Virion. Obława

Cykl: Imperium Achai (tom 2)
Wydawnictwo: Fabryka Słów
Jimu

Gdzieś na krańcu imperium Virion znajduje osadę zamieszkałą przez wyrzutków, łotrów i uciekinierów takich samych, jak on. W miejscu, gdzie nikt nikogo nie pyta o przeszłość mógłby znaleźć cichy kąt dla siebie i swojej niezwykłej żony. Chociaż na chwilę, zanim podejmie decyzję, gdzie ruszać dalej. Widmo wielkiej obławy zmusza go jednak do pośpiechu i uświadamia, że tak naprawdę...nie ma już...

W miejscu, gdzie nikt nikogo nie pyta o przeszłość mógłby znaleźć cichy kąt dla siebie i swojej niezwykłej żony. Chociaż na chwilę, zanim podejmie decyzję, gdzie ruszać dalej. Widmo wielkiej obławy zmusza go jednak do pośpiechu i uświadamia, że tak naprawdę...nie ma już gdzie uciekać. Poza granicami imperium ma do wyboru przeprawę przez szalejące morze, bezlitosną pustynię albo pogrążone w wojnie Królestwa, gdzie luańczyków witają naostrzonym palem. Może też usiąść na progu swojej chaty i modlić się, aby naganiacze z obławy go nie zauważyli. I byłoby to wyjście tak samo dobre, jak wszystkie inne, które Virion ma do wyboru, gdyby nie jeden mały szczegół. Za sprawą prefekt Taidy jego śladem rusza nie kolejny oddział zbrojnych, ale wyjątkowo zdolna czarownica.

Ambitna, zawzięta i wyspecjalizowana w znajdowaniu ludzi. Oraz wredna na tyle, że za odpowiednią opłatą zadba o to, by znaleziony trafił w ręce zleceniodawcy żywy.

źródło opisu: wydawnictwo

źródło okładki: materiały wydawnictwa

Wkp | 2018-09-28

Z VIRIONEM LEPIEJ NIE ZADZIERAĆ

„Achaja”, mimo iż czasem trafiały się w niej słabe pomysły, a wiele interesujących wątków autor potraktował dość po macoszemu, to jedna z najlepszych polskich serii fantasy. Dobrze napisana, nieźle pomyślana, podana z humorem i ostrością, okazała się bardzo pozytywnym zaskoczeniem. Nic więc dziwnego, że chociaż pierwotnie miała być trylogią, w końcu doczekała się pięciu tomów kontynuacji, a ostatnio także spin-offu „Virion”, którego drugi tom trafia właśnie do sprzedaży. I trzeba przyznać, że jest to dodatek naprawdę udany i wart polecenia wiernym czytelnikom serii.

Na najdziksze i najbardziej zapadnięte prowincje Luan, na pograniczu z Zimnymi Królestwami, przybywa Virion. Wraz z żoną Niki szuka tu schronienia, ale czy znalezienie go jest w ogóle możliwe? W osadzie dla straceńców i zbiegów, takich jak on sam, przekonuje się, że nie. Cesarska obława trwa, a on zmuszony jest uciekać dalej, przez nieprzyjazne miejsca i tereny, gdzie nikogo, a już w...

Northman | 2018-10-01
Przeczytana: 21 września 2018

Virion one more time :)

Wiele sobie obiecywałem po tej książce. Jako wierny fan pierwszej trylogii z uniwersum, "Achai" (uwielbianej i w równej mierze odsądzanej od czci i wiary jako cykl literacki) nie mogłem inaczej ;) ... Jak wyszło? Nawet nawet... :)

Szermierz natchniony, legenda stworzona przez Ziemiańskiego, postać która urosła do rozmiarów, które nie mogły nie spowodować powstania osobnej książki na jej temat. Ba!, teraz to już dwie książki ;) , a druga bynajmniej nie będzie na temat Viriona ostatnią (mała ściąga z tomu pierwszego - tutaj). To dobrze, bardzo dobrze :) Mam tylko nadzieję, że historia ta nieco się rozpędzi... ;) Póki co - ok, idzie do przodu, ale jakby trochę wolno... Może to dobrze? Będzie więcej czasu żeby się tym wszystkim nacieszyć ;) ... Choć Ziemiański mógłby trochę fabularnie przyspieszyć - Virionowi z "Viriona" do Viriona z "Achai" jeszcze sporo brakuje.

