Olive Kitteridge

Okładka książki Olive Kitteridge
Elizabeth Strout Wydawnictwo: Wielka Litera Cykl: Olive Kitteridge (tom 1) literatura piękna
literatura piękna
Olive Kitteridge (tom 1)
Olive Kitteridge
Wielka Litera
2018-01-17
2018-01-17
Ewa Horodyska
choroba córka kobieta literatura amerykańska matka miłość do rodziny powieść obyczajowa relacje rodzinne samotność szpital uczucie wspomnienia
Inne

Tania Książka
bestsellery TaniaKsiazka.pl

Książka o życiu i o ludziach. Niestety nie dla mnie. Wiem, że taka jest codzienność, inna niż marzymy i planujemy, czasami bardziej bura niż soczyście barwna. Nie wiem czy mnie akurat taki klimatyczny obraz motywuje do stawiania czoła kolejnym wyzwaniom i próbom przezwyciężenia albo akceptacji.
Są ludzie którzy chętnie zakładają beżowy czy (o/O)liwkowy sweterek. Ja tam wolę swoją fuksję.

Są ludzie którzy chętnie zakładają beżowy czy (o/O)liwkowy sweterek. Ja tam...

Powolna, cierpka historia o emerytowanej nauczycielce z nadmorskiego miasteczka.
Mogłabym Wam napisać jaka była Olive, ale zabawa polega na odkrywaniu tego samemu. Z oderwanych od siebie opowieści, pozornie nie mających z panią Ketteridge nic wspólnego, wyłania się obraz tytułowej bohaterki. I jak autorka dała radę napisać o wszystkich wokół, a w mojej głowie została tylko Olive? Polecam, ale jest tu szaro-bura, smutna atmosfera, która osiada na serduchu.

Właściwie to nie wiem jak ocenić tą pozycję... Może nie miałam nastroju, może zbyt mało czasu aby się wczuć w klimat i nastrój? Czytało mi się ciężko i niestety będę musiała dać sobie jeszcze jedną szansę żeby ją ukończyć.

Czytając ma się poczucie wejścia na chwilę w czyjś intymny świat.

Czytając ma się poczucie wejścia na chwilę w czyjś intymny świat.

Jak dobrze, że trafiłam na tę książkę!
Na początku było trochę ciężko. Nie przepadam za opowiadaniami, więc konstrukcja książki okazała się dla mnie niezbyt przyjazna. Jednak ze strony na stronę popłynęłam... Wraz Olive, Henrym, Denise. Z Angelą, Christopherem, Tonym i innymi bohaterami. Przez ich życie, codzienność, troski, radości, miłości, rozstania.
Polubiłam Olive. Oschłą, do bólu szczerą, ale na pewno nie nudną. Polubiłam Henryego - jakże miło byłoby zajść do jego apteki i pogawędzić z nim i z Denis! Szkoda mi było Tonyego. No i Mruczka.:-)
Przemówiła do mnie ta książka. Trafiła do mojego czytelniczego serca i zajęła w nim naprawdę wysokie miejsce. :-)
Godna polecenia!

Jak dobrze, że trafiłam na tę książkę!
Polubiłam Olive....

Bardzo dobra książka. Wciągająca, świetnie napisana i przetłumaczona. Kipiąca od trudnych emocji, relacji między rodzicami a dziećmi, między partnerami, małżonkami, sąsiadami. Główna bohaterka również wyzwala w czytelniku skrajne emocje: rzadko się ją lubi, często jednak się jej współczuje. Nie w każdej historii gra pierwsze skrzypce, ale jak już się pojawi, nie sposób o niej zapomnieć. Cieszę się, że się przełamałam i sięgnęłam po tę powieść. Choć przyszło mi to nie bez trudu (wychwalana "Mam na imię Lucy" tej samej autorki była dla mnie rozczarowaniem). Polecam, również w wersji audiobooka czytanego przez Izabelę Kunę. Świetna lektorka!

Po książkę sięgnęłam z polecenia. Jednak nie dałam rady doczytać do końca. Zatrzymałam się w środku, umęczona każda stroną. Myślę, że powodem są poszatkiwane historie, wielość osób, którym ciężko współczuć, nawet w ciężkich chwilach ich życia. Szkoda

Książka o życiu, takim jakie jest naprawdę. Opowieść z pozoru nudna wciąga i zmusza do zastanowienia się nad samym sobą

Portret małego amerykańskiego miasteczka, a raczej ludzi, którzy w nim żyją. W każdym opowiadaniu spotykamy innych mieszkańców, różniących się dosłownie wszystkim: młodzi, starzy, w związkach, samotni, tacy z wielkimi planami na przyszłość, i tacy którzy popadli w marazm, postaci doświadczone przez życie, jak i takie, które borykają się z problemami trochę na własne życzenie. Wszystko spina postać Olive, charakternej starszej pani, której opinie i podsumowania potrafią być bardzo gorzkie.
Autorka poprzez opisywanie pozornie zwyczajnej codzienności, oddaje niesamowicie prawdziwy obraz życia.

To tak, jakby Strout malowała obraz, ale skupiła się na tle a nie na rysunku głównej bohaterki. I z tego tła dopiero wyłania się zarys postaci.
Czy można być toksycznym dla innych i nie zdawać sobie z tego sprawy?

Czy można być toksycznym dla innych i nie zdawać sobie z tego sprawy?

Elizabeth Strout Olive Kitteridge Zobacz więcej
Elizabeth Strout Okruchy codzienności Zobacz więcej