Kochałam Tyberiusza

Jeg elsket Tiberius
Rzym
Pistacia

Inne wydania

Nieliczne informacje o niej pochodzą od jej wrogów, imię jej było przeklęte, wszystkie osobiste pamiątki zostały zniszczone. Dlatego też Julia, jedyna córka cesarza rzymskiego Oktawiana Augusta, na ogół przedstawiana była jednostronnie. Książka obala utarte o niej sądy i zaprzecza świadectwu, jakie poniżonej i wygnanej z kraju Julii wystawiła historia. Na podstawie jej kilku uratowanych dla potomności wypowiedzi Elisabeth Dored wskrzesza tę nietuzinkową postać, kreśląc wizerunek kobiety silnej, pięknej i radosnej, pisząc o jej dorastaniu, małżeństwie i wielkiej namiętności, cierpieniu i nieszczęściu. Przez karty tej dramatycznej opowieści przewijają się znane z historii osoby, które wpłynęły na losy Julii: Agrypa, Liwia Druzylla, Marcellus, wreszcie Tyberiusz, którego mocno kochała, a mimo to nie zaznała z nim szczęścia.

[opis wydawcy]

Czytam-Sobie | 2014-10-16
Przeczytana: 16 października 2014

Julia – oczerniona, wyklęta i wygnana jako rozpustnica. Taką ją znamy z innych opowieści, jak choćby z książek Roberta Gravesa.
Autorka przestudiowała wiele starożytnych źródeł, pozostawiając na boku to, co napisali o Julii późniejsi, nowożytni już pisarze. Przeanalizowała fakt, że źródeł o Julii brak, że nie ma właściwie żadnych o niej wzmianek, brak posągów i wizerunków, a przecież była nie byle kim, bo córką - i to jedyną! - cezara. Wyciągnęła wniosek, że coś tu chyba nie gra.
Efektem jej poszukiwań, pracy i przemyśleń jest ta książka - przedstawiająca zupełnie inny obraz postaci i wydarzeń znanych nam choćby z „Ja, Klaudiusz”, według mnie o wiele wiarygodniejszy. A jak było naprawdę – tego się nie dowiemy nigdy.
Bardzo polecam tę książkę wszystkim, którzy lubią powieści historyczne (i nie tylko im), a w szczególności wielbicielom książek Gravesa – możecie się nieźle zdziwić ;-).

elianka | 2011-06-21
Przeczytana: 21 czerwca 2011

Przed chwilą ją skończyłam.
Już dawno żadna książka nie przykleiła mnie do siebie tak jak historia życia Julii.
Nie wiadomo na ile fakty podane w książce są prawdziwe, ale nie ma to najmniejszego znaczenia. Przez kilkaset stron przezywamy razem z bohaterką jej chwile radości, namiętności ale także wielkie tragedie i bezmiar okrucieństwa, którego w życiu doświadczyła.
Fantastyczna, porywająca opowieść tocząca się w realiach starożytnego Rzymu z jego skomplikowanym prawem, cywilizacją i intrygami. Bliskiego na wyciągnięcie ręki a jednocześnie o 2 tysiące lat odległego.

Szkoda, że to już koniec :) Polecam

Bed | 2010-09-30
Przeczytana: 1996 rok

W życiu cezara Augusta były dwie naprawdę ważne kobiety. Jego druga żona Liwia i jego córka Julia. Chociaż historycy różnie widzą obie postaci, jedno jest pewne nie lubiły się. Autorka postanowiła pokazać Julię jako ciepłą osobę, która chce stworzyć kochającą rodzinę. Na drodze do spełnienia marzeń stoi macocha - osoba zimna, marząca o władzy dla swojej rodziny i swoich dzieci, o zniszczeniu rodziny Juliuszy. Czy jej się to uda? Do czego zamierza się posunąć? Czy ktoś uwierzy Julii i stanie po jej stronie? Polecam nie tylko wielbicielom historii i wątków miłosnych :).

marola | 2011-01-20
Na półkach: Ulubione, Przeczytane, Posiadam
Przeczytana: 2004 rok

Jedna z tych książek, które przeczytałam jednym tchem, a gdy skończyłam, żałowałam, że się rozstaję z bohaterką.
Bohaterka uwikłana w politykę, bez szans na szczęśliwe życie, bo na drodze do szczęścia stała racja stanu. Przerażające zwyczaje w starożytnym Rzymie doprowadziły do nieszczęścia nie tylko Julię, ale i jej bliskich.
Nieustannie powraca do mnie fragment, w którym bohaterka na jednym z przyjęć wymienia miłosne spojrzenia ze swoim mężem, a to wzbudza niezdrową sensację wśród możnych, bo to coś niezwykłego w świecie intryg, zdrad i niespodziewanej śmierci.
Książkę czytałam dawno i boję się do nie powrócić, by nie odkryć, że ma jakieś mankamenty.

Kasia | 2014-01-12

Na pewno przeczytam tę książkę jeszcze raz. Ciekawe opisy dotyczące polityki, miłości, związków rodzinnych, życia, śmierci. Niby uniwersalne i nie bardzo odkrywcze a jednak momentami bardzo głębokie. Niektóre zdania to zdecydowanie perełki do zapamiętania lub zapisania. Nie raz wracałam do konkretnych fragmentów, żeby jeszcze raz "przetrawić" je po swojemu.

magda | 2013-12-29
Na półkach: Przeczytane, Na półce
Przeczytana: 28 grudnia 2013

Mimo luźnej interpretacji pewnych faktów historycznych książka jest bardzo dobra i warta przeczytania. Szkoda mi Julii, z zupełnie innej perspektywy spojrzałam na Agrypę, a Oktawiana Augusta chcę poznać jeszcze bliżej, doprawdy fascynująca postać.
Polecam!

maggieness | 2014-01-15

Ta książka robi wrażenie, nie da się od niej spokojnie odejść i zapomnieć. Emocje wprawdzie cichną z czasem i już nie ciskają nami w nerwach po łóżku, ale historia pozostaje w świadomości i przywołuje różne obrazy z życia tej co kochała nie tylko Tyberiusza.

Klaroline | 2015-05-23

Książka moim zdaniem niezwykła, podobało mi się w niej wszystko - począwszy od wciągającej fabuły po najdrobniejsze opisy krajobrazu. Warta przeczytania i to nie jeden raz. Polecam ;)

a_linq | 2012-03-01

A co mi tam, że to nieprawda historyczna. Uwielbiam ją i tak.

asiagc | 2015-03-02

Książka jest wspaniała, trzeba tylko skupić się i ogarnąć wiele postaci . Przeczytałam ją dawno i byłam pod ogromnym wrażeniem. Mam chęć przypomnieć ją sobie. Jedna z lepszych książek , jakie przeczytałam . Bardzo polecam !