Powrócę jako piorun. Krótka historia Dzikiego Zachodu

Świetna publikacja, przedstawiająca mniej znany, a chyba najistotniejszy element Stanów Zjednoczonych Ameryki Północnej: jako cywilizacji ufundowanej na holokauście Indian. Po tej książce zmniejszyła się moja (i tak niewielka) sympatia dla tego kraju. Napisana wyśmienitym stylem, który przypominał mi prozę Andrzeja Stasiuka. Bardzo ważna pozycja o Stanach. O książce...

Zapewne wielu nie tak sobie wyobrażało historię Dzikiego Zachodu, ponieważ historia przedstawiona w hollywoodzkich produkcjach wygląda trochę inaczej. Jedni dalej zostaną przy hollywoodzkich bajeczkach, drudzy niekoniecznie. Drudzy tzn, Ci, którzy sięgną po prawdziwą historię, i raczej nie będą mieli wątpliwości po której stornie stanąć, czy po stronie Lakotów, Siedzącego...

więcej Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Na pewno sporo dowiedziałam się z tej książki o Indianach i o rezerwatach w Dakocie Południowej i o tyk kim był Russel Means. I ta książka stworzyła mi taki obraz Indian żyjących w USA. Nie wydaje mi się żeby była to dobra książka na sam początek, jako zupełny laik czułam się trochę zagubiona.

Autor nieźle żongluje różnymi wydarzeniami, tworząc reportaż o bardzo wartkiej akcji. Ale to przede wszystkim bardzo poruszająca opowieść o rdzennych mieszkańcach Ameryki oraz o imperium ,,wolności", które wybudowano na zgliszczach milionów ludzi,

Reportaże to książki, które uwielbiam. Ta przeniosła mnie w świat dotąd mi nie znany, który ciekawił mnie od dawna.
Książka ukazuje determinację, gehennę i to jak bardzo nie ma w ludziach empatii i umiejętności myślenia z perspektywy innego.
Jestem socjologiem, antropologiem ta książka pozwoliła mi przenieść się w rolę Indianki i w jakiś sposób wczuć się w to co przeżywają...

Native lives matter.

Niby wiedziałam co Europejczycy wyprawiali w Ameryce Północnej z tubylcami. Spodziewałam się zdrad, podłości, cywilizowania "dzikusów" i misji białego człowieka. Nie byłam jednak gotowa na TO, co przeczytałam. Nie ma słów w języku ludzi i aniołów by oddać gehennę Indian. Pojadę, więc stylem Paulo Coelho - biali zabrali rdzennym Amerykanom nie tylko...

W mojej czytelniczej przygodzie miałam okres, kiedy zaczytywałam się w książkach o Dzikim Zachodzie, oczywiście uwielbiałam Winnetou. Teraz powracam do historii o Indianach, niestety o wiele smutniejszej. To historia o tym, jak rząd amerykański stopnowo niszczył i niewolił ten dumny naród, doprowadzając do tego, że teraz Indianie stali się koszmarnym cieniem samych siebie....

Niezwykle poruszający i wartościowy dokument. Brakowało mi takiej wyczerpującej relacji. Dla mnie dodatkowo na plus brak szczegółowych opisów bitew, jedynie to co najistotniejsze.

Bardzo ciekawy reportaż na pograniczu biografii, eseju historycznego i reportażu.. Ciekawie, smutno, momentami poetycko.

Miałam nadzieję na bardziej współczesną opowieść o życiu w rezerwatach i trochę żałuję, że było jej tak malutko. W zamian dostałam bardziej opowieść o historii, ale napisaną z takim rozmachem i tak mistrzowsko żonglującą okresami historycznymi, że autorowi należą się brawa na stojąco

Dyskusje

• 2018
  • 2019
  • Chcę w prezencie
  • 2018
  • 2020

Maciej Jarkowiec Powrócę jako piorun. Krótka historia Dzikiego Zachodu Zobacz więcej