Córki Wawelu. Opowieść o jagiellońskich królewnach

Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie
7 (1 ocen i 0 opinii) Zobacz oceny
10
0
9
0
8
0
7
1
6
0
5
0
4
0
3
0
2
0
1
0
Edytuj książkę
szczegółowe informacje
data wydania
kategoria
historyczna
język
polski
dodała
Gwyn

Audiobook w wykonaniu Weroniki Nockowskiej – ponad 25 godzin słuchania przełomowej książki o historii kreowanej przez mężczyzn, w której jednak najważniejszą rolę odgrywały kobiety. Regina jest prostą chłopką, dla której Kraków to obietnica lepszego bytu i zarobku. Dziewczyna zostaje przyjęta na służbę do mistrza Bartłomieja, uznanego słodownika, który, jak szybko się okazuje, oczekuje od...

Audiobook w wykonaniu Weroniki Nockowskiej – ponad 25 godzin słuchania przełomowej książki o historii kreowanej przez mężczyzn, w której jednak najważniejszą rolę odgrywały kobiety.

Regina jest prostą chłopką, dla której Kraków to obietnica lepszego bytu i zarobku. Dziewczyna zostaje przyjęta na służbę do mistrza Bartłomieja, uznanego słodownika, który, jak szybko się okazuje, oczekuje od niej oddania i posłuszeństwa nie tylko w kuchni… Wkrótce na świat przychodzi „potworek” – Regina nie umie myśleć inaczej o swojej córce karlicy. A jednak to właśnie Dosia trafia na królewski dwór. To jej oczami – postaci prawdziwej, która rzeczywiście przechadzała się po królewskich krużgankach, opiekunki, świadka wydarzeń, uczt, ślubów, spisków i gwałtów – podglądamy codzienne życie jagiellońskich królewien: Jadwigi, Izabeli, Zofii, Anny i Katarzyny.

Anna Brzezińska, ceniona pisarka i mediewistka, powraca z nową zaskakującą książką. Na przeszło ośmiuset stronach opisuje życie kobiet za czasów ostatnich Jagiellonów. Jej bohaterkami są nie tyko uprzywilejowane – jak mogłoby się zdawać – córki króla Zygmunta I Starego z małżeństw z Barbarą Zápolyą i Boną Sforzą, ale także bękarcice, mieszczki, kobiety z plebsu przyjmowane do pracy jako sługi, a traktowane jak niewolnice.

Córki Wawelu… zadziwiają rozmachem i drobiazgowością, jednocześnie pociągają barwną fabułą i plastycznością opisów. Brzezińska, jako wytrawna historyczka i znawczyni epoki, dba o szczegóły, powołuje się na źródła, a jako pisarka, tak ciekawie snuje opowieść, że jej książkę czytać można na równi jako dzieło historyczne i wciągającą powieść. To właśnie tu toczyła się historia: pomiędzy komnatami, na uliczkach, w spiżarniach i w ciemnych zaułkach Krakowa. Często miały na nią wpływ z pozoru mało znaczące wydarzenia, co Brzezińska potwierdza w dokumentach. Tylko tam, gdzie brakuje źródeł, pisarka wspomaga się wyobraźnią.

 

źródło opisu: Audioteka

źródło okładki: Audioteka

pokaż więcej

Brak materiałów.
Trwa wyszukiwanie najtańszych ofert.
Już teraz nowa funkcja: pakiety. Dowiedz się więcej jak kupić kilka książek w najlepszej cenie >>>
Dodaj dyskusję
Dyskusje o książce
    Obecnie jeszcze nie ma dyskusji powiązanych z tą książką.
Sortuj opinie wg
Opinie czytelników (2023)
 Pokaż tylko oceny z treścią
książek: 852
Jolanta | 2018-04-25
Na półkach: 2018, Przeczytane, Posiadam, Historia
Przeczytana: 25 kwietnia 2018

