Królowa Słońce

la reine soleil
83-7311-327-4
jacq, egipt
kirikot

"Kończy się panowanie faraona Echnatona i jego żony Nefretete : wojna domowa, walka o sukcesję, inwazja hetycka grożą zniweczeniem dzieła pokoju faraonów Nowego Państwa. Generał Horemheb, niekwestionowany dowódca armii, a zarazem wierny sługa korony, człowiek wielkiej kultury, marzy o tym, by zostać faraonem. Władzy pragnie też Achesa, trzecia córka pary królewskiej. Dzięki niezłomnej sile i nieprzeciętnej inteligencji zostanie KrólowąSłońce, żoną oszalałego z miłości do niej faraona Tutenchamona. To ona podejmie walkę o ideały cywilizacji."
(cyt z okładki)

Wysoko cenię Autora i Jego książki o Egipcie. Niestety, czasem bywa tak, że nawet dobra książka może trafić w nieodpowiedni moment na jej czytanie. Myślę, że "Królowa..." trafiła do mnie właśnie w takim złym momencie.
Wrócę do niej kiedyś i myślę, że wtedy zmienię ocenę na wyższą.

Ewa | 2014-03-21

Książkę dobrze się czyta. Akacja jest interesująca, opisana przystępnie. Kwestią sporną może być luźne traktowanie dziejów państwa faraonów. Zwolenników twórczości Jacqa przyciągnie jego bujna wyobraźnia. Przeciwników zniechęci duża niezgodność z prawdziwą historią starożytnego Egiptu.

even2 | 2010-08-29
Przeczytana: 17 maja 2009

Uwielbiam każdą książkę, która wyszła spod ręki tego autora. Dla mnie każdorazowo jest to wyprawa w znane strony i spotkanie z ludźmi, których traktuję jak znajomych. Cudowne opisy, wartka akcja, rzetelna wiedza historyczna.

Marika | 2013-01-13

Dobrze i szybko się czyta, przy okazji pozwala nam na poszerzenie horyzontów i uzupełnienie swojej wiedzy o starożytnym Egipcie.

Poza wątkiem historycznym, jest to opowieść o Kobiecie która wiedziała czego chce od życia i dążyła do spełnienia swoich celów. Jej niezłomność i siła przekonań pozwoliła jej na wewnętrzne zwycięstwo, mimo wszelakich przeciwności.
Jest to także opowieść o młodzieńczej miłości, namiętności, dorastaniu poznawaniu siebie i dorosłego świata w którym pszyszło żyć bohaterom...
Bardzo poruszająca na wiele sposobów...

AshEater | 2014-11-30

Uwielbiam starożytny Egipt. To skłoniło mnie, by zacząć czytać książka pana Jacq. Na pierwszy ogień poszła "Królowa Słońca".

Jest to historia Achesy (prawdziwe imię to Anchesenamon), córki faraona Echnaton, żona kolejnego władcy Tutanchamona. Historia opisana bardzo luźno, autor przykłada większą wagę do uczuć bohaterów niż do prawdy historycznej, ale czyta się bardzo przyjemnie. Język jest trochę prosty, nie zachwycimy się tu specjalnie kwiecistym stylem pisania. Oprócz języka nie podobało mi się specjalnie odbieganie od prawdy historycznej. Pan Jacq jest badaczem Egiptu, więc trochę mnie dziwi, że nie wszystko jest zgodne z historią. Może to po prostu taki zabieg stylistyczny, by łatwiej się to czytało osobom niezaznajomionym z historią Egiptu. Sama zmiana imienia bohaterki może zaskakiwać. Na pewno ludzie interesujący się historią Egiptu, będą często zauważać pewne drobne nieścisłości.

Jak pisałam wcześniej, książka jest godna polecenia, czyta się łatwo i przyjemnie. Raczej...

ppaprick Patryk | 2014-07-18
Przeczytana: 03 lipca 2014

„Królowa Słońce” to niesamowita podróż po starożytnym Egipcie, w którą zabiera nas Christian Jacq, znany francuski egiptolog. Pisarz ukazuje kraj wielu bogów za czasów Achenatona i Tutanchamona. Wspólnym mianownikiem obu faraonów jest Achesa – córka pierwszego i żona drugiego. Księżniczka ta stara się ingerować w interesy państwa, lecz spotyka się to z oburzeniem rodziny. Robi wszystko, by stać się królową; oczywiście dopina swego i kieruje u boku Tutanchamona egipską polityką wewnętrzną i zewnętrzną. Musi się nieźle natrudzić, gdyż nie jest to łatwa sprawa; później się o tym przekona.

Najbardziej przykuło moją uwagę to, jak Jacq niezwykle ciekawie ukazuje obyczajowość Egiptu: życie codzienne ludu, życie codzienne rodziny faraona, rytuały i święta religijne. Momentami opisy te są za długie, ale nie wpływa to na jakość fabuły. Dzięki temu można poznać kawałek historii Egiptu – jednej z pierwszych cywilizacji.

Renata | 2015-07-10

Przyjemna lektura o ciekawych czasach, choć nie do końca oddająca prawdę historyczną. Nie wiem, czy polski przekład oddaje piękno i kunszt języka jakim ta książka jest napisana. Miałam okazję czytać w oryginale. Mnie porwało na tyle, że pozostał pewien niedosyt. Jedna z książek (przynajmniej dla mnie), z którymi trudno jest się rozstać.

Liesel | 2014-06-05
Przeczytana: 12 maja 2013

Spodziewałam się czegoś lepszego. Właściwie atrakcyjność tej książki polegała na tym, że wydarzenia i bohaterów znałam już wcześniej - w końcu to słynna para. Inne spojrzenie na ich historię nie pozwalało mi ostatecznie odłożyć lektury trzymanej już centymetr nad półką.

Małga | 2011-02-20
Przeczytana: listopad 2010

Czyta się lekko, łatwo i przyjemnie, ale historycznie... niespecjalnie...

Inger | 2011-06-30
Na półkach: Przeczytane, 2011
Przeczytana: 11 sierpnia 2011

Uwielbiam Pana Jacq. Kolejna powieść mistrza.