Królowa Słońce

1999-01-01
1999-01-01
Barbara Walicka
Egipt królowa mitologia

Jest to moj reread- na te ksiazke trafilam lata temu jeszcze jako nastolatka i od niej tak naprawde zaczela sie moja milosc do cywilizacji starozytnego Egiptu. Pamietam, ze wtedy moja ocena to bylo absolutne 10/10. Dzisiaj podchodze do literatury bardziej krytycznie. Ksiazke wciaz czyta sie przyjemnie, autor potrafi oddac klimat i kulture czasow faraonow, czasem pisze w sposob odrobine zbyt patetyczny, w samej fabule jest tez troche niescislosci historycznych- ale to akurat sam autor wyjasnil w przypisach/ poslowiu. Bo to tez nie miala byc rozprawa naukowa na temat panowania Echnatona i Tutenchamona, ale opowiesc inspirowana tymi czasami, historia bardziej romantyczna, ukazana z perspektywy kobiety, trzeciej corki Echnatona i zony Tutenchamona- tytulowej Krolowej Slonca. Wiec dzisiaj po latach oceniam te pozycje na mocne 7 i z checia wroce do innych powiesci, ktore wyszly spod piora pana Christiana Jacq'a.

Już od dawna chciałam zapoznać się z twórczością tego autora i w końcu mi się udało. Muszę przyznać, że to dobra lektura dla tych, którzy chcą poznać nieco historii Egiptu. Autor stara się mocno trzymać znanych faktów i realiów tamtego czasu. Jeśli jednak chodzi o fabułę i sposób jej prowadzenia to spodziewałam się chyba czegoś więcej. Bardzo dużo jest mało znaczących wydarzeń i rozmów co momentami trochę nuży. Ton opisu a czasem wypowiedzi jest ciut pompatyczny i przez to wydaje się sztuczny. Bohaterowie są nieco wyidealizowani, lub też jednoznacznie źli i brakuje im nieco zróżnicowania. Mimo wszystko nie czytało się źle i ciekawie było "zobaczyć" ożywione postacie, znane głównie jako mumie. Podsumowując, jest to pozycja dobra jako źródło wiedzy o Egipcie i przyzwoita jako rozrywka.

Niesamowita, znakomita historia o Egipcie i opisy świetne opisane w książce.
Czytałam z zaciekawieniem książkę, pierwsze moje spotkanie z tym autorem, a mnie urzekł swym stylem przyjemnym, dobrym pisania.
Czytało się super,nie rozczarowała mnie ta książka, lecz wciągnęła..pochłonęłam w szybkim tempie ją, jest doskonała..z przyjemnością przeczytam inne dzieła autora.

Niesamowita, znakomita historia o Egipcie i opisy świetne opisane w książce.

Przyjemna lektura o ciekawych czasach, choć nie do końca oddająca prawdę historyczną. Nie wiem, czy polski przekład oddaje piękno i kunszt języka jakim ta książka jest napisana. Miałam okazję czytać w oryginale. Mnie porwało na tyle, że pozostał pewien niedosyt. Jedna z książek (przynajmniej dla mnie),z którymi trudno jest się rozstać.

2041

Wysoko cenię Autora i Jego książki o Egipcie. Niestety, czasem bywa tak, że nawet dobra książka może trafić w nieodpowiedni moment na jej czytanie. Myślę, że "Królowa..." trafiła do mnie właśnie w takim złym momencie.
Wrócę do niej kiedyś i myślę, że wtedy zmienię ocenę na wyższą.

Wrócę do niej kiedyś i myślę, że wtedy zmienię ocenę na wyższą.

Uwielbiam starożytny Egipt. To skłoniło mnie, by zacząć czytać książka pana Jacq. Na pierwszy ogień poszła "Królowa Słońca".

Jest to historia Achesy (prawdziwe imię to Anchesenamon),córki faraona Echnaton, żona kolejnego władcy Tutanchamona. Historia opisana bardzo luźno, autor przykłada większą wagę do uczuć bohaterów niż do prawdy historycznej, ale czyta się bardzo przyjemnie. Język jest trochę prosty, nie zachwycimy się tu specjalnie kwiecistym stylem pisania. Oprócz języka nie podobało mi się specjalnie odbieganie od prawdy historycznej. Pan Jacq jest badaczem Egiptu, więc trochę mnie dziwi, że nie wszystko jest zgodne z historią. Może to po prostu taki zabieg stylistyczny, by łatwiej się to czytało osobom niezaznajomionym z historią Egiptu. Sama zmiana imienia bohaterki może zaskakiwać. Na pewno ludzie interesujący się historią Egiptu, będą często zauważać pewne drobne nieścisłości.

Jak pisałam wcześniej, książka jest godna polecenia, czyta się łatwo i przyjemnie. Raczej nie powinna służyć za podręcznik historii Egiptu z okresu Amarneńskiego i władania Tutanchamona. Mimo wszystko, dzieło to jest naprawdę fajną lekturą, szczególnie dla fanatyków starożytnego Egiptu, takich jak ja ;).

„Królowa Słońce” to niesamowita podróż po starożytnym Egipcie, w którą zabiera nas Christian Jacq, znany francuski egiptolog. Pisarz ukazuje kraj wielu bogów za czasów Achenatona i Tutanchamona. Wspólnym mianownikiem obu faraonów jest Achesa – córka pierwszego i żona drugiego. Księżniczka ta stara się ingerować w interesy państwa, lecz spotyka się to z oburzeniem rodziny. Robi wszystko, by stać się królową; oczywiście dopina swego i kieruje u boku Tutanchamona egipską polityką wewnętrzną i zewnętrzną. Musi się nieźle natrudzić, gdyż nie jest to łatwa sprawa; później się o tym przekona.

Najbardziej przykuło moją uwagę to, jak Jacq niezwykle ciekawie ukazuje obyczajowość Egiptu: życie codzienne ludu, życie codzienne rodziny faraona, rytuały i święta religijne. Momentami opisy te są za długie, ale nie wpływa to na jakość fabuły. Dzięki temu można poznać kawałek historii Egiptu – jednej z pierwszych cywilizacji.

Spodziewałam się czegoś lepszego. Właściwie atrakcyjność tej książki polegała na tym, że wydarzenia i bohaterów znałam już wcześniej - w końcu to słynna para. Inne spojrzenie na ich historię nie pozwalało mi ostatecznie odłożyć lektury trzymanej już centymetr nad półką.

Książkę dobrze się czyta. Akacja jest interesująca, opisana przystępnie. Kwestią sporną może być luźne traktowanie dziejów państwa faraonów. Zwolenników twórczości Jacqa przyciągnie jego bujna wyobraźnia. Przeciwników zniechęci duża niezgodność z prawdziwą historią starożytnego Egiptu.

Dobrze i szybko się czyta, przy okazji pozwala nam na poszerzenie horyzontów i uzupełnienie swojej wiedzy o starożytnym Egipcie.

Poza wątkiem historycznym, jest to opowieść o Kobiecie która wiedziała czego chce od życia i dążyła do spełnienia swoich celów. Jej niezłomność i siła przekonań pozwoliła jej na wewnętrzne zwycięstwo, mimo wszelakich przeciwności.
Jest to także opowieść o młodzieńczej miłości, namiętności, dorastaniu poznawaniu siebie i dorosłego świata w którym pszyszło żyć bohaterom...
Bardzo poruszająca na wiele sposobów...

Jest to także...

• Egipt