Tom drugi "Viriona", jak sam tytuł wskazuje, to jedna wielka obława. Na tytułowego bohatera...

PrzeCzytana | 2018-10-10
Przeczytana: 10 października 2018

Virion. Obława, czyli druga część cyklu Imperium Achai napisanego przez Andrzeja Ziemiańskiego, to bezpośrednia kontynuacja części pierwszej, zakończonej cliffhangerem.

Akcja w Obławie lekko zwalnia. Virion znajduje sprzymierzeńców, choć bardzo nieoczywistych oraz spokojniejsze miejsce, gdzie może na chwilę odpocząć od ucieczki. Niestety dla jednej z najbardziej zaangażowanych w pościg osób sprawa Viriona stała się zbyt osobista, żeby odpuścić. Ta osoba poświęca bardzo wiele po to, żeby zdobyć środki na wynajęcie bardzo upartej i bardzo ambitnej czarownicy. Baardzo wiele.

Czarownica za zadanie odnalezienia głównego bohatera zabiera się na poważnie, angażując wielu podejrzanych typów i po dosłownie chwili odpoczynku zabawa w kotka i myszkę zaczyna się od nowa. Virion. Obława kończy się tak, że wiadomo, że będzie kolejna książka, bo historia nie jest jeszcze skończona. Na szczęście wszystkie wątki z dwóch tomów są pozamykane, spokojnie więc można poczekać na kolejny...

Voit | 2018-10-12

Jak przypuszczam, część czytelników stwierdzi, że A. Ziemiański, wystrzelał się z pomysłów i teraz zamierza odcinać kupony. I zapewne będą mieli rację. Tylko cóż z tego? Skoro dostajemy kolejną bardzo dobrze napisaną powieść, w dodatku osadzoną w dobrze nam znanej rzeczywistości. Coś jak ubranie dobrze rozchodzonych butów. Może i nie pierwszej świeżości już, ale za to jak wygodnych!
Na pewno godne polecenia, w dodatku z Achają wspólnego ma to tyle, że dzieje się w nieobcych nam miejscach, więc przygodę z światem A. Ziemiańskiego, rozpocząć można nawet od Viriona. Mom nadzieję, że skończywszy w trzecim tomie przygody szermierza natchnionego, autor nie będzie zasypiał gruszek w popiele i poczęstuje nas przygodami z młodości Zana, Nolana czy opisze w siedemnastu tomach historię zakonu lub "potworów"... byle w takim stylu!

Marcin | 2018-10-15
Przeczytana: 15 października 2018

Virion wyrwał się prześladowcom i skrył wraz z Niki na pograniczu gdzie nikt nikogo nie pyta o to kim jest i skąd przyszedł. Niestety najgorsza jest zawsze zemsta kobiety zranionej czyli pani Prefekt której Virion zabił kochanka (który na niego polował). Porusza ona niebo i ziemie i na pograniczu rusza tytułowa Obława. Virion tym razem musi zmierzyć się nie tylko z obławą, ale także z czarownicą i jej oddziałem łapaczy. Na szczęście Niki jest coraz bardziej świadoma swojej mocy a Virion zdobywa kilku przyjaciół. Dobra i wciągająca, niestety znowu przyjdzie poczekać na kolejną część.

marcjn | 2018-09-18
Przeczytana: 18 września 2018

Jaki jest Ziemiański każdy widzi, nowa część przygód Viriona spodoba się tym, którzy polubili poprzednią ale nowych czytelników to raczej autorowi nie zyska. Przeszkadza tu trochę mętne pieprzenie o szermierce i zabijaniu przeciwników bez walki, podobnie absurdalne jak w innych książkach Ziemańskiego ale jeśli ktoś szuka rozrywki to dobrze trafi czytając tą książkę.

