Kula i krzyż

Okładka książki Kula i krzyż Gilbert Keith Chesterton
Okładka książki Kula i krzyż
Gilbert Keith Chesterton Wydawnictwo: Fronda Seria: Powieści z krzyżykiem literatura piękna
Powieści z krzyżykiem
Ball and the cross
Fronda
2008-01-01
1992-01-01
Maria Skibniewska

Książka, której wydanie w 1967 roku zostało zablokowane przez Główny Urząd Kontroli Publikacji i Widowisk, jako zbyt wywrotową, zasługuje na poznanie. Powieść powstała w 1909 roku i miejscami trąci myszką, chociaż jej temat jest bardzo aktualny. Ratuje ją wartka akcja, wspaniały język i jak zwykle doskonały angielski humor. Zaczyna się porwaniem mnicha Michaela przez profesora Lucyfera i ich dyskusją na temat wiary i niewiary. Profesor Lucyfer opowiada się po stronie racjonalizmu, chociaż sam jest jego zaprzeczeniem. W statku powietrznym, w kulminacji swojej dyskusji znajdują się nad Katedrą św. Pawła w Londynie, którą zwieńcza kula a na niej krzyż. Tytuł książki nawiązuje do tego symbolu, gdzie krzyż jest symbolem wiary, a kula racjonalności. Co ciekawe, mnich zostaje wyrzucony ze statku powietrznego i przed śmiercią ratuje go krzyż i kula. Jest to prolog do całej historii, chociaż obaj bohaterowie jeszcze się pojawią w tej opowieści.
Na jednej z ulic Londynu ateista i socjalista, Turnbull, wydaje gazetę, w której atakuje religię. On, jak i jego gazeta nikogo nie interesuje. Wszystko się zmienia, gdy pojawia się katolik Maclan, krewki Szkot, który staje w obronie swojej wiary. Obaj są dżentelmenami, a więc pragną rozstrzygnąć swój spór w trakcie pojedynku na szpady. Wydaje się, że nic prostszego, wystarczy spokojna łąka i zostanie rozstrzygnięte w trakcie pojedynku czy Bóg istnieje, czy nie. Nic mylnego. Władze nie chcą dopuścić do tego pojedynku, aby tym sporem nie zainteresowało się społeczeństwo. Żeby móc doprowadzić do pojedynku przemierzają cały kraj ścigani przez policję. W trakcie tej ucieczki często się sprzymierzają, aby nie zostać pojmanym. Prowadzą też ciekawe rozmowy na temat wiary i ateizmu i rodzi się między nimi nić porozumienia. Jednak ta wyprawa jest pełna sensacyjnych wydarzeń i komicznych sytuacji. Na swej drodze spotykają ciekawe postacie, które ubarwiają całą opowieść. Czy dojdzie do tego pojedynku i jaki będzie jego wynik? Jaką rolę odegrają w tym pojedynku mnich Michael i profesor Lucyfer? Zakończenie jest zaskakujące.
Chesterton stworzył alegoryczną opowieść z dwójką sympatycznych bohaterów. To świat wokół nich, który pragnie ich uciszyć, jest wrogi i nieprzyjemny. Oni mają mnóstwo wad, ale też zalet, błądzą, mylą się, nie zawsze postępują mądrze, ale głęboko wierzą w swe ideały. Jednak nawzajem siebie szanują i są nawet gotowi oddać za siebie życie. Czytelnik sam musi dokonać wyboru.

Rzadko mamy czas i ochotę mierzyć się z ambitną litereturą religijną. Która nie ma w sobie nic z cukierkowatości, uproszczeń, sentymentalizmu. Chesterton nie nawraca na siłę swoich bohaterów. Pozwala im błądzić, pytać, wątpić, rozbijać się o ścianę swoich ograniczeń. Autor pozwolił mi nieraz też wybuchnąć szczerym śmiechem, dzięki swemu ironicznemu poczuciu humoru.

A co we mnie zostało? Między innymi : śmiech ze Złego, który chcąc, nie chcąc sam jest dowodem na istnienie Boga, czy pięknie wytłumaczona różnica między Bogiem a diabłem. "Jeden z tych dwóch chciał się wywyższyć i spadł. Drugi chciał się zniżyć i wstąpił na wysokości. Bóg może być pokorny, szatan tylko upokorzony." Przepadam za takimi smaczkami, a trochę można ich znaleźć w tej książce. Dla lubiących tego typu literaturę polecam: Bernanos, Pamiętnik wiejskiego proboszcza czy Mauriaca, Kłębowisko żmij.

A co we...

Cóż mogę powiedzieć o tej książce ? Cóż sam nie wiem, na pewno dwie rzeczy jest dziwna i wspaniała, i co ważne czegoś ważnego mnie nauczyła. Przypomniało mi ta książka o wielu ważnych rzeczach, a także coś uświadomiła. Ta historia wydaje się być odbita w krzywym zwierciadle, Chesterton jednak być może przewidział przyszłość, spójrzmy na obecny świat i zastanówmy się bardzo poważnie czy on nie jest odbity w krzywym zwierciadle. Ostatnio nie mam siły i ochoty na dłużę recenzje, zatem podzielę się z wami tylko kilkoma krótkimi rzeczami : zachęcam do refleksji nad książką bo warto, historię też warto poznać, po przeczytaniu wszystko sobie przemyśleć. I na koniec taka dygresja z serca : WARTO WIERZYĆ
Pozdrawiam wszystkich Serdecznie
Z Panem Bogiem

Źle mi się czytało tę książkę. Tematyka bardzo ciekawa - spotkanie się katolika z ateuszem, musiało z tego wyniknąć wiele ciekawych zagadnień. Jednak po przeczytaniu "Kuli i krzyża" w moim odczuciu nic takiego się nie stało. Chesterton to w środowisku konserwatystów autor bardzo ceniony, nie ukrywam, że się tymi opiniami sugerowałem. Skoro uznaję się za tradycjonalistę to uznałem, że warto i tego autora przeczytać. Zawiodłem się. Po prostu styl pisania Chestertona do mnie nie przemawia. Zupełnie się w tej lekturze nie odnalazłem, nic nie wyciągnąłem dla siebie. Było tu jakieś specyficzne poczucie humoru, ale do mnie nie przemawiające.
Ze dwa fragmenty zrobiły na mnie wrażenie. Dotyczyły one porównania tego co ziemskie, a tego co boskie. Jakieś super odkrywcze to nie było dla mnie, ale jak na tak słabą książkę to zwróciłem na to uwagę. I tyle. Pełny zawód.
P. S. Może czegoś tu nie zrozumiałem, ale nie odnoszę takiego wrażenia bym obcował z czymś wybitnym.

Szczerze mówiąc, nie bardzo rozumiałam treść tej książki, dopiero pod koniec coś zaczęło się dziać. Ale żeby mnie powaliło na kolana ,to nie...
Chyba nie dorosłam do takiej lektury.
Od niektórych książek nie mogę się oderwać czytając, ale tu raczej było przeciwnie.

Chyba nie dorosłam do takiej lektury.

Męczyłam się i męczyłam aż w końcu stwierdziłam,że jednak nie dam rady tego doczytać.

59/2015 (A)

59/2015 (A)

ambitna jak dla mnie, trochę filozoficznie mistyczna, ale cieszę się że czytałam

Pierwsza lektura: 24.06.2011

Pierwsza lektura: 24.06.2011