Wyzwanie czytelnicze LC

Olive Kitteridge

Tłumaczenie: Ewa Horodyska
Wydawnictwo: Wielka Litera
7,3 (702 ocen i 117 opinii) Zobacz oceny
10
46
9
90
8
182
7
228
6
93
5
31
4
11
3
14
2
0
1
7
Edytuj książkę
szczegółowe informacje
tytuł oryginału
Olive Kitteridge
data wydania
ISBN
9788380322196
liczba stron
384
język
polski
dodała
Ag2S

Nigdy nie przeprasza. Silna, arogancka i bezkompromisowa.Taka z pozoru jest Olive Kitteridge, surowa nauczycielka matematyki, oschła żona i wymagająca matka. Z okruchów zdarzeń codziennego życia wyłania się jednak portret niejednoznacznej, fascynującej osoby. Poprzez losy Olive i innych mieszkanców nadmorskiego miasteczka Crosby poznajemy świat ludzi, którzy są spragnieni uwagi, czułych gestów...

Nigdy nie przeprasza. Silna, arogancka i bezkompromisowa.Taka z pozoru jest Olive Kitteridge, surowa nauczycielka matematyki, oschła żona i wymagająca matka. Z okruchów zdarzeń codziennego życia wyłania się jednak portret niejednoznacznej, fascynującej osoby. Poprzez losy Olive i innych mieszkanców nadmorskiego miasteczka Crosby poznajemy świat ludzi, którzy są spragnieni uwagi, czułych gestów i zrozumienia. Tymczasem prowadzą międzypokoleniowe wojny, zamykają się we własnych światach, wspominają przegrane marzenia i niespełnione miłości.

Takie tajemnice kryją się pod warstwą sielankowego uroku małego miasteczka, które wydaje się beztroskim i szcześliwym miejscem na ziemi.

 

źródło opisu: http://www.wielkalitera.pl/

źródło okładki: http://www.wielkalitera.pl/

pokaż więcej

Brak materiałów.
Trwa wyszukiwanie najtańszych ofert.
Już teraz nowa funkcja: pakiety. Dowiedz się więcej jak kupić kilka książek w najlepszej cenie >>>
Dodaj dyskusję
Dyskusje o książce
pokaż wszystkie
Sortuj opinie wg
Opinie czytelników (2106)
 Pokaż tylko oceny z treścią
książek: 2934
Gosia | 2016-10-15
Na półkach: Przeczytane, 2016
Przeczytana: 14 października 2016

Elizabeth Strout otrzymała za tę książkę Pulitzera w 2009 roku. Czytając ją cały czas zastanawiałam się czy słusznie.
Książka stanowi właściwie zbiór opowiadań, które w pewien sposób wiąże osoba Olive Kitteridge - starej nauczycielki matematyki, osoby na pozór pozbawionej uczuć, oschłej żony i wymagającej matki jedynego syna.
W kilku opowiadaniach akcja toczy się głównie wokół Olive i osób z jej najbliższego otoczenia, w innych przewija się ona tylko w tle wydarzeń.
Właściwie początkowo książka wdawała mi się całkiem zwyczajna. Jednak w trakcie czytania zaczął do mnie docierać wydźwięk tej powieści.
Straszliwa obawa przed samotnością, odrzuceniem i niezrozumieniem ze strony dzieci, starością, która musi liczyć się z tym, że odejdzie nasza druga połówka i pozostanie osamotnienie. Potrzeba miłości i bliskości nawet w jesieni życia.
Przez pryzmat codzienności autorka ukazuje ludzkie uczucia, pragnienia, lęki.
Uderzyła mnie w tej książce jej "angielskość" z pewną sztywnością...

książek: 6732
allison | 2017-03-26
Na półkach: Przeczytane, Rok 2017
Przeczytana: 23 marca 2017

Po lekturze "Braci Burgess" z zaciekawieniem i dużymi nadziejami sięgnęłam po kolejną powieść autorki. I nie zawiodłam się!

I tym razem Elizabeth Strout tka piękną i wielowątkową opowieść z codziennych drobiazgów, epizodów, myśli i przeżyć bohaterów. Pod tym względem powieść nieraz przypominała mi opowiadania Alice Munro.

Losy tytułowej bohaterki poznajemy przez pryzmat jej relacji z różnymi ludźmi: mężem, synem i jego żonami, sąsiadami, bliższymi i dalszymi znajomymi...
Pozornie zwyczajne zdarzenia układają się w barwną mozaikę, stopniowo odsłaniając prawdziwe oblicze kobiety, która początkowo wydawać się może nie tylko niesympatyczna, ale i odpychająca.
Z czasem bohaterka daje się poznać w różnych sytuacjach, przy okazji pokazując, jak funkcjonuje jej otoczenie.

