Tajemnica Nostradamusa

Tłumaczenie: Maria Grabska-Ryńska
Wydawnictwo: Książnica
6,72 (174 ocen i 21 opinii) Zobacz oceny
10
11
9
11
8
24
7
54
6
42
5
20
4
5
3
6
2
0
1
1
Edytuj książkę
szczegółowe informacje
tytuł oryginału
The Master of all Desires
data wydania
ISBN
8371328176
liczba stron
428
słowa kluczowe
Nostradamus, historia
kategoria
historyczna
język
polski

Przeniknięty duchem epoki barwny fresk obyczajowy z galerią ciekawych postaci. Francja, rok 1556. Na dworze Henryka II niepodzielnie panuje wpływowa metresa władcy, Diana de Poitiers. Odsuwana od męża królowa Katarzyna Medycejska, rozgniewana ciągłymi upokorzeniami, ucieka się do czarnej magii, by pozbyć się rywalki. Ponieważ jednak kolejne próby zawodzą, wzywa w końcu na pomoc nadwornego...

Przeniknięty duchem epoki barwny fresk obyczajowy z galerią ciekawych postaci. Francja, rok 1556. Na dworze Henryka II niepodzielnie panuje wpływowa metresa władcy, Diana de Poitiers. Odsuwana od męża królowa Katarzyna Medycejska, rozgniewana ciągłymi upokorzeniami, ucieka się do czarnej magii, by pozbyć się rywalki. Ponieważ jednak kolejne próby zawodzą, wzywa w końcu na pomoc nadwornego astronoma, Nostradamusa, którego potomni obdarzą mianem "wizjonera tysiąclecia"...

 

pokaż więcej

Brak materiałów.
Już teraz nowa funkcja: pakiety. Dowiedz się więcej jak kupić kilka książek w najlepszej cenie >>>
Trwa wyszukiwanie najtańszych ofert.
Sortuj opinie wg
Opinie czytelników (454)
 Pokaż tylko oceny z treścią
książek: 218

Początek nieco pogmatwany, akcja toczy się kilka lat wcześniej albo kilka dni później. Mogło być inaczej ale jestem książką zachwycona.
Bardzo lubię kiedy akcja osadzona jest w realiach średniowiecza, fascynują mnie tamte czasy, opisy ubioru, zwyczajów, zachowań, obrzędów religijnych, przyjętych norm moralnych.

Tutaj całość koncentruje się wokół osoby Sybilli, dziewczyny pochodzącej z rodziny o szlacheckich korzeniach i piszącej wiersze.
Przypadkiem w jej ręce trafia głowa Pana Wszelkich Życzeń, nazywanego również Menandrem Wspaniałym. Zupełnie nieświadoma dziewczyna, odkrywa szkatułę, w której spoczywa głowa i zagląda jej prosto w oczy stając się jej właścicielką do końca swoich dni, gdyż tylko śmierć obecnego właściciela może uczynić kogoś innego panem Menandra.
Sybilla nie wie, że głowę pragnie zdobyć królowa Francji Katarzyna Medycejska (postać autentyczna). Potężna władczyni chce w ten sposób uzyskać względy i miłość męża, bowiem król Francji Henryk II Walezjusz (również...

książek: 3141
Meowth | 2016-07-09
Przeczytana: 09 lipca 2016

Zabierałam się do tej książki jak pies do jeża, ponieważ opis na okładce oraz lista występujących tu postaci historycznych wskazywały, iż jest to powieść historyczna pełną gębą. Tymczasem w tej dziedzinie uważam się za wyjątkową nogę, historii w szkole nigdy nie lubiłam i robiłam różne uniki, by się jej nie uczyć, wolałam oglądać zwierzątka, roślinki i czytać książki.

Na szczęście "Tajemnica Nostradamusa", choć bardzo mocno osadzona w realiach XVI-wiecznej Francji i z akcją wplecioną w ówczesne wydarzenia, jest bardziej romansem historycznym z wyraźnymi elementami powieści łotrzykowskiej niż jakimś historycznym freskiem, koncentrującym się na faktach znanych z dziejów.

Najsilniejszym atutem powieści jest żywa, wielowątkowa fabuła, zgrabnie łącząca motywy historyczne z tymi zupełnie wymyślonymi, okraszona magią, rzucaniem i odczynianiem uroków oraz wygłaszaniem proroctw. Do tego dochodzi kapitalna wręcz galeria postaci - świetnie zarysowanych, wielowymiarowych, prawdziwych i...

książek: 1316
Katherina87 | 2018-04-10

XVI- wieczny barwny fresk obyczajowy Francji u progu wojny domowej, z galerią niezwykłych postaci otaczających wizjonera tysiąclecia.

Francja, rok 1556. Na dworze Henryka II niepodzielnie panuje wpływowa metresa władcy, Diana de Poitiers. Odsuwana od męża królowa Katarzyna Medycejska, zrozpaczona ciągłymi upokorzeniami, ucieka się do czarnej magii, by pozbyć się rywalki. Ponieważ jednak kolejne próby zawodzą, wzywa na pomoc nadwornego astrologa. Nostradamusa.

