Towarzysz don Camillo

Okładka książki Towarzysz don Camillo
Giovannino Guareschi Wydawnictwo: Instytut Wydawniczy PAX, Palabra Cykl: Mały światek czyli Historia codziennych kłopotów don Camilla (tom 3) literatura piękna
literatura piękna
Mały światek czyli Historia codziennych kłopotów don Camilla (tom 3)
Il compagno don Camillo
Instytut Wydawniczy PAX, Palabra
1993-01-01
1993-01-01
Adam Szymanowski
don Camillo Peppone komunizm a katolicyzm

więcej Więcej

Co się stanie, jeśli ksiądz zmieni się komunistycznego towarzysza i wyruszy w podróż po ZSRR? Okazuje się, że taki obrót sytuacji czasem potrafi skruszyć nawet najbardziej zatwardziały beton partyjny. Książkę czyta się bardzo szybko, raz bawi i rozśmiesza, innym razem zmusza do zadumy i to jest chyba największa siła tej pozycji.

Zabawne przekomarzanie się księdza z wójtem komunistą podczas wycieczki do ZSRR.
Jednak całość jest trochę monotonna.Kilka rozdziałów więcej ciężko byłoby mi skończyć.

Rozpoczęłam ostatnio kilka książek, ale wszystkie były tak smutne i męczące, że w końcu sięgnęłam po niezawodnego Guareschiego. Książki o don Camillo zawsze mnie śmieszą i wzruszają, nie inaczej było tym razem. "Towarzysz" przypadł mi jednak nieco mniej do gustu- wolę inne tomy, złożone z zamkniętych opowiadań. I wolę scenerię słonecznej Niziny od szaroburego ZSRR.
Na...

Historia stara jak świat, niby już nieaktualna, a jednak ciągle bawi.

Kocham Guareschiego i wszystkie jego książki a szczególnie serię o Don Camillo. Kto jeszcze nie czytał, musi to zrobić. Pozycje obowiązkowe. Szczególnie dla tych, którzy lubią się pośmiać.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Fantastyczna ironia, ciepła opowieść, fajny morał

Gaureschi w mistrzowski sposób pokazuje jak można walczyć z komunizmem, bez przemocy, a jedynie przy pomocy pióra i poczucia humoru.
Tym razem sympatyczny ksiądz działa incognito i wraz z senatorem Pepponem i innymi towarzyszami odwiedza Związek Radziecki, gdzie ze wszystkich sił stara się ośmieszyć "czerwonych" oraz nawrócić jak najwięcej osób. Przy okazji jak zwykle...

• Chcę w prezencie
  • Italia