Autorka jawi się jako znawczyni ludzkiej duszy i mistrzyni w tworzeniu zajmujących historii. Nawet pozornie mało ważne postacie mają tu swoją przeszłość i teraźniejszość, które potrafią zadziwić, wzruszyć albo...

książek: 659
Mey-Mey | 2018-06-03
Na półkach: 2018, Przeczytane, Obyczajowe
Przeczytana: 03 czerwca 2018

W tych kilku opowiadaniach, które w różnym stopniu łączy postać Olive Kitteridge jest zawarty cały przekrój ludzkiej natury. Pierwsze opowiadania nie budziły mojego zaciekawienia, wręcz nudziły, ale z czasem zakamarki osobowości bohaterów i styl Elizabeth Strout wywołały mój zachwyt. Polecam!

książek: 0
| 2015-03-17

Samotność zabija na wiele sposobów

"Okruchy codzienności" to zbiór smutnych opowiadań, przykrych i pełnych melancholijnych refleksji o relacjach międzyludzkich, wyobcowaniu i samotności. Bohaterowie Elizabeth Strout to ludzie spragnieni troski, uwagi, czułych gestów, zrozumienia. Wdowcy, współmałżonkowie, dzieci, znajomi. Zamiast tego toczą wojny międzypokoleniowe, zamykają się we własnych światach, wspominając przegrane marzenia i niespełnione miłości. Odgradzają się, odsuwają i umierają w osamotnieniu. Takie to tajemnice kryją się pod warstwą sielankowego uroku małego miasteczka, wydawałoby się beztroskiego i szczęśliwego miejsca na ziemi.
Klamrą spajającą wszystkie opowiadania jest właśnie samotność, cienką nicią natomiast Olive Kitterige, która przewija się w tle. To ona obserwuje, zgorzkniała i złośliwa rzuca uwagi i komentarze, czasami jako jedyna z mieszkańców zdąży wyciągnąć rękę.

Strout szarpnęła za delikatną strunę naszych sumień, pokazując jak wiele nieszczęść ludzkich...

książek: 888
Elżbieta | 2016-10-22
Przeczytana: 22 października 2016

Jakieś pięć lat z hakiem stała sobie książka na półce w kąciku,taka szara myszka między opasłymi,rozpychającymi się tomiszczami,cieniutka,skromniutka i nic nie zapowiadało tego,że okaże się taka wspaniała.A przyznam się jeszcze,że pięć lat temu zaczęłam ją czytać,ale po przeczytaniu pierwszego rozdziału-opowiadania zaniechałam,bo jakoś nie pasowała mi wtedy nastrojem i tematem.Przypomniałam sobie o niej dopiero po przeczytaniu wywiadu z jej autorką w lipcowym magazynie Książki. Przemogłam wewnętrzny opór przed tego rodzaju klimatami i przepadłam.Czytałam i świadomie zwalniałam tempo,by tą 340 stronicową książeczkę czytać jak najdłużej. To nic,że jesień w tym roku wyjątkowo paskudna i sprzyjająca melancholii,a książka z gatunku mogących jeszcze ten nastrój pogłębiać.Czytałam ją zafascynowana psychologiczną głębią zarówno portretowanych postaci jak i ich przeżyć.Widać,że autorka bardzo się starała,żeby wszystko było wiarygodne.To się nieczęsto zdarza współczesnym pisarzom,którzy w...

książek: 930
adb | 2017-09-06
Na półkach: Przeczytane
Przeczytana: 06 września 2017

"Olive Kitteridge" to kawał świetnej prozy obyczajowej. Elizabeth Strout tradycyjnie portretuje amerykańską prowincję. Crosby to niewielkie miasteczko na Wschodnim Wybrzeżu, w którym pozornie nie dzieje się nic niezwykłego. Jednak te zwykłe, codzienne historie to wielka literatura, a same wydarzenia wzbudzają ogromne emocje.

"Olive Kitteridge" to powieść złożona z szeregu opowiadań. Doskonałą, misterną konstrukcję narracji poszczególnych mikropowieści łączy tytułowa bohaterka.
Olive to emerytowana nauczycielka matematyki, sprawiająca wrażenie osoby silnej, arogancka, zgryźliwa, surowo oceniająca innych, ale w rzeczywistości to postać niejednoznaczna.[...]
Tytułową bohaterkę widzimy w działaniu, w kontaktach z ludźmi, w opiniach o niej i jej autorefleksjach. Całość składa się portret psychologiczny osoby skomplikowanej.

Wszyscy bohaterowie kolejnych mikropowieści są rozczarowani życiem i wszyscy są w jakiś sposób wewnętrznie rozdarci i nieprzystosowani. Pod pozorami pogody...

książek: 182
Happy Reader | 2017-09-29
Na półkach: Przeczytane
Przeczytana: 23 września 2017

O czym właściwie jest ta książka? O naszym poplątanym życiu, o Olive Kitteridge, o jej rodzinie i o mieszkańcach Crosby w Nowej Anglii. To powieść o okruchach codzienności...

