Antybaśnie z 1001 dnia

Cykl: Amiranda (tom 1)
Wydawnictwo: superNOWA

Brawurowe połączenie licznych wątków fabularnych wykreowanych przez autora oraz jego literacki komentarz do miłościwie nam panującej Trzeciej Najjaśniejszej Rzeczywistości. Wątek kryminalny miesza się z elementami fantastycznymi i bajkowymi, tajemnicze zabójstwo, kufer z zaginionymi rękopisami, niezwykły artefakt obdarzony własna wolą to kolejne fragmenty układanki, barwnej, bogatej, skomplikowanej. Książka jest napisana lekkim i dowcipnym językiem, podszyta ostrym erotyzmem, a jednocześnie pełna romantyzmu.

źródło opisu: opis autorski

źródło okładki: zdjęcie autorskie

chiave | 2017-01-19
Na półkach: Przeczytane, Audiobooki
Przeczytana: 19 stycznia 2017

Trafiłam na ten audiobook przypadkiem – i gdyby nie potrzeba posłuchania czegoś przy pracy i fakt, że był w tamtej chwili jedynym pod ręką, to pewnie bym „Antybaśnie” odłożyła, zniechęcona metką „fantastyka”. I tym samym ominęłaby mnie naprawdę przednia rozrywka. Bo książka jest przezabawna: inteligentna, dowcipna i prezentuje humor z najwyższej półki. Alternatywna rzeczywistość stworzona przez Wolskiego, utkana z przenikających się, różnorodnych wątków, wydała mi się znana na tysiąc sposobów – z bajek, historii, polityki i wreszcie z praktyki dnia codziennego. Zachwyciły mnie zaskakujące i nieoczywiste skojarzenia, swobodne poruszanie się wśród konwencji i kulturowych odniesień, wysmakowana zabawa językiem. Wszystko to razem składa się na naprawdę świetny, intelektualny deser. Audiobook zaś, do wszystkich zalet książki, jak wisienkę na torcie dodaje mistrzowską interpretację Mariana Opani.

electric_cat | 2013-02-08
Przeczytana: 08 lutego 2013

"Masz, poczytaj. Kiedyś jak byłem młodszy, słuchałem tego w radiu." - powiedział Wujek [wielka litera użyta celowo] pozostawiając w moim domu przedziwną książeczkę z fioletową okładką, do złudzenia przypominającą antologię baśni dla dzieci. Nic bardziej mylnego. Tomik rzeczywiście zawiera wiele baśni, jednak w formie tak udziwnionej oraz przesiąkniętej przemocą, polityką i seksem, że w życiu nie zaryzykowałabym czytania tej 200-stronicowej książeczki dzieciom. Tak, właśnie dlatego w tytule jest ten przedrostek "Anty". Dorośli, nie dajcie się zwieść kolorowej okładce!

Gdzieś, wśród równoległych do naszego światów, istnieje królestwo Amirandy. Dla jednych jest to tylko magiczne uniwersum, fantazja jak świat stworzony przez Tolkiena. Są też tacy, którzy wiedzą - wszak tam byli. I pysznym wydaje się stwierdzenie pisarza, który przypisuje sobie wymyślenie tego świata - Amiranda istniała już wcześniej...

Marcin Wolski serwuje czytelnikowi zwariowaną opowieść traktującą od początków...

Hubert | 2018-04-11
Na półkach: 2018, Przeczytane, [sp] Kindle
Przeczytana: 07 kwietnia 2018

"Antybaśnie" to pełna humoru interpretacja znanych już nam motywów literackich, przeniesionych jednak w baśniową krainę, w której absurd miesza się z baśniową rzeczywistością w sposób doprawdy wyśmienity. Książka jest zabawna i inteligentna, a poszczególne historyjki łyka się jedną za drugą.

Główną wadą książki jest jednak złe tempo akcji - w ciągu jednego akapitu dzieje się tak duzo, że ciężko nadążyć. Brak miejsca na opisy, myśli bohaterów, jakieś bardziej złożone dialogi - wszystko to sprawia, że chwila nieuwagi sprawia, że gubimy się i trzeba cofać się wzrokiem wyżej. Bardzo dekoncentrujący styl - i o ile w wersji pisanej jeszcze daje radę, o tyle audiobooka nie polecam zupełnie (próbowałem w samochodzie i musiałem jednak przejść na wersję papierową).

I właśnie przez to nie spodobało mi się szczególnie. Warsztat autora jest ogólnie kiepski, wyobraźnię ma dużą, ale sposób pisania - okropny. Nie jestem pewien czy gotów jest sięgnąć po jakikolwiek ciąg dalszy

Abee | 2018-04-18
Na półkach: 2018, Przeczytane
Przeczytana: 17 kwietnia 2018

W dowcipnej interpretacji Pana Mariana Opanii "antybaśnie" ożywają. We wszystkich jest ziarno przewrotnego humoru. Zdecydowana większość jest napisana bardzo przemyślnie, nawiązując bardziej skrycie, niż jawnie, do faktów historycznych, skrzy się w opowiadaniach inteligentny humor, niekiedy ledwo wyczuwalna ironia. Są tu niezaprzeczalnie perełki. Ale jest kilka nie całkiem udanych pozycji. To rozrywkowa pozycja. Lecz pozycja na pewno nie dla każdego. Warto się spróbować.