Ludzkości niepotrzebne są czary, żeby zniszczyć świat. Świetnie sobie radzi własnymi środkami.

Nostradamus fr. Michel de Nostredame. Ur. 14 grudnia 1503 w Saint-Remy w Prowansji, zm. 2 lipca 1566. Francuski lekarz, astrolog, matematyk i autor proroctw, okultysta, doradca królowej Francji Katarzyny Medycejskiej. Miał m.in. przepowiedzieć okoliczności śmierci jej męża Henryka II Walezjusza. Zdecydowana większość uczonych twierdzi, że powiązania pomiędzy tetrastychami napisanymi przez Nostradamusa a historycznymi...

książek: 2928
Liza | 2015-04-06
Na półkach: Przeczytane
Przeczytana: 06 kwietnia 2015

Pisarka wplotła w fabułę pierwiastek niesamowitości, wręcz fantastyki, o ile w „Czarze Wyroczni” mnie to nie przeszkadzało, o tyle tutaj gadająca czaszka, legendarne zło w najczystszej postaci, Pan Wszelakich Życzeń, irytowała swoim absurdem. Zamiast powieści historycznej bardziej moim zdaniem dostajemy klasyczną komedię pomyłek, dialogi bohaterów brzmią nieco teatralnie. Początek wydawał mi się nader obiecujący: Katarzyna Medycejska usiłująca pozbyć się metresy króla, korzystająca z usług czarnoksiężnika Kosmy. Nawet perypetie Sybylii, najstarszej córki z nader licznej rodziny królewskiego wasala, której Nostradamus przepowiada, że los zwiąże ją z losem Francji, zapowiadały coś ciekawego. Później wprawdzie wiele się dzieje, fabuła powieści jest dość zagmatwana, ale ociera się o farsę i groteskę. Nie gustuję w takiej konwencji, więc jednak jestem rozczarowana. Przerysowani bohaterowie również nie wzbudzili mojej aprobaty.

Trudno mi jednoznacznie napisać czy polecam. Możliwe, że...

książek: 752
Agnieszka | 2014-03-29
Na półkach: Przeczytane, Posiadam
Przeczytana: 27 marca 2014

Któż z nas nie słyszał o słynnym szesnastowiecznym francuskim proroku, lekarzu i astrologu o nazwisku Nostradamus? Jego przepowiednie były i nadal są znane na całym świecie, a znawcy tematu wciąż usiłują je zinterpretować, dostosowując do konkretnych wydarzeń z dziejów ludzkości. Są tacy, którzy sceptycznie podchodzą do osoby Nostradamusa i nie dają wiary jego przepowiedniom, ale są też i tacy, którzy za nic nie pozwolą podważyć autentyczności jego proroctw. Niemniej jednak, w tym gąszczu niepewności i rozmaitych spekulacji jedno jest pewne. Otóż, Michel de Nostredame prowadził zapiski dotyczące przeróżnych kataklizmów, klęsk żywiołowych, wojen, czy też pojawienia się na świecie antychrysta. Przepowiedział nawet koniec papiestwa.

Michel de Nostredame przyszedł na świat w czwartek, 14 grudnia 1503 roku w Saint-Remy w Prowansji. Jak podają źródła historyczne, przodkowie jego matki byli niezwykle uzdolnieni w dziedzinie matematyki i medycyny. Jeden z owych protoplastów był nawet...

książek: 4114
eR_ | 2016-05-12
Na półkach: Przeczytane, Współpraca
Przeczytana: 11 maja 2016

Autorka tej powieści, nie jest mi bynajmniej nie znana.Jakiś czas temu przeczytałem jej inną powieść"Czara Wyroczni", która nie pozostawiła mnie obojętnym.Z tym większą chęcią sięgnąłem po kolejny pomysł, którym postanowiła się podzielić z innymi.

"Tajemnica Nostradamusa", to jedna z najciekawszych powieści jakie przeczytałem ostatnimi czasy.A cała fabuła skupia się na królowej, które ostentacyjnie ignorowana przez męża i szykanowana przez jego kochankę, zwraca się o pomoc do samego Nostradamusa, którego sława sięga niemalże na całą ówczesną Europę.Za wszelką cenę, nasza monarchini pragnie pozbyć się znienawidzonej rywalki i uważa, że słynny mag i astronom, będzie osobą, dzięki której problem się rozwiążę pięknie i gładko.Ale jak to zwykle bywa, nic nie jest takie proste jak wygląda na obrazku.Co z tego wyniknie, przekonajcie się sami.

