Dewiza Woosterów

Tłumaczenie: Hanna Rowińska
Cykl: Bertie Wooster i Jeeves (tom 1)
Wydawnictwo: Książka i Wiedza
The Code of the Woosters
literatura brytyjska, humor, komizm
Naia

P. G. Woodehouse (1881-1975), niezwykle popularny angielski pisarz humorysta, jest autorem ponad sześćdziesięciu powieści, kilkuset opowiadań, wielu sztuk teatralnych i komedii muzycznych pisanych (wspólnie z innymi autorami) dla teatrów Broadwayu. Jego książki bawiły wiele pokoleń czytelników również w Polsce, gdzie ukazały się m.in. "Ptaszek z Picadilly", "Niedyskrecje Archibalda", "Miłość na okręcie", "Na kawalerce", "Panna dr Sally", "Dziękuję, Jeeves", "Wielce zobowiązany, Jeeves". Powieści Wodehouse'a zaludniają głównie postacie próżnujących arystokratów uwikłanych w różne absurdalne sytuacje życiowe i perypetie towarzyskie. Jednym z najkomiczniejszych jego bohaterów, występującym w wielu utworach, jest kamerdyner Jeeves, współczesne wcielenie klasycznej sylwetki mądrego sługi, inteligencją i doświadczeniem przewyższającego swego pana. Również w tej powieści głęboka mądrość Jeevesa, badacza psychologii jednostki, jego wyszukany sposób bycia i literacki język zabawnie kontrastują z postacią niezbyt szczodrze wyposażonego przez naturę przedstawiciela starego rodu Woosterów.

Kazik | 2012-03-19
Na półkach: Przeczytane, Ulubione, Angielska
Przeczytana: 19 marca 2012

A wszystko przez tę przeklętą, współczesną, holenderską, srebrną krówkę, co to ma pysk, jakby była zalana w pestkę.
Bertie Wooster(niezbyt rozgarnięty, ale za to bardzo sympatyczny gość), choć jest kwiatem próżnującej arystokracji, nie ma lekko. Z początku proste zadanie obniżenia ceny wcześniej wspomnianej krówki (potencjalnego eksponatu w kolekcji wujaszka) prowadzi do popadnięcia w konflikt z emerytowanym sędzią i uzyskania opinii podejrzanego osobnika, którego resocjalizacja jest już absolutnie niemożliwa. A żeby tylko! Nie mija nawet godzina, gdy od serdecznego przyjaciela przybywa alarmujący, pełen rozpaczy telegram z prośbą o pomoc, a rzecz dotyczy jego zerwanych zaręczyn - zaś rolą naszego bohatera jest przemówić eks-narzeczonej do rozsądku. Niestety, owa pannica to ukochana córka zawistnego sędziego...
Brzmi skomplikowanie? Bo tak jest. A kiedy do całej historii wplącze się wojowniczo nastawioną ciotkę, kradzież hełmu, traszki, kompromitujący notesik, wikarego-ciamajdę i...

BetiFiore | 2013-01-08
Przeczytana: 1997 rok

Wodehouse forever! ksiązki tego pana po prostu trzeba czytac, pasjami! Gwarantowany lek na depresję :)

Nifelinord | 2015-12-01
Przeczytana: 01 grudnia 2015

Książkę tę z czystym sumieniem mogę polecić każdemu, kto ceni angielski humor i absurdalne zwroty akcji. Wodehouse to taki Hasek, tylko "ichniejszy".

Mikołaj | 2013-03-27

Wyśmienity angielski humor. Lekkie pióro wodehouse przyjemne dla każdego czytelnika :) Polecam każdemu.

króliki | 2013-08-01
Przeczytana: 31 lipca 2013

Nie jest to książka nie wiadomo jak wysokich lotów i szczerze mówiąc, żal by mi było poświęcić na nią więcej niż jeden dzień. Jest to książka dosyć zabawna, o pewnym Angliku, który bez przerwy pakuje się w jakieś tarapaty. Mimo wszystko polecam ją, zwłaszcza tym, którzy na przykład muszą 'odpocząć' po lekturze jakiejś trudnej książki, albo w ogóle na przykład nie mają ochoty na bardzo ambitną literaturę.

quaffery | 2016-10-07
Tomek Hejmej | 2016-07-17