ewelinakania | 2018-10-12
Przeczytana: 11 października 2018

Jak słyszymy nazwisko autora, to przed oczami większości z nas staje Imperium Achai. Odniosła ona niewątpliwy sukces i wpisała się na wysokiej pozycji w klasyce polskiej fantastyki. Fani uniwersum po informacji, że Ziemiański wraca do tematu mieli zdania na ten temat podzielone. Nietrudno zgadnąć jakie. Albo autor przekombinuje i brakuje mu juz pomysłów, albo wróci w dobrym stylu i zaspokoi ogromny apetyt swoich fanów. Pierwszy tom Viriona moim zdaniem był bardzo dobry. Natomiast część druga, to godna kontynuacja. Już na pierwszych stronach autor sypie żartami, daje nam to czego oczekujemy. Nie ma zbędnych opisów, wydumanych mądrości i kryształowych bohaterów. Wszystko jest po prostu prawdziwe i niekoloryzowane. Treść mimo, że nie jest specjalnie rozbudowana daje nam pełny obraz przedstawionego świata i bez problemu możemy w niego wniknąć. Oto właśnie chodzi. Lektura jest przystępna, ale nie płytka. Całość skupia się wokół Obławy na Viriona, a on powoli z owcy staje się wilkiem,...

paratexterka | 2018-10-04
Na półkach: 2018, Przeczytane, Ulubione, Posiadam
Przeczytana: 04 października 2018

Wracając do świata Viriona ci, który cenią Ziemiańskiego za specyficzny styl i nadal liczą na kontynuację Achai, poczują się jak u siebie. “Virion. Obława” rozwiewa wątpliwości, które mógł po sobie pozostawić pierwszy tom, gdzie wszystko było jakby z góry ustalone, a główny bohater nie do końca był obecny ciałem i duszą - chyba że akurat tworzył czarne scenariusze. Brakowało mu weny, o werwie nie wspominając. Sytuacja w drugiej części wprawdzie potęguje odosobnienie Viriona, ale daje (nie tylko jemu) pole do popisu, którego obszar zwiększa się odwrotnie proporcjonalnie do tytułowej, niebezpiecznie się zacieśniającej obławy. Co nietypowe, Virion wcale nie jest pępkiem świata, a nawet bywa, że wypada dość blado. No i dobrze, bo na niego chyba dopiero przyjdzie kolej… Za to na każdy z trzech głównych wątków przypada przynajmniej jedna para, która pozornie jest kombinacją nic niewróżącą, ale przy bliższym poznaniu rozbraja umysłem, refleksem i wzajemnym nakręcaniem się postaci....

Aquaria | 2018-10-14
Przeczytana: 14 października 2018

Dobrze bawiąc się przy Achaji i szybko nudząc się przy Pomniku wiadomość, że Ziemiański stworzy męskiego głównego bohatera nie mogła być lepsza.
Chociaż mimo opinii jaką Virion miał w drugiej części Achaji w swojej książce nie robił wrażenia.
Druga część niestety tylko to powiela. Bez Niki Virion byłby trupem pewnie od razu. Gdzie ten szermierz natchniony? Czyżby to wszystko była bujda a całą robotę odwalała za niego jego demoniczna małżonka.

Virion nie tylko nie ma charakteru ale absolutnie nie pasuje do świata stworzonego przez Ziemiańskiego.

Czarownica Luna i prefekt Taida wyglądają już lepiej co tylko potwierdza, że autor stawia na 1 miejscu tylko kobiety.

Wielka szkoda bo nie tylko okładki ale też opisy wskazywały na to, że Virion będzie kimś. A jest nikim :(

Szkolny_Klub_ | 2018-10-15
Przeczytana: 15 października 2018

Kolejna część przygód w Imperium Achai to, oczywiście, pozycja dla miłośników tego gatunku, już trochę „zeschematyczniała” (co zwykle nieuniknione przy pisaniu cyklu, niestety), ale opowieść potrafi wciągnąć czytelnika. Powieść rozpoczyna się jak wiele podobnych: piękny krajobraz, natura pełna tajemnic, wędrowcy poszukujący spokojnego miejsca – lekko „leniwe” wejście w akcję. Zakończenie też standardowe – z happy endem dla głównych postaci.

Całość, mimo wszelkich zastrzeżeń (bo przecież od doświadczonego i uznanego w pewnym kręgu pisarza oczekuje się nieco więcej), robi dobre wrażenie, podobnie jak inne książki Andrzeja Ziemiańskiego, tę również czyta się lekko, akcja rozwija się ciekawie. Virion, podobnie jak we wcześniejszej powieści, sprawia wrażenie niepozornego, tzw. normalnego człowieka bez specjalnych talentów. Jednak, a miarę rozwoju akcji, staje się postacią coraz ciekawszą, a kolejne wydarzenia łączą się w logiczną całość. Płynne i sprawne czytanie ułatwia też język,...