Dobrze, że przed rozpoczęciem czytania tej książki zapoznałam się z różnymi opiniami na jej temat. Byłam wiec teoretycznie przygotowana i nie zawiodłam się. To powieść popularnonaukowa o historii Polski połączona z beletrystyką. Jest tu prawie wszystko, co działo się na dworze królewskim w XVI wiecznym Krakowie, a także powiązania z dynastiami w Europie. Autorka dość wnikliwie opisuje fakty opierając się na źródłach historycznych. Każde zagadnienie związane z życiem w ówczesnym czasie tj. organizacja dworu, edukacja, kultura, zwyczaje, rola kobiet na dworze, życie kobiet poza dworem opisane jest szczegółowo w oddzielnym rozdziale, z nawiązaniem do wcześniejszych epok, a momentami nawet do czasów współczesnych. Dość złożony tekst, który wymaga skupienia i raczej powolnego czytania.
Przewodniczką po świecie i życiu trzech najmłodszych, trochę zapomnianych przez historię królewien Jagiellonek, jest Dosia - karliczka. To ich towarzyszka i powiernica, szczególnie królewny Katarzyny....

książek: 6696
allison | 2017-09-05
Przeczytana: 02 września 2017

POLSKA JAGIELLONEK – przedpremierowa recenzja powieści „Córki Wawelu” Anny Brzezińskiej

Książka Anny Brzezińskiej to napisana z rozmachem opowieść o królewnach z rodu Jagiellonów. Epicka narracja łączy się tu świetnie z fragmentami o popularnonaukowym charakterze, tworząc całość, którą połyka się jednym tchem.

Początkowo akcja skupia się na służącej Reginie, która trafia pod dach zamożnego wdowca. Szybko okazuje się, że mistrz Bartłomiej ma zwyczaj korzystać z uroków swoich pracownic. Gdy Regina zachodzi z nim w ciążę, jest przerażona, ale i nie do końca świadoma, jaka przyszłość jej grozi. Rozpacz potęguje fakt, że córka okazuje się karliczką.
Dzięki różnym zbiegom okoliczności malutka Dosia trafia na dwór króla Zygmunta Starego, stając się ulubienicą córek i pasierbic królowej Bony
Jej życie nie jest jednak usłane różami, zwłaszcza od chwili, w której dziewczynka uświadamia sobie, że dworskie życie opiera się na intrygach, plotkach i donosach.

Co ciekawe, Dosia jest...

książek: 2453
jatymyoni | 2018-08-06
Przeczytana: lipiec 2018

Książką „Córki Wawelu” autorka wspaniale wpisuje się w historię polskiej powieści historycznej. Zbeletryzowane losy postaci historycznej Dosi, ulubionej karlicy Jagiellonek są fantastyczną przygodą ukazującą wiek XVI w Polsce i w Europie. Historia dworu Zygmunta Starego, a później Zygmunta Augusta wpisuje się w historię innych dworów Europejskich i początek zmian w Europie jakie wprowadził renesans Możemy poznać życie codzienne dworu jak i najważniejsze wydarzenia, które na tym dworze się odbywają. Jest to jednak historia kobiet na tym dworze widziana oczami kobiet. Możemy poznać rolę kobiet na dworze, ich codzienne życie i edukację. Każdy rozdział traktuje o innym aspekcie ich życia, jak i życia na dworze. Poznajemy jak dzięki drukowi i korespondencji wzajemnej zachodzi zmiana. w pozycji i roli kobiety. Narratorką jest Dosia, która opowiadając swoje dzieje opowiada dzieje Izabeli, Jadwigi, Zofii, Katarzyny i Anny, córek Zygmunta Starego. Możemy też obserwować damy dworu,...

książek: 493

Trudno jest tą pozycję ocenić. Mama bardzo mieszane uczucia.

Książka ta jest dziwaczną hybrydą, chyba nie do końca udaną. Gdyby tak rozdzielić powieść od podręcznika i napisać dwie książki efekt końcowy może byłby bardziej satysfakcjonujący.

Autorka włożyła ogrom pracy w swoje dzieło i szacunek dla niej za to. Jednakże liczne dygresje historyczne a raczej wielostronicowe eseje nie wydają się być naturalną częścią historii. Momentami miałam wrażenie, że autorka chciała popełnić coś w rodzaju Umberto Eco.

Kolejny mój problem polegał na tym, że epokę Jagiellonów znam a raczej znałam nieźle w przeszłości.Chociaż od dawna do tematu nie wracałam, coś tam jeszcze po głowie mi się kołacze i wywody autorki były dla mnie dość nudne i jakby wtórne.

Z drugiej strony do Jasienicy wracam chętnie chociaż przecież wszystko już to wiem a i czytałam parę razy. Tutaj jakoś to wszystko nie zgrało się. Czyta się dobrze, talent jest ale całokształt raczej rozczarowuje.