Jej fabuła toczy się w pozornie zwyczajnym małym, amerykańskim miasteczku, gdzie swoje pozornie zwyczajne wiedzie Olive Kitteridge – bezkompromisowa kobieta o trudnym charakterze. Jest wymagająca nauczycielką matematyki, oschłą żona i surową matka. Jednak za jej ciętym językiem i surowością kryje się dobre serce...
„ Olive Kitteridge” Elizabeth Strout to zbiór trzynastu opowiadań. Wbrew tytułowi Olive nie jest jedyną bohaterką tych opowieści, choć jest jakby spoiwem je łączącym, pojawiając w każdym opowiadaniu. Książka jest świetnym portretem małomiasteczkowej społeczności. Poprzez losy Olive, jej rodziny i ich znajomych autorka tworzy mikroświat ludzkich pragnień i lęków, odsłaniając tajemnice, skrywane związki, przestępstwa i dramaty tej małej społeczności...
Powieść Elizabeth Strout to książka o tym, że...

książek: 1060
Joanna | 2014-11-12
Przeczytana: 10 listopada 2014

Olive Kitteridge to uparta, zawsze szczera i bezkompromisowa nauczycielka matematyki w małym miasteczku na Wschodnim Wybrzeżu Stanów Zjednoczonych. Jej mąż Henry, miejscowy aptekarz to jej całkowite przeciwieństwo. Spokojny i wyważony, uśmiechnięty i dobry, bez trudu zaskarbia sobie przyjaźń innych mieszkańców miasteczka. Zyskuje uznanie i powszechny szacunek. Oboje są rodzicami Christophera, chłopca z jednej strony odrobinę zamkniętego w sobie i wycofanego, a jednocześnie mocno przypominającego matkę, która zawsze musi postawić na swoim, często jest niesympatyczna, rzadko, o ile w ogóle za to przeprasza.

Złożona z urywków rzeczywistości, mozolnie utkanej pajęczyny pozornie zwyczajnych, codziennych zdarzeń historia Olive i ludzi, którzy wraz z nią dzielili życie, zabiera czytelnika w podróż przez czas i przestrzeń. Poprzez przeszłość, teraźniejszość i przyszłość, która już wkrótce odchodzi w niepamięć poznajemy ludzi, odkrywamy skrywane przez nich tajemnice. Olive, jej sąsiedzi i...

książek: 0
| 2015-03-25
Przeczytana: 25 marca 2015

Opowiadania o zwykłym życiu zwyczajnych ludzi,ale ujmujące w swej prostocie.
Każde ma jakieś niedopowiedzenie,zaskakującą puentę,która długi czas zostaje w myślach.
Rzecz dzieje się w małym miasteczku,gdzie prawie wszyscy się znają,spotykając się codziennie na zakupach,poczcie,ale ta znajomość jest powierzchowna,nie ma nic wspólnego z zażyłością czy przyjaźnią.Każdy z bohaterów zmaga się z osobistymi problemami:dotkliwą samotnością,tęsknotą,niespełnionym uczuciem.
Autorka skutecznie wydobywa na powierzchnię ukryte w naszych umysłach i duszach lęki,ale nie stawia diagnozy,nie daje recepty na lepsze życie,nie ułatwia wyborów. Powoduje,by chwilę przystanąć i zastanowić się nad tym,czy możemy przejrzeć się w oczach innych bez obawy,że zobaczymy siebie w krzywym zwierciadle.Dostałam taką malutką lekcję,z której się cieszę i przyjrzę się uważniej również swojemu związkowi - miłość pracy wymaga.

książek: 3280
filozof | 2015-02-18
Na półkach: Przeczytane

Kolejny przeczytany ebook.
I tym razem jestem zadowolony,spędziłem z tym ebookiem urocze dwa dni.
Historia owej nauczycielki matematyki i niech tak brzydko napiszę jej otoczenia, bardzo mi się podobały.
Urocze miasteczko,fajni ludzi.
Tacy realni i prawdziwi.
Poruszanie ważnych problemów,wszystko to sprawiło, że z dziką przyjemnością przeczytałem te książkę ( w formie ebooka).

zobacz kolejne z 2096 
Przeczytaj także

Moja Biblioteczka
Jeżeli chcesz dodać książkę do biblioteczki, wybierz półkę, oceń lub napisz opinię.
Przeczytane
loading
Cytaty z książki
lista cytatów dodaj cytat
Inne książki autora
więcej książek tego autora
Powiązane treści
„Bracia Burgess” – opowieść o dynamice rodzinnych relacji

O Elizabeth Strout pisano, że ożywia codzienność z zadziwiającą mocą i ma wspaniały dar uczłowieczania bohaterów. W ręce polskich czytelników trafiają właśnie „Bracia Burgess” – powieść uchodząca za najlepszą w dorobku pisarki. Na jej podstawie Robert Redford produkuje miniserial dla telewizji HBO.


więcej
15 powieści, na które czekamy tej jesieni

Knausgård, Despontes, Strout, Mendoza, Oates, Twardoch – te nazwiska znów będą częściej na ustach czytelników, bo w najbliższych miesiącach ukażą się kolejne książki tych pisarzy. To jednak nie koniec książkowych emocji. Na księgarskich półkach pojawią się również polskie wydania powieści, o których było w tym roku głośno na świecie. Jest na co czekać.


więcej
więcej powiązanych treści
zgłoś błąd zgłoś błąd