Kula i krzyż

Wydawnictwo: Fronda
tłumaczenie
Maria Skibniewska
Ball and the cross

Druk powieści Kula i krzyż został w 1967 roku zablokowany przez Główny Urząd Kontroli Publikacji i Widowisk. Peerelowska cenzura uznała za zbyt niebezpieczną dla systemu tę opowieść o pojedynku między wojującym ateuszem a żarliwym katolikiem. Ich walka na śmierć i życie zamienia się z czasem w sojusz: Odkryliśmy coś mówi jeden z bohaterów czego obaj nienawidzimy bardziej niż kiedykolwiek nienawidziliśmy siebie wzajem. Książka G. K. Chestertona łączy w sobie sensacyjną i wartką akcję z angielskim poczuciem humoru, a także z ponad czasowymi pytaniami: o wiarę w Boga i pojmowanie Jego istoty. Okładka: miękka, Rok wydania: 2008,

źródło opisu: Fronda, 2008

źródło okładki: Zdjęcie autorskie

• Mężczyźni z różowym trójkątem
  • Niebezpieczne kłamstwa
  • Tajemniczy brat
  • Przepisy na miłość i zbrodnię
  • Stalker

7,46 (540 ocen i opinii)
Tajemniczy brat
Virginia Cleo Andrews

6,67 (9 ocen i opinii)
Przepisy na miłość i zbrodnię
Sally Andrew

7,47 (30 ocen i opinii)
Stalker
Lars Kepler

9 (3 ocen i opinii)
Serce pasowało. Opowieść o polskiej transplantologii
Anna Mateja

Czarne liście
Maja Wolny

7,36 (14 ocen i opinii)
Gdzie wypożyczyć?
Znajdź książkę w najbliższej bibliotece MAK+
Konkwistadorrr | 2016-07-21
Przeczytana: 21 lipca 2016

Źle mi się czytało tę książkę. Tematyka bardzo ciekawa - spotkanie się katolika z ateuszem, musiało z tego wyniknąć wiele ciekawych zagadnień. Jednak po przeczytaniu "Kuli i krzyża" w moim odczuciu nic takiego się nie stało. Chesterton to w środowisku konserwatystów autor bardzo ceniony, nie ukrywam, że się tymi opiniami sugerowałem. Skoro uznaję się za tradycjonalistę to uznałem, że warto i tego autora przeczytać. Zawiodłem się. Po prostu styl pisania Chestertona do mnie nie przemawia. Zupełnie się w tej lekturze nie odnalazłem, nic nie wyciągnąłem dla siebie. Było tu jakieś specyficzne poczucie humoru, ale do mnie nie przemawiające.
Ze dwa fragmenty zrobiły na mnie wrażenie. Dotyczyły one porównania tego co ziemskie, a tego co boskie. Jakieś super odkrywcze to nie było dla mnie, ale jak na tak słabą książkę to zwróciłem na to uwagę. I tyle. Pełny zawód.
P. S. Może czegoś tu nie zrozumiałem, ale nie odnoszę takiego wrażenia bym obcował z czymś wybitnym.

wrublik7 | 2013-09-06
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, Rok 2012
Przeczytana: 14 lipca 2012

ambitna jak dla mnie, trochę filozoficznie mistyczna, ale cieszę się że czytałam

Karol | 2011-01-07
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, Ulubione
Przeczytana: 01 stycznia 2010

Bardzo ciekawa opowieść o dyskusji, a właściwie pojedynku ateisty z człowiekiem wierzącym. Pokazuje konsekwencje takiej walki. Ubrana w typowy dla Chestertona humor i przyozdobiona pozytywnym przesłaniem.

Konwalia | 2015-11-09
Przeczytana: 07 listopada 2015

Męczyłam się i męczyłam aż w końcu stwierdziłam,że jednak nie dam rady tego doczytać.

peccator | 2015-01-12
Przeczytana: 04 lutego 2015

Błyskotliwa. Przepiękny język.

Parysada | 2016-06-20

Szczerze mówiąc, nie bardzo rozumiałam treść tej książki, dopiero pod koniec coś zaczęło się dziać. Ale żeby mnie powaliło na kolana ,to nie...
Chyba nie dorosłam do takiej lektury.
Od niektórych książek nie mogę się oderwać czytając, ale tu raczej było przeciwnie.

Zonia | 2011-01-30
Przeczytana: 30 stycznia 2011