Upiorne święta

Dałam radę tylko cztery z dziesięciu opowiadań przeczytać. Jakoś mało wciągające te historie i jakieś takie dziwne.pierwsza książka której nie przeczytałam w całości.nudna.

Rzadko zdarza mi się trafić na zbiór opowiadań, w którym każdy z tekstów przypada mi do gustu. Nawet w przypadku mojego ulubionego autora - Stephena Kinga - nie trafiłem nigdy na zbiór, który w całości odpowiadałby moim gustom. A tutaj przy okazji świątecznego okresu przeczytałem 'Upiorne święta' i już od pierwszego opowiadania wiedziałem, że to coś wyjątkowego.

Zbiór zawiera opowiadania przede wszystkim polskich autorów, chociaż trafia się jedno Grahama Mastertona, którego akcja notabene dzieje się we Wrocławiu. I tak tematyka świąt Bożego Narodzenia jest pokryta w stu procentach, a tematycznie dostajemy od autorów horror z krwi i kości. Zaczynamy w osiedlowej jadłodajni, gdzie gość w przebraniu świętego Mikołaja wpada chwilę przed zamknięciem żeby coś zjeść. Bardzo szybko dochodzi do eskalacji przemocy. Następnie trafiamy do Zielonej Góry, gdzie nowobogaccy Rosjanie pod opieką agentki służby bezpieczeństwa odkopują mistyczną rurę służąca do kontaktu z bożkiem otchłani. Autorzy zabierają nas w przyszłość, gdzie kobiety są hodowane, a mężczyźni są robotami, w okolice Gniezna, gdzie Gwiazdor spełnia życzenie porzuconego mężczyzny żeby na koniec przenieść się do zimnej i śnieżnej Rosji. Przy okazji spędzamy jeszcze wigilię w towarzystwie grupy przyjaciół, z których jeden jest mordercą. A dodatkiem do świetnej, polskiej literatury jest opowiadanie Grahama Mastertona, w którym ekipa filmowa z Hollywood kręci film we Wrocławiu i spotyka legendarnego czerwonego rzeźnika.

Każde opowiadanie z tego zbioru trzyma poziom i totalnie przypadło mi do gustu. Dziwi mnie trochę niska ocena, zwłaszcza, że grono naszych wybitnych pisarzy horrorów i SF publikuje tutaj swoje teksty. Każde opowiadanie jest inne, ale zarazem spójne z ogólna koncepcją tomiku. Jasne, są tutaj opowiadanie lepsze i gorsze, ale te drugie mają w sobie tyle oryginalności żeby wciągnąć czytelnika we wspólny czas. Bardzo pozytywnie się zaskoczyłem czytając 'Upiorne święta'. Bardzo równe teksty idealnie trafiające w moje obszary zainteresowań. Polecam jeśli chcecie fajnego dreszczyku w zimowym klimacie.

Zbiór...

Moja świąteczna lektura,której nie miałam czasu czytać w święta 😅 ale nadrobiłam.

"Opowieść Wigilijna" T. Holdebrandt
Historia troszkę obrzydliwa 🙈 napewno nie nadaje się na lekturę po świątecznym obżarstwie 🙊 cala opowiesc jednak jest taka sobie...
"Kontrakt" A. Przechrzta
Ta historia może i miała potencjał ale nie został wykorzystany według mnie, a szkoda....
"Pechowe święta" H. Greń
Chyba najgorsza ze wszystkich 🙈
"87 centymterow" A. Urbanowicz
Najdłuższe opowiadanie, bo około 80 stron i chyba najnudniejsze... Cały czas nic się nie działo, a jak już doszło do głównej akcji to nie została opisana...
"Czerwony rzeznik z Wrocławia" G. Masterton
Pierwsza fajna historia w tej książce.  Trochę straszna trochę śmieszna 😁
"Rezerwat" M. Zychla
Ta historia mi się jeszcze bardziej podobała! Inna niż wszystkie!
"Prezent od Gwiazdora" R. Cichowlas
No cóż...  taka sobie 😔
"Już nie jestes smutkiem" J. Ćwiek
Temat nawet ciekawy, miał potencjał ale mało wykorzystany.
"Dom na końcu ulicy" P. Wilczyński
Uwielbiam różne przedziały czasowe w książkach ale w tej historii mnie irytowały strasznie... nie mogłam się skupić na historii,bo co chwilę przeskakiwały dni.  Kolejna kiepska...
"Krótka historia na pożegnanie" J. Bielawski
Kolejny zawód....
I tak nie mogłam się doczekać tej książki, a tu takie rozczarowanie 😔 tylko dwie historie mi się spodobały, reszta jak dla mnie mierna strasznie...

