Olive Kitteridge

Okładka książki Olive Kitteridge
Elizabeth Strout Wydawnictwo: Wielka Litera Cykl: Olive Kitteridge (tom 1) literatura piękna
literatura piękna
Olive Kitteridge (tom 1)
Olive Kitteridge
Wielka Litera
2020-03-11
2010-10-13
Ewa Horodyska
literatura amerykańska choroba córka kobieta matka miłość do rodziny relacje rodzinne samotność szpital uczucie ekranizacja
Inne

Jest to powieść ,która główna bohaterka jest charakterystyczną,dynamiczną osobą,która o każdym chce wiedzieć jak najwięcej.Mimo że sama akcja powieści nie jest porywająca i dotyczy osób w wieku dojrzałym ,wiele się dzieje,a główną dynamikę powieści gwarantuje główna bohaterka Olive poprzez język i styl bycia.
Mimo że akcja odbywa się w małym miasteczku w historiach w których główną rolę odgrywa tytułowa bohaterka nie można się nudzić.

Mimo że akcja odbywa się w małym miasteczku w historiach w...

Uwielbiam Olive za jej styl bycia. Ileż trzeba mieć odwagi, by nazywać pewne rzeczy po imieniu - wprost. Podziwiam i polecam lekturę.

Przeczytałem, by obejrzeć serial . Nie znalazłem w niej nic odkrywczego . Ciekawe jaki będzie serial ?

Nie spodziewałam się, że aż tak zauroczy mnie ta powieść. Główna bohaterka nie jest urocza ani piękna, charakteryzuje się za to niebywałym charakterkiem. Podobała mi się mozaika, z której została stworzona Olive. Widziana oczami różnych bohaterów powieści. Jestem zachwycona!

Jeżeli szukacie ciekawego konceptu literackiego, w którym tytułowy bohater nie jest wcale bohaterem głównym, a raczej spoiwem zapisanych historii, poleca się Państwu OLIVE KITTERIDGE.

Książka to nagrodzona Pulitzerem za rok 2009 „opowieść w odcinkach” (to moja autorska metafora) o społeczności niewielkiego amerykańskiego miasteczka. O wyzwaniach związanych ze współistnieniem w grupie, ale i troskach indywidualnych jednostek. Sporo w niej o relacjach, o samotności, o potrzebie bliskości.

Zgodnie z zapowiedzią w tytule, w utworze dominuje postać emerytowanej nauczycielki matematyki, Olive Kitteridge. Opowieść o niej snują jednak w dużej mierze inni: mąż, sąsiedzi, byli uczniowie, dorzucając swoje refleksje i życiorysy.

W pierwszym wrażeniu twarda, zgryźliwa, obcesowa, introwertyczna i niestabilna emocjonalnie, w dłuższej perspektywie Olive zyskuje w oczach czytelnika.

Powolna, nieco usypiająca narracja w formie krótkich „anegdot” z różnych okresów życia Olive utrudnia odbiór, zaburza płynność fabuły, zakłóca spokój lektury. Książka przypomina bardziej zbiór opowiadań, których łącznikiem jest osoba Olive.

Ostatecznie jest to specyficznie prowadzona powieść o uczuciach, budowaniu więzi z partnerem / dziećmi i konsekwencjach wybranego sposobu ich budowania. O niezrozumieniu, przewrażliwieniu, kłopotach w komunikacji, zwłaszcza w gronie najbliższych (dotyczy to zarówno rodziny Olive, jak i relacji pozostałych bohaterów pojawiających się na kartach książki).

Lektura pozostawia czytelnika niemalże ze współczuciem dla Olive. Może, gdybym nie była do niej podobna w tej materii, chciałabym nawet ją przytulić :D
---

Ania

Książka zanotowana w pozycjach 'do przeczytania' podczas lektury "Z niejednej półki" Michała Nogasia. Na okładce podpisana jako 'najsłynniejsza, nagrodzona Pulitzerem' oraz 'już nigdy nie zapomnicie Olive Kitteridge'. Po przeczytaniu pierwszego rozdziału nie mogłam się nadziwić, wstrętna baba i tyle, nie na tyle jednak aby jej nigdy nie zapomnieć. Niestety, nie trafiła do mnie opowieść o Olive Kitteridge. Wyobrażałam sobie, że jak książka jest zatytułowana i zadedykowana jakiejś osobie, to osoba ta zasługuje na bycie bohaterką książki będąc albo świetną osobą, albo dobrą, albo ciekawą, albo złą, ale chociaż interesującą. A tutaj raczej niezbyt przyjemna osoba, lecz nic ponadto. Nie tylko Olive jako osoba mnie rozczarowała lecz cała książka również. To raczej zestaw opowiadań o mieszkańcach małego miasteczka Crosby niż powieść. I być może mój kiepski odbiór wynika z tego, że nie lubię opowiadań. Lubię dłuższe historie bo lubię z bohaterami spędzać więcej czasu i poznawać ich lepiej i bardziej. Tutaj Olive pojawia się przelotnie w historiach innych mieszkańcach, niektóre rozdziały są jej poświęcone w całości, ale całość bez rewelKsiążka zanotowana w pozycjach 'do przeczytania' podczas lektury "Z niejednej półki" Michała Nogasia. Na okładce podpisana jako 'najsłynniejsza, nagrodzona Pulitzerem' oraz 'już nigdy nie zapomnicie Olive Kitteridge'. Po przeczytaniu pierwszego rozdziału nie mogłam się nadziwić, wstrętna baba i tyle, nie na tyle jednak aby jej nigdy nie zapomnieć. Niestety, nie trafiła do mnie opowieść o Olive Kitteridge. Wyobrażałam sobie, że jak książka jest zatytułowana i zadedykowana jakiejś osobie, to osoba ta zasługuje na bycie bohaterką książki będąc albo świetną osobą, albo dobrą, albo ciekawą, albo złą, ale chociaż interesującą. A tutaj raczej niezbyt przyjemna osoba, lecz nic ponadto. Nie tylko Olive jako osoba mnie rozczarowała lecz cała książka również. To raczej zestaw opowiadań o mieszkańcach małego miasteczka Crosby niż powieść. I być może mój kiepski odbiór wynika z tego, że nie lubię opowiadań. Lubię dłuższe historie bo lubię z bohaterami spędzać więcej czasu i poznawać ich lepiej i bardziej. Tutaj Olive pojawia się przelotnie w historiach innych mieszkańcach, niektóre rozdziały są jej poświęcone w całości, ale całość bez rewelacji. I dodatkowo te historie mieszkańców takie urwane i bez kontynuacji....acji. I dodatkowo te historie mieszkańców takie urwane i bez kontynuacji....

Polubiłam tytułową bohaterkę, Olive Kitterdige, kobietę mająca problem z dzieleniem się swoimi uczuciami, z pozoru wydająca się kobietą bardzo silną , lecz tak na prawdę będącą osobą bardzo wrażliwą . Książka opowiada losy mieszkańców nadmorskiego miasteczka Sorby , który łączy osoba Olive. Autorka opowiada w sposób beznamiętny o bardzo ważnych uczuciach, zdarzeniach, osobach. Właśnie ten sposób opowieści sprawia że książka jest tak niesamowita. Na podstawie powieści nakręcono serial, który z dużą przyjemnością obejrzę. A książkę gorąco polecam.

Jaką starszą panią będę w przyszłości ? To pytanie pojawiało się w mym umyśle podczas tej lektury. Głównym wątkiem są relacje z innymi Olive , której
"obfita" cielesność wywołuje w czytelniku wyobrażenie sobie jej jako o byciu mało delikatną, nieprzeżywającą żadnych rozterek, despotyczną
starszą panią. Dalsza lektura ukazuje nam, jak więzi bohaterki z innymi są powierzchowne; skrywają w sobie tajemnice i zranienia.
Olive pomimo swej surowości wzbudza ciekawość i współczucie. Zwykły czytelnik może odnaleźć w zachowaniu tej postaci własne lęki i bolączki.

starszą panią. Dalsza lektura ukazuje nam, jak więzi bohaterki z innymi są ...

Na półkach: , , , , ,

Pisarki pióro piękne posiada piękno,urok niepowtarzalny,postacie charakterystyczne,wspaniałe. Naszpikowana emocjami książka.
Przepiękna powieść.

Przepiękna powieść.

Książka napisana świetnie, tak naprawdę składająca się z wielu niezależnych historii, bardziej lub mniej połączonych osobą głównej bohaterki. Trudno mi było jednak znaleźć tu osobę, którą mógłbym polubić, może poza Henry'm.

Elizabeth Strout Olive Kitteridge Zobacz więcej
Elizabeth Strout Okruchy codzienności Zobacz więcej