Ojciec Eliasz. Czas Apokalipsy

Tłumaczenie: Tomasz Jegierski
Wydawnictwo: M
Father Elijah. An Apocalypse
misja, podróż, tajemnica

Tytułowy Eliasz to karmelita. Żyd, który przeżył Holocaust i był jednym z najważniejszych polityków w Izraelu. Po latach kariery politycznej przeżywa głębokie nawrócenie i wstępuje do klasztoru na górze Karmel. Ale świat o nim nie zapomina... Papież zdejmuje z niego obowiązek milczenia i zleca tajną misję. Prosty mnich wyrusza w podróż, by ratować Kościół i świat. Przemierza Europę (również Polskę) i Bliski Wschód, spotykając na swojej drodze wielkich tego świata - świętych, grzeszników, prezydentów, sędziów, mistyków, walczących dziennikarzy, pokornych i wiernych powołaniu kapłanów oraz konspirujących zdrajców...

BIETKA | 2011-01-28
Na półkach: Ulubione, Przeczytane, Posiadam
Przeczytana: 21 stycznia 2011

Ta pokażna książka ( przekracza 6oo stron) należy do kategorii powieści z duszą. I taką jest istotnie. Czytałam z prawdziwą przyjemnością, dużym zainteresowaniem - chłonęłam jej fabułę jak gąbka wodę. Jest tutaj i miłość i przyjażń i wiara przenikająca życie.
Błyskotliwe dialogi, głębia tematu. Akcja rozgrywa się głównie w Europie, współcześnie, u progu Trzeciego Tysiąclecia.
Główny bohater, ojciec Eliasz, jest wybitną osobowością, z charyzmą, naznaczony Holokaustem ( kiedyś odgrywał dużą rolę w świecie polityki), a w czasie, kiedy rozgrywa się akcja powieści, jest osobą duchowną, której Kościół powierza misję ratowania go.
Niebezpieczny liberalizm, ba! nawet krwiożerczy, w sposób zaborczy, brutalnie atakuje struktury, ludzi i media Kościoła. Są to czasy wielkiej apostazji: " Nigdy dotąd, w historii Kościoła nie było tak powszechnego odchodzenia od wiary".
Pozorne dobro i piękno tzw. Nowej Ery są uroczo zniewalające!
Jej prezydent, mistrz public relations, to człowiek bardzo...

Marcin | 2013-07-23

Powieść Michaela D. O'Briena jest rodzajem thrillera religijno-politycznego, katolickiej odpowiedzi na "Kod Leonarda da Vinci" Dana Browna. Autor porusza się po rozmaitych obszarach ludzkiego doświadczenia, zwłaszcza duchowego. Pojawia się temat Holokaustu, tytułowy bohater jest bowiem nie tylko katolickim duchownym, lecz także ocalonym z zagłady Żydem. Wiodącym tematem jest jednak infiltracja Kościoła Katolickiego przez wrogie mu czynniki uosobione przez demonicznego Prezydenta Federacji Europejskiej. Wszystko to z grubsza tematy ograne, nieomal klisze. Powieść jest wprawdzie wewnętrznie spójna, a autorowi trudno odmówić pomysłowości, jednak na poziomie literackim jest to utwór bardzo powierzchowny, skonstruowany jako obrona pewnej z góry założonej tezy, co upodabnia ją raczej do publicystyki, niż do literatury pięknej. Postaci wykreowane na bohaterów negatywnych są tak jednoznaczne, że zło w ich wydaniu okazuje się banalne i przewidywalne. Z kolei tych kilku bohaterów pozytywnych...