Nie wiem, może autorka...

książek: 557
Jeżynka | 2018-03-09
Na półkach: 2018, Przeczytane, Z biblioteki
Przeczytana: 09 marca 2018

Srodze zawiedzie się ten który po "Córkach Wawelu" spodziewa się powieści historycznej w stylu Philippy Gregory czy choćby naszej rodzimej pisarki Renaty Czarneckiej. Fabularyzowane losy karlicy Dosi, skądinąd postaci autentycznej która była ulubienicą córek Zygmunta Augusta, są dla Anny Brzezińskiej tylko pretekstem aby opowiedzieć o kobietach doby renesansu: ich powinnościach, obowiązkach, przyjemnościach.
To niezwykle wnikliwy obraz życia dworskiego pod koniec panowania dynastii Jagiellonów które śledzimy oczami Dosi oraz trzech młodszych córek Zygmunta Augusta i królowej Bony: Zofii, Anny i Katarzyny.

Jestem pod wrażeniem pracy jaką wykonała autorka aby w sposób niezwykle dokładny, czasami wręcz drobiazgowy nakreślić czytelnikowi atmosferę i zwyczaje tamtych czasów.
To co zasługuje na szczególne uznanie to plastyczny, piękny język którym snuta jest ta opowieść. Mimo iż książka jest słusznych rozmiarów (ponad 800 stron) czyta się ją bez znużenia.
W swojej opowieści Anna...

książek: 352
glodnawyobraznia | 2017-10-04
Na półkach: Przeczytane
Przeczytana: 04 października 2017

Przed rozpoczęciem lektury Córek Wawelu Anny Brzezińskiej warto wiedzieć, że nie jest to powieść historyczna w stylu Elżbiety Cherezińskiej, ale połączenie dobrze przygotowanych wykładów akademickich na temat życia kobiet wszystkich warstw społecznych w XVI wieku w Polsce, a w szczególności losów księżniczek z dynastii Jagiellonów, z elementami fabularnymi poświęconymi karlicy Dosi, która służyła większości z nich. Pozwoli to odpowiednio nastroić się do czytania - bo nie jest to książka, którą połyka się w szaleńczym tempie, a raczej smakuje się poszczególne rozdziały.

Reszta recenzji tu: http://glodnawyobraznia.blogspot.com/2017/10/o-karlicy-i-jej-krolewnach.html

książek: 826
Marcin | 2017-11-23

Doprawdy nie spodziewałem się, że autorka znana dotąd chyba tylko czytelnikom fantasy stworzy opowieść tak wysmakowaną i pełną niuansów. Swego czasu recenzowałem powieści Cherezińskiej, istotnie znakomite. Rzecz w tym, że historia Domu Jagiellonów, którą obdarowała nas Brzezińska jest od tych ostatnich zdecydowanie lepsza. Prawdą jest, że Cherezińska podjęła ryzyko opowiedzenia o "męskiej" historii średniowiecza przez pryzmat doświadczeń kobiety, władczyni i "matki królów" Świętosławy Sygrydy Storrady. Jednak prawdą jest i to, że u Cherezińskiej kobiety bywają bardziej męskie niż sami mężczyźni, co istotnie ową feministyczną perspektywę zakłóca, by nie rzec niweczy. U Brzezińskiej zaś kobiety mężczyzn nie udają (za potwierdzającym regułę znamiennym wyjątkiem królowej Bony, matki tytułowych "Córek Wawelu"), są istotami kruchymi i słabymi, a jednak zmuszonymi do stawienia czoła okrucieństwu życia, co w ich przypadku oznacza niechciane małżeństwa zawierane z przyczyn politycznych bądź...

książek: 1869
Edi_Edi | 2018-05-09
Przeczytana: 09 maja 2018

Jakże się cieszyłam, kiedy pod choinką znalazłam "Córki wawelu". Uwielbiam książki z historią w tle. Jednak ta przeraziła mnie swoimi rozmiarami i wagą. Ciężko ją było zabrać ze sobą do torebki i czytać w tramwaju. Dlatego dość powieść Anny Brzezińskiej czekała na dogodną chwilę. Majówka okazała się doskonałym momentem na "Córki wawelu". Tylko czy to jest powieść. Raczej zmartwię miłośników powieści i wartkich akcji. Książce napisanej przez Brzezińską bliżej do lektury naukowej niż popularnej. Brzezińska wykonała kawał dobrej historycznej pracy przegrzebując się przez historyczne woluminy, listy, utwory poetycki, fakty historyczne, wysupłując z nich okruchy życia polskich królewien, ale też opisując baaaardzo szczegółowo cały kontekst historyczno-polityczno-kulturowo-religijno-obyczajowy. Postać i historia karlicy Dosi pełni tu stricte marketingową i beletrystyczną rolę. Srodze zawiodą się tu miłośnicy sensacji czy romansu. Życie królewskich córek było nudne i nieromantyczne. XV...

