Córki Wawelu. Opowieść o jagiellońskich królewnach

Okładka książki Córki Wawelu. Opowieść o jagiellońskich królewnach Anna Brzezińska
Nominacja w plebiscycie 2017

Polecam. Kawał dobrej i bardzo ciekawie napisanej historii. Nawet dla opornych historycznie jak ja...

niestety, gdyby świetna powieść nie zamieniła
się w esej...

niestety, gdyby świetna powieść nie zamieniła
się w esej...

Jak w tytule, opowieść o Jagiellońskich królewnach.

Jak w tytule, opowieść o Jagiellońskich królewnach.

2067

Jestem zaskoczona formą tej książki. Pozytywnie zaskoczona. Takiego połączenia fikcji literackiej z literaturą popularnonaukową się nie spodziewałam. Tam, gdzie nie można dotrzeć do dokumentów, tam autorka posługuje się fikcją, ale tam, gdzie są jakieś źródła, powieść zamienia się w publikację popularyzującą historyczną wiedzę.

Fascynująca podróż do czasów renesansu na dwór królewski Jagiellonów. Powieść ta napisana jest pięknym stylem i pomimo, że jest obszerna, czyta się ją jednym tchem.
Oczami karlicy Dosi oglądamy kulisy życia na Wawelu. Poznajemy sekrety i intrygi królewskiej rodziny, walkę o wpływy i nieszczęśliwe miłości. Widzimy powolny zmierzch dynastii Jagiellonów.
Autorka wplata w treść tej książki także sporo historycznych "smaczków", które dopełniają powieść.
Podział na tematyczne rozdziały sprawia, że poznajemy renesans w każdym aspekcie. Jest to bogata epoka. Charakteryzuje ją ogromny postęp i rozwój wielu dziedzin nauki, techniki i medycyny.

Autorka wplata w...

Nie do końca mogę się zgodzić z twierdzeniem, że jest to powieść. Niewątpliwie mamy do czynienia z prozą fabularyzującą historię. Jednakże losy głównej bohaterki fabuły, karlicy Dosi (postaci, która rzeczywiście istniała),stanowią tylko pretekst do przedstawienia historii, zwyczajów wczesnego renesansu, roli kobiety w społeczeństwie, losów córek Zygmunta I Starego, postaci niepospolitych kobiet.
Zatem jeśli ktoś szuka akcji, opisanych z rozmachem intryg dworskich, wojen rycerskich etc., mocno się rozczaruje.
Sama książka zdecydowanie jednak zasługuje na przeczytanie, chociażby w celach poznawczych.

Swoją drogę, może ktoś zna tytuły przedstawiające ten okres "z męskiej perspektywy", ale bez natrętnego "maczyzmu", to proszę o podpowiedź.

W 1526, w jednym dniu w Krakowie na świat przychodzą dwie dziewczynki. Dosia to nieślubna córka słodownika i jego młodej służącej. Katarzyna to córka królewskiej pary.
Kilka lat później Dosia zostaje sprzedana na dwór królowej Bony. Ma być dla mieszkańców Wawelu maskotką, która będzie ich zabawiała. Nikt z początku nie zdaje sobie sprawy, że wkrótce karlica stanie się bliską towarzyszką królewien. Karlica będzie oglądała ich wzloty i upadki oraz będzie towarzyszyła królewnie Katarzynie w budowaniu życia w nowym miejscu.
Kiedy zobaczyłam tę książkę po raz pierwszy byłam przekonana, że jej autorka pokusiła się o porządną monografię polskich królewien. Okazało się, że myliłam się, bo Córki Wawelu. Opowieść o jagiellońskich królewnach to fabularyzowana opowieść o końcówce panowania dynastii Jagiellonów. Jednak nie jestem tym faktem zawiedziona. Autorka w swoim monumentalnym dziele, posiłkując się przeżyciami karlicy Dosi, w malowniczy i drobiazgowy sposób pokazała życie, jakie wiedli mieszkańcy Krakowa ze szczególnym uwzględnieniem rodziny panującej.
Ku mojemu zaskoczeniu historia Dosi przetykana była fragmentami jakby żywcem wyjętymi z porządnego opracowania dotyczącego życia społecznego z końca epoki średniowiecznej. I co może być miłym akcentem, szczególne uwzględniono tutaj historię kobiet. To wszystko sprawiło, że chociaż książka ma ponad 800 stron warto się z nią zapoznać. Dzięki niej nie tylko można dowiedzieć się wielu ciekawych informacji, ale z zainteresowaniem śledzić losy Dosi oraz królewien z rodu Jagiellonów.
Dla mnie ta książka to także źródło refleksji nad przemijalnością życia. Wiem, że to może wydać się dziwne. Jednak obserwując losy młodziutkich bohaterek, uzmysłowiłam sobie, że czas bywa nieubłagany i wciąż pędzi do przodu, nie dając drugich szans. I potem możemy tego szczerze żałować.
Z pewnością przeczytanie tej książki zajmie trochę czasu, ale zapewniam, że warto się w nią zagłębić. Ja jestem nią szczerze zauroczona.

Piękny język i niesamowity dar opowiadania autorki.
Mam luźne skojarzenie z "Narrenturm" Sapkowskiego, ktore to językowo przy "Córkach Wawelu" brzmi niczym wypracowanie gimnazjalisty.

Piękny język i niesamowity dar opowiadania autorki.

1964

Chętnie czytam powieści historyczne, a czasy panowania Piastów i Jagiellonów należały do moich ulubionych okresów w historii Polski. Ucieszyłam się, że będę mogła lepiej poznać życie królewien pozostających w cieniu matki i brata. Doceniam pracę faktograficzną Autorki, chęć dostarczenia czytelnikowi jak największej ilości informacji, umożliwiających mu "poczucie" tamtych czasów. Przemawia do mnie pomysł pokazania życia na dworze z perspektywy Reginy, troszkę mniej sama narracja i sposób połączenia fikcji z faktów. Troszkę zabrakło spójności.

Unikatowa pozycja z mnóstwem ciekawostek i pozwalająca bliżej poznać historię ostatnich Jagiellonów na polskim tronie. Niestety zupełnie nie przypasował mi sposób narracji - nieliniowo prowadzona fabuła, bardzo odległe skakanie w chronologii czasu sprawiło, że opowieść była dla mnie zbyt chaotyczna i przez większość czasu trudno było mi się skupić i gubiłam wątek.

• Historyczne

Anna Brzezińska Córki Wawelu. Opowieść o jagiellońskich królewnach Zobacz więcej