Allegro - kampania grudzień kat. współczesna

Czy miałaś kiedyś rodzinę?

Tłumaczenie: Maciej Płaza
Wydawnictwo: W.A.B.
Did You Ever Have A Family
Ag2S

Wybitna powieść o wartości życia, którą doceniamy w chwili niepowetowanej straty, nominowana do najważniejszych nagród: Man Booker Prize i National Book Award. Pewnego letniego dnia w pięknym domu June Reid w Connecticut tuż przed ślubem jej córki wybucha pożar, w którym giną młodzi narzeczeni, były mąż gospodyni oraz jej obecny partner, Luke. W jednej chwili June traci dom i wszystkich...

Pewnego letniego dnia w pięknym domu June Reid w Connecticut tuż przed ślubem jej córki wybucha pożar, w którym giną młodzi narzeczeni, były mąż gospodyni oraz jej obecny partner, Luke. W jednej chwili June traci dom i wszystkich najbliższych. Zrozpaczona wyjeżdża na drugi koniec kraju, zamieszkując samotnie w nadmorskim pensjonacie. Czy zdoła uwolnić się od brzemienia straty? A może nie ona straciła najwięcej?
Policji nie udaje się ustalić przyczyn tragedii, ale mieszkańcy miasteczka wiedzą swoje: stał za tym Luke, były skazaniec. Tylko jego matka, Lydia, jest innego zdania. Wydaje się jej podejrzane, że June jako jedyna uratowała się z pożaru, a zaraz potem w pośpiechu opuściła miasteczko...
Kalejdoskop obecnych i przeszłych wydarzeń zwolna odsłania sieć uczuciowych powiązań ludzi, których bliscy zginęli w tragedii: rodziców i dzieci, kochanków, przyjaciół i wrogów. Oddając głos każdemu z nich, Bill Clegg tworzy misterną opowieść o tym, jak momenty krytyczne w życiu każdego człowieka odsłaniają to, co narasta przez lata. Czy cokolwiek warto będzie odbudować – zależy już wyłącznie od nas.

źródło opisu: http://sklep.gwfoksal.pl/

źródło okładki: http://sklep.gwfoksal.pl/

adb | 2018-04-21
Przeczytana: 21 kwietnia 2018

"Czy miałaś kiedyś rodzinę?" rozpoczyna się od "trzęsienia ziemi", dosłownie od wybuchu i pożaru, w którym ginie kilka osób. Ci, którzy pozostali przeżywają bolesną żałobę i o tym jest książka Clegga.

Rozpisany na wiele głosów obraz żałoby układa się w polifoniczną opowieść o życiu małego miasteczka i samych bohaterów. Stopniowo odkrywane są przed czytelnikiem skomplikowane relacje pomiędzy bohaterami i rodzinne sekrety. Każdy z bohaterów po tragedii rozlicza się z popełnionymi w przeszłości błędami i zaniechaniami. [...]
Gwałtowne wydarzenia obnażają wszystko to, co gromadziło się w bohaterach latami, zasłaniane skrupulatnie przez maski codzienności: obowiązki, normy, schematyczne zachowania.
Żałoba to stan umysłu i w tym aspekcie psychologia w powieści jest doskonała. Obrazu dopełniają gesty, decyzje, zachowania bohaterów, a one subtelnie podkreślają stan emocjonalny po stracie.

W tle pojawiają się kwestie rasizmu, ksenofobii, rozwarstwienia społecznego czy podziału ról...

Anna | 2018-10-16
Przeczytana: 15 października 2018

Być może przez to, że nie czytałam blurbu, zamieszczonego przez wydawcę na okładce książki, moje spojrzenie na zawartą w niej fabułę było nieskażone, niczego mi nie sugerowało, nie ukierunkowywało moich odczuć.

Książka to intymny i bolesny głos wielu osób, których życie, nadzieje i oczekiwania zniweczył gwałtowny pożar, w którym zginęli ich najbliżsi oraz głos tych, których życie splotło się z losem głównych bohaterów. To opowieść o rodzicielstwie, o trudnych relacjach rodzinnych. W tych wszystkich niemych przeżyciach, analizach, wspomnieniach, czytelnik słyszy i krzyk rozpaczy, i cichy płacz, ale także kpiny i szepty, gorące ploteczki przekazywane pospiesznie, choć bez zawstydzenia.
Fabuła "Czy miałaś kiedyś rodzinę?" rozgrywa się w małym miasteczku, co ma ogromne znaczenie dla przebiegu wydarzeń, mentalności jej bohaterów. Z jednej strony autor ukazuje nam zawiść i długoletnie urazy, z drugiej zaś bolesne wyobcowanie i poczucie samotności w społeczności znającej się na...

mikakeMonika | 2018-11-14
Na półkach: 2018, Przeczytane, Posiadam
Przeczytana: 14 listopada 2018

Powolna. Piękna. Subtelna.
Do połowy nie byłam nią zachwycona, wręcz zastanawiałam się czy nie odłożyć. Na szczęście nie zrobiłam tego. Ten rozpęd był potrzebny. Książka inna niż zazwyczaj czytam. O uczuciach. Przeróżnych. O miłości. O poczuciu winy. O odczuciach też. O wstydzie. O bezsilności. O naiwności.
Podobała mi się. Aż szkoda, że to już koniec.

| 2017-04-10

Niewiele brakowało, by "Czy miałaś kiedyś rodzinę?" odłożona została na bok po mało zajmującym i nieobiecującym coś szczególnego początku. Poza tym, ileż na raz można czytać o rodzinnej porażce i ludzkiej tragedii. A o tym przecież jest ta książka, o matkach, które w jednej chwili tracą bliskich i dzieci, dopiero co odzyskane, będące sensem ich życia, choć dla jednych wiele czasu musiało upłynąć, by móc to przyznać. Choć historia ta ocieka rozpaczą, to szkoda ją jednak przegapić. Bo Bill Clegg potrafił nie tylko oddać skromne studium udręki i matczynej żałości, ale w prostych i rozpisanych na kilku bohaterów głosach nakreślił trajektorię przypadkowości ludzkiego życia.
Smutna, choć z odrobinę pokrzepiającym zakończeniem, opowieść o tym, jak wiele składowych buduje naszą przyszłość i jak wiele z nich potrafi być całkowicie od nas niezależnych. Już sama okładka, która nie tylko nawiązuje do tragicznych wydarzeń, równie celnie potrafi oddać, jakie to wszystko jest w życiu...

BetiFiore | 2018-08-08
Przeczytana: 08 sierpnia 2018

Zaciekawił mnie tytuł tej pozycji, którą wczoraj kupiłam i od razu się zaczytałam. Bardzo ciekawe spojrzenie na wielką rodzinną tragedię z pozycji poszczególnych jej uczestników. Powoli dowiadujemy się kto rzeczywiście wywołał pożar i jak do niego doszło. Opowieść o żałobie, tym, czego nie zdążyliśmy zrobić i pytaniach "a gdybym wtedy...?".

Melocotón | 2016-11-29
Przeczytana: 29 listopada 2016

To, że książka wywołuje głębokie emocje - nie ma się co kłócić. Zamysł kilku(nastu) punktów widzenia to sensowny zamysł. Był taki film, nie pamiętam już tytułu, o jednym dniu z życia kilkorga pozornie obcych sobie ludzi; tutaj jest to samo.
Bardzo amerykańska książka, ale wygląda/czuje się ją na prawdziwie. Bardzo dobrze przetłumaczona.
Polecam.

Kasia | 2017-03-11
Na półkach: Przeczytane, 2017
Przeczytana: 11 marca 2017

Świetna książka.
Nie czyta się jej jednym tchem - czyta się ją a potem myśli :) i nad historią i nad swoim życiem.

Świetna i piękna.
"Magia świata zakrada się do nas potajemnie i zanim się zorientujemy, przysiada sobie obok nas."

Świetna i mądra.
"Ale jak to bywa z większością spraw, coś, co jednego dnia nas uwiera i denerwuje, następnego może już iść w niepamięć."

"A my możemy tylko grać swoją rolę i dotrzymywać sobie towarzystwa."

Znalazłąm taką recenzję na strpnie http://www.infosokolka.pl/artykul,bill-clegg-czy-mialas-kiedys-rodzine.html , z którą się zgadzam "Smutnym jest fakt, że do najgłębszych i najszczerszych przemyśleń zmusza nas zawsze jakieś nieszczęście. Na co dzień potrafimy chować się za maskami, ukrywając to co w nas tkwi. Bill Clegg uczy, by mówić głośno o tym co czujemy, jeszcze zanim nasz czas wypali się do końca niczym zapałka na okładce."

Polecam!

ksiazkawprezencie | 2016-11-24

To miał być wyjątkowy ślub. Ona, wykształcona artystka współpracująca z redakcją nowojorskiego czasopisma, on na studiach prawniczych. Podobnych ludzi w miasteczku takim jak Wells po prostu nie było. Pół roku po tragedii, w wyniku której zginęli niedoszli małżonkowie i członkowie ich rodzin mieszkańcy i bliscy ofiar wciąż zastanawiają się, czy pożar na pewno był wypadkiem. I to z ich opowieści skonstruowana jest fabuła.
(...)
Na początku w czytaniu przeszkadzał mi trochę sugestywny rytm, ale później już się do niego przyzwyczaiłam. Na szczególną uwagę zasługuje tłumaczenie książki, zwłaszcza doskonałe wyczucie potocznego języka.

Cała recenzja http://www.ksiazkawprezencie.pl/clegg-czy-mialas/

Maromira | 2017-07-06
Przeczytana: 06 lipca 2017

Zaskoczyła mnie pozytywnie. Nie można się oderwać, człowiek śledzi po prostu te kilkanaście różnych narracji, próbując poskładać odłamki ich opowieści w jedną spójną relację. Pełna emocji, szczera i wciągająca opowieść o życiu po tragedii.

twzaczytany | 2017-05-22
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2017
Przeczytana: kwiecień 2017

Bill Clegg zaskoczył mnie stworzeniem powieści, w której dialogi ograniczone są do minimum. a jednocześnie akcja książki jest ciekawa i pochłaniająca. W swojej powieści odwołuje się do emocjonalności człowieka. Stawia wiele pytań o umiejętność życia wśród ludzi o ich emocje i wspólne relacje. Książka osnuta melancholią, często smutkiem i żalem. Jest to literatura sięgająca głęboko w ludzkie serca. Polecam wrażliwcom takim jak ja.