Towarzysz don Camillo

Tłumaczenie: Adam Szymanowski
Wydawnictwo: Instytut Wydawniczy PAX, Palabra
Il compagno don Camillo
jusola

"Towarzysz don Camillo" to trzecia w porządku chronologicznym opowieść o zwykle niecodziennych perypetiach don Camilla i Peppona. Tym razem "wypróbowani" przyjaciele, a jednocześnie "sprawdzeni" wrogowie, zabierają nas do ideologicznego raju na ziemi, czyli do miejsca będącego kolebką komunizmu... Guareschi posyła więc swoich bohaterów do kraju, w którym na co dzień zwykło się stosować...

Guareschi posyła więc swoich bohaterów do kraju, w którym na co dzień zwykło się stosować rewolucyjnie skuteczną zasadę, że przegrywają jedynie ci, co tracą głowę. Nie przeraża to jednak grupy włoskich komunistów jadących do "Związku Radosnego" z nadzieją, że nie spotkają tam ani jednego przebrzydłego kapitalisty i ani jednego klechy, co to ludziom z mózgu robi wodę... Niestety, delegaci włoskiej partii, poza Pepponem, nie wiedzą, że jeden z towarzyszy, niejaki Toracci, to osławiony don Camillo. Ten zaś, mający do wyboru: albo stanąć na gruncie swych odwiecznych zasad, albo zawisnąć nad nimi, wybiera to pierwsze. To gwarantuje zabawę od początku do końca i wspomnienie nie tak przecież odległej epoki...

Opowiadania o don Camillu to historie, dzięki którym odkryjesz, że nie każdy kompromis kończy się kompromitacją!

[opis wydawcy]

źródło opisu: okładka

źródło okładki: zdjęcie autorskie

Agacha | 2014-02-19
Przeczytana: 17 lutego 2014

Historia stara jak świat, niby już nieaktualna, a jednak ciągle bawi.

aikaternie | 2015-07-06
Przeczytana: 05 lipca 2015

Rozpoczęłam ostatnio kilka książek, ale wszystkie były tak smutne i męczące, że w końcu sięgnęłam po niezawodnego Guareschiego. Książki o don Camillo zawsze mnie śmieszą i wzruszają, nie inaczej było tym razem. "Towarzysz" przypadł mi jednak nieco mniej do gustu- wolę inne tomy, złożone z zamkniętych opowiadań. I wolę scenerię słonecznej Niziny od szaroburego ZSRR.
Na osobną recenzję zasługuje odautorski wstęp- Guareschi zapoznaje czytelnika z wachlarzem swoich poglądów. Współczesnemu mogą one zjeżyć włos na głowie. Traktuję to głównie jako znak czasu i trzeźwiące świadectwo, że jeszcze niedawno świat wyglądał zupełnie inaczej.

BetiFiore | 2013-01-09

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Kocham Guareschiego i wszystkie jego książki a szczególnie serię o Don Camillo. Kto jeszcze nie czytał, musi to zrobić. Pozycje obowiązkowe. Szczególnie dla tych, którzy lubią się pośmiać.

Matacz | 2011-12-24
Przeczytana: 23 grudnia 2011

Gaureschi w mistrzowski sposób pokazuje jak można walczyć z komunizmem, bez przemocy, a jedynie przy pomocy pióra i poczucia humoru.
Tym razem sympatyczny ksiądz działa incognito i wraz z senatorem Pepponem i innymi towarzyszami odwiedza Związek Radziecki, gdzie ze wszystkich sił stara się ośmieszyć "czerwonych" oraz nawrócić jak najwięcej osób. Przy okazji jak zwykle pakuje się w arcyzabawne tarapaty.
Książkę czyta się z zapartym tchem, bo do końca nie wiadomo co jeszcze wykombinuje tytułowy towarzysz don Camillo. Dodatkowym plusikiem jest pewien akcent polski :)
Podsumowując kolejna rewelacyjna książka tego autora, na pewno warta polecenia!

Beata | 2016-08-25
Przeczytana: 25 sierpnia 2016

Zabawne przekomarzanie się księdza z wójtem komunistą podczas wycieczki do ZSRR.
Jednak całość jest trochę monotonna.Kilka rozdziałów więcej ciężko byłoby mi skończyć.

cytrus | 2011-12-28
Przeczytana: czerwiec 2010

Fantastyczna ironia, ciepła opowieść, fajny morał

MYSIA | 2017-05-22
Monika | 2017-05-07