Cyfrak

2018-06-20
2018-06-20
cyberpunk cyfrowe byty postapokalipsa
Inne

Nieprzeciętny bohater w świecie przyszłości, w którym ludzie i technologia to jedność (dosłownie),zostaje rzucony w wir szybko zmieniających się wydarzeń. Pozornie prosta robota staje się źródłem zakażenia przez dziwny byt nieorganiczny oraz początkiem łańcucha wydarzeń, w których bohater próbuje się odnaleźć. Przy okazji staje się mimowolnym narzędziem ruchu wyzwolenia oraz przeżywa zauroczenie (może nawet coś więcej).
To świetna fantastyka z oryginalnymi bohaterami i klimatem post-apo / cyber-punk, okraszona naturalnymi dialogami i humorem. Obecnie to jedna z moich ulubionych historii.

Książka w klimatach cyberpunka , klimatach jakich lubię, jednak mam mieszany stosunek do treści. Pierwsze dwa rozdziały mnie pochłonęły. Poznajemy w nich korporacje RepTek , świat gangsterów i fenomen cyfrowych bytów. Jednak pozostałe trzy rozdziały lekko mnie wynudziły z naciskiem na lekko bo nie było tak źle. Główny bohater poznaje grupę hakerów i związuje z nimi swój los w wyniku pechowego zlecenia.

Jak dla mnie średniak, momentami mocno się dłużył, sporo sztampy. Na pewno nie jest jakoś tragicznie - jest parę ciekawych rozwiązań, przeczytać można, ale ja raczej po następne tomy nie sięgnę.

"Cyfrak" Krzysztofa Haladyna zabiera nas w nieprzyjemną podróż do dystopijnego miasta RepTek Polis, zdominowanego przez technologię i kontrolowanego przez wszechobecną korporację. Neth, główny bohater, to mieszkaniec tego miasta, uzależniony od cyfrowych narkotyków, który wplątany jest w ryzykowne przedsięwzięcie - włamanie do nielegalnego laboratorium.

Wygląda to na łatwe zadanie, ale Neth szybko odkrywa, że nic nie jest takie, jak się wydaje. Czeka go droga pełna niebezpieczeństw, zmutowanych ocalańców Błękitnej Plagi, bioćpunów i skomplikowanego systemu obronnego laboratorium. Konsekwencje jego działań mogą zmienić losy całego miasta.

Książka Haladyna, mimo że osadzona w nieznanej przyszłości, prowokuje do myślenia o naszym miejscu w świecie technologii. Czy w erze, gdzie ludzkość jest coraz bardziej zdeprecjonowana, jesteśmy w stanie zachować naszą humanistyczną duszę?

Każda strona "Cyfraka" jest pełna napięcia i nieoczekiwanych zwrotów akcji. Haladyn z łatwością miesza elementy znanego z "Matrixa" świata cyberpunku ze swoim unikalnym stylem. Rezultat to wciągająca, prowokująca do myślenia powieść, która na długo zapada w pamięć.

"Cyfrak" to lektura dla fanów cyberpunku, a także dla tych, którzy dopiero zaczynają swoją przygodę z tym gatunkiem. To wizja przyszłości, która zmusza do refleksji nad naszym miejscem w zdominowanym przez technologię świecie.

Wygląda to na łatwe...

Dobrze się zaczęło

Dobrze się zaczęło

Cyberprzestrzen to juz nie tylko przyszlosc a terazniejszosc. Czy zawsze jest dobra mozna przekonac sie czytajac ta ksiazke. Ma momenty ciekawe i troche nuzace stad moja ocena a autora wogole nie znam . To moje piersze spotkanie z nim

To jedna z lepszych "fabrycznych" pozycji.

To jedna z lepszych "fabrycznych" pozycji.

Super się przy tej książce bawiłem. Niedługo sięgnę po następną część

Super się przy tej książce bawiłem. Niedługo sięgnę po następną część

Rewelacja. Ciężko bylo sie oderwać.

Rewelacja. Ciężko bylo sie oderwać.

Chcielibyście żyć w rzeczywistości, gdzie wpinanie wtyczek w porty znajdujące się w ciele byłoby dla Was codziennością?

Po wypaleniu ziemi przez Słońce, ludność skupiła się w miastach zarządzanych przez korporację. To właśnie Rep-Tek wyznacza granice cywilizacji i bezpieczeństwa swoją technologią.

Neth jest jednym z mieszkańców miasta otoczonego przez Pustynię. Po pracy w jednej z korporacyjnych firm lubi zrelaksować się narkotyczną wtyczką, wpiętą do nielegalnego portu.

Jest cyfrowym ćpunem i zdaje sobie z tego sprawę.

Podczas odwiedzin u swojego dilera dostaje ciekawą propozycję. W Przymurzu znajduje się nielegalne laboratorium, a jego zawartość i zgromadzone dane wydają się być interesujące. A gość taki jak Neth na pewno poradzi sobie ze zgarnięciem tych dóbr, pokonaniem pilnującego wejścia cyfraka i bezpiecznym powrocie do Wiz.una.

Prawda?

Zaczynając czytać książkę "Cyfrak" Krzysztofa Haladyna miałam nieodparte skojarzenia ze znanym każdemu Matrixem. W końcu świat, w którym na każdym kroku operuje się linijkami kodu znamy właśnie z tych kultowych filmów.

Jednak z każdą przeczytaną stroną przyznawałam Autorowi kolejne plusy dla jego wyobraźni. Choć inspiracja Matrixem wydaje mi się wręcz oczywista, przynajmniej w pewnych aspektach, historia przedstawiona w książce jest oryginalna. Podoba mi się postać Netha i tytułowego cyfraka, których losy splotły się ze sobą w intrygujący sposób.

Cieszę się, że ta książka wpadła w moje łapki, bo to o czym opowiada jest naprawdę ciekawe!

Neth jest jednym z mieszkańców miasta otoczonego przez Pustynię. Po pracy w...

• Science Fiction
  • Cyberpunk