Wróżba

Okładka książki Wróżba Agneta Pleijel
Okładka książki Wróżba
Agneta Pleijel Wydawnictwo: Karakter Seria: Seria Literacka Karakteru literatura piękna
Seria Literacka Karakteru

Daje do myślenia.
Polecsm

Czytana w pewnym wieku porusza do głębi

Czytana w pewnym wieku porusza do głębi

Pierwsza część wspomnień z dzieciństwa i dojrzewania Agnety Pleijel. Bardzo intymne i szczere. Rozdacie i niemoc wobec rozchodzących się rodziców, niestabilnie emocjonalnej matki i zagubienia ojca, z reminiscencjami odkrywanych rodzinnych sympatii do faszyzmu w tle.
Bardzo prawdziwe.

Bardzo prawdziwe.

Moze ta historia sie jakos nagle ratuje, ale nie dalam rady doczekac do tego czasu. Irytujaca.

Jak zwykle klimaty skandynawskie są trudne, ciężkie i nie do zapomnienia. Kolejna autobiografia, tym razem szwedzkiej Autorki ale równie poruszająca najgłębsze pokłady pojmowania jak poprzednia. Przesączona emocjami, niestety głównie negatywnymi, wżerającymi się w każdy zakątek. Kolejny dowód na to, że trudne przeżycia wzmacniają siłę przekazu.

Dla takich książek czytam…

Dla takich książek czytam…

To moja pierwsza pozycja tej pisarki i niestety nie zachęciła mnie do kolejnych. Niby historia w klimatach i tematyce, jaką lubię (osobiste doświadczenia, dorastanie, więzi rodzinne),ale jakoś tak bez polotu - przebrnęłam.

Szwedzka samotność, chłód, brak mocnych więzi rodzinnych, milczenie. A w tym wszystkim dziewczęcość, dziewczyńskość i dorastanie, odkrywanie siebie, swojej seksualności i wiary, budowanie relacji z matką.
Autobiografia Agnety Pleijel napisana jest jak powieść i tak się ją czyta. Doświadczenia z dzieciństwa i czasów kiedy autorka była nastolatką, relacjonowane są tu z perspektywy dojrzałej kobiety. Wracając do wspomnień z dzieciństwa, Pleijel żongluje narracją, punktami widzenia. Raz jest sobą, raz nią. Milczenie, tabu, brak komunikacji, dystans. Brrrr, az ciarki przechodzą mnie gdy pomyślę o chłodzie i samotności osób tworzących tę rodzinę. Niezadowolona, niespełniona, wściekła i zdradzona matka - była pianistka i ojciec, profesor, szukający innego życia w ramionach innej kobiety. A pomiędzy nimi - dziewczynka przeżywająca pierwszy okres, zmiany szkół, pierwsze pocałunki. Konfrontująca pewną wróżbę z naukami pobieranymi podczas przygotowań do pierwszej komunii.
I choć nie mogę odmówić tej autobiografii klimatu i pięknego języka, to zabrakło mi w niej... serca. Czy to ta szwedzkość, czy ta rodzina, czy też wszechobecny dystans, no nie mogłam wczuć się w tę historię tak, jak bym chciała. Owszem, miałyśmy momenty, ale było ich za mało żebym mogła mówić o miłości.

doszlam do polowy i zdecydowalam sie dalej nie ciagnac. Kiepsko napisana, zadnej przyjemnosci z czytania plus biografia autorki czyli opowiesc w ksiazce w ogole nieciekawa.

Bohaterka pisze z perspektywy tej, która już dorosła, ale próbuje uporządkować niełatwą przeszłośc. "Boli" ja matka, która cierpi z powodu niezrealizowanego życia i zdrady ojca. "Boli" ojciec, który milczy i kocha przede wszystkim matematyke. "Boli" seksualność, o której trzeba milczeć. "Suche" stosunki w rodzinie ojca. Światłem jest młodsza siostra ojca, która ostatecznie pomaga doznać epifanii i daje nadzieję na odnalezienie sensu życia i upragninej obecności Boga.