Córki Wawelu. Opowieść o jagiellońskich królewnach

9 (1 ocen i 1 opinia) Zobacz oceny
Jagiellonowie, historia Polski,
historyczna
AMisz

Regina jest prostą chłopką, dla której Kraków to obietnica lepszego bytu i zarobku. Dziewczyna zostaje przyjęta na służbę do mistrza Bartłomieja, uznanego słodownika, który, jak szybko się okazuje, oczekuje od niej oddania i posłuszeństwa nie tylko w kuchni… Wkrótce na świat przychodzi „potworek” – Regina nie umie myśleć inaczej o swojej córce karlicy. A jednak to właśnie Dosia trafia na królewski dwór. To jej oczami – postaci prawdziwej, która rzeczywiście przechadzała się po królewskich krużgankach, opiekunki, świadka wydarzeń, uczt, ślubów, spisków i gwałtów – podglądamy codzienne życie jagiellońskich królewien: Jadwigi, Izabeli, Zofii, Anny i Katarzyny.

Córki Wawelu… zadziwiają rozmachem i drobiazgowością, jednocześnie pociągają barwną fabułą i plastycznością opisów. Brzezińska, jako wytrawna historyczka i znawczyni epoki, dba o szczegóły, powołuje się na źródła, a jako pisarka, tak ciekawie snuje opowieść, że jej książkę czytać można na równi jako dzieło historyczne i wciągającą powieść. To właśnie tu toczyła się historia: pomiędzy komnatami, na uliczkach, w spiżarniach i w ciemnych zaułkach Krakowa. Często miały na nią wpływ z pozoru mało znaczące wydarzenia, co Brzezińska potwierdza w dokumentach. Tylko tam, gdzie brakuje źródeł, pisarka wspomaga się wyobraźnią.

To książka totalna, jakiej w polskiej literaturze historycznej jeszcze nie było.

źródło opisu: https://www.wydawnictwoliterackie.pl

źródło okładki: https://www.wydawnictwoliterackie.pl

Book Emperor | 2017-08-12
Przeczytana: 12 sierpnia 2017

Wiem, wiem… Napisałam o wielkim powrocie, nie znając wcześniej autorki. Jednak jeśli wierzyć przekazom, Brzezińska działa trochę jak Cherezińska. Po jednej książce każe swoim czytelnikom czekać na kolejną książkę aż za długo. Wprawdzie ja do fanów nie należałam, póki wydawnictwo Literackie nie pobłogosławiło mnie przedpremierowym egzemplarzem Córek Wawelu. A jeśli czytacie mojego bloga przynajmniej od pół roku, wiecie jakim psem na powieści historyczne potrafię być. Dlatego poczułam się mocno ukochana przez wydawnictwo – zupełnie niezasłużenie.

Jednak co do konkretów. Córki Wawelu to przepięknie napisana powieść historyczna z perspektywy odmieńca. Jednak wypadałoby najpierw wyjaśnić kilka rzeczy. Czemu odmieńca? Czasami bywa tak, że dla jednych wielkie miasta i służba u bardziej zamożnych państwa jest wizją lepszego jutra, dobrobytu. Jednak Regina, prosta chłopka, która przybyła do Krakowa po jaśniejszą przyszłość, szybko przekonała się, że mistrz Bartłomiej – uznany słodownik...

Leena | 2017-08-21
RazzleDazzleEm | 2017-08-20