Rodzinka

Barbara Sieroszewska
rodzina pamiętnik

Tania Książka
bestsellery TaniaKsiazka.pl

Sympatyczny i zabawny utwór, na który złożyły się felietony opisujące życie rodzinne pisarza Giovannino - alter ego autora - i kilka innych tematów. Styl nieco staroświecki, co nie przeszkadza śmiać się z przedstawianych absurdów.

Najciekawiej i najzabawniej moim zdaniem wypadają historyjki, których bohaterami są dzieci Giovannino. Ich zdroworozsądkowa logika wciąż zapędza dorosłych w kozi róg. Zwłaszcza mała Pasionaria (owszem, to przezwisko ma znaczenie) jest indywidualistką co się zowie.
Kapitalna jest historia o nietypowym prezencie komunijnym dla Pasionarii. Nieodparcie bawi tekst o jednym jedynym dniu w tygodniu, w którym ojciec rodziny chciałby mieć dla siebie odrobinę komfortu przy pracy. Pomysł młodocianej delegacji, która przychodzi po zaliczkę na spadek od żyjących osób, rozkłada na łopatki. Opowieść o pieczeniu urodzinowego tortu - śmieszy i zaskakuje puentą.

Żona pisarza, Margherita, często kieruje się swoiście pojmowanymi własnymi racjami i udowadnia nonsensowne tezy piętrząc coraz dziwniejsze argumenty. Nad wnioskami jakie wysnuwa i nad zarzutami jakie kieruje pod adresem głowy rodziny pozostaje tylko westchnąć.
Zresztą, każdy członek tej lierackiej rodzinki jest oryginałem i od czasu do czasu wszyscy potrafią sobie tak skomplikować życie, że sprawiają wrażenie istot, u których mocno szwankuje logiczne myślenie, czego ilustrację stanowi tekst o przechodzeniu przez ogrodzenie z domu na ulicę, a następnie z powrotem, bez użycia kluczy od furtki.

W każdym razie czas poświęcony tej książeczce to czas mile spędzony.

Niestety dla mnie książka tylko jest dobra, trochę się zawiodłem. Szczególnie rodzajem humoru. Być może przyczyną tego było czytanie jej po kolejnej lekturze opowiadań J.Sawaszkiewicza (seria z Tatkiem) , a humor polski i absurdy naszej ojczyzny bardziej do mnie przemawiają. Być może zbyt dużo oczekiwałem od tej książki."Rodzinka" co nie da się ukryć, pomimo niektórych uniwersalnych dylematów/wniosków/morałów trąci myszką. Ciężar lektury w dużej mierze związany był również z postacią żony głównego bohatera ; po prostu była irytująca , ciężkostrawna , aby nie nazwać jej po prostu wariatką.Pomiędzy satyrą a bezmyślnością jest jak dla mnie jednak zbyt duża różnica.

Zamieniłam rodzinkę.pl na rodzinkę Guareschiego i nie żałuję. Co prawda to nie polskie realia, ale ciepło i humor bije z każdej strony. Proste historyjki mogą być dla nas elementem rozrywki i odpoczynkiem dla zmęczonego umysłu lub też zachętą do refleksji nad kondycją naszej codzienności. Bo któż z nas nie powiedziałby o sobie, że jest maszynistą pociągu pospiesznego nr 136: "Za każdym razem, kiedy jestem na służbie i zbliżam się do fatalnego zakrętu, widzę piękną dziewczynę, która mnie pozdrawia i mówię sobie . Nuda mnie przytłacza, Margherito, i sprawia, że moja praca jest coraz cięższa, trudniejsza i bardziej niewdzięczna i rozpaczliwie pragnę cisnąć wszystko i przyjąć zaproszenie, które od lat czytam w oczach pięknej dziewczyny z tamtego okna. Ale zawsze zostaję, bo pamiętam historię maszynisty pospiesznego numeru 136. Nie zatrzymuję maszyny i nie skaczę, bo lękam się skończyć tak jak on. Ale czuję, że pewnego dnia przestanę się bać." Jak skończył maszynista? Doczytajcie sami. Polecam.

Książka pozornie o niczym, takie anegdtotki dnia codziennego nieco niecodziennej rodziny.
Mądra w szczegółach, nieco ironiczna i sceptyczna, może z naiwnym, czy trudnym do obronienia przesłaniem, ale, z drugiej strony, bardzo sympatycznym. I zupełnie prawdziwym

1959

Odrobina humoru, szczypta ironii, miarka filozofii, trochę sceptycyzmu - przepis na opowiadanie gotowy!

Kocham Guareschiego i wszystkie jego książki a szczególnie serię o Don Camillo. Kto jeszcze nie czytał, musi to zrobić. Pozycje obowiązkowe. Szczególnie dla tych, którzy lubią się pośmiać.

Dodaj cytat z książki Rodzinka