Sybora 
kobieta, status: Czytelniczka, dodała: 2 książki i 3 cytaty, ostatnio widziana 1 tydzień temu
Teraz czytam
 • Ludzie, zwyczaje i obyczaje starożytnej Grecji i Rzymu
  Ludzie, zwyczaje i obyczaje starożytnej Grecji i Rzymu
  Autor:
  Książka poświęcona historii obyczajowości w świecie antycznym oraz szeroko rozumianej kulturze dnia powszedniego. Autorka pisze o ?człowieku świata starożytnego?, przedstawiając go na szerokim tle fun...
  czytelników: 21 | opinie: 1 | ocena: 6,67 (9 głosów)
 • Najdawniejsze dzieje ziem polskich (do VII w.)
  Najdawniejsze dzieje ziem polskich (do VII w.)
  Autorzy:
  Pięknie wydana, bogato ilustrowana książka opisująca najdawniejsze dzieje ziem polskich (do VII wieku). Świetna pomoc naukowa zarówno dla historyków, jak i studentów kierunków humanistycznych.
  czytelników: 161 | opinie: 7 | ocena: 6,11 (65 głosów)
 • Rembrandt. Życie i twórczość
  Rembrandt. Życie i twórczość
  Autor:
  Kolejny - piąty już album o życiu i twórczości największych malarzy. Opisuje, a przede wszystkim ilustruje niezwykłe życie i dzieła  ...
  czytelników: 4 | opinie: 0 | ocena: 7 (1 głos)
 • Romeo i Julia; Makbet; Hamlet
  Romeo i Julia; Makbet; Hamlet
  Autor:
  Romeo i Julia, Makbet, Hamlet należą do najwybitniejszych sztuk Shakespeare'a. Romeo i Julia - to tragedia ale tryska ona wręcz życiem renesansowej Werony: miłość i nienawiść, młodość i radość życia,...
  czytelników: 80 | opinie: 1 | ocena: 7,78 (36 głosów)
 • Socjologia
  Socjologia
  Autor:
  Książka napisana przez wybitnego angielskiego socjologa dla studentów socjologii oraz studentów wszystkich kierunków, na których są prowadzone zajęcia z zakresu socjologii, zarówno wstępne, wprowadza...
  czytelników: 301 | opinie: 10 | ocena: 6,78 (116 głosów)

Pokaż biblioteczkę
Aktywności (z ostatnich 3 miesięcy)
2018-07-09 19:23:09
Dodała książkę na półkę: Przeczytane, 2018, Fantastyka

King po raz kolejny udowodnił mi jak z prostego wydawałoby się pomysłu fabularnego można stworzyć głęboki i wielowątkowy thriller psychologiczny. Opisane wydarzenia są tym bardziej przerażające, że mogłyby mieć miejsce w rzeczywistości. Książka niesamowicie wciąga ze względu na narastające napięcie. Niemal czuje się coraz większe zmęczenie i frustrację zawodników Wielkiego Marszu. Co raz... King po raz kolejny udowodnił mi jak z prostego wydawałoby się pomysłu fabularnego można stworzyć głęboki i wielowątkowy thriller psychologiczny. Opisane wydarzenia są tym bardziej przerażające, że mogłyby mieć miejsce w rzeczywistości. Książka niesamowicie wciąga ze względu na narastające napięcie. Niemal czuje się coraz większe zmęczenie i frustrację zawodników Wielkiego Marszu. Co raz bardziej też chce się poznać finał tej gry. Bez zbędnych komentarzy - warto przeczytać.

pokaż więcej

 
2018-07-03 22:39:03
Dodała książkę na półkę: Chcę przeczytać
Autor:
 
2018-06-12 23:45:47
Dodała książkę na półkę: Chcę przeczytać
 
2018-06-12 21:56:26

Pozycja ta to zbiór reportaży pisanych przez Jasienicę jako relacja z tzw. badań milenijnych. Był to szeroko zakrojony program prac wykopaliskowych, które miały na celu poszerzenie wiedzy o początkach Państwa Polskiego. Tyle tytułem wprowadzenia. Jeśli zaś chodzi o wrażenia z lektury, to były one zdecydowanie pozytywne. Jasienica pisze tak jakby na żywo opowiadał wrażenia z minionego dnia i... Pozycja ta to zbiór reportaży pisanych przez Jasienicę jako relacja z tzw. badań milenijnych. Był to szeroko zakrojony program prac wykopaliskowych, które miały na celu poszerzenie wiedzy o początkach Państwa Polskiego. Tyle tytułem wprowadzenia. Jeśli zaś chodzi o wrażenia z lektury, to były one zdecydowanie pozytywne. Jasienica pisze tak jakby na żywo opowiadał wrażenia z minionego dnia i tego, co zobaczył na stanowisku. Pisze nie tylko o znaleziskach z wykopu, ale dzieli się też wieloma spostrzeżeniami na temat samych archeologów, zarówno kadry profesorskiej, jak i studentów. Przywołuje liczne anegdoty i opisuje charakter poznawanych osób. Mimochodem wtrąca również uwagi na temat wyglądu odwiedzanych regionów Polski, stanu ich dróg, komunikacji, lasów, miast. Mamy więc obraz kraju lat 50-tych, a więc tak niedługo po wojnie.
Dla mnie ciekawe i w jakiś sposób niezwykłe było czytanie o ówczesnych "młodzieńcach" - młodych archeologach, którzy później w dużej mierze osiągnęli tytuły doktorskie i profesorskie. Wtedy byli to dwudziestoparolatkowie na samym początku drogi i często wydawali mi się tak podobni do współczesnych studentów acheologii. Dzisiaj mieliby po 80-90 lat, ale niemal nikt z nich już nie żyje.
Z drugiej strony mamy też ówczesnych starców - ludzi 70-paroletnich, z którymi Jasienica rozmawiał, chcąc się czegoś dowiedzieć o minionych czasach lub miejscach. Ich młodość upłynęła jeszcze w XIX w. Obecnie już nikt tych czasów nie wspomni.
Dla mnie obecnie jest to naprawdę wartościowa książka historyczna, ale nie chodzi tu o popularnonaukowe zrelacjonowanie przez Jasienicę początków Polski na podstawie archeologii, jak to miał w zamyśle. Z resztą w świetle dzisiejszej wiedzy można by mu zarzucić nieco błędów, a czasem wręcz bajkowych interpretacji. Historyczność "Archeologii.." polega na udokumentowaniu badań i badaczy lat 50-tych, sposobu ich pracy, dokumentacji, ich ówczesnych przemyśleń i hipotez. Mamy tu prawdziwych ludzi - tych, którzy pisali znane z naukowych publikacji artykuły. Jasienica stał się ich kronikarzem. Polecam zdecydowanie, przede wszystkim archeologom.

pokaż więcej

 
Moja biblioteczka
364 84 732
Porównaj książki w Waszych biblioteczkach.
Sprawdź oceny wspólnych książek.
Tyle książek ma ten użytkownik w swojej biblioteczce.
Tyle opinii dodał ten użytkownik.
Tyle plusów otrzymał ten użytkownik za swoje wypowiedzi.
Znajomi (8)

Ulubieni autorzy (4)
Lista ulubionych autorów
Ulubione cytaty (37)
lista cytatów
zgłoś błąd zgłoś błąd