moniss 
status: Czytelnik, ostatnio widziany 9 godzin temu
Teraz czytam
 • Finansowy ninja
  Finansowy ninja
  Autor:
  Finansowy ninja to esencja wiedzy autora i jego doświadczenia na temat finansów osobistych. To podręcznik, który uzupełnić ma braki w edukacji szkolnej. Wyjaśnia podstawowe, ale nieoczywiste zasady, d...
  czytelników: 2982 | opinie: 140 | ocena: 7,65 (900 głosów)
 • Wielka Księga
  Wielka Księga
  Autor:
  Trzecia część trylogii Jarosława Prusińskiego, to intrygująca, pełna mistycyzmu opowieść o losach Keiko - córki Szarego Maga i Vivian. Bezimienni zostali wezwani i podążają za głosem, żeby wchłonąć sł...
  czytelników: 36 | opinie: 4 | ocena: 8,71 (7 głosów)
 • Wilk stepowy
  Wilk stepowy
  Autor:
  Najsławniejsza powieść Hermanna Hessego wyrasta z atmosfery lat dwudziestych, z kryzysu wartości, jaki dotknął Europę między dwiema wojnami, a także z ówczesnej fascynacji psychoanalizą i jazzem. Do d...
  czytelników: 8009 | opinie: 223 | ocena: 7,84 (3685 głosów) | inne wydania: 8

Pokaż biblioteczkę
Aktywności (z ostatnich 3 miesięcy)
2018-12-09 00:13:31
Dodał książkę na półkę: Przeczytane
Autor:
Cykl: Ravenels (tom 1)

Już nie wiem, czy to ja oczekuję jednak czegoś więcej od romansideł, czy też może Kleypas coraz słabiej pisze. Jej starsze powieści, pomimo częstego nie zachowywania zwyczajów epoki, były dość ciekawe i bardzo przyjemnie się je czytało. Niestety zauważyłam, że co najmniej od zeszłego roku, z książki na książkę poziom jest coraz słabszy.
Co do mnie w tej powieści nie przemawiało...
Heroina...
Już nie wiem, czy to ja oczekuję jednak czegoś więcej od romansideł, czy też może Kleypas coraz słabiej pisze. Jej starsze powieści, pomimo częstego nie zachowywania zwyczajów epoki, były dość ciekawe i bardzo przyjemnie się je czytało. Niestety zauważyłam, że co najmniej od zeszłego roku, z książki na książkę poziom jest coraz słabszy.
Co do mnie w tej powieści nie przemawiało...
Heroina "Nieczułego rozpustnika" na początku to złośnica, która nigdy nie uroni żadnej łzy, po nagłym załamaniu, staje się niemalże fontanną i do łez wzruszają ją nawet drobne prezenty.
Kleypas zaczyna na początku kilka ciekawych wątków jak ten o Asadzie i więzi pomiędzy nim a naszą heroiną (potem także i Devonem), po czym nagle to urywa i do końca powieści nie wspomina tym już ani słowem.

Krzywdę zrobiono też dwóm postaciom, które notorycznie są określane mianem "wdowa" (nasza główna heroina) oraz "kupiec" (właściciel domu towarowego). I jest to podstawowy błąd jaki często popełniają początkujący pisarze, którzy zapominają, że nie w każdym zdaniu czy akapicie należy dokładnie wskazać kto coś robi czy mówi, czasami wynika to po prostu z wcześniejszego tekstu, a innym razem wystarczy użyć zaimka. Poza tym sam termin "wdowa" do określania bohaterki w sytuacjach gdy na nią nie wygląda (np. sceny łóżkowe), czy właściciela domu towarowego mianem "kupiec" np. gdy jest w otoczeniu arystokratów i wygląda jak dżentelmen...? Bo tak jak wdowa nie musi do końca życia być wdową, tak i kupiec może się nagle przebranżowić, więc określanie ich tym mianem w każdej sytuacji to moim zdaniem gruba przesada.

A teraz jak sądzę przewiny tłumacza...
Rzecz, która bardzo rzuca się w oczy, to współczesne słowa nie tylko w narracji ale też w wypowiedziach bohaterów: "dziewczyny" zamiast "dziewczęta" ("dziewczęta" pojawia się raptem raz czy dwa razy) oraz słowo "dupek" rażące zwłaszcza w myślach i ustach damy, która dba o to by zawsze robić wszystko właściwie. Czasami też szyk słów w zdaniu woła o pomstę do nieba.

Na zakończenie napisze coś dobrego o tej powieści, bo czasami autorce coś jednak w tej powieści się udawało... Moim zdaniem postać Westa, która już od pierwszych stron zdradzała bystry umysł skryty tylko za fasadą gnuśności. Nie dziwne więc, że chłopak tak bardzo się w końcu zmienił.
Z kolei wątek o subtelnej Helen i kolczastym Rhysie na tyle mnie zaciekawił, że z pewnością sięgnę po tom im poświęcony. Mam nadzieję, że już bez takiej ilości błędów jak w tej powieści.

pokaż więcej

 
2018-12-05 14:38:24
Dodał książkę na półkę: Przeczytane, Chcę w prezencie, Fantastyka
Cykl: Wilcza dolina (tom 2)

Udana kontynuacja "Idź i czekaj mrozów", aczkolwiek chyba pierwsza część nieco bardziej mnie wciągnęła.

 
2018-12-05 14:22:21
Dodał książkę na półkę: Przeczytane, Chcę w prezencie, Fantastyka
Cykl: Wilcza dolina (tom 1)

W nastroju i niektórych opisach świata (np. samotna wioska w górskiej dolinie) przypomina mi jedną z moich ulubionych fantasy "The Hob's Bargain" Patricii Briggs
Czyta się szybko i łatwo.
Polecam miłośnikom fantastyki i słowiańskich potworów :)

 
2018-12-04 14:50:06
Dodał książkę na półkę: Chcę przeczytać
 
Moja biblioteczka
131 74 282
Porównaj książki w Waszych biblioteczkach.
Sprawdź oceny wspólnych książek.
Tyle książek ma ten użytkownik w swojej biblioteczce.
Tyle opinii dodał ten użytkownik.
Tyle plusów otrzymał ten użytkownik za swoje wypowiedzi.
Znajomi (1)

zgłoś błąd zgłoś błąd