Autorka w swojej książce postawiła na sprawdzony zarys historyczny, wprowadzając do niego elementy tajemniczości i pozornie tylko magicznych...

książek: 1651
Isadora | 2013-05-03
Przeczytana: 03 maja 2013

Przekonałam się, że po książki Judith Merkle Riley - podobnie jak Philippy Gregory - mogę sięgać w ciemno bez obaw, że mnie rozczarują czy zawiodą moje oczekiwania. Za każdym razem wiem, czego się spodziewać i jest to pewność wynikająca nie ze znużenia, raczej ze świadomości mistrzowskiego opanowania warsztatu pisarskiego, dogłębnej znajomości realiów opisywanej epoki i głębokiej pasji wyczuwalnej w każdym zdaniu. Jednakże tym razem autorka "Księgi Małgorzaty" i "Czary wyroczni" zupełnie mnie zaskoczyła. Zdecydowała się wpleść w fabułę pierwiastek niesamowitości, co tylko pozornie wydaje się rozwiązaniem karkołomnym, w istocie jednak pomysłowo wzbogaca treść przydając jej świeżości i głębi. Kolejnym nietypowym zabiegiem było wymieszaniem elementów klasycznej komedii pomyłek z komponentami powieści historycznej, co dodało prozie Riley nieco zawadiackiego charakteru i zabarwiło ją inteligentnym humorem. Wyszedł z tego barwny, trochę szalony, eksperymentalny misz-masz gwarantujący...

książek: 270
PaniZima | 2013-07-20
Przeczytana: 20 lipca 2013

Bardzo sympatyczny obrazek z XVI-wiecznej Francji. Starzejąca się (bo ponad 20-letnia), pochodząca z arystokratycznej rodziny panna Sybilla, z wielkimi stopami, ale z otwartą głową i ogólnie urocza ma niesamowite przygody i bogate życie uczuciowe. W jej ręce wpada obdarzona niezwykłą mocą szkatuła, a dzięki temu Sybilla zbliża się do wielkiego jasnowidza Nostradamusa, a także do królowej Katarzyny Medycejskiej. Mimo, że to ponura epoka, książka jest pogodna. Poza tym daje pewne wyobrażenie o tych niespokojnych czasach.
Sybilla jest oczywiście zbyt współczesna, magia miesza się w ksiązce z poczuciem humoru, a dzięki temu chłonie się z przyjemnością Historię i Ducha Epoki.

książek: 1059
Kasia | 2014-01-07
Na półkach: Przeczytane
Przeczytana: 03 stycznia 2014

Przepowiednie Nostradamusa to jedne z najsłynniejszych proroctw elektryzujących ludzkość już od kilku stuleci. Czy był zwykłym szarlatanem, czy może faktycznie posiadał dar pozwalający mu odsłonić tajemnice przyszłości? Jak wyjaśnić fakt, że niektóre z jego przepowiedni sprawdziły się w każdym szczególe?

Sięgając po „Tajemnicę Nostradamusa” oczekiwałam pasjonującej powieści historycznej o człowieku zwanym „wizjonerem tysiąclecia”. Otrzymałam jednak mieszankę historii i komedii, zakrawającej momentami na groteskę. Gdybym spodziewała się tego wcześniej, możliwe, że książka bardziej przypadłaby mi do gustu, ponieważ jednak sięgając po nią miałam nieco inne oczekiwania, lektura skończyła się poczuciem pewnego rozczarowania. Choć jednocześnie nie ukrywam, że dostarczyła mi również dość znacznej porcji rozrywki.

Akcja powieści toczy się we Francji w połowie XVI wieku. Zazdrosna o wpływy królewskiej metresy, odsunięta od męża, królowa Katarzyna Medycejska postanawia użyć wszelkich...

książek: 2179
Shetani | 2013-10-18
Na półkach: Przeczytane, Ulubione, Posiadam
Przeczytana: 17 października 2013

Na przestrzeni dziejów pojawiło się sporo wizjonerów, którzy wykorzystywali swoją wiedzę w różnych celach. Jedni, aby się wzbogacić i mieć z tego czysty zysk, inni, żeby pomóc ludziom. Przepowiednie wielkich jasnowidzów obiegały cały świat – nadejdzie powódź, kryzys gospodarczy, a najwięcej wizji dotyczyło chyba końca świata. Jednak czy jest ktoś, kto został zapamiętany bardziej niż inni? Myślę, że tak, bowiem o jego dokonaniach mówi się do dzisiaj. Domyślacie się, o kim mowa? Mianowicie o Nostradamusie!

Mamy rok 1556 we Francji. To okres panowania Henryka II, jednak na dworze panuje niecodzienna sytuacja. Większe wpływy niż sama królowa – Katarzyna Medycejska – posiada metresa władcy znana jako Diana de Poitiers. Królowa jest zrozpaczona takim rozwojem sytuacji – traci swoje wpływy, mąż nie okazuje jej szacunku ani zainteresowania. Posuwa się więc do czegoś więcej niż zwykli ludzie, aby pozbyć się rywalki. Jednak nawet to jej nie pomaga, pozostaje jej więc tylko jedno – wezwać...

zobacz kolejne z 444 
Przeczytaj także

Moja Biblioteczka
Jeżeli chcesz dodać książkę do biblioteczki, wybierz półkę, oceń lub napisz opinię.
Przeczytane
loading
Cytaty z książki
lista cytatów dodaj cytat
Inne książki autora
więcej książek tego autora
zgłoś błąd zgłoś błąd