książek: 664
fulmir | 2018-05-03
Na półkach: Historia, Przeczytane
Przeczytana: 02 maja 2018

Przyznaję, że poległem po około 1/3 książki, ale chciałbym napisać krótką opinię. Ogółem „Córki Wawelu” miały być chyba literackim eksperymentem i muszę przyznać, że jest to eksperyment nieudany. Książka jest strasznie ciężka, toporna i niestrawna. Literatura piękna to według mnie nie jest (kiedy już zaczynałem się wciągać w wątek karlicy Dosi, autorka „raczyła” mnie kilkustronicową dygresją) ani dzieło historyczne ( gdzie jest bibliografia!?), tylko raczej nieudane połączenie tych dwóch rzeczy. Jeżeli zaś jest to esej to esej strasznie nudny i nieatrakcyjny. Jeżeli ktoś chciałby natomiast uporządkować swoją wiedzę z historii to owo pomieszanie z poplątaniem spowoduje w jego głowie jeszcze większy chaos. Według mnie tego się nie da po prostu czytać. Przykładowo amerykański pisarz Brandon Sanderson konsultował się nawet w jakiej kolejności ustawić po sobie rozdziały, aby jego książka była bardziej czytelna. Tu czegoś takiego nie ma. Chaos i przydługie rozdziały. Nie kwestionuję...

książek: 2173
Renax | 2017-09-23
Przeczytana: 22 września 2017

Książka Anny Brzezińskiej jest lekka i ciekawa, ale pełna mądrości historycznych. Opowiada o kobietach, a szczególnie o Reginie, córce chłopskiej i jej córce karlicy Dosi, którą los pchnął na Wawel, gdzie została ulubienicą Bony i opiekunką jej córek: Katarzyny, Zofii i Anny.
Każdy rozdział traktuje o innym aspekcie życia kobiet w XVI wieku w Rzeczpospolitej: o tańcu, kształceniu, krosnach, porodach, leczeniu, czarownicach, karłach na dworach Jagiellonów, o roli kobiet w życiu ówczesnych, o tych na tronach i tych w izbach czeladnych, o życiu ladacznic licencjonowanych i nielicencjonowanych, o gwałtach i tym, kto za to odpowiadał, o sądownictwie dla kobiet, o turniejach rycerskich itd. Zawsze jest tak w każdym rozdziale, że zaczyna się on od opowieści historyczki na dany temat, a następnie w połowie rozdziału przechodzi w opowieść o dalszych losach Dosi. Jedno i drugie współgra ze sobą, tło historyczne obrazuje losy Dosi, a Dosia konkretyzuje opowieść historyczną.
Książce daję 10...

zobacz kolejne z 2013 
Przeczytaj także

Moja Biblioteczka
Jeżeli chcesz dodać książkę do biblioteczki, wybierz półkę, oceń lub napisz opinię.
Przeczytane
loading
Cytaty z książki
lista cytatów dodaj cytat
Inne książki autora
więcej książek tego autora
Powiązane treści
Zeskanuj, pobierz, Czytaj PL!

Kolejny raz rusza Czytaj PL – akcja promująca czytelnictwo powraca już 2 listopada! Około 180 tysięcy – tyle książek przeczytali do tej pory jej uczestnicy. W tym roku w 500 miastach i miejscowościach pojawią się darmowe wypożyczalnie e-booków dostępne dla każdego.


więcej
Noc zarwiecie niechybnie

Najnowsza książka Anny Brzezińskiej to nie tylko świetna powieść łącząca wysokiej klasy fantasy z wysokiej klasy prozą historyczną, lecz także fenomen niebezpiecznie bliski serialom filmowym w rodzaju „24 godzin”, „Breaking Bad” czy „Fargo”.


więcej
więcej powiązanych treści
zgłoś błąd zgłoś błąd