Tajemnica Nostradamusa

2005-01-01
1999-01-01
Maria Grabska-Ryńska
Nostradamus historia

Powiesc przygodowa z akcja w sredniowiecznej Francji.
Mamy intryg co niemiara, perypetie krolewskiech rzadow, nieszczescie mlodej szlachcianki, a do tego postac Nostradamusa lekko wplecionego we fabule.
NIby nie moj typ, ale czyta sie lekko i dobrnalem do konca.

Powiesc przygodowa z akcja w sredniowiecznej Francji.
NIby nie moj typ, ale czyta sie lekko i dobrnalem do konca.

Kupiona wiele lat temu, swoje na półce odleżała...
Już na początku zaznaczę, że nie jest to powieść o Nostradamusie, gdyż występuje tam jako postać poboczna (pewnie nazwisko miało przyciągnąć uwagę). Przede wszystkim jest to historia młodej szlachcianki Sybilli, która przypadkiem wplątuje się w dworskie intrygi.
Postaci, całkiem nieźle zarysowanych, jest tutaj sporo, sporo też się dzieje i nawet jeżeli zna się historię Francji, można się świetnie bawić.
Powieść świetnie osadzona w historycznych realiach łączy fakty, fikcję i fantastykę. Owszem, nie brak tak sprawnie działających czarów, uroków oraz fantastycznych postaci.
Polecam, gdy ktoś lubi takie połączenia.

Kupiona wiele lat temu, swoje na półce odleżała...
Postaci, całkiem nieźle zarysowanych, jest tutaj sporo, sporo...

Zabawna opowieść o perypetiach młodej szlachcianki uwikłanej w wielkie wydarzenia mogące zmienić losy świata. Gadająca głowa, miłosne perypetie, królewski dwór, knowania i intrygi, a do tego przepowiednie samego Nostradamusa. Przy tej lekturze odpoczęłam i na prawdę dobrze spędziłam czas. Polecam gorąco.

Historyczna powieść. Nie skusiła mnie fabuła. Męczyłam się czytając te książkę.

Historyczna powieść. Nie skusiła mnie fabuła. Męczyłam się czytając te książkę.

Daję dychę za lekkość stylu, za dobrą kreację postaci, za dowcipne dialogi, za to że ta ksiażka oderwała mnie od szarej rzeczywistości. Wprawdzie czasy, które opisuje (Francja XVI wiek) nie były łatwe i przyjemne ale perypetie miłosne rekompensują wszystko. Bo to przede wszystkim zabawna historia miłosna ukazana na tle wydarzeń historycznych. A wszystko przeplatane magią i przepowiedniami mistrza Nostradamusa. I zdradzę Wam, poznacie jego tajemnicę :)

Uwielbiam książki pani Riley miłościa wielką, ale Nostradamus absolutnie mnie kupił gadającą głową i humorem związanym z tym niecodziennym bohaterem. Dawno się tak nie obśmiałam.

XVI- wieczny barwny fresk obyczajowy Francji u progu wojny domowej, z galerią niezwykłych postaci otaczających wizjonera tysiąclecia.

Francja, rok 1556. Na dworze Henryka II niepodzielnie panuje wpływowa metresa władcy, Diana de Poitiers. Odsuwana od męża królowa Katarzyna Medycejska, zrozpaczona ciągłymi upokorzeniami, ucieka się do czarnej magii, by pozbyć się rywalki. Ponieważ jednak kolejne próby zawodzą, wzywa na pomoc nadwornego astrologa. Nostradamusa.

Ludzkości niepotrzebne są czary, żeby zniszczyć świat. Świetnie sobie radzi własnymi środkami.

Nostradamus fr. Michel de Nostredame. Ur. 14 grudnia 1503 w Saint-Remy w Prowansji, zm. 2 lipca 1566. Francuski lekarz, astrolog, matematyk i autor proroctw, okultysta, doradca królowej Francji Katarzyny Medycejskiej. Miał m.in. przepowiedzieć okoliczności śmierci jej męża Henryka II Walezjusza. Zdecydowana większość uczonych twierdzi, że powiązania pomiędzy tetrastychami napisanymi przez Nostradamusa a historycznymi wydarzeniami po ich napisaniu są wynikiem nadinterpretacji i złego tłumaczenia, a nie nadprzyrodzonych zdolności.