Hendoslaw | 2014-03-04
Przeczytana: 02 marca 2014

Trochę się zawiodłem. Opowiadania tak jakby zebrane bez pomysłu i dodana historia syna Karczewskiego, który znajduje stare maszynopisy ojca. Co zresztą jest fajnym pomysłem, ale niestety drugoplanowym. Ocenę trochę podnosi cykl o detektywie, który jest śmieszny i zarazem ciekawy. Postaci jest mnóstwo i czasem trudno się jest połapać kto jest kim. Część opowiadań osobno jest niezłych, a część to klapa. Drugiego dna w nich nie widziałem. Może przez to, że niezbyt pamiętam czasy cenzury i jestem za młody by je zrozumieć. Wcześniej słuchałem słuchowisk, które bardziej przypadły mi do gustu. Prawdopodobnie przez głos narratora. Reasumując jest to średnia książka przeznaczona bardziej do starszych fanów serii.

Blackened | 2014-04-18
Przeczytana: 18 kwietnia 2014

Cóż, właśnie ukończyłem czytanie "Antybaśni..." Dodam, że było to moje pierwsze spotkanie z twórczością pana Marcina Wolskiego. Znalazłem tam opowiadania, które były majstersztykiem krótkiej formy, jak i takie, które można nazwać słabszymi. Jednak, "Antybaśnie..." pozostawiły po sobie wrażenie raczej pozytywne. Zwłaszcza ze względu na wiele, często jedno, bądź kilkuzdaniowych "smaczków", wywołujących uśmiech na twarzy, oraz za to wrażenie pewnej bliskości naszego świata i świata Amiradndy.

Witold Lisek | 2014-01-12
Alannada | 2016-07-12

Szukałam jakiejś lekkiej lektury na gorące dni, które niedawno omal nie zabiły części Polaków, a na pewno wielu dały się we znaki. Ta książka wpadła mi w ręce i postanowiłam ją przeczytać. Jest to zbiór opowiadań z pobliskiej rzeczywistości.
Rzeczywistością tą jest królestwo Amirandy, gdzie życie jest zarazem prostsze i trudniejsze od tego, które znamy. Naszą przygodę zaczynamy od samego początku, kiedy to przodkowie królów Amirandy pojawili się na świecie. Kolejnymo obrazami z historii tego niezwykłego królestwa była opowieść o ostatnim smoku, relikcie czasów sprzed kataklizmu. Smok okazał się być postacią nietuzinkową, szczególnie po dłuższym pożeraniu przemielonych książek i dokumentów. Następnie poznać nam przyszło opowieść o świętym Limeryku, moją ulubioną historię z całego zbioru. Limeryk był mądrym człowiekiem, którego życie obfitowało w cuda, których nie umiał wyjaśnić - to zaś czyniło go nieszczęśliwym, bo był realistą.
Kolejny rozdział, Zaraza, to pięke opowiadanie ze...

Szamanka | 2017-07-24
Na półkach: Przeczytane, 2017
Przeczytana: 17 lipca 2017

Wysłuchałam audiobooka i powiem szczerze - pomysł ciekawy, nawet momentami mi się przyjemnie słuchało, jednak całości książki nie jestem w stanie docenić. To powieść, którą w każdym momencie można odłożyć i już nigdy do niej nie wracać, a to nic dobrego :( Być może mój gust jest fatalny, ale 6 gwiazdek tylko przyznać mogę. Sześć, gdyż czytywałam gorsze literackie dzieła.

ilo99 | 2016-04-20
Na półkach: Przeczytane, Polecane, Audiobook
Przeczytana: 2012 rok

Świetna lektura. Na pewno zostanie doceniona przez dorosłych czytelników, dzieci raczej nie zrozumieją wszystkich aluzji i odniesień. W zbiorze znajdziemy zarówno parafrazy baśni znanych i lubianych (Kapciuszek, 40 rozbójników), jak i bajki autorskie. Wydarzenia dzieją się głównie w romboidalnym księstwie Amirandy, gdzie nieprzerwanie królują regenci (co ma swoje niezaprzeczalne zalety, ponieważ pozwala oddalić wszelkie zastrzeżenia zgłaszane do jakości takich rządów stwierdzeniem, iż są one tymczasowe i tylko do powrotu króla na tron). Główni bohaterowie czasami przenoszą się w czasie, wykorzystując dziury w czasoprzestrzeni, zmieniają również światy na bardziej alternatywne. Mnóstwo żartów słownych, które nadają swoisty smaczek lekturze. Godziwa rozrywka.