"Opowieść Wigilijna" T. Holdebrandt
"Kontrakt" A. Przechrzta
"Pechowe...

Bardzo, bardzo nierówna, ale ostatecznie nie uważam tej lektury za zmarnowany czas. Najlepiej wypadło opowiadanie Mastertona, może dlatego, że odwróciło reguły i to, co wydawało się niezwykłe i nadprzyrodzone finalnie okazało się czymś bardziej przyziemnym.

Najpopularniejsi autorzy i autorki polskiej literatury grozy połączyli siły, aby oddać w ręce czytelników zbiór najbardziej mrożących krew w żyłach opowieści świątecznych. Do ich grona dołączył również Graham Masterton – autor kilkudziesięciu powieści, w tym takich klasyków horroru jak „Manitou”, „Dżinn” i „Wojownicy nocy”, które rozeszły się na całym świecie w wielomilionowych nakładach. W wyniku tej współpracy powstał tom, który równocześnie przeraża i zachwyca. Po lekturze tej książki gwiazdka już nigdy nie będzie taka jak kiedyś.
Każdy miłośnik grozy znajdzie tu coś dla siebie .

Bardzo fajny zbiór opowiadań świątecznych, znajdą się lepsze i gorsze, ale każde warte przeczytania :) jak na świąteczną edycję horroru to wyszło całkiem nieźle (niektóre pomysły mogłyby nawet posłużyć do napisania pełnej wersji książki).

W moim odczuciu ta książka jest po prostu słaba. Po opisie i zapowiedzi spodziewałam się czegoś lepszego.
Z 10 opowiadań jestem w stanie wybrać dwa które były rzeczywiście dobre. Reszta mieści się w zakresie poprawne - słabe. Zawiodłam się.

Upiorne Święta
Zbiór ciekawych opowiadań w mrocznej odsłonie , niektóre przyprawia o dreszczyk inne są takie w sam raz. Znając pióro @zychlamarek musiałam sięgnąć po ta książkę. Nie zawiodłam się, ciekawe, tajemnicze, opowiadania które świetnie się przeplatają. Zbiorowisko świetnych autorów polskiej literatury grozy. Zdecydowanie jestem na tak na takie fajne zbiory , a różność powoduje że nie będzie nudy.
Lubicie zbiory opowiadań? Polecacie jakieś ?

Upiorne Święta

Po zbiory opowiadań siegam bardzo, ale to bardzo rzadko. Dla mnie jest to za krótka forma, ciężko żeby mnie usatysfakcjonowala ale byłam w klimacie mrocznych świąt i trafiłam na zbiór opowiadań które miały być najstraszniejsze w skali straszności i miały wywrócić moja wizję świąt do góry nogami.
No cóż przyznam, że ani trochę nie wyszło🙈

Nie dość że męczyłam tę książkę przez pół miesiąca, a przecież to krótkie opowiadania, których przeczytanie finalnie zajęłoby chwilę, gdyby tylko potrafiły wciągnąć swoim klimatem czy choćby jakąś mini fabułą, to jeszcze były one tak totalnie miałkie, że ja sama nie wiem o czym ja czytałam ale na bank nie było tam praktycznie grozy, strachu czy przerażenia.

Rozczarowujące bardzo, bo była to jedna z najgorszych książek jaka przeczytałam:/

No cóż przyznam, że ani trochę nie wyszło🙈

Nie dość że męczyłam tę książkę...

Bardzo przeciętny zbiór spodziewałam się większego wow

Bardzo przeciętny zbiór spodziewałam się większego wow

• Horror

Marek Zychla Upiorne święta Zobacz więcej