Zabierałam się do tej książki jak pies do jeża, ponieważ opis na okładce oraz lista występujących tu postaci historycznych wskazywały, iż jest to powieść historyczna pełną gębą. Tymczasem w tej dziedzinie uważam się za wyjątkową nogę, historii w szkole nigdy nie lubiłam i robiłam różne uniki, by się jej nie uczyć, wolałam oglądać zwierzątka, roślinki i czytać książki.

Na szczęście "Tajemnica Nostradamusa", choć bardzo mocno osadzona w realiach XVI-wiecznej Francji i z akcją wplecioną w ówczesne wydarzenia, jest bardziej romansem historycznym z wyraźnymi elementami powieści łotrzykowskiej niż jakimś historycznym freskiem, koncentrującym się na faktach znanych z dziejów.

Najsilniejszym atutem powieści jest żywa, wielowątkowa fabuła, zgrabnie łącząca motywy historyczne z tymi zupełnie wymyślonymi, okraszona magią, rzucaniem i odczynianiem uroków oraz wygłaszaniem proroctw. Do tego dochodzi kapitalna wręcz galeria postaci - świetnie zarysowanych, wielowymiarowych, prawdziwych i żywych, zarówno tych znanych z kart historii, na czele z Katarzyną Medycejską i Nostradamusem, jak i powołanych do życia przez autorkę. Byłam ciekawa, jak sportretowany zostanie tytułowy astrolog, czy nie będzie to przypadkiem jakiś koturnowy bohater ze zwichrzoną brodą i wzrokiem natchnionym magiczną wizją przyszłości, ale nic z tych rzeczy. Jak wszyscy inni w tej powieści, także Nostradamus jest bardzo ludzki i wiarygodny, wzbudza zresztą szczerą sympatię. Szczególnie jednak polubiłam ciocię Paulinę, ponieważ zażywna ta matrona o wielkiej inteligencji, nieco ironicznym poczuciu humoru i dosyć bezpośrednim stylu bycia przypomina mi moją ciocię Małgosię.

Dodatkową zaletą jest duża dawka humoru, którym pani Markle Riley doprawiła całość. Dowcipnie naszkicowani są niektórzy bohaterowie charakterystyczni, nie brak też typowego komizmu sytuacyjnego. Naprawdę, szczerze się ubawiłam, czytając np. opis wydarzeń w łaźni czy choćby zakupowych szaleństw cioci Pauliny i jej utarczek z Menandrem. Do tego żywe dialogi i niezwykła plastyczność opisów - dzięki temu książkę czyta się z prawdziwą przyjemnością, tym bardziej że autorka do końca sprytnie manewruje jeszcze wydarzeniami i niemal do ostatniej strony nie wiadomo na pewno, jak się to wszystko zakończy.

Gdyby wszystkie powieści czy choćby romanse historyczne były tak ciekawie i brawurowo napisane, byłabym ich zagorzałą fanką. Na razie mogę powiedzieć, że chętnie sięgnę po inne powieści tej autorki.

Na...

2028

Autorka tej powieści, nie jest mi bynajmniej nie znana.Jakiś czas temu przeczytałem jej inną powieść"Czara Wyroczni", która nie pozostawiła mnie obojętnym.Z tym większą chęcią sięgnąłem po kolejny pomysł, którym postanowiła się podzielić z innymi.

"Tajemnica Nostradamusa", to jedna z najciekawszych powieści jakie przeczytałem ostatnimi czasy.A cała fabuła skupia się na królowej, które ostentacyjnie ignorowana przez męża i szykanowana przez jego kochankę, zwraca się o pomoc do samego Nostradamusa, którego sława sięga niemalże na całą ówczesną Europę.Za wszelką cenę, nasza monarchini pragnie pozbyć się znienawidzonej rywalki i uważa, że słynny mag i astronom, będzie osobą, dzięki której problem się rozwiążę pięknie i gładko.Ale jak to zwykle bywa, nic nie jest takie proste jak wygląda na obrazku.Co z tego wyniknie, przekonajcie się sami.

Autorka w swojej książce postawiła na sprawdzony zarys historyczny, wprowadzając do niego elementy tajemniczości i pozornie tylko magicznych zdolności astronoma.Całość okrasiła niezłym poczuciem humoru, co sprawiło, że czyta się to dzieło, jak niezłą komedię pomyłek, co dodatkowo sprawia, że lektura jest jeszcze przyjemniejsza.Pozostało mi tylko polecić i oby więcej takich książek.

