest to typowe zadanie, mimo iż na takie wygląda. Jest to świetny przykład lekkiej i przyjemnej książki akcji w motywach post-apo z satysfakcjonującym zakończeniem, oraz więcej niż jednym zwrotem akcji. Polecam fanom tego gatunku, oraz osobom chętnym na skosztowanie tego działu literatury.

Kosz_z_Książkami | 2017-10-22

W piątek premierę miała najnowsza książka Miroslava Žambocha – autora znanego między innymi z cyklu o Koniaszu. Tym razem autor ponownie sięgnął po klimaty postapokaliptyczne. Wszystkich zainteresowanych jak wypada Zakuty w stal serdecznie zapraszamy do lektury recenzji!

W nowej książce Miroslava Žambocha czytelnika czeka wyprawa po świecie, który trudno nazwać przyjaznym. Jałowe pustkowia, wyniszczone promieniowaniem i chemią, wszechobecna toksyczności i radioaktywność, czyhające niebezpieczeństwa i problemy ze zdobyciem pożywienia niezbędnego do przeżycia. Te wszystkie elementy z pewnością przyciągną uwagę miłośników postapokaliptycznych wizji świata. Wśród takiego właśnie otoczenia o przetrwanie walczą pozostali przy życiu ludzie, nie ułatwiają im tego pozostałości zakończonej czterysta lat temu globalnej wojny – wciąż działające maszyny bojowe i stworzone w tamtych czasach sztuczne inteligencje, dla których konflikt nadal trwa.

Matyjasz Sanders, główny bohater książki, jest...

Riahnon | 2017-11-07

Uwielbiam fantastykę post-apo, a Zamboch miał naprawdę świetny pomysł na antagonistę.

Bohaterowie i akcja - nie mam im nic do zarzucenia, protagonistę można naprawdę polubić i człowiek mu zdecydowanie kibicuje.

Plus również za nieoczywiste zakończenie, które mnie zdecydowanie zaskoczyło.
Jedyny minus to zakończenie właśnie, miałam wrażenie, że autor tak bardzo się bał cukierkowego zakończenia, że poszedł na łatwiznę w jego konstruowaniu.

MC_Roti | 2018-11-14

Już po kilku pierwszych stronach zaczęło się robić ciekawie. Porządna książka przygodowa osadzona w świecie post-apo.
To mój pierwszy kontakt z tym autorem. Z ciekawością sprawdze co ma jeszcze do zaoferowania