Damy polskiego imperium : kobiety, które zbudowały mocarstwo

Seria: Prawdziwe historie
Wydawnictwo: Znak Horyzont
7,6 (117 ocen i 27 opinii) Zobacz oceny
10
8
9
16
8
41
7
33
6
14
5
2
4
3
3
0
2
0
1
0
Edytuj książkę
szczegółowe informacje
data wydania
ISBN
9788324042487
liczba stron
448
słowa kluczowe
literatura polska
kategoria
historia
język
polski
dodała
Ag2S

Damy polskiego imperium. Kobiety, które zbudowały mocarstwo. Święte królowe, które pokochały władzę. Gdy zabrakło dynastii, tylko one mogły zapewnić Polsce przyszłość. Kontynent pustoszony zarazą, jakiej ludzkość jeszcze nie widziała. Czasy naznaczone upadkiem najpotężniejszych rodów. Epoka potrzebująca prawdziwych bohaterek. Kobiet zdolnych położyć podwaliny nowego polskiego imperium. Bez...

Damy polskiego imperium. Kobiety, które zbudowały mocarstwo.

Święte królowe, które pokochały władzę. Gdy zabrakło dynastii, tylko one mogły zapewnić Polsce przyszłość.

Kontynent pustoszony zarazą, jakiej ludzkość jeszcze nie widziała. Czasy naznaczone upadkiem najpotężniejszych rodów. Epoka potrzebująca prawdziwych bohaterek. Kobiet zdolnych położyć podwaliny nowego polskiego imperium.

Bez Jadwigi nie byłoby królestwa. Gdy męża wygnano z kraju, to na jej barki spadła walka o przetrwanie dynastii. Gdy zaś wróg stanął u bram Wawelu, ona osobiście dowodziła ostatnim bastionem Piastów.

Elżbieta nie zasłaniała się żadnym mężczyzną. Straciła dłoń, broniąc rodziny przed atakiem oszalałego zamachowca. A gdy jej brat umarł, to ona stała się ostatnią nadzieją królestwa. I jedyną w historii Polski kobietą, która nikomu nie oddała choćby krztyny swej władzy.

Jadwiga Andegaweńska po prababce odziedziczyła nie tylko imię, ale też hart ducha. Zrobiono z niej króla, licząc, że będzie bezwolną marionetką. Ale to ona utorowała drogę do polskiej potęgi.

Pokora, pobożność i nieposkromiona ambicja. Przełomowy moment dziejów. I wybitne damy, bez których nie byłoby Rzeczpospolitej Obojga Narodów.
Najnowsza książka autora bestsellerowych "Dam złotego wieku" i "Żelaznych dam".

 

źródło opisu: http://www.znak.com.pl/

źródło okładki: http://www.znak.com.pl/

pokaż więcej

Brak materiałów.
Trwa wyszukiwanie najtańszych ofert.
Już teraz nowa funkcja: pakiety. Dowiedz się więcej jak kupić kilka książek w najlepszej cenie >>>
Dodaj dyskusję
Dyskusje o książce
pokaż wszystkie
Sortuj opinie wg
Opinie czytelników (564)
 Pokaż tylko oceny z treścią
książek: 880
Elżbieta | 2018-10-27
Na półkach: Historyczne, Przeczytane
Przeczytana: 27 października 2018

