Mam na imię Lucy

Okładka książki Mam na imię Lucy Elizabeth Strout
Okładka książki Mam na imię Lucy
Elizabeth Strout Wydawnictwo: Wielka Litera Cykl: Lucy Barton (tom 1) literatura piękna
Lucy Barton (tom 1)
My Name Is Lucy Barton
Wielka Litera
2024-03-27
2016-05-18
2016-01-16
Bohdan Maliborski
rodzina bieda dzieciństwo stosunki rodzinne awans społeczny córka matka wspomnienia uczucia
Inne

2019 ocen

Moim zdaniem mistrzostwo. Warto przeczytać.
Wróciłam do niej po 10 latach, mam dłuższy staż małżeński, starsze córki, inne zmartwienia, ta książka podoba mi się jeszcze bardziej.

Moim zdaniem mistrzostwo. Warto przeczytać.

Lucy wiedzie spokojne życie w Nowym Jorku. Pewnego dnia trafia do szpitala, w którym spędzi dłuższy czas. Odwiedza ją matka, z którą kobieta dawno się nie widziała. Będzie czuwała przy łóżku córki wiele dni.

Lucy ma na swoim koncie złe wspomnienia z dzieciństwa. Udało jej się wyrwać z prowincji, odnieść sukces i zostawiać przeszłość daleko za sobą. Teraz będzie musiała skonfrontować się na nowo z tym, co wyparte. Wspólne tematy dla nich obu to wspomnienia. Dla Lucy są często bolesne, bo nie chce wracać do przeszłości. Te wspólne wspomnienia jednak pomagają kobietom odbudować swoją relację. Znajdują uczucia i czułość, o których już zapomniały. Z pozoru między matką i córką nie dzieje się nic. To jest sedno. Odbudowują relacje gdzieś pomiędzy, z niedopowiedzeń i obecności.

To prosta i subtelna historia o oczywistościach, ale napisana z wdziękiem. To w tej prostocie i zwyczajności kryje się cała uroda tej książki.

Mnie nie poruszyła. Docenieniem tę serię jako całość, ale pojedyncze jej części nie wybudzają moich emocji.

Historia Lucy, dojrzałej kobiety, pisarki, matki, żony, córki...pretekstem do wspomnień jest wizyta jej mamy przy jej szpitalnym łóżku. Mogłabym dłużej poczytać, ale powieść bardzo ciekawa.

Czuję niedosyt po przeczytaniu książki, być może zbyt krótka, zbieranina wspomnień z trudnego dzieciństwa, trudno było mi się zaangażować czy współczuć narratorem.

Warsztatowo bardzo dobra, problematyka niczym u Ferrante albo Ernaux. Akcja niespecjalnie mnie wciągnęła, ale doceniam kunszt, z jakim ta powieść została napisana. Trudna relacja z matką, klasowość, dziecięce rozczarowania i traumy, których nie da się przepracować, bo rodzic pochodzi z innego świata i nigdy nie zrozumie tych problemów. To po prostu dobra literatura, choć raczej nie zostanie ukochaną

W prosty sposób przedstawione relacje z mamą, rodziną, partnerami... prosta naracja ale relacje obciążające bohaterkę. Poruszył mnie opis spotkania z matką. Bardzo dobrze się czytało i pozostał lekki niedosyt.

Interesująca książka, szkoda, że taka krótka, ale pocieszam się, że są następne części. To pozornie prosta historia kobiety wychowanej w biedzie, w rodzinie, gdzie nie liczono się z uczuciami i tych uczuć nie okazywano. A mimo to książka jest właśnie o uczuciach, jest ich w powieści bardzo dużo. Z jednej strony powieść to wbiła mnie w fotel, a z drugiej strony jakoś wyciszyła, zmusiła do refleksji, do zaakceptowania faktu istnienia innego świata nieznanego mi. Świata skomplikowanych relacji i samotności. Jest to tego typu książka, że można się w niej zasłuchać, oderwać od rzeczywistości, zapaść w siebie, niezależnie czy faktycznie się jej słucha czy też czyta tekst.

Minimalizm formy, morze emocji, pożar traum z dzieciństwa, toksyczne relacje z matką.
Kunszt pisarski i elastyczność w odbiorze w jednym.

Kunszt pisarski i elastyczność w odbiorze w jednym.

Książka o zwykłej i niezwykłej kobiecie. Pokazuje jak trudno oderwać się od środowiska, w którym dorastal*śmy - nawet gdy w dorosłym życiu, będziemy żyć w inny sposób, to dzieciństwo i nawyki z niego, nadal w nas są. Także opowieść o tym, jak dotykają nas niektóre rzeczy i jak ciężko jest się zaaklimatyzować w nowym środowisku. Książka mogłaby się nazywać „Mam na imię Hania”, „Mam na imię Mateusz”, ”Mam na imię Marlena” - bo to historia o każdej i każdym z nas.

Dobra, miło i szybko się czyta. Wspomnienia, trudne dzieciństwo, bieda .
Miłość do książek. Taka lektura na raz, nie czytałam pozostałych części więc możliwe , że jeszcze spróbuję .

Dobra, miło i szybko się czyta. Wspomnienia, trudne dzieciństwo, bieda .

• Literatura amerykańska