O Nostradamusie słyszeli niemal wszyscy. Postać tajemnicza i intrygująca, być może obdarzona wielkim darem, a może jednak to my sami przypisujemy jej niezwykłe umiejętności i pragniemy wierzyć, że była jedyna w swoim rodzaju? Jedno jest pewne, Nostradamus od lat pobudza naszą wyobraźnię i pewnie właśnie z tego powodu wydawnictwo Książnica pokusiło się o zmianę tytułu powieści Judith Merkle Riley, poniekąd sugerując, że znajdziemy w niej prawdziwą sensację. I choć autorka zaproponowała nam jakieś wyjaśnienie fenomenu Nostradamusa, jego postać odgrywa tutaj rolę drugoplanową. Na pierwszym planie pojawia się natomiast sfrustrowana królowa, stara panna i ... głowa. Nie ulega wątpliwości, że "Tajemnica Nostradamusa" to powieść dość dziwna i szalenie pogmatwana.

Początek prezentuje się dość niewinnie. Francja, rok 1556. Katarzyna Medycejska nie potrafi pogodzić się z faktem, że wpływowa metresa, Diana de Poitiers do tego stopnia omamiła jej męża, że ten gotów jest spełnić wszelkie jej zachcianki. Zdesperowana królowa, próbując zmienić ten niekorzystny stan rzeczy, ucieka się nawet do czarnej magii, trudno jednak spodziewać się spektakularnych rezultatów w sytuacji, gdy nadworny mag Medyceuszy oferuje swoje usługi także jej rywalce. Nie widząc innego wyjścia, Katarzyna wzywa do siebie nadwornego astronoma, Nostradamusa. Ten w trakcie podróży do Paryża spotyka młodą szlachciankę, Sybillę Artaud de La Roque. W dziewczynie dostrzega coś niezwykłego, coś co na dobre zmieni losy całej Francji.

O samej fabule można by napisać o wiele więcej, jednak szkoda by było zdradzić, jakie niespodzianki przygotowała dla nas autorka książki. Wystarczy więc dodać, że Sybilla wprowadzi do historii wiele zaskakujących elementów, a niektóre z nich będą wręcz ... fantastyczne. Judith Merkle Riley stworzyła powieść bogatą w wątki, nietypowe powiązania, postaci. Czytelnik bardzo szybko przekonuje się, że to coś innego niż typowe książki z historycznym tłem. To, co powieść wyróżnia, to wspomniane już elementy magiczne, ale również humorystyczne zabarwienie historii. "Tajemnicę Nostradamusa" czyta się tak, jakby oglądało się zgrabną komedię, pełną zabawnych dialogów i sytuacji. Ten dość nietypowy charakter książki sprawia, że czyta się ją z dużym zainteresowaniem i nieustannie zadaje się sobie pytanie, do czego to wszystko może doprowadzić.

Sam Nostradamus zostaje przedstawiony jako schorowany, starzejący się maruda, który na szczęście nie traci umiejętności wnikliwej obserwacji otoczenia i trzeźwości ocen. Swój dar przewidywania przyszłości zawdzięcza kontaktom z wyjątkowo chaotycznym duchem dziejów, a te kontakty stanowią jeden z najbardziej zabawnych elementów całej powieści.

Jak już wspomniałam, Nostradamus jest tutaj co najwyżej postacią drugorzędną, historia kręci się natomiast wokół "postaci", która najmniej przypadła mi do gustu, a mianowicie nieśmiertelnej głowy Menandra Maga, zwanego Panem Wszelkich Życzeń. Nie ukrywam, że moja tolerancja wobec fantastycznych elementów wplecionych w fabułę w tym przypadku została mocno nadwyrężona. Głowa nieustannie mnie irytowała i odrywała od jakby nie spojrzeć bardzo nietuzinkowej fabuły. Gdybym wiedziała, że przyjdzie mi zmagać się z równie absurdalnym elementem, chyba nie zdecydowałabym się na lekturę tej książki. Ponieważ jednak zaczęłam ją czytać i okazała się tak zaskakująca, nie byłam w stanie jej porzucić. Koniec końcem, przygodę z powieścią uznaję za dość ciekawe choć specyficzne doświadczenie, które polecam przede wszystkim osobom, które w historii cenią sobie element zaskoczenia i potrafią przymknąć oko na jej abstrakcyjność. Pozostałym radzę jednak poszukać bardziej "poukładanych" lektur.

• Historyczne
  • Powieść historyczna