Don Camillo i don Chichi

Okładka książki Don Camillo i don Chichi Giovannino Guareschi
Okładka książki Don Camillo i don Chichi
Giovannino Guareschi Wydawnictwo: Instytut Wydawniczy PAX Cykl: Mały światek czyli Historia codziennych kłopotów don Camilla (tom 4) literatura piękna
Mały światek czyli Historia codziennych kłopotów don Camilla (tom 4)
Instytut Wydawniczy PAX
2009-01-01
1994-01-01
Adam Szymanowski
don Camillo Peppone Chrystus don Chichi

Prawdziwa historia o Chrystusie i o Kościele: o jego słabościach, zmaganiach I o tym że ludzie zawsze potrzebowali Boga. Dzięki tej książce ponownie nawróciłem się I uwierzyłem w moc Kościoła!

Perypetie don Camilla bawię mnie nieustająco. W tej części nasz bohater musi zmagać się ze swoją siostrzenicą oraz młodym księdzem donem Chichim, który ma pomóc opornemu proboszczowi we wprowadzaniu posoborowych zmian. Oczywiście Peppone także odgrywa pewną rolę.
Wydawać by się mogło, że książki, które powstały już przecież dosyć dawno, głównie chyba w latach sześćdziesiątych XX w. powinny się zestarzeć, zwłaszcza jeśli weźmie się pod uwagę tematykę. Tak jednak nie jest i ciągle można się dobrze bawić czytając o przygodach upartego don Camilla.

KSIĄŻKA WYSTĘPUJE RÓWNIEŻ POD TYTUŁEM: "DON CAMILLO I DZISIEJSZA MŁODZIEŻ"!

Kolejna świetna książka Guareschiego. Tym razem trochę podstarzały już Don Camillo musi dać sobie radę nie tylko z Pepponem, ale również z jego zbuntowanym synem Trucizną, oraz z własną, nieokrzesaną siostrzenicą Cat. Wynikają z tego same zabawne historie. Dodatkowo w tej części przygód sympatycznego proboszcza z małej Nizinnej wioski pojawia się Don Chichi, który więcej wadzi niż pomaga i z którym główny bohater również musi sobie dać radę.
Podsumowując kolejna dobra lektura zapewniająca wspaniałą rozrywkę. Myślę, że oceny tej książki mówią same za siebie. Ja również ją gorąco polecam!

KSIĄŻKA WYSTĘPUJE RÓWNIEŻ POD TYTUŁEM: "DON CAMILLO I DZISIEJSZA MŁODZIEŻ"!

Cykl książek o don Camillo czytałam dawno temu, ale miło jest do nich wrócić. Pamiętam, że to były naprawdę optymistyczne tomiki. Fabuła jest niezbyt skomplikowana: don Camillo toczy wojnę podjazdową z Peppone - wójtem małej włoskiej gminy. W chwilach zwątpienia proboszcz zwraca się do Chrystusa a wójt do organizacji partyjnej, bo jest komunistą. Oboje mogą liczyć na odpowiedź i zawsze do jakiegoś rozwiązania dochodzi. :)
Jest to lekka, humorystyczna książeczka. Jeżeli komuś wpadnie w rękę to może spróbować czy taki sposób widzenia świata mu odpowiada i ewentualnie zabrać się za resztę cyklu.

Uwielbiam tę serię :) Pełna humoru, w dowcipny sposób przedstawia odwieczne rozterki życia w odpowiedniej skali. W tej części Don Camillo musi zmierzyć się z odwieczną zmorą ludzkiej egzystencji - młodzieżą. A w dodatku Chrystus nie popiera tradycyjnych metod radzenia sobie z tym utrapieniem! Ksiądz musi więc pokombinować... Nie można przejść obojętnie obok tej książki, która nie potrzebuje powagi, by na długo zapadać w pamięć.

Don Camillo tak cudownie przyjaźni się z samym Bogiem, że trudno przejść obok rubasznego księdza obojętnie.. Podoba mi się, że mimo szacunku zawsze ma swoje zdanie i pozwala sobie czasami "dołożyć Jezusowi".. (mój ulubiony cytat z tej akurat książki:
- w końcu ty też Jezu należałeś do długowłosych.
- Nie musisz mi wypominać mojej bojówkarskiej przeszłości!) Tego typu dialogi oraz "pedagogiczne podejście do dzisiejszej młodzieży" czynią Camilla osobą godną szacunku ale również niezwykle sympatyczną. A Trucizna i Caterpilar jedynie ubarwiają mały światek nadpadańskiej doliny, w której ludzie żyją sobie zgodnie z rytmem wielkiej rzeki...

- w końcu ty też Jezu należałeś do długowłosych.
- Nie musisz mi wypominać mojej bojówkarskiej przeszłości!) Tego typu...

Kocham Guareschiego i wszystkie jego książki a szczególnie serię o Don Camillo. Kto jeszcze nie czytał, musi to zrobić. Pozycje obowiązkowe. Szczególnie dla tych, którzy lubią się pośmiać.

1970

Sympatyczna lektura pokazująca przewrotność ludzkiej natury. I o dziwo, o ile w życiu mnie to irytuje, o tyle śledząc dzieje bohaterów uśmiechałam się pobłażliwie, czasem dziwiłam się, lecz nie denerwowałam się.

Spotkanie księdza starej daty z młodym, któremu czasem brakuje pokory, czasem przynosi to dość komiczne efekty, a innym razem zmusza do zastanowienia się, nad prozą życia.

• Literatura z humorem
  • Italia