W historii Polski, której uczyłam się w szkole, prawie nie było kobiet które coś znaczyły. Z wyjątkiem oczywiście królowej Bony i królowej Jadwigi. Dlatego uważam, że taka książka, która przywraca nam pamięć o kobietach, które odegrały tak ważną rolę nie tylko w historii Polski, ale też naszych bratanków Węgrów, jest bardzo ważna dla popularyzacji wiedzy o historii. Nie oceniam tej książki pod względem historycznej prawdy i poprawności oceny faktów dokonanej przez autora. Ja, prawie laik z wiedzy historycznej o naszym kraju nad czym szczerze ubolewam, mogę ją ocenić tylko z punktu widzenia właśnie zainteresowania jakie we mnie wzbudziła. A czytałam ją, jak to się mówi, z wypiekami na twarzy. Chociaż zdaję sobie sprawę, że autor trochę manipulował moimi emocjami, zwłaszcza przy opisywaniu niechlubnych zachowań kościoła, papieży i hierarchii kościelnej. A gotowałam się, bo wszechwładność kościoła w historii najwięcej złego zrobiła właśnie nam kobietom. Ogólnie oceniam książkę na...

książek: 1026
ksanthippe | 2018-01-09

Może to efekt oczarowania najnowszą hiperprodukcją narodową, w której nawet węgierski nie do końca jest węgierski, a może to naprawdę najlepsza z książek Kamila Janickiego o średniowiecznych damach - tym razem poświęcona głównie Jadwidze Łokietkowej, Elżbiecie Łokietkównie i Jadwidze Andegaweńskiej.
Tylko o co chodzi z tym "polskim imperium" w tytule? Przecież nie o ten kraik pod rządami Władysława Łokietka i Kazimierza Wielkiego. Jeśli o ziemie połączonej Korony i Litwy to wypadałoby mówić o imperium litewskim; w zasadzie jedyne imperium, jakiego dopatrzeć się można w tekście, to Węgry, przez chwilę też połączone z Koroną za sprawą panującego, lecz w tym wypadku to również nie Polska grała pierwsze skrzypce.

Być może książka ta jest lepsza od poprzednich, ponieważ czasy to lepiej oświetlone niż wczesne średniowiecze, a i samym bohaterkom nie trzeba przypisywać wyimaginowanych zasług i stawiać spraw na głowie, skoro faktycznie damy wiele miały do powiedzenia. Styl wciąż...

książek: 1396
Sandra Jasona | 2018-02-03
Przeczytana: 03 lutego 2018

Dwie postaci zapomniane Elżbieta Łokietkówna i Jadwiga Andegaweńska, Jedna razem z mężem, potem z synem rządziła połową Europy, liczyli się z nią papieże, cesarze, władcy europejscy. Doprowadziła do upadku władców i do potęgi Węgier. Druga pierwszy król Polski, niestety niedoceniana przez męża, zapomniana.
Może i Janicki wielkim pisarzem nie jest, ale polecam dla wielbicieli historii i nie tylko. Podoba mi się cała seria, w której autor ukazuje nasze polskie władczynie, nie jako ciche, posłuszne kobiety, ale jako te, które miały ogromny wpływ nie tylko w Polsce, ale i w Europie.
Mamy tutaj spiski, morderstwa, wiecznie chciwych papieży, nieuczciwych urzędników, spiski państw ościennych, ale także działalność kulturalną, duchowną. Rola kłamstwa, puszczania w świat nieprawdziwych wiadomości - to nie tylko nasze czasy (cnota Jadwigi). Mimo, że z racji zawodu postaci są mi znane, wiele danych Janicki ukazuje w inny sposób, ten punkt widzenia właśnie polecam - spojrzyjmy na te kobiety z...

książek: 629
mirabelka01 | 2017-11-15
Na półkach: Przeczytane, Posiadam
Przeczytana: 15 listopada 2017

Średniowieczna Polska nigdy nie wydawała mi się jakoś szczególnie ciekawa i inspirująca. Kojarzyła mi się z nudnymi lekcjami historii, wkuwaniem dat, miejsc bitew i imion władców. Oczywiście wiedziałam kim był Władysław Łokietek, czy Kazimierz Wielki, ale Jadwiga Kaliska? Kto to w ogóle jest?

Kamil Janicki dokonał czegoś niewiarygodnego, przywrócił do łask trzy zapomniane kobiety – Jadwigę Kaliską, żonę Władysława Łokietka, ich córkę - Elżbietę, królową Węgier oraz prawnuczkę – Jadwigę Andegaweńską. O ich wkładzie w historię, nie tylko Polski, ale całej Europy podręczniki nawet nie wspominają, jakby te kobiety w ogóle nie istniały. A to one stały za wszystkimi ważniejszymi decyzjami rangi państwowej. Władysław Łokietek powierzał swojej żonie najważniejszą pieczęć w kraju, Elżbieta zarządzała prawnie nie tylko Węgrami, ale też i Polską, a dzięki Jadwidze Andegaweńskiej powstała jedna z najważniejszych książek w literaturze polskiej – Psałterz floriański. Wszystkie trzy były...

książek: 1380
Zaczytana_Aga | 2018-06-02
Przeczytana: 02 czerwca 2018

Cenię sobie książki Kamila Janickiego, bo perfekcyjnie potrafi on opowiedzieć historie i przybliżyć sylwetki osób, które częstokroć zaginęły gdzieś w meandrach historii popularnej.

W tej książce autor przybliża nam postaci kobiet - przede wszystkim dwóch - dzięki którym Polska z państewka mniejszego wagi została prawdziwym imperium, którego krańce dochodziły do Morza Czarnego. I o ile o Jadwidze Andegaweńskiej miałam już pewną wiedzę, to o Elżbiecie Łokietkównie wiedziałam tyle, co nic.

Zacznijmy od oczywistych plusów. Autor zarysowuje bardzo dokładne szczegóły czasów, o których pisze. Nie skupia się wyłącznie na sytuacji w Polsce i na Węgrzech, ale i opowiada o tym, co wówczas działo się w Watykanie, na Litwie, na zachodzie, wschodzie i tak dalej. Jak zwykle Janicki nie zanudza czytelników. Nie wiem jak on to robi, ale potrafi tak zaciekawić opisywaną przez siebie historią, że jego książki czyta się lepiej niż wiele bestsellerowych powieści.

Polskie Średniowiecze nigdy mnie...

książek: 378
migotynka | 2017-11-11
Przeczytana: 11 listopada 2017

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Ktoś, kto śledzi mój blog od dawna wie, że uwielbiam książki historyczne Kamila Janickiego. Bardzo się ucieszyłam, gdy wydawnictwo poprosiło mnie o zrecenzowanie ,,Dam polskiego imperium", za co raz jeszcze, tym razem na łamach bloga, mocno dziękuję. Czy kolejne dzieło autora trzyma poziom poprzedniczek? Przekonajmy się.

Trzy kobiety - Jadwiga Kaliska, Elżbieta Łokietkówna i Jadwiga Andegaweńska na kartach jednej książki. Każda z nich na swój sposób przyczyniła się do umocnienia polskiej potęgi w ówczesnych czasach. Gdy zabrakło mężczyzn to one przejmowały władzę i niejednokrotnie czyniło to lepiej od nich. Pierwsza po wygnaniu męża dowodziła wojskiem. Druga straciła dłoń w obronie rodziny, a trzecia nie pozwoliła sobą powodować - przecież koronowano ją na króla.

Bardzo mnie boli, że kobietom w historii poświęca się tak mało uwagi, zwłaszcza jeżeli odegrały w niej rolę niebagatelną. Kamil Janicki bardzo dużo miejsce poświęcił córce Władysława Łokietka, Elżbiecie. Rzeczywiście,...

książek: 1490
Agata76 | 2018-05-13
Na półkach: Posiadam, Przeczytane
Przeczytana: 13 maja 2018

Jak zawsze ciekawie i dobrze opisane losy kobiet, które rządziły jako kobiety, księżniczki, władczynie.

książek: 1043
Maja | 2017-11-05
Na półkach: Przeczytane
Przeczytana: 05 listopada 2017

Już jutro na rynku wydawniczym ukaże się najnowsza publikacja autorstwa Kamila Janickiego. Co w niej znajdziemy? Historie kilku kobiet, które nie dawały sobie w kaszę dmuchać i kiedy trzeba, siały postrach wśród poddanych. Większość publikacji pomija dokonania żon królów. Niektórych nie znamy nawet z imienia. Autor postanawia oddać sprawiedliwość kilku z nim. Poznacie między innymi Jadwigę, żonę Władysława Łokietka, Adelajdę, małżonkę Kazimierza Wielkiego i Elżbietę Bośniaczkę, matkę Jadwigi Andegaweńskiej.

Uwielbiam publikacje historyczne, które przywracają zapomnianym przez wieki żonom królów należne im miejsce. Muszę przyznać, że o większości dam, o jakich mówi Kamil Janicki, wiedziałam tylko tyle, że były, i na tym moja wiedza się kończyła, dlatego cieszę się, że mogłam ją uzupełnić.

Moją uwagę najbardziej przykuł pierwszy rozdział, w którym została przedstawiona Jadwiga, żona Władysława Łokietka. O niej nie wiedziałam praktycznie nic, żadne opracowanie, z jakim miałam do...

książek: 1361
Emma | 2018-06-24
Na półkach: Przeczytane, Ulubione, Posiadam
Przeczytana: 24 czerwca 2018

W szkole uważałam historię za nudną, nigdy nie myślałam, że mogę się nią zainteresować. Z zawodu jestem matematykiem, a z zamiłowania humanistą. Historia od paru lat jest moją pasją.
Książką "Damy polskiego imperium" dostałam w prezencie. Przeczytałam ją jednym tchem i umieszczę na półce z moimi ulubionymi pozycjami.
Co mi się w książce spodobało?
Po pierwsze to, że Kamil Janicki zdjął aureolę z koronowanych głów. My Polacy mamy dziwna manierę wybielania naszej historii. U nas wszyscy królowie musieli być wielcy, święci i bez skazy (chyba, że chodzi o Stanisława Augusta), każda bitwa musiała być wygrana, a jeżeli ponieśliśmy klęskę, to dzięki zdradzie lub niegodziwości przeciwnika. Kamil Janicki pokazuje zaś naszych królów jak zwykłych ludzi mających oprócz zalet również wady. Władysław Łokietek "wyszedł z groty" i zajął się głównie zdobywaniem nowych ziem, a bunt mieszczan krakowskich zdusiła jego żona Jadwiga. To ona właśnie odpowiadała za ład w rodzinie i kraju.
Kazimierz Wielki...

książek: 1086
Kasia | 2017-12-22
Na półkach: Przeczytane
Przeczytana: 06 grudnia 2017

Bardzo podoba mi się koncepcja, by oswajać historię w przystępny i przyjemny sposób. Panuje przekonanie, że historia jest nudna, że sprowadza się do suchych dat i odrealnionych postaci. Kamil Janicki opowiada o dawnych czasach tak, jakby snuł beletrystyczną opowieść, wciąga czytelnika i rozbudza jego wyobraźnię. Owszem, pewnie znajdą się tu fakty, z którymi niektórzy historycy będą się spierać. Często jednak, nie oszukujmy się, to co wiemy o wydarzeniach sprzed kilkuset lat to jedynie sposób interpretacji dostępnych źródeł. A interpretacja może być różnorodna, same zaś źródła nie zawsze wiarygodne. Wersja Janickiego przekonuje mnie swoją spójnością.

Cała opinia:
http://www.kacikzksiazka.pl/2017/12/damy-polskiego-imperium-kamil-janicki.html

zobacz kolejne z 554 
Przeczytaj także

Moja Biblioteczka
Jeżeli chcesz dodać książkę do biblioteczki, wybierz półkę, oceń lub napisz opinię.
Przeczytane
loading
Cytaty z książki
więcej książek tego autora
zgłoś błąd zgłoś błąd