Travisx85 | 2014-12-19
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2014
Przeczytana: 02 grudnia 2014

Nigdy nie czytałem powieści z pogranicza religii i rzeczywistości. Z tej racji, że mam wiele wspólnego z religią ta książka mnie po prostu pochłonęła. Z każdą przeczytaną stronicą coraz bardziej czułem się zjednoczony z o. Eliaszem, z jego zmaganiami, z jego wyborami, z jego zadaniem.
Najbardziej poruszył mnie wątek spowiedzi Smokrewa, który mógłby być spokojnie samotną nowelą, gdyż jest napisany z prawdziwym kunsztem i zmysłem.
Niestety rozczarował mnie koniec książki. Spodziewałem się jakiegoś konkretnego zakończenia, konkretów. Tymczasem dostałem papkę ze wszystkiego naraz. Na zakończenia autor chyba nie miał za bardzo pomysłu i to niestety bardzo zaniżyło na ocenie

caroline21 | 2012-05-07

Niesamowita powieść o czasach Apokalipsy, jakże przypominających wiek, w którym żyjemy... Można powiedzieć, że przeżyłam kolejne nawrócenie.

mimikoko | 2012-10-01
Przeczytana: 25 września 2011

Świetna książka polecam.
Wciagająca akcja, ciekawie pokazane prowadzenie Boże głównego bohatera i jego walka z szatanem. Osadzona w dzisiejszych realiach powoduje czasami zimny pot na skroniach czytajacego. Dla wszystkich którzy osobiście doświadczyli że Jezus żyje :)
Michael D. O’Brien jest równierz autorem ksiązki „Dom Sophii” i tu ciekawostka dla tych którzy nie znają tej pozycji, akcja ksiązki Ojciec Eliasz jest niejako kontynuacją historii bohatera Domu Sophii. Więc warto ją przeczytac :)zwłaszcza że jest to bardzo dobra książka.
Pozdrawiam.

Wanda_Agnieszka | 2013-09-12
Przeczytana: 12 września 2013

Ta książka jest arcydziełem! Jest w niej wszystko co sprawia, że książkę chce się czytać. Doskonale napisana, dotykająca wiele problemów dzisiejszych czasów i takich z którymi ludzie borykają się od zawsze.
Bohater książki, Ojciec Eliasz, jest postacią niebanalną. Żyd, który został katolickim mnichem... Żyd, który przeżył holokaust... Polak, który zmienił dzieje świata...
Bardzo polecam ją wszystkim. Jest to moja ulubiona książka. Wiem, że będę wracać do niej wiele razy.

Jacek Stróżewski | 2015-04-07

Niezwykłe "dzieło". Dan Brawn, lecz wyedukowany i znający podstawy rzetelnej metody historyczno-krytycznej. Chwała Panu!

elskan | 2013-04-09

Jak mogę opisać książkę, w której główny bohater - Ojciec Eljasz podróżuje po wszystkich krajach mojej młodości...nie tylko podążam za nim na kartkach ale widzę dokładnie to co on... Do tego sama fabuła jest bardzo wciągająca i dla mnie, osoby wierzącej, niesie piękne przesłanie i nadzieję.

Andrzej Żubka | 2013-02-06

Bardzo dobra książka. Akcja może nie z takich co wybuchaja bomby i strzelają z AK. Ale za to sporo mądrości i niestety niezbyt przyjemnego obrazu naszych czasów.

Wiktor Kajreb | 2015-02-04
Przeczytana: styczeń 2015

Przeczytałem, nie żałuję, specjalnie nie polecam.
Wiele refleksji prezentowanych w książce związanych z bytem ludzi na naszej planecie wydaje się być bardziej realna w roku 2015 niż wtedy, kiedy książkę napisano. Mimo wszystko uważam, że "delikatny materiał" jest tutaj "szyty grubymi nićmi". W wielu sytuacjach brakuje realizmu (mi to przeszkadza).
Nie wiem na ile jest to zasługą autora książki, na ile tłumacza, ale potrafiłem czytać książkę w nocy i nie zasypiać (chyba przez dobrze podany tekst, na pewno nie przez fabułę). Wezmę się z pewnością za inną książkę O'Briena żeby ocenić w czym tkwi magia przyciągania.