Rewolwer obok Biblii. W co wierzy Ameryka

reportaż
Agora
2021-05-05
2021-05-05
ameryka Stany Zjednoczone USA powieść drogi Waszyngton Nowy Jork Dolina Krzemowa

Okładka książki Książki. Magazyn do czytania nr 2 (65) kwiecień 2024 Izabella Adamczewska, Anne Applebaum, Justyna Bargielska, Łukasz Barys, Katarzyna Boni, Biserka Ćejović, Elżbieta Cherezińska, Piotr Cieśliński, Didier Eribon, Maciej Hen, Urszula Honek, Maciej Jarkowiec, Jerzy Jarniewicz, Miłada Jędrysik, Ryszard Koziołek, Małgorzata Lebda, Pierre Lemaitre, Renata Lis, Zbigniew Mentzel, Weronika Murek, Dariusz Nowacki, Monika Ochędowska, Łukasz Orbitowski, Wojciech Orliński, Jacek Podsiadło, Agata Pyzik, Michał R. Wiśniewski, Radek Rak, Redakcja magazynu Książki, Małgorzata Rejmer, Marcin Sendecki, Agnieszka Sowińska, Magdalena Środa, Andrzej Stasiuk, Maria Stiepanowa, Katarzyna Surmiak-Domańska, Natalia Szostak, Katarzyna Wężyk
Książki. Magaz... Izabella Adamczewsk...
Okładka książki Książki. Magazyn do czytania nr 1 (64) / 2024 Izabella Adamczewska, James Baldwin, Jolanta Brach-Czaina, Biserka Ćejović, Krystyna Dąbrowska, Annie Ernaux, Bartosz Hlebowicz, Boguś Janiszewski, Maciej Jarkowiec, Miłada Jędrysik, Aga Kozak, Renata Lis, Paulina Małochleb, Andrzej Mencwel, Weronika Murek, Małgorzata I. Niemczyńska, Michał Nogaś, Wojciech Orliński, Piotr Paziński, Jacek Podsiadło, Agata Pyzik, Redakcja magazynu Książki, Michał Rusinek, George Saunders, Katarzyna Sawicka-Mierzyńska, Marcin Sendecki, Max Skorwider, Agnieszka Sowińska, Magdalena Środa, Karolina Sulej, Natalia Szostak, Tomasz Ulanowski, Olga Wróbel
Książki. Magaz... Izabella Adamczewsk...
Okładka książki Książki. Magazyn do czytania nr 3 (60) / 2023 Izabella Adamczewska, Edgar Bąk, Marek Bieńczyk, Anna Bikont, Bora Chung, Paweł Goźliński, Maciej Jakubowiak, Maciej Jarkowiec, Ignacy Karpowicz, Aldona Kopkiewicz, Renata Lis, Paulina Małochleb, Artur Międzyrzecki, Weronika Murek, Małgorzata I. Niemczyńska, Michał Nogaś, Dariusz Nowacki, Piotr Paziński, Jacek Podsiadło, Redakcja magazynu Książki, Janusz Rudnicki, Katarzyna Sawicka-Mierzyńska, Marcin Sendecki, Rebecca Solnit, Agnieszka Sowińska, Magdalena Środa, Justyna Suchecka, Karolina Sulej, Katarzyna Surmiak-Domańska, Joanna Szczęsna, Natalia Szostak, Olga Tokarczuk, Katarzyna Wężyk, Olga Wróbel
Książki. Magaz... Izabella Adamczewsk...
Okładka książki Książki. Magazyn do czytania nr 1 (46) 2021 Katarzyna Boni, Maciej Jarkowiec, Ryszard Koziołek, Cezary Łazarewicz, Jill Lepore, Weronika Murek, Michał Nogaś, Wojciech Orliński, Brian Porter-Szűcs, Redakcja magazynu Książki, Magdalena Środa
Książki. Magaz... Katarzyna Boni, Mac...

Poczatkowo nieco zaskoczyly mnie zestawienia historii w poszczegolnych rozdzialach. Jednak wybor byl zasadny i pozwalal szerzej spojrzec na problemy spoleczne w USA. Bardzo zainteresowal mnie dobor faktow, bohaterow i ich historii. Sam zestaw poruszanych tematow rowniez byl dla mnie ciekawy. Autor stawia wiele pytan, ja dodalabym do calej listy jeszcze jedna refleksje: czy jest jakas grupa etniczna, ktorej biali Amerykanie nie zrobili krzywdy? Obawiam sie, ze nie. I tak, jak kazdy z krajow europejskich ma za soba trudna historie, to jednak w kraju glaszacym hasla wolnosciowe i uwazajacym sie za straznika narodow, te historyczne zaszlosci w sposobie myslenia sa szczegolnie jaskrawe.

Nie spodziewałam się, że tak dobrze będzie mi się czytać tę książkę. Z jednej strony to kawał skondensowanej historii Stanów Zjednoczonych Ameryki, z drugiej to też osobiste doświadczenia autora z życia w tym kraju.

Poszczególne rozdziały dotyczą tematyki nierówności rasowych, Afroamerykanów, rdzennych mieszkańców USA, przemysłu narkotykowego, dostępu do broni, religii, życia weteranów wojennych, imigrantów, rozwoju najnowocześniejszych technologii.

Każdy z rozdziałów składa się z kawałków opowieści z czasów zamierzchłych i tych współczesnych, które autor przedstawia, przeplatając je ze sobą. Z początku drażniło mnie takie prowadzenie opowieści, jednak bez tego nie byłoby tego napięcia i stopniowego odkrywania, jak te równolegle prowadzone historie się ze sobą finalnie łączą. Dla mnie to prawdziwy majstersztyk.

Blisko 30 stron przypisów i bibliografia, z której wyciągnęłam już kilka tytułów, po które chcę sięgnąć.

Miałam wielkie oczekiwania - i niestety zawiodłam się. Książka nie jest żadną analizą, a jedynie subiektywną wizją autora, który dodatkowo postanawia wzbogacić tekst o historię własnej rodziny - co jest kompletnie zbędne. Tematy związane z bronią, religią, są dosłownie muśnięte i pozostawione. A szkoda, bo był potencjał.

Nie jest to zła książka, ale dobra też nie. Bo czy da się zmieścić USA - ich historię i współczesny obraz na 300 stronach? Moim zdaniem nie. Howard Zinn napisał na ten temat 700 stron. Książka Macieja Jarkowca to taki misz-masz: rasizm, eksterminacja Indian, imigracja, strajki robotników, amerykańskie wojny, Dolina Krzemowa. To również raczej mocno autorskie spojrzenie na Amerykę, zawierające jego własne doświadczenia z emigrancką przygodą, niż obiektywny reportaż. I raczej negatywny obraz USA, z perspektywy tych, których prześladowano i którym się teraz nie wiedzie: nie ma już w Stanach Indian, bo wybici, nie ma bizonów ani grizlli, bo wytrzebione, za to przybywa bezdomnych i miasteczek-widmo, z pustymi ulicami i Walmartami. Smutny to obraz, kraju, który się już nie rozwija, ale raczej, który stanął w miejscu i perspektywy życia w nim są coraz gorsze.
Nie tego się spodziewałam, zwłaszcza biorąc pod uwagę tytuł, bo o amerykańskim umiłowaniu broni, tudzież religijności jest tu akurat dosyć mało. Odpowiedzi na pytanie "w co wierzy Ameryka" w tym reportażu nie znajdziemy, ale ja pokusiłabym się o odpowiedź, że nie w Boga, ani w broń, tylko w pieniądz...

Muszę na wstępie podkreślić, że USA mnie fascynują. Uwielbiam o Stanach czytać, bo wtedy bardziej doceniam, że żyję w Europie. Zatem jak tylko książka została wydana, wiedziałam, że chcę ją przeczytać, tym bardziej, że znałam autora z jego wcześniejszej książki "Powrócę jako piorun" i serii reportaży dla Gazety Wyborczej.
Pozycja mnie jednak trochę zaskoczyła swoją formą. Nie jest to typowy reportaż, jak z wydawnictwa Czarne. Jeśli spodziewasz się, że autor przedstawi ci zagadnienie i na koniec poda jakąś swoją konkluzję, to czeka cię rozczarowanie. To bardziej kolaż obrazów, momentów, pojedynczych bohaterów, wycinków z przeszłości przeplatających się z teraźniejszością. Ta książka jest jak kalejdoskop - autor przedstawia ci jakiś wzór, zmieniający się z każdą przeczytaną stroną, ale co w nim zobaczysz zależy tylko od ciebie. Książka niczego zatem nie wyjaśnia, co może być potraktowane jako wada - autor nie bada, autor tylko obserwuje. Czasami mnie to irytowało, że autor bierze ciekawy temat, ale wgryza się w niego tylko płytko, zostawiając cały soczysty środek, zanim nie porzuci go dla innego.
Ostatecznie pozycję czytało mi się bardzo dobrze, podobała mi się jej konstrukcja i zamysł, ale zostawiła mnie z pewnym niedosytem. Nadal nie wiem, w co wierzy Ameryka.

Pozycja mnie jednak trochę zaskoczyła swoją formą....

Żądza pieniądza rozwija i zabija.
Tak się zastanawiam jakie prawo ma Ameryka, po eksterminacji Indian Hiroszimie interwencji w Wietnamie oraz wojnie w Iraku, do krytykowania innych za zbrodnie ludobójstwa?

Żądza pieniądza rozwija i zabija.

Chaotyczna , Nie odpowiada na tytułowe pytanie.

Chaotyczna , Nie odpowiada na tytułowe pytanie.

Opowieści o Ameryce, tej współczesnej i całkiem dawnej. Tytuł może nieco mylący - a może tak miało być?

To jest reportaż, ale też taka trochę powieść-opowieść. Czyta się z dużym zainteresowaniem, losy bohaterów opowiadane naprzemiennie - związane z przeszłością, która ma odbicie w teraźniejszości. Czym jest Ameryka? Nie wiem. Jest wszystkim po trochu.

Bardzo lubię artykuły autora publikowane w Gazecie Wyborczej i z ciekawością sięgnąłem po reportaże wydane w formie książki. Jest to interesująca pozycja przeplatająca osobiste doświadczenia autora z życia i podróży po USA z reportażami historycznymi. Ogólnie bardzo zajmująca i godna polecenia lektura.

• USA
  • Reportaż