Niebo jest nasze. Miłość i terror w złotym wieku piractwa powietrznego

Okładka książki Niebo jest nasze. Miłość i terror w złotym wieku piractwa powietrznego Brendan I. Koerner
Brendan I. Koerner Wydawnictwo: Czarne Seria: Seria Amerykańska reportaż
2017-08-02
2017-08-02
2014-06-17
Barbara Gadomska
2. poł. XX w. literatura faktu lotnictwo okup pasażer pilot samolotu piractwo porwanie reportaż USA szantaż
Inne

Podniebni piraci

1956 14 299

Świetny reportaż o piractwie powietrznym, kiedy to kontrole na lotniskach były dziurawym sitem i nie było trudno "osobom nieupoważnionym" opanować samolot.
Historia zdesparowanych, czasem i szalonych ludzi oraz tych co z takową epidemią porwań walczyli.
Zdecydowanie warto poświęcić tej lekturze czas.

Zdecydowanie warto poświęcić tej lekturze czas.

Bardzo interesująca analiza przypadków porwań samolotów w USA.

Książka zasuwa, rzeczy się dzieją, samoloty latają nie tam gdzie powinny, rząd się zastanawia co zrobić, linie lotnicze srają po nogach, fbi się wkurwia, no pełen wachlarz. Gdyby tego było mało były żołnierz z Wietnamu z wysokimi ambicjami jest zawiedziony działaniem amerykańskiego wymiaru sprawiedliwości i targany skrajnymi emocjami i z postępującą chorobą psychiczną postanawia wykonać akt protestu.

Polecam, nawet jeśli to nie wasza tematyka – nie zawiedziecie się.

Bardzo interesująca analiza przypadków porwań samolotów w USA.

Stany Zjednoczone, w latach 60, 70 XX wieku opanowało piractwo powietrzne. Porwania samolotów stały się pewnego rodzaju normalnością. Od 1961 roku do 1972 roku porwano 159 samolotów pasażerskich. Brzmi nieprawdopodobnie, a jednak! Cała książka jest niczym scenariusz filmowy, przedstawia ona główne powody porwań, a także zarysowuje postacie, odważne na tyle by podjąć się takiego wyzwania jak porwanie samolotu.

Niesamowita historia oparta w znacznej części na historii Rogera Holdera i Cathy Kerkow. Jednej z najsłynniejszych par, której udało się dokonać najdłuższego porwania w historii Ameryki bez prawdziwej broni.

Zarówno Holder, Cathy, i jak i pozostałe grono odważnych ma zarysowane krótkie ale treściwe portrety psychologiczne. Pozwala to na ocenę ich działań i powodów dla których zdecydowali się na porwanie samolotu z pasażerami. Te niezwykłe historie obrazują nam realia panujące w Ameryce, wynikające między innymi z wojny w Wietnamie.

Bardzo interesujący reportaż, który wcale nie sprawia wrażenia reportażu, ale fragmentami być może jakiegoś emocjonującego thrilleru. Czytało go się niezwykle przyjemnie, chociaż mogłabym jedynie ponarzekać na brak opisu kontroli lotniczych w innych państwach, dla porównania.

Bardzo dobra pozycja poświęcona piractwu powietrznemu w Stanach Zjednoczonych. Chyba pierwszy raz spotkałem się z tak rzetelną adnotacją źródeł w książce reporterskiej. Wkład i sumienność uderza z tych kilkunastu stron wymieniających same źródła.
Jedyny moment, gdzie autor daje się ponieść lekkim domysłom jest końcówka, kiedy snuje domysły na temat dalszych losów Cathy Kerkow.
Brakowało mi też odniesienia jak wyglądała ochrona przeciw porwaniom w reszcie świata (zwłaszcza, że dowiadujemy się z książki o porwaniach również w innych częściach świata). Wystarczyłoby mi kilka akapitów, no ale rozumiem, że nie było to tematem tej książki.
Reportaż czyta się bardzo przyjemnie, a historia jest zajmująca do tego stopnia, że czytałem ją z wypiekami na twarzy, tak jaby był to jakiś szpiegowski thriller.

Jak dla mnie idealne wyważenie pomiędzy opowieścią o pojedynczym człowieku, a historią szerszego procederu, którego był on częścią. Pozycja obowiązkowa dla fanów lotnictwa, zwłaszcza tego ze schyłku "złotej ery".

Niesamowita lektura. Zawiera przegląd (nie)bezpieczeństw podróży lotniczych w latach 60-tych i 70-tych, straszne, a zarazem komiczne historie porwań i w końcu historię, której nie powstydziłby się żaden producent filmów czy pisarz. Gorąco polecam!

"Niebo jest nasze. Miłość i terror w złotym wieku piractwa powietrznego" pióra Brendana I. Koernera przekonuje już samym tytułem, i w zasadzie można by na tym zakończyć komentarz o tym wydawnictwie. Ale, gdyby jednak pojawił się jakiś opór przed zajrzeniem na te strony, żywym, dowcipnym, trafnym słowem zapisane to podpowiem, że tekst ów jest czystą przyjemnością w obcowaniu z literaturą faktu, pozostającą tutaj bardziej beletrystyką, aniżeli tylko zgrabnym reportażem. Koerner ma dar dostrzegania dystansu, swoistej umowności wobec swoich bohaterów, jak i okraszania przywoływanych wydarzeń osobliwym, narracyjnym komentarzem. Może dlatego rzecz z założenia poważna ma też w sobie dużo trafnego humoru i jest tak barwną oraz niejednoznaczną opowieścią, właśnie o miłości i terroryzmie. Historia na duży ekran, z niemal gotowym scenariuszem i rozpisanym dialogiem. Śledząc płynny, wartki oraz swobodny styl Koernera , kadry, ujęcia i sceny pojawiały się jedna za drugą, czyniąc to czytelnicze wydarzenie iście porywającym... Nomen omen, czysta przyjemność 😎😉

Pierwsza połowa niezwykle interesująca. Bardzo ciekawe spojrzenie na lotnictwo lat 60. Tak bardzo się przyzwyczailiśmy do tej obecnej "normy" że ciężko sobie uzmysłowić jak zupełnie inaczej wyglądało latanie jeszcze 50 lat temu. Druga część (która skupia się na historii Holdera i Kerkow) też ok, ale tu emocje trochę ostygły i narracja straciła rozpęd. Niemniej bardzo polecam :)

Przyjemnie napisana książka, zgrabnie łącząca główny wątek z licznymi dygresjami (których akurat mogłoby być więcej).

Myślałem, że w końcu wystawię ksiażcę z tej serii ocenę poniżej 8. Jednak nie. Świetnie przedstawiony background i rozwój piractwa powietrznego doprowadzający do głównego wydarzenia. Końcówka prawie wzruszająca.

• Reportaż
  • Literatura faktu

Dodaj cytat z książki Niebo jest nasze. Miłość i terror w złotym wieku piractwa